2018 m. gruodžio 11 d. 02:38 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Vytauto Lietuvai Europoje nebuvo lygių

(24)

2018-03-11, 11:47

Arūnas ABROMAITIS, respublika.lt

Vytauto Lietuvai Europoje nebuvo lygių nuotrauka, foto

Neseniai per vieną Prancūzijos televizijos kanalą nuskambėjo tokia žinia: Lietuva vienu metu buvo didžiausia pasaulio valstybė. Tai išgirdęs gentainis net išsižiojo ir paprašė redakcijos išsiaiškinti, ar iš tiesų taip galėjo būti. Taip, teigia istorikas Tomas Baranauskas, Vytauto laikais LDK plotas galėjo siekti beveik 1 mln. kvadratinių kilometrų.

Kovo 11-osios aktu atkurta Lietuvos valstybė užima maždaug 65,3 tūkstančių kvadratinių kilometrų plotą. Tai - vadovėlinis faktas. Visi lietuviai žino ir tai, kad kadaise jų valstybė buvo labai didelė. Tačiau „didelė“ yra netikslus žodis. Kokį plotą užėmė Lietuvos Didžioji kunigaikštystė? Ką tai reiškė pasaulio ir Europos mastu? Atsakymai skamba išdidžiai - XV amžiaus pradžioje Lietuvai nedaug trūko iki milijono kvadratinių kilometrų, tuo metu ji buvo didžiausia Europos valstybė.

Posakis „nuo jūros iki jūros“ primena Vytauto Didžiojo laikus, XV amžių. Būtent XV amžiuje LDK teritorija buvo didžiausia, nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Tačiau neužmirškime, kad kalbame apie viduramžius, tai yra laikus, kai sienos nebuvo tiksliai žymimos. Nebuvo jos ir stabilios. Dėl to sunku pasakyti, kiek ilgai LDK išlaikė didžiausią plotą. „Kartais viena teritorija būdavo prarandama tuo metu, kai kita dar nebūdavo įgyta. Kaip ir nėra tokio momento, kad viskas būtų viename komplekte. Didžiausios teritorijos metas yra XIV-XV amžiai, jei tiksliau - XIV amžiaus antra pusė ir XV amžiaus pirma pusė“, - teigė istorikas, Lietuvos edukologijos universiteto lektorius Tomas Baranauskas.

Manoma, kad Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo valdymo pabaigoje teritorija buvo maždaug 10 kartų didesnė nei dabar - 640 tūkst. kv. km. O valdė Algirdas 1345-1377 m. Apogėjų LDK pasiekė Vytauto laikais (1392-1430 m.). Nustatyti tikslius skaičius vėlgi yra sunku. „Laikoma, kad didžiausia teritorija buvo Vytauto valdymo pabaigoje, nors dėl kai kurių teritorijų abejojama. Pavyzdžiui, yra nuomonė, kad nemaža teritorija Ukrainos stepėse, į rytus nuo Vorkslos, kuri paprastai vaizduojama Vytauto laikų žemėlapiuose, buvo prijungta jau po Vytauto. Be to, stepių zonų prijungimas ir kontroliavimas yra sąlygiškesnis. O šiaip Vytauto valdymo pabaigoje galima kalbėti apie daugiau nei 900 tūkst. kv. km“, - sakė T.Baranauskas.

Kai kur internete nurodomas 1 mln. kv. km plotas. T.Baranausko nuomone, šios ribos LDK nepasiekė: „Milijonas kilometrų turbūt neišeitų, gal 930 tūkst. Tiksliai paskaičiuoti turbūt nepavyktų, nes ribos sąlyginės“. Istorikas akcentavo, kad valstybė buvo labai didelė savo plotu, bet tikrai ne gyventojų skaičiumi: „Rimtos statistikos neturime, tačiau, istorikų vertinimu, Vytauto laikais gyventojų buvo turbūt mažiau nei dabartinėje Lietuvoje, nuo 1 iki 2 milijonų“.

Dydis yra sąlyginė sąvoka. Priklauso nuo to, su kuo lyginsi. Pasaulyje yra buvę valstybių, kurių dydis - sunkiai suvokiamas. 1920 m. Didžiosios Britanijos imperijos plotas siekė maždaug 35 mln. kv. km. Mongolų imperija 1270 m. buvo išaugusi iki 24 mln. kv. km. Tačiau Europoje masteliai yra kiti, mūsų žemynas - sąlyginai nedidelis. Viduramžių Europoje valstybės negalėjo augti taip, kaip Azijos platybėse. Neturėjo jos ir tokių galimybių kaip vėlesnės kolonijinės imperijos.

Ar kunigaikščiai galėjo LDK teritoriją išplėsti dar labiau? „Gal ir galėjo. Galėjo atsitikti taip, kad prie Lietuvos būtų prijungta visa Rusia. Ir ne tiek jau daug trūko, - svarstė T.Baranauskas. - Buvo Aukso ordos įtakoje buvusi Maskvos kunigaikštystė, Naugardo žemė ir kelios smulkesnės kunigaikštystės. Vytautas savo valdymo pabaigoje buvo pradėjęs didelę kampaniją prieš Rusios kunigaikštystes, kurios dar nepriklausė nuo Lietuvos. Labai nedaug trūko. Jei po Vytauto būtų valdęs kitas toks pats stiprus valdovas, ko gero, jis būtų sujungęs visas Rusios žemes. Tik klausimas, kiek tokiu atveju savo veidą išlaikytų etninė Lietuva“.

Pasaulyje milžiniškų valstybių būta ir Vytauto laikais. Mongolų valdovas Timūras savo imperiją išplėtė iki 4,4 mln. kv. km. Mingų dinastijos valstybė Kinijoje buvo dar didesnė - 6,5 mln. kv. km. Tačiau Europa, kaip minėjome, yra visai kitas reikalas. „Teritoriškai Vytauto laikais LDK buvo, ko gero, didžiausia Europos valstybė“, - teigė T.Baranauskas.

Pagal plotą Lietuvos konkurente Europoje galėjo būti nebent Šventoji Romos imperija. Tai - vokiečių sukurta valstybė, nepainiokite jos su Senovės Romos imperija. Tačiau šis darinys Vytauto laikais jau buvo susiskaldęs. „Šventoji Romos imperija tuo metu jau nelabai ir buvo vientisa valstybė“, - akcentavo T.Baranauskas. Daug Europos plotų XV amžiaus pradžioje buvo užvaldžiusi Osmanų imperija, bet ji tuo metu dar nebuvo pasiekusi galybės viršūnės.

Ar imperija galima vadinti ir Lietuvos didžiąją kunigaikštystę? Tai priklauso nuo požiūrio, nuo žodžio vartojimo konteksto. „Iš principo turbūt galima. Apie tai parašyta Zenono Norkaus knyga „Nepasiskelbusioji imperija“. Jis įrodinėja, kad LDK tikrai galima vadinti imperija. Šis terminas naudojamas ir kaip metafora, pavyzdžiui, Stiveno Kristoferio Rouelo (Stephen Christofer Rowell) veikale „Iš viduramžių ūkų kylanti Lietuva: pagonių imperija“. Bet kuriuo atveju, tai nebūtų ta imperija, kurios valdovą būtų galima tituluoti imperatoriumi. Imperija, be kita ko, dar buvo ir tradicija, perimamumas iš Romos. Lietuva į tai nepretendavo. Tačiau žodį „imperija“ galima vartoti kaip mokslinį terminą. Šia prasme taip galima vadinti ir Lietuvą“, - sakė T.Baranauskas.

XV amžiaus pabaigoje Lietuvos teritorija pradėjo mažėti. „Pačios Juodosios jūros pakrantės, dėl kurios yra tas terminas „nuo jūros iki jūros“, mes netekome maždaug 1482-1484 m. Tačiau didesnio mažėjimo iš esmės buvo du etapai. Buvo du įvykiai, labai apkarpę teritoriją. Pirmas - 1500-1503 m. karas su Maskva. Lietuva vienu ypu neteko gero ketvirtadalio teritorijos. Antras etapas - Liublino unija, kai Lenkija nurėžė likusias Ukrainos žemes. Na, o trečiu etapu galima vadinti padalijimus. Nebuvo taip, kad teritorija nyktų pamažu, ji sunyko trimis dideliais šuoliais. Tarp jų buvo smulkesni pasikeitimai“, - pasakojo istorikas.

Dabar turime 65,3 tūkst. kv. km ir belieka įsivaizduoti, kaip šiuolaikiniame žemėlapyje atrodytų Vytauto laikų LDK. Pasaulio masteliu vėlgi nieko nenustebintume. Panašaus dydžio - 945 tūkst. kv. km - dabar yra Tanzanija. O Europoje visos valstybės, išskyrus Rusiją, šalia Lietuvos atrodytų nedidukės. Didžiausia yra Prancūzija. Neskaičiuojant užjūrio teritorijų, jos plotas yra 551 tūkst. kv. km, tai yra beveik dukart mažesnis nei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės jos klestėjimo laikais.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Žymos: vytauto lietuva

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-03-13   01:15

IP: 107.152.98.157

Mano vardai yra Cathy, aš noriu parodyti apie didįjį rašybos ratelį, vadinamą kunigo veidrodžiu, mano vyru ir aš buvau vedęs, o 5 metus mes neturime vaiko ir gydytojas sakė, kad negaliu gimdyti, nes mano gimda buvo sugadinta dėl neteisingo vaistų recepto, tai manęs taip nerimavo ir mano vyras nebuvo laimingas, todėl nusprendė susituokti su kita mergina ir nutraukti mane, man buvo taip liūdna, kad pasakiau savo draugui apie tai, ji man pasakė apie galingą rašybos priemonę, kurią ji man davė jo el. pašto adresą, aš niekada nesitikėjau tuo, nors aš tiesiog nusprendžiau jam bandyti, ir jis man pasakė, kad tai užtruks 3 dienas, kad mano vyras grįš į mane, ir aš pasivysiu. Aš abejojo ​​jam 3 dieną, kai mano vyras grįžo man buvo verksmas ir sakė, kad jis nenorėjo, kad santuokos nutraukimas liktų 3 savaites po to, kai gydytojas patvirtino, kad aš nėščia, jis taip pat gali padėti jums išsiųsti jį el. paštu chiefprist@priest.com
 kas yra +2348076821983
Pridėti jį Viber +2348076821983

>222

2018-03-12   17:59

IP: 37.58.58.206

O aš įsitikinau, kad kai kurie žmonės ginčydamiesi kas buvo pirmas - višta ar kiaušinis, nemato glaudaus ryšio tarp vištos ir kiaušinio.
Kitavertus , jeigu iš viso mano parašymo užkliuvo tik šis netikslumas, tai nėra taip blogai. Turiu sutikti, kad suklydau tik viename, kad priskyriau lietuviškus toponimus slavų kilmei. Bet pabrėžiu, kad žodis Lietuva (kaip ir kiti Dituva, Dainava, Kulautuva...) turi daugiau bendro su slavais, nes vokiškai Lietuva yra Litauen, angliškai Lithuania, o rusiškai - Литва, kas yra arčiausiai tiesos . Rusų kalboj taip pat yra daug panašiai skambančių žodžių ypač senovinių pradedant Maskva, молва, нева, жатва, плотва, паства ir t.t. Vienu žodžiu, akivaizdus abipusis kultūros poveikis. Nors gal kam nors ir ne toks akivaizdus. Bet grižkim prie temos. Istorikas Tomas Baranauskas bando įtikinti,ir tai kaip suprantu arti oficialios versijos, kad štai buvo laikai, kai Lietuva buvo didžiausia Europoje valstybė, tik tada vadinosi LDK, kaip gi kaip gi Lietuvos Didžioji Kunigaištystė. Toliau supraskit, kad čia gyveno galingi lietuvaičiai, duodantys visiems pi zdiulei į kairę ir į dešinę, o vakarais varydavo maudyt arklius prie Juodosios jūros ir jokie ukrainiečiai jiems būdavo ne ukaz. Nors tada ukrainiečių dar nebuvo, bent jau jie kitaip vadinosi, bet klausimas toks, ar tam protoukrainiečiai iškasė sau Juodąją jūrą, kad lietuviški arkliai šiktų jos pakrantėse? Šituo klausimu istorikas Tomas Baranauskas kažkodėl neužsidavė, paskendęs skaičiuose ir palyginimuose. Bet tiek to. Aš tai savo ruožtu užduosiu tada dar porą klausimų. Kokia kalba rašė Vytautas Didysis? Jei neklystu, galit tada patikslinti, tai rašė kaip tik rusiškai. Antras momentas tas, kad savo vienintelį vaiką, dukrą Sofiją Vytautas apžendyjo ne su kokiu nors kurfiurstu, baronu, ar pan, o atidavė už Maskvos kunigaikščio Vasilijo Pirmojo. Tai va. Pačios Lietuvos Disžiojoje Lietuvos Kunigaikštystėje buvo panašiai kaip ir dabar - Vilnius, Kaunas su apilinkėm. Visa kita buvo baltarusų/ rusų tusas, kurie čia ir sudarė tą Kunigaikštystę, pasitraukdami nuo mongolų užpuolimų. Aišku, nereikia nuvertinti Vytauto, kuris išties buvo dydis vyras, sugebėjęs suvienyti tiek žemių po savo ranka. O paskui prasidėjo per visokius Jogailas unijos su lenkais, Žeč Pospolita, kiek prisimenu joje lietuviai per laiką tapo antrarūšiais žmonėmis, paskui visokie padalyjimai, rezultate turim tai ką turim, ir tai dar rusai iš lenkų Vilnių atemė, o iš vokiečių Klaipėdą ir Lietuvai atidavė, ar jūs gal manot, kad patys lenkai ir vokiečiai jums padovanojo? O rusai dar ir Kaliningrado sritį jums siulė, būtumet dabar savo Karaliaučių turėję, bet jau tada pas jus valdžioj dundukai sedėjo, todėl ir atsisakė. Atsibodo rašyti, einu kavos gert.

22222222222

2018-03-12   09:08

IP: 85.232.134.106

Isitikinau kad 67% tikimybe kad net "Maskva" ne slaviskos kilmes pavadinimas, jau nekalbant apie Dituva

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

LSKL Klaipėdos derbyje krito vicečempionai nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionate Klaipėdos komandų derbį tarp Klaipėdos universiteto...

"Viesulo" gimnasčių laurai nuotrauka, foto

Sportas, Baltarusijoje, Baranovičių mieste, vykusiame tarptautiniame meninės gimnastikos turnyre, laurus skynė Klaipėdos "Viesulo"...

Kovos už briedį Mažosios Lietuvos heraldikoje nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Vakar susitikę Mažosios Lietuvos teritorijoje esančių savivaldybių vadovai nusprendė kreiptis į šalies...

Ką melnragiškiams daryti su staiga "nelegaliu" tapusiu namu? nuotrauka, foto

Klaipėda, Melnragėje šeima paveldėjo 1936 metais statytą senelių namą. Pastarąjį lopyk nelopęs,...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...