2019 m. balandžio 20 d. 18:08 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Mažoji Lietuva

Mažoji Lietuva

Antano Smetonos pėdsakas Klaipėdoje

(7)

2018-09-22, 20:01

Benas VOLODZKA

Antano Smetonos pėdsakas Klaipėdoje nuotrauka, foto

© Nuotrauka iš Gytauto BALKEVIČIAUS nuotraukų kolekcijos

Antanas Smetona neabejotinai yra viena iškiliausių Lietuvos valstybės asmenybių. Jis itin reikšmingas ir Klaipėdos krašto istorijoje.

Jo vaidmens svarbai pagrįsti užtenka įvardinti kelis pagrindinius A. Smetonos darbus: prezidento vaidmuo Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sujungimo laikotarpiu, jūrinių tradicijų pagrindiniame Lietuvos uostamiestyje puoselėjimas.

Net ir iki šių dienų išlikęs didžiausias metų renginys - Jūros šventė - organizuoti pradėtas būtent A. Smetonos prezidentavimo laikotarpiu.

Didžiausią pėdsaką A. Smetona paliko diplomatinėje srityje, spręsdamas Lietuvos santykių su kitomis valstybėmis klausimus.

Tačiau veiklą šioje srityje tuomet sunkino tai, kad Ambasadorių konferencija de jure Lietuvos pripažinusi dar nebuvo.

Tuometinė Ernesto Galvanausko vadovaujama Vyriausybė, norėdama išvengti įtampos Baltijos valstybių regione, tokio Ambasadorių konferencijos pripažinimo tikėjosi ir laukė.

Atkakliai siekdamas tarptautinio pripažinimo premjeras E. Galvanauskas Lietuvos Vyriausybės aukštuoju įgaliotiniu Klaipėdos kraštui paskyrė būtent A. Smetoną, kuris jau buvo autoritetingas ir plačiai Europoje žinomas žmogus.

Labai sudėtingo ir įtempto konflikto tarp Klaipėdos krašto sukilėlių ir Santarvės metu A. Smetona, veikdamas kaip Lietuvos Vyriausybės įgaliotinis Klaipėdos kraštui, kartu su savo sekretoriumi A. Merkiu 1923 m. sausį susidūrė su diplomatinio pobūdžio problemomis.

Jas trumpai reziumuoja faktas, kad prancūzų komisaras Gabrielis Ž. Petisnė, paaiškindamas "tikrąją" padėtį, rėžė A. Smetonai pamokslą.

O pastarasis savo ruožtu, kaip visuomet pagarbiu ir ramiu tonu, atsakė: "Aš čia ne mokinys, bet Lietuvos įgaliotinis ir buvęs Lietuvos prezidentas."

A. Smetonos, kaip Lietuvos įgaliotinio, svarbiausias uždavinys Klaipėdos krašte tuomet buvo sukilėlių, prancūzų ir Santarvės interesų suderinimas.

Tardamasis su Ypatingąja Aliantų Komisija, A. Smetona pareiškė, kad Lietuvos Vyriausybė Santarvės ultimatumo besąlygiškai nepriims, o dėl jame įvardytų sąlygų galėtų būti susitarta, tik jei būtų įvykdyti du Lietuvos reikalavimai: paleistas Martyno Jankaus vadovaujamas Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas ir kad, Santarvei sutinkant, Lietuvai būtų perleistas Klaipėdos krašto suverenumas.

Galiausiai A. Smetonai pavyko diplomatiškai įtikinti Ambasadorių konferenciją, kad ši galėtų perduoti šio krašto suverenitetą Lietuvai.

Taigi būtent A. Smetonos diplomatinėmis pastangomis pavyko išvengti potencialaus tiesioginio karinio konflikto ir buvo užtikrintos esmingai svarbios Klaipėdos krašto prijungimo prielaidos.

Deja, nepaisant visų A. Smetonos nuopelnų Klaipėdos kraštui, Klaipėdos miestas šios garbingos asmenybės nei įamžino, nei pagerbė. Jis tiesiog liko pamirštas.

Dar daugiau - nors valstybė šiemet ir mini šimtmetį, bet trečias didžiausias miestas net nesugebėjo deramai jo prisiminti ir pagerbti.

Rugpjūčio 10 d. Vilniuje ir Kaune vyko A. Smetonos 144-osios gimimo metinių minėjimo iškilmės, tačiau Klaipėdoje tokio minėjimo - kaip jau įprasta - nebuvo.

Atrodo, kad dabartinė Klaipėdos valdžia, į užribį stumdama tautinius ir valstybinius idealus bei juos įkūnijančius asmenis, sąmoningai tęsia sovietinės praeities tradicijas.

Pirmaisiais okupacijos metais Lietuvos komunistai buvo ypač susierzinę dėl to, kad tuometinis prezidentas A. Smetona išvyko į užsienį, nes jie planavo sąmokslą - pasitelkti A. Smetoną kaip marionetę ir pasinaudojant juo pateisinti okupaciją kaip tariamai teisiškai nepriekaištingą aktą.

Toks sovietinės propagandos ir švietimo sistemos įskiepytas komunistų nepasitenkinimas išliko iki pat 1990 m. ir, deja, žmonių mąstyme gajus išlieka iki pat šiandienos.

Vis dėlto nedera pamiršti, kad Lietuva jau 28-erius metus yra nepriklausoma valstybė, todėl ji turi teisę ir pareigą vykdyti ne okupacinę, bet Lietuvos istorijos politiką.

A. Smetonos nuopelnai Klaipėdai - nepaneigiami. Todėl Klaipėda privalo rasti būdų A. Smetonai pagerbti.

Tai turėtų būti nediskutuotina ir principinė Klaipėdos valdžios nuostata.

Diskutuoti galima nebent dėl konkretizuotų pagarbos raiškos būdų. Į tokią diskusiją kviesti privalo ir Klaipėdos miesto valdžia.

Žymos: antanas smetona

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klaipedietis

2018-09-23   22:40

IP: 84.46.239.28

Smetona ir Klaipeda?na aleja buvo Smetonos esant jam gyvam,dar laivas...Isdave savo tauta ir pabego...nerinko jo tauta ir nevertas jis jos..sedejom karo padetyje ir mesle iki ausu..

Ar dar

2018-09-23   21:16

IP: 86.100.89.119

Stabų Klaipėdoje mažai? Vytautas L. galėtų S. Nėrį ir J. Janonį palikti ramybėje. Smetona nė vienos piemos nesukūrė (“Eglė žalčių karalienė”) o per upelį brido visus pametęs brido! Kažkodėl užmirštate vokišką Klaipėdos istoriją.

Ar dar

2018-09-23   21:15

IP: 86.100.89.119

Stabų Klaipėdoje mažai? Vytautas L- a galėtų S. Nėrį ir J. Janonį palikti ramybėje. Smetona nė vienos piemos nesukūrė (“Eglė žalčių karalienė”) o per upelį brido visus pametęs brido! Kažkodėl užmirštate vokišką Klaipėdos istoriją.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Mažoji Lietuva

Joks žmogus nėra atskiras vienišas padaras. Daug siūlių ir saitų sieja jį...

Apie astronomą, neliečiant astronomijos nuotrauka, foto

Vokiečių laikais Šyšos upė nuo Atmatos atšakos iki Šilutės (Heidekrugo) buvo kasmet...

Klaipėdos krašto potvynių sutramdymas nuotrauka, foto

Klaipėdos krašte po karo neliko vietinių čiabuvių, senbuvių gyventojų (išskyrus vieną kitą),...

Klaipėdos krašto potvynių sutramdymas nuotrauka, foto

Pradžioje "Birutė" buvo spausdinama gotiškomis raidėmis, bet jau pirmajame jos numeryje Bajoraičio...

Mažosios Lietuvos periodinė spauda nuotrauka, foto

Sugrįžę gandrai Brožiuose lizdo neberado nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Į „Bangos“ redakciją paskambinusi Brožių bendruomenės pirmininkė Vida Riaukienė dėstė, jog šiame...

Kaip lietuvininkai margučius margino? nuotrauka, foto

Klaipėda, Šv. Velykos - atgimimo, atsinaujinimo, sąlyčio su gamta ir šeimos šventė. Vienas...

Pasaulio šalių lyderių keistenybės nuotrauka, foto

Įvairybės, Pasaulio galingųjų pomėgiai, įpročiai ir pažiūros kartais būna visiškai neįprasti ir nebanalūs.

Uostamiestis nori būti geriau pasiekiamas nuotrauka, foto

Klaipėda, Iškart po Velykų, savaitės pabaigoje, Klaipėdoje vyks tarptautinė konferencija turizmo klausimais, kuria...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 36 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...