2019 m. sausio 22 d. 15:22 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Vytautas Landsbergis priminė Lietuvos nuostolius

(16)

Klaipėdoje vykusioje konferencijoje "Lietuvos kelias į laisvę: atradimai ir netektys", skirtoje 2011-iesiems - Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metams, be kitų dalyvių, kalbą "Ko Lietuva neteko?" skaitė ir prof. Vytautas Landsbergis.

Jis teigė, jog Lietuva kelyje į laisvę nuostolius patyrė tiek dėl kitų valstybių smurto, tiek dėl šalį ištikusių nelaimių, tačiau tie nuostoliai buvo ne tik materialiniai, tačiau ir moraliniai. Profesoriaus teigimu, tikslinga kalbėti ir apie jų atlyginimą.

V. Landsbergis kėlė klausimą, kokia būtų buvusi Lietuva, jei nebūtų patyrusi tokių netekčių. Sovietizacijos metu sunaikintos valstybinės institucijos, ūkis, atimtas turtas, ne tik įmonių, bankų, bet ir žmonių, iš rankų išplėšta žemė, atimtas intelektinis potencialas ir darbo jėga - žmonės, išnaikintas genofondas.

Profesoriaus teigimu, reikėtų taikyti pasaulinę praktiką sumuojant demografinius nuostolius - skaičiuoti ne tik kiek žmonių buvo nužudyta, bet ir kiek dėl to negimė.

V. Landsbergio teigimu, visos minėtos netektys gali būti vadinamos materialiomis, nes jas galima suskaičiuoti, tačiau ir be jų tauta patyrė gausybę dvasinių nuostolių, ilgainiui virstančių materialiaisiais. Prarastos vertybės, sunaikinti žmoniškumo ir teisingumo pagrindai, sugriauta kultūra ir moralė, žmonių santykiai. Kalbos autoriaus nuomone, šiuos milžiniškus ir neapskaičiuojamus nuostolius būtina bent jau suvokti.

Profesoriaus teigimu, bene didžiausias sunkiai apskaičiuojamas nuostolis - laisvės apribojimų sužalotas žmogus, pavergtas jo protas. Anot V. Landsbergio, protų sumaištis vyrauja ir iki šiol.

Jis prisiminė pasakojimą, kaip Jėzus 40 metų vedžiojo pavergtąją žydų tautą po dykumas, kol joje neliko gimusių vergijoje.

"Tikėjausi, kad Lietuvai neprireiks 40 metų. Jau praėjo 20 ir dabar viliuosi, jog likusių 20 užteks", - sakė V. Landsbergis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Patikslinimas

2011-06-12   20:50

IP: 77.221.82.73

Mozė, o ne Jėzus vedžiojo izraelitų tautą per dykumą 40 m.

landsberginiams

2011-06-06   00:07

IP: 85.232.146.92

"Jis teigė, jog Lietuva kelyje į laisvę nuostolius patyrė ... dėl šalį ištikusių nelaimių"

1. Kokios nelaimės ištiko Lietuvą?

"Profesoriaus teigimu, reikėtų taikyti pasaulinę praktiką sumuojant demografinius nuostolius - skaičiuoti ne tik kiek žmonių buvo nužudyta, bet ir kiek dėl to negimė"

2. Kaip skaičiuosite kiek negimė?

"Jis prisiminė pasakojimą, kaip Jėzus 40 metų vedžiojo pavergtąją žydų tautą po dykumas, kol joje neliko gimusių vergijoje. Tikėjausi, kad Lietuvai neprireiks 40 metų. Jau praėjo 20 ir dabar viliuosi, jog likusių 20 užteks"

3. Tai anot jo, kuo skubiau Lietuvoje neliks tų, kurie gimė vergijoje, to bus geriau. Landsbergis gimė Sovietų sąjungoje, vergijoje, tai jam reikia daryti išvadas...

2011-06-04   22:38

IP: 84.240.44.110

Ir aš taip nuoširdžiai skaičiavau balsus referendume.Žmonės atėjo balsuoti su tautiniais drabužiais, vėliavėlėmis.Taip bijojom, kad vežant balsus kas nors neatimtų-tai ne tik mano, bet ir visų lietuvių lūkestis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Gripo epidemiją skelbia pirmosios šalies savivaldybės nuotrauka, foto

Lietuva, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, gripo epidemiją skelbia pirmosios...

Siūloma mažinti didžiausią leistiną kvapo koncentraciją nuotrauka, foto

Lietuva, Siūloma sumažinti didžiausią leistiną kvapo koncentracijos ribinę vertę, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos...

Rekonstruoja šilumos katilines: ką pajus vartotojai? nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmadienį Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas lankėsi įmonės "Klaipėdos energija" teritorijoje ir...

Ne visi sistemos žmonės myli vaikus nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienį „Vakaro žinios“ rašė istoriją, kai du mažamečiai vaikai iš Elektrėnų vaikų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...