2019 m. kovo 25 d. 05:26 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Žemiškieji gerumo angelai

2015-09-25, 09:07

Respublika.lt

Žemiškieji gerumo angelai nuotrauka, foto

Socialiniai darbuotojai padeda daugybei vienišų žmonių, tačiau ir patys neretai jaučiasi užmiršti.

© ELTA nuotr.

Socialinių darbuotojų profesinės šventės išvakarėse Seime vykusioje diskusijoje atkreiptas dėmesys, kokią didžią misiją vykdo šie žmonės, globojantys rizikos šeimas ir vaikus, paslydusiems padedantys kabintis į gyvenimą, palengvinantys neįgaliųjų būtį. Politikai žavėjosi socialinių darbuotojų atsidavimu ir meile likimo nuskriaustiesiems, tačiau dėl to, kad keldami sau ir įvairaus plauko valdininkams atlyginimus, šiuos pasiaukojamai dirbančius žmones nuolat palieka už borto, sąžinė jų negraužia.

Lietuvos socialdemokratų partijos skyriai surengė akciją „Mums Rūpi!“ - jų atstovai po vieną dieną praleido su savo pareigas atliekančiu socialiniu darbuotoju. Kokių tik nepadaryta atradimų - pasirodo, sukoręs ilgą kelią per visą miestą lankyti rizikos šeimos gali būti neįleistas pro duris, gali būti kliento iškeiktas ir net apstumdytas. Taip pat gali tekti dirbti viršvalandžius, pavaduoti susirgusį kolegą ir už tai negauti jokio atlygio.

Akcija vyko 27 šalies miestuose, vakar diskusijoje aptartos jos metu sukauptos patirtys, socialinių darbuotojų padėtis Lietuvoje. Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas aiškino, kad politikai laukia konkrečių pasiūlymų, „ką įstatymų leidėjai ir mokslininkai dar galėtų padaryti ir tiems, kas laukia pagalbos, ir tiems, kas tą pagalbą teikia“.

Deja, pagalbą teikiantiems socialiniams darbuotojams taip pat reikia pagalbos. Ketvirtadalis šių specialistų, įgijusių aukštąjį, dažniausiai universitetinį, išsilavinimą, patys yra socialinės paramos gavėjai. Jų atlyginimai trečdaliu mažesni nei vidutinė alga Lietuvoje, o lankomosios priežiūros darbuotojai tegauna vos minimalią algą.

Ką tai sako apie mūsų valstybę ir jos valdžią, taikliai apibūdino socialinių mokslų daktaras prof. Romas Lazutka: „Visuomenei reikia pagalbos. Jeigu visuomenė pastato socialinį darbuotoją į tokią žeminančią padėtį, tai ji nesupranta, kad kenkia pati sau.“

Kol politikai dalijosi įspūdžiais iš „ekskursijų“ su socialiniais darbuotojais, į diskusiją nepakviestos socialinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos svarstė būsimą šio sektoriaus darbuotojų kolektyvinės sutarties projektą ir ruošėsi deryboms su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Pasak Slaugos ir socialinių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės Jurgitos Žiūkienės, sutartis aprėps daugelį iki šiol neišspręstų problemų, tarp jų ir aiškesnį darbo krūvių reglamentavimą, nes dėl nepakeliamų krūvių ir darbuotojų trūkumo įvyksta net ir nelaimių.

Ketinama derėtis ir dėl atlyginimų skaičiavimo schemų, tačiau socialinių darbuotojų darbo apmokėjimas nustatytas Vyriausybės nutarimu - jis siejamas su bazine mėnesio alga, kuri iki krizės siekė 128 litus, o sumažinta iki 123 litų nepakito ir dabar - 35,5 euro.

Politikai dažnai mėgsta manipuliuoti skaičiais, remdamiesi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldžių įstaigų darbuotojų atlyginimais. J.Žiūkienės teigimu, savivaldybėms pavaldžiose įstaigose, kurių yra dauguma, algos gerokai mažesnės.

„Vienoje sostinės globos įstaigoje ką tik universitetą baigusio socialinio darbuotojo atlyginimas prieš mokesčius yra 390 eurų, o turinčiam aukščiausią kvalifikaciją, nemažą darbo stažą ir vyr. socialinio darbuotojo pareigybę - 430 eurų. Štai tokia galima socialinio darbuotojo karjera - iš savo kišenės sumokėjęs už begalę kursų, mokymų, prisiimdamas papildomas atsakomybes, materialiai tegali būti paskatintas 40-ia eurų“, - konstatuoja J.Žiūkienė.

Pastaruoju metu viešai aštrinamos socialinių globos įstaigų problemos, kalbama, kad per mažai paslaugų teikiama bendruomenėse arba jos neefektyvios. Profesinių sąjungų atstovės nuomone, vienas problemas galėtų išspręsti įstaigų vadovai, kitas - tik Vyriausybė. Tačiau socialiniai darbuotojai pavargo būti įkaitai.

„Aplinkybių mes nepakeisime - yra rizikos šeimos ir jos bus, kaip bus ir neįgalių žmonių, daugės vienišų senolių, kurie nepajėgia savarankiškai apsitarnauti, - kalbėjo J.Žiūkienė. - Skųstis tarsi ir nederėtų - juk profesiją mes renkamės patys. Bet darbas turi savo specifiką, savo sunkumų. Nė vienas turbūt nesitikėjome iš šio darbo praturtėti, bet pragyventi tikrai tikėjomės.“

- Kaip jaučiasi socialiniai darbuotojai, kai jų atlyginimai beveik nesiskiria nuo pašalpų, kurias gauna jų prižiūrimi asocialūs ar socialinės rizikos asmenys? - „Vakaro žinios“ teiravosi Kėdainių bendruomenės socialinio centro direktoriaus pavaduotojo Egidijaus VIČIŪNO.

- Rizikos šeimos, kurios turi vaikų, per mėnesį gauna gerokai didesnes pašalpas negu mūsų atlyginimai, - 800 eurų ir daugiau. Be to, jie gauna maisto talonus, produktų krepšelius, nemokamas pirtis ir t.t. O žmogus, kuris dirba ir turi išlaikyti šeimą, gyvena skurdžiau negu tokie pašalpininkai. Po pašalpų mokėjimų net eiti pas juos rizikinga - galima išgirsti įžeidžiančių žodžių, būna, kad ir pastumia, grasina. Yra buvęs atvejis, kai rizikos šeimoje socialinė darbuotoja buvo užpulta su peiliu, ir tik užpuoliko dukters dėka ji išvengė ašmenų. Dabar pas tokias šeimas socialinės darbuotojos po vieną nevažiuoja, aš pats dažnai važiuoju kartu.

Tačiau apie tokius rizikos faktorius niekas nenori kalbėti. Nors socialinio darbuotojo profesija įtraukta į pavojingų darbų sąrašą, jokių priedų prie algų už tai nenumatyta. Vienintelė kompensacija - 42 dienų atostogos, ilgesnės nei kitų dirbančiųjų.

Kai įtampa tampa nepakeliama, žmonės ir verkia: va, buvo Rugsėjo 1-oji, be 200 eurų niekaip neišleisi vaiko į mokyklą, o jeigu šeimoje ne vienas mokinys? Nemažai socialinių darbuotojų irgi yra remtini. Viena mūsų kolegė daugybę metų gyvena socialiniame būste, nes jokių šansų įsigyti nuosavą gyvenamąjį plotą nėra.

- Kėdainiuose gal nuoma pigesnė nei didmiesčiuose?

- Palaukite, mokesčiai už komunalines paslaugas yra tokie patys, kaip ir Vilniuje. Jeigu žmogus gauna į rankas 300 eurų, iš jų už komunalines paslaugas reikia atiduoti žiemą apie 150 eurų. Kai šeimoje dirba tik vienas žmogus, tai pinigų belieka tik kruopoms. Užėjus į parduotuvę pirmiausia akys krypsta į akcijas, bet ir ten kainos mums ne pagal kišenę.

- O kaip drabužiai?

- Gerai, kad užtektinai yra dėvėtų drabužių parduotuvių, nes gaunant tokius atlyginimus net turguje per brangu.

- Galbūt šiek tiek lieka ir nuo labdaros, kurią dalijate vargingoms šeimoms?

- Jeigu dalini labdarą, neetiška pačiam imti. Nors būna labai skaudu, kai neseniai išdalintus drabužius pamatome išmestus šiukšlių konteineriuose. Asocialios šeimos nevertina labdaros, jie net neplauna tų drabužių - panešioja ir išmeta.

- Kaip vertinate pažadus, kad kitąmet socialinių darbuotojų algos kils 70 eurų?

- Kas iš to? Kainos jau tą būsimą kėlimą aplenkė. Ar atkreipėte dėmesį, kad vos tik pasigirsta politikų kalbos apie minimalios algos kėlimą, parduotuvėse kainos ūgteli dar prieš tą pakėlimą. Ir žmogui realiai nieko nepagerėja.

Labai sveika, kad politikai pavaikščiojo ir pasižiūrėjo, kokiomis sąlygomis dirba socialiniai darbuotojai. Gal akys pagaliau atsivers? Mane, pavyzdžiui, labai papiktino ir prezidentės pozicija, kai ji važiavo pasižiūrėti, kaip gyvena suimtieji areštinėje, ir piktinosi blogomis sąlygomis, bet nenuvažiavo nė pas vieną nukentėjusįjį ir nepaklausė, o kaipgi jis gyvena?

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Lietuvoje pastebėti pirmieji gandrai nuotrauka, foto

Lietuva, Artėjant Gandro dienai, kuri minima pirmadienį, Liaudies buities muziejus pakvietė prisiminti...

Kodėl klaipėdiečiai A.Hitlerį sutiko su džiaugsmu? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, Lygiai prieš 80 metų – 1939 m. kovo 23 d. - į...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube nuotrauka, foto

Kelionės, Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas, populiariąsias kelionių...

Sužinokite, kas laukia: savaitės astrologinė prognozė nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė kitai savaitei, kovo 25-31 dienoms. Horoskopą parengė Sidonija Kulikauskienė. AVINAS...

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 11 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...