2020 m. rugsėjo 26 d. 13:28 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Vytenis Andriukaitis: desovietizacija ir liustracija yra „brudas“

(4)

Vytenis Andriukaitis: desovietizacija ir liustracija yra „brudas“ nuotrauka, foto

Eurokomisaras Vytenis Andriukaitis.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis Andriukaitis, vertindamas Vasario 16-osios šimtmetį prakalbo apie svarbiausias klaidas, kurios, jo manymu, buvo padarytos atkūrus nepriklausomybę1990 metais. Taip pat apie tai, kad reikia daugiau kritiškumo vertinant Lietuvos istoriją.

Politiko manymu, tarp kvailiausių klaidų yra desovietizacija, dekagėbizacija ir liustracija. Jas V. Andriukaitis pavadino purvu ir „brudu“. Pasak V. Andriukaičio, vykusiais procesais buvo spjaudoma į savo Tėvynės kultūros šulinį.

V. Andriukaitis „Žinių radijuje“, sukritikavo teigiančius, kad dėl sovietinio mentaliteto stoja valstybės pažanga. Politikas teigė, kad nereikia brėžti aštrių skirčių tarp Vakarų ir posovietinių visuomenių.

„Tiesą pasakius, aš netikiu tais visais „sovietiniais“, „nesovietiniais“. Čia tokia vaikščiojanti frazė“, - pabrėžė V. Andriukaitis, pridėdamas, kad skirstyti žmones pagal mentalitetą galima nebent rašant mokslinius straipsnius. Politikas valstybės kompleksais įvardijo įsitikinimą, kad Vakarai ir jų mentalitetas yra geresnis.

„Aš tikrai manau, kad tos nesveikos diskusijos yra ideologizuotos, čia yra klišė, čia kai kurie mėgsta save paskirti „Tėvynės mylėtojais ir patriotais“. Kiti yra sovietiniai. Šiandien Europoje matau visokiausio mentaliteto žmonių. Kas yra Le Pen? Ji ką, gyvena Tarybų Sąjungoje?

Turime keistą kompleksą. Tie, kurie Vakaruose, jau visi yra su pliuso ženklu? Baikit. Šaltasis karas buvo, buvo ir iš abiejų pusių tam tikri stereotipai. Vieni vienaip vienus vadino, kiti - kitaip. Bet visose kartose ir visuomenėse yra įvairiausių stereotipų. Gyvenkime kaip normalūs žmonės“, - ragino ES Komisaras. 

Socialdemokratas taip pat pasigedo kritinio požiūrio diskusijose dėl istorijos. 

Anot komisaro, būtina istorijoje analizuoti viską. V. Andriukaitis sako, kad Lietuvos istorijoje yra didingų pavyzdžių ir žiaurių dėmių, kaip holokaustas. Būsime tik sveikesni, jei apie tai blaiviai diskutuosime, kalbėjo V. Andriukaitis ir pabrėžė, kad reikia daugiau kritinio bei sveiko proto apie visa tai diskutuojant. Ypač vertinant tai, kad tarpukariu parlamentinės respublikos gyvavimas truko tik aštuonerius metus ir nuo 1926 m. buvo įvesta karinė diktatūra bei autoritarinis tautininkų valdymas.

„Aš, kaip istorikas, liūdžiu, kad didesnė dalis istorikų šiandien yra nutilusių ir leidžia interpretuoti istorinius procesus publicistams bei žurnalistams“, - sakė V. Andriukaitis.

V. Andriukaitis, išrinkęs 10 kvailiausių ir 10 geriausių Lietuvos sprendimų, teigė, kad tarp kvailiausių darbų yra desovietizacija, dekagėbizacija ir liustracija. Šiuos procesus ES komisaras įvardijo purvu ir „brudu“.

„Tai, kaip ji (desovietizacija. - ELTA) buvo atliekama, yra visiškas neraštingumas. Visiškai aišku, kad reikia daryti profesionaliai, kad reikia turėti duomenų, kad reikia turėti tarnybų, reikia žiūrėti, į kokį postą, koks žmogus skiriamas, tada tikrinti. (...) Bet padaryti politiką ant kiekvieno skersvėjo, leisti bet kam mėtytis žodžiais, užgaulioti vieniems kitus, teptis ir net nesuprasti, kokie žmonės po to supurvinami. Taip mes spjaudome į savo Tėvynės kultūros šulinį. Manau, kad turiu teisę krūtine užstoti Lietuvos kultūrą ir neleisti bet kokiam garsiau rėkiančiajam spjaudyti ant žmonių“, - kalbėjo V. Andriukaitis. Jis pabrėžė, kad vykę procesai buvo kiršinimas, politizavimas ir kai kurių politikų kerštavimas.

Socialdemokratas teigė, kad idėja, jog laiku, vos paskelbus nepriklausomybę, atlikta liustracija būtų prisidėjusi prie valstybės pažangos, yra kvaila ir dėl jos dar reikia diskutuoti.

Kalbėdamas apie tai, kuo džiaugiasi Lietuvoje, V. Andriukaitis teigė, kad labai gerai, jog lietuviai turi efektyviai egzistuojančią visuomenę, gerbiančią konstitucines normas. Taip pat neturi ryškaus „vadizmo“, nors polinkių į jį yra. „Turime tam tikrų asmenų, kurie nori būti, kurių kultas stumiamas į priekį“, - apibendrino V. Andriukaitis. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Česlovas

2019-01-08   16:38

IP: 188.69.214.54

Na ir istorikas- politikas. Desovietizaciją tai istorinio teisingumo atstatymas Lietuvos Tautos ir Piliečių atžvilgiu. LR Konstitucijos 25 str. numato šią nuostatą laikytis. Jeigu Vytenis Andriukaitis ignoruoja LR Konstituciją, tai su juo kalbėtis nėra apie ką.

Vytautas

2018-05-19   11:52

IP: 94.244.86.92

Teisingai,bet visi dabartiniai kultiniai ''vadistai'' - sovietiniai,o ekonomistai su sovietiniu mentalitetu ne labai gerbia ir Konstituciją.

xxxx

2018-02-16   07:08

IP: 88.118.160.150

Pats dižiausias brudas, Lietuvos istorijoje, yra pats andriukaitis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (646) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, Pasakojimų cikle apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius...

Grykšiai. Dvaro girios pakraštyje išaugęs kaimas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Grykšiai – baudžiavos laikais Kretingos dvaro girios pakraštyje išaugęs nedidelis, kelių sodybų...

Praėjusią parą Lietuvoje – 111 naujų koronaviruso atvejų nuotrauka, foto

COVID-19, Lietuvoje praėjusią parą nustatyti 111 naujų koronaviruso atvejų.61 iš jų registruoti Kauno,...

Suvestinė: apiręs lavonas, įžūlūs vagys ir vandalai nuotrauka, foto

Kriminalai, Darbavosi vagys

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 27 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

COVID-19, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...