2019 m. kovo 21 d. 08:05 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Vilniuje vyks protestas prieš militarizaciją ir šauktinių kariuomenės grąžinimą

(49)

Vilniuje vyks protestas prieš militarizaciją ir šauktinių kariuomenės grąžinimą nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Šį šeštadienį, gegužės 23 d., 15 val., naujai susikūrusi antikarinio judėjimo iniciatyvinė grupė (AJIG) kviečia į Vinco Kudirkos aikštę Vilniuje. Čia vyks taikus antimilitaristinis protestas, kurio šūkis „Kiekvienas turi teisę nežudyti, visi turi teisę kalbėti“. Piliečiai pirmiausiai kviečiami išreikšti aiškų nepritarimą šauktinių kariuomenės grąžinimui ir būdams, kuriais šis politinis veiksmas atliekamas: skubos tvarka ir nepasitarus su visuomene priimtam sprendimui, absurdiškai šaukimų loterijai ir vyriausybės skleidžiamai vienpusei propagandai. Neturėtų būti pamiršti ir kiti militarizacijos pavidalai, verčiantys kasdienybę karu: neadekvačios grėsmės skleidimas viešojoje erdvėje, kritinių balsų ir jų argumentų tildymas, viešas karinės galios demonstravimas.

AJIG teigia nesitikinčios, kad protestas privers Seimą pakeisti sprendimą arba KAM atsisakyti jau pašauktų tarnauti jaunuolių. „Geriau vėliau, nei niekad,“ – teigia aktyvistai. „Be to, tai nėra vien protestas dėl protesto, skirtas tik nepasitenkinimui išlieti. Jis turėtų tapti plataus antikarinio judėjimo, vienijančio įvairių politinių sričių atstovus, pradžia. Keista, kad iki šiol sprendimas, nepopuliarus visuose visuomenės sluoksniuose, nesulaukė kritikos gatvėje. Kita vertus, tuomet pakankamai akivaizdu, kodėl vietoj konstruktyvios diskusijos sulaukiame tik nepritariančiųjų gėdinimo.“

Lietuvos piliečiai, gyventojai ir svečiai, o ypač – pašaukti, bet nenorintys ar negalintys tarnauti jaunuoliai kviečiami į Kudirkos a. atvykti su savo transparantais, šūkiais ir muzika. Leidimas mitingui rengti šiuo metu yra svarstomas Vilniaus miesto savivaldybėje. Dėl to gali keistis jo vieta ar laikas, todėl norinčius jame dalyvauti AJIG kviečia atidžiai sekti naujienas. Vengdami nuomonės iškraipymų, gąsdinimų, kaltinimų arba represijų pavieniams asmenims, aktyvistai su žiniasklaida bendrauja kaip vienas asmuo. „Mitingo organizatoriai yra nurodyti prašyme leidimui gauti. Juos lengva rasti, jie nebijo viešumo – tiesiog nei šauktinių kariuomenės grąžinimas, nei antikarinis judėjimas neturi būti asmeninis reikalas,“ – sprendimą aiškina AJIG. „Juk jei nepašaukė tavęs – tai dar nereiškia, kad nepašaukė tavo kaimyno.“

Iniciatyvinė grupė taip pat kviečia pasirašyti peticiją, nepritariančią šauktinių kariuomenei. Peticijos tekstas prasideda Rusijos agresijos Rytų Ukrainoje ir Krymo aneksijos pasmerkimu. „Nemanome, kad šauktinių kariuomenės sugrąžinimas prisideda prie krašto saugumo,“ – teigiama toliau. „Karybos tyrinėtojai ir socialinių mokslų specialistai, analizuojantys įvairius kontekstus per ilgus laikotarpius, išskirtinai sutaria, jog šauktinių kariuomenės yra itin neefektyvios karo metu, o taikos metu sukelia socialines problemas. Pašauktieji dažnai atsiduria kariuomenėje to nenorėdami, todėl ne tik būna nepasiruošę karo grėsmei, bet ir yra psichologiškai žalojami. Mėginimas vengti kariuomenės, be kita ko, veda prie priverstinių studijų pasirinkimų, suvaržo laisvą šeimos planavimą, skatina slapstymąsi (ypač emigracijoje) ar net fizinį savęs luošinimą.“ Taip pat kviečiama atkreipti dėmesį į veidmainišką valstybės politiką masinės emigracijos metu. Peticijos autoriai teigia, kad valstybė, nesugebėjusi emigrantams užtikrinti teisės į orų gyvenimą, dabar verčia juos atlikti valstybės gynybos pareigą.

Peticiją jau yra pasirašę pora dešimčių visuomeninink(i)ų, aukštųjų mokyklų dėstytojų ir doktorantų (-čių). Tarp jų – dr. habil. prof. Zenonas Norkus (VU), dr. Lara Lempertienė (VU), prof. Don Kalb (CEU), dr. Jurga Jonutytė (VDU), prof. Arūnas Poviliūnas (VU), dr. Nida Vasiliauskaitė (VGTU), dr. Arūnas Bielevičius (LSMU), Prof. Algimantas Valantiejus (VU), doc. Vita Gelūnienė (VDA), Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Mark Adam Harold, 2014 Metų Tolerancijos žmogaus apdovanojimo nominantas fotografas Richard Schofield, LPF „Frida“ direktorė Daiva Baranauskė, Alytaus dailės mokyklos direktorius Redas Diržys, nepriklausomas žurnalistas Kijeve Sébastien Gobert, dailėtyrininkė Agnė Narušytė, poetė Aušra Kaziliūnaitė, poetas Benediktas Januševičius, menininkė ir aktyvistė Vilma Fiokla Kiurė, tapytojas Gustas Jagminas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

bu

2017-05-11   20:50

IP: 86.100.130.107

Valio

2017-01-10   23:38

IP: 5.20.124.99

Is kur tiek agresijos?
Rusams uztenka savo zemes..Ir jems nereikalinga nei Lietuva,nei Ukraina,bet jir ne nori tureti NATO ant joe ribu.

2016-05-21   19:19

IP: 217.9.244.69

OMG, prie ko cia rusai . kiek galima jau nesti sitas nesamuones .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Ketvirtadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:Saulė šiandien teka 06.23, leidžiasi 18.32. Dienos ilgumas - 12.09.Šiandien -...

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Įvairybės, Paskelbta prieš 55 min.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...