2019 m. kovo 24 d. 12:42 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Viešoji advokatų kontora bus įkurta ir Klaipėdoje

2004-01-14, 12:00

Vaida ZUBRAUSKAITĖ

Perspektyvos

Vyriausybės nutarimu patvirtintuose valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tobulinimo metmenyse yra numatyta Lietuvoje didinti viešųjų advokatų kontorų skaičių. Tokia kontora bus įkurta ir uostamiestyje.

Joje asmenims nemokamai būtų teikiama valstybės garantuojama teisinė pagalba baudžiamosiose bylose pagal paskyrimą.

Didinti viešųjų advokatų kontorų skaičių Lietuvoje nuspręsta susipažinus su ekspertų, įvertinusių tokių įstaigų veiklą Vilniuje ir Šiauliuose, išvadomis. Ekspertų komisijos raštuose teigiama, kad advokatų kontoros abiejuose didmiesčiuose pagerino teisinės pagalbos teikimą, bei padeda kitoms teisinėms institucijoms atlikti savo pareigas nevilkinant baudžiamojo proceso.

Naujovė pasiteisino

Pirmoji viešoji advokatų kontora Lietuvoje duris atvėrė prieš 4 metus Šiauliuose. Po dviejų metų analogiška įstaiga pradėjo veikti ir sostinėje. Abi viešąsias advokatų kontoras įsteigė Teisingumo ministerija, Atviros Lietuvos fondas ir Lietuvos advokatų taryba.

Teisingumo ministerijos Teisinių institucijų departamento direktorius Tomas Baranovas sako, kad viešosios kontoros sostinėje ir Šiaulių regione pasiteisino.

"Įstatymas skelbia, kad valstybė garantuoja teisinę pagalbą, bet realiame gyvenime yra kitaip. Teisinę sistemą reikėtų gerokai patobulinti, kad ji tarnautų žmogui. Štai todėl ir buvo nuspręsta steigti viešąsias kontoras. Jos gimė užsienio fondų iniciatyva, todėl negaliu pasakyti kokiu būdu buvo pasirinkti miestai. Tam, kad išbandyti kontorų veiklos efektyvumą, buvo pasirinkta Lietuvos sostinė ir vienas iš šalies regionų", - paklaustas, kodėl ne Klaipėda tapo eksperimentiniu miestu, sakė T. Baranovas.

Teisingumo ministro įsakymu ekspertų komisija atliko viešųjų advokatų kontorų vertinimą. Ne taip seniai pateiktose išvadose rašoma, kad įstaigų veikla yra tikslinga ir ją būtina plėsti.

Nevilkina teisminių procesų

"Anksčiau, jeigu tiriant bylą greitai prireikdavo advokato, rasti jį būdavo sunkoka. Dabar Vilniuje ir Šiauliuose dėl šito reikalo problemų nekyla. Viešose advokatų kontorose specialistai dirba už fiksuotą atlyginimą šis darbas jiems - tiesioginis, todėl bet kada galima pasinaudoti jų paslaugomis", - teigia T. Baranovas.

Teisinių institucijų departamento direktorius sako, jog tokiu būdu abiejų miestų prokuratūrose nebestringa bylų tyrimai, o ir bendrai teisinių paslaugų kokybė pastebimai pagerėjo.

Viešosios advokatų kontoros darbas organizuojamas komandinio darbo principais. Yra užtikrinamas veiksmingas tarpusavio darbų koordinavimas. Pavyzdžiui, Šiaulių viešoji advokatų kontora koordinuoja ir teikia teisinę pagalbą trijuose teismuose, trijose prokuratūrose ir kitose ikiteisminio tyrimo institucijose. Advokatų darbo krūvis yra labai didelis, bet tai netrukdo tinkamai ir kvalifikuotai atlikti paslaugą.

Ekspertų išvadose pažymima, kad šeši Šiaulių viešosios kontoros advokatai tinkamai užtikrina asmens teisių apsaugą baudžiamojo proceso metu. Jie vykdo visas gynėjo pareigas ir įgyvendina visas gynėjo teises.

Pgelbės skurdžiai gyvenantiems

Viešųjų advokatų kontorų darbuotojams atlyginimai mokami iš valstybės ir Atviros Lietuvos fondo biudžetų, miestų savivaldybėms nereikia rūpintis šių kontorų išlaikymu.

Vykdant teisinės pagalbos sistemos reformą, numatyta 2005 metais įsteigti viešąsias advokatų kontoras dar keliuose miestuose, vienas iš jų - Klaipėda.

"Jeigu uostamiestis turės viešąją advokatų kontorą, kuri teiks valstybės garantuojamą teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose pagal paskyrimą, ji bus labiau orientuota į socialiai remtinus žmones ir tuos, kurie neišgali susimokėti už paslaugą", - kalbėjo T. Baranovas.

Pašnekovas neatmetė galimybės, jog viešosios advokatų kontoros sudarys konkurenciją privatiems advokatams, tačiau jos pagerins teisinės pagalbos teikimo sistemą, kurią Lietuvoje numatoma tobulinti trimis etapais: pakeitus teisės aktus bus sukurta speciali Koordinavimo taryba ir plečiamas viešųjų advokatų kontorų tinklas.

Prokurorai pritaria

Klaipėdos apylinkės prokuratūroje prokurore dirbanti Vaida Vėlavičienė įsitikinusi, kad viešoji advokatų kontora uostamiesčiui yra reikalinga. Ji mananti, jog įstaigos įkūrimas palengvins darbą.

Prokurorės teigimu, kartais iš tiesų kyla problemų ieškant advokatų. Žinant jų budėjimo grafikus galima planuoti baudžiamojo proceso veiksmų atlikimą ikiteisminio tyrimo įstaigose ar teismuose. Viešosios kontoros advokatai, kurių tiesioginis darbas - teikti teisinę pagalbą baudžiamosiose bylose pagal paskyrimą, pagreitins procesinius veiksmus.

Klaipėdos apygardos prokurorė Diana Baltrūnaitė taip pat teigiamai vertina ketinimą uostamiestyje atidaryti viešąją advokatų kontorą. Ji mano, kad naujoji įstaiga reikalinga neišgalintiems susimokėti už advokato paslaugas klaipėdiečiams.

Vaida ZUBRAUSKAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Tauragė baigia pasistatyti baseiną nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Tauragėje kitų metų rudenį turėtų pradėti veikti šiuo metu baigiamas statyti baseinas....

„Šakočių rojaus“ šeimininkas pasijuto tarsi rojuje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Daugiau nei 5 metus Gargždų turguje veikiančios gardėsių krautuvėlės „Šakočių rojus“ šeimininkas...

Tarp „Sony“ apdovanojimų – klaipėdiečio darbas nuotrauka, foto

Kultūra, 2019-ųjų „Sony“ pasaulinės fotografijos apdovanojimuose Lietuvos nacionalinį prizą pelnė klaipėdiškis fotografas Ruslanas...

Kvietiniškiai dėl šaudyklos – lyg užburtame rate nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kvietinių kaimo bendruomenė jau dvejus metus varsto įvairiausių institucijų duris dėl kaime...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 27 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 44 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...