2019 m. balandžio 19 d. 01:18 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Valdžią nuvertusį Sąjūdį finansavo pati tarybų valdžia

(9)

Šeštadienį keturioliktojo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) suvažiavimo metu iškilmingai paminėtas jo 25-metis.

Arvydas Juozaitis, filosofas ir rašytojas, šiuo metu einantis Lietuvos tautinio olimpinio komiteto viceprezidento pareigas, prieš 25 metus, birželio 3-iąją, įkurtą Lietuvos persitvarkymo sąjūdį (LPS) vadina valdžios sugriovimo ir paėmimo organizacija. "Juokingai skamba, kad mus visus, sugriovusius tarybų valdžią, maitino tarybų valdžia", - interviu "Vakarų ekspresui" sakė A. Juozaitis.

LPS jubiliejaus proga dienraštis paprašė A. Juozaičio prisiminti 1988-uosius, kai buvo įkurta Sąjūdžio iniciatyvinė grupė.

- Tuo metu, prieš 25 metus, mus visus maitino sovietų valdžia. Aš dirbau tuometiniame Filosofijos, sociologijos ir teisės institute. Mokslinio bendradarbio atlyginimas buvo gal 160-200 rublių. Tačiau iš karto tapau profesionaliu revoliucionieriumi, nes visa galva pasinėriau į Sąjūdžio veiklą. Nuo birželio 3-osios, o gal jau nuo birželio 2-osios, tik tą ir veikiau. Į darbą visai nėjau. Mokslų akademijoje darbo specifika ypatinga - visą savaitę sėdi bibliotekose, o tik vieną kartą ateini į posėdį. Tačiau tuomet viskas žlugo, aš nebeateidavau net į tą posėdį. Mano viršininkas buvo Bronius Kuzmickas, kuris taip pat buvo Sąjūdžio iniciatyvinėje grupėje. Tad viskas atrodė savaime suprantama.

Profesionalūs revoliucionieriai buvome trys - aš, Petras Vaitiekūnas ir Alvydas Medalinskas. Metėme visus darbus ir dirbome Sąjūdžiui.

Mano užduotis buvo leisti laikraštį, kurio redakcija buvo mano uošvių individualiame name Antakalnyje, iki centro pėsčiomis - vos 20 minučių.

Virtuvėje vykdavo susirinkimai, svetainėje - miegamasis atvykusiesiems. Ant grindų miegojo ir Mataras Tarmakas, dabartinis Estijos pasiuntinys Suomijoje, jis buvo pirmasis Estijos atstovas Lietuvoje. Ten nakvodavo iš rajonų atvažiavę žmonės, tarp jų ir estai, su kuriais tuo metu labai bendravome. O redakcija buvo visko centras, nes į ją suplaukdavo visa informacija. Buvau laikraščio redaktorius ir leidėjas.

Nepaisant to, kartą per mėnesį eidavau į institutą pasiimti atlyginimo. Dabar juokiuosi, kad sovietų valdžia išlaikė mus, kurie ją ir sugriovėme.

Niekas nepersekiojo

Kaip atsidūrėte tarp tų asmenų, kurie ir įkūrė Sąjūdį?

Į Sąjūdį ėjau palaipsniui. Dar 1987 m. parašiau straipsnį "Politinė kultūra ir Lietuva", kuris dabar yra visose chrestomatijose. Dešimt šio teksto egzempliorių vėliau ėjo iš rankų į rankas. O visus 12 straipsnio puslapių rašomąja mašinėle išspausdinau du kartus, nes per kalkę matydavosi tik po 5 egzempliorius.

Po to tauta tą pranešimą, pramintą "balandžio tezėmis", daugino savais keliais. Šio pranešimo tikslas buvo labai įtikinančiai pasakyti, kad "tarybų valdžia" nebuvo "atstatyta" 1940 metais, nes jos nebuvo ir 1918 metų gruodį. Tuomet atjojo raudonarmiečiai ir vėl išjojo. Aišku, aš nesitikėjau, kad inteligentija jį taip įvertins. Žmonės už išdėstytus teiginius pasirašinėjo šimtais.

KLAIPĖDOJE. Arvydas Juozaitis viename iš Sąjūdžio mitingų Klaipėdos vasaros estradoje. Albino STUBROS nuotr.

Ar už šią veiklą tuo metu jus kas nors persekiojo?

Ne, nepersekiojo. Tik Lietuvos komunistų partijos Centro komitetas davė nurodymą organizuoti "atkirtį" mano toms tezėms ir įrodinėjo, kad 1918 m. Lietuvoje buvo tikra tarybų valdžia. Neseniai man apie tai papasakojo Gediminas Kirkilas ir Algirdas Paleckis, kuriam ir buvo pavesta organizuoti atkirtį.

Pirmieji prabilo rusai

Sąjūdį sukūrė tuometinio šalies lyderio Michailo Gorbačiovo inicijuota "perestroika", tačiau į Lietuvą ji atkeliavo tik po kelerių metų...

Pirmieji tiesą rašyti ėmė Maskvos inteligentai. Lietuvoje buvo tyla, o jie jau buvo pratrūkę: laikraščiai "Moskovskije novosti", "Moscow News", "Literaturnaja gazeta", "Argumenty i fakty" tiesiog "siautėjo". Jie Staliną jau buvo nuvainikavę, apie jį rašė viską, drąsiai rašė apie represijas ir gulagą. Mėgino kėsintis ir į Lenino autoritetą. Boriso Pasternako "Daktarą Živago" ėmė spausdinti, atsimenu, sausio 1-ąją. Tai kūrinys apie inteligentijos likimą sovietinėje imperijoje. Godžiai visą tai skaitėme apie trejus metus, kol patys įsidrąsinome.

Iš pradžių veikė tik klubas "Žinijos" draugijoje, kurį antrasis partijos sekretorius Mitkinas prieš 1988 m. vasario 16-ąją norėjo uždaryti, tačiau mus tik dar daugiau įsiutino. Todėl mes ryžomės akcijoms. O tuomet buvo minimas Nepriklausomos Lietuvos paskelbimo 70 metų jubiliejus. Todėl valdžia labai bijojo augančios "buržuazinių nacionalistų" bangos.

1988 m. balandžio 20 d. perskaičiau savo minėtąjį pranešimą "Politinė kultūra ir Lietuva".

Paradoksas, tačiau kaip juridinis asmuo Sąjūdis buvo užregistruotas tik 1989 m. kovą. Tiesa, įstatus priėmėme per steigiamąjį Sąjūdžio suvažiavimą 1988 m. spalio 23 d., tačiau užregistruoti pavyko dar po kelių mėnesių.

Į Sąjūdį - netyčia?

Kodėl Sąjūdis prasidėjo Vilniuje, o ne, tarkime, Kaune, kur buvo senesnės pasipriešinimo sovietinei santvarkai tradicijos?

Vilnius juk buvo sostinė, čia didesnė aukštųjų mokyklų, kūrybinių sąjungų, galop asmenybių koncentracija. Be to, Kaune aktyviau dirbo KGB. Balandžio pabaigoje su tuo pačiu pranešimu nuvažiavau į Kauną. Ten taip pat pradėjo steigti iniciatyvinę grupę. Į iniciatyvinę grupę išrinktas disidentas Algirdas Patackas iškart sustabdė savo įgaliojimus, nes bijojo, kad saugumas uždarys visą iniciatyvinę grupę. O Vilniuje Sąjūdžio iniciatyvinėje grupėje disidentų išvis nebuvo, nes pusę visų narių sudarė komunistai. Mes penki - aš, Skučas, A. Medalinskas, Vitas Tomkus ir Zigmas Vaišvila - buvome jauniausi ir ne komunistai. Buvome visai kita karta ir praktiškai viską virėme, organizavome visą veiklą, platinome laikraščius. O vyresni tebuvo reikalingi kaip autoritetai. Toks Justinas Marcinkevičius beveik nieko neveikė, tik mums jo vardas buvo reikalingas. Tiesa, Sąjūdžio suvažiavime kalbą pasakė, kartais dalyvaudavo kokiame nors mitinge, tačiau tuo ir apsiribojo.

Tai kaip gimė ta Sąjūdžio iniciatyvinė grupė?

Tuo metu aš, kaip Mokslų akademijos mokslinis bendradarbis, buvau įtrauktas ir į Lietuvos TSR Konstitucijos pataisų ruošimą. Iki tol Lietuvoje veikė brežnevinė, 1977 m. priimta, konstitucija. Mokslų akademija galėjo siūlyti savo pataisas "perestroikos" rėmuose. Tad tų pataisų pristatymo visuomenei ceremonija tapo Sąjūdžio steigiamuoju susirinkimu. Mat reikėjo rasti pretekstą sukviesti 500 žmonių.

Albino STUBROS nuotr.

Tiesa, susidūrėme su trukdžiais. Pirmininkauti buvo pavesta Mokslų akademijos viceprezidentui Eduardui Vilkui. Jis jau pirmu sakiniu pabrėžė: "Mes čia susirinkome ne mitinguoti, o aptarti Konstitucijos pataisas". O jei tik kildavo koks nors triukšmas, iškart pagrasindavo: "Prašome išsiskirstyti, aš uždarau susirinkimą". Jis uždaro, o mes kylame, einame į tribūną ir šnekame. Prezidiume, be E. Vilko, sėdėjo Bronius Genzelis, Kazimiera Prunskienė. Jie niekada nebūtų patekę į iniciatyvinę grupę, tačiau buvo tokia draugiška atmosfera, kad kažkas, apimtas euforijos, pasiūlė visą prezidiumą įtraukti į Sąjūdžio iniciatyvinę grupę.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ak

2013-06-03   10:41

IP: 85.206.129.65

Būtinai turi savo trigrašį įkišti ir kgbešninkas.Čia aš ponui ,, kubiliaus" slapyvardžiu.

Kubilius

2013-06-03   10:21

IP: 151.46.63.131

Sajudi finansavo ne tik Sovietai bet ir Amerika. Kaimieciai galvoja , kad nuo ju kazkas priklause. Sovietai pralaimejo Saltaji Kara, tai samokslas kuris buvo rengiamas Vasingtone ir Kremliaus viduje tarp idaviku. Jie norejo ir dave Lietuvai "laisve". Komunistine santvarka ne tiko Naujai Pasaulio Tvarkai , kur dominuoja pinigai ir kapitalizmas uz tai ir nebera dabar USSR. Rusija politeneje arenoe jau jokios itakos neturi nes priklauso Vasingtonui, o tie visi politiniai zaidimai tik spektaklis. Runkeliai mano, kad gyvena laisveje o istikruju jusu vaikai dabar vergysteje pas Germanu (skandinavai,anglai,vokieciai) lordus. Vokieciau buvo pralaimeje kara, ir gyvena geriau nei "nugaletojai". Lietuva paverte Europos juodadarbiu ir vergu salimi. Ukio beveik nera, Lenkai nors uki issaugojo. Atsirado nauja socialine kasta, kuria as vadinu debilais. Tai zmones, dauguma kuriu prie ruskiu turejo rysius ir dabar turi nebloga versla, nuosava nama o tie kurie dabar neturtingi jie vadina juos nevykeliais, emigrantus isdavikais, o jeigu sakai tiesa apie padeti Lietuvoje tai isvadina ruskiu provokatorium ar KGBistu nors patys prie ruskiu ir trynesi su komunistais. Nesuprantu as zmoniu. Po 30 metu jeigu nebus permainu, Lietuva taps didele Danijos ar Vokietijos ukio provincija, kur lietuviai kaip baudziauniko laikais karvems subines valys uz 800 litu.

Kanadietis

2013-06-03   09:35

IP: 78.58.32.117

Ko norėto iš uolaus KGB bendradarbio?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

„Žalgiris“ įspūdingai smogė atgal nuotrauka, foto

Sportas, Eurolygos atkrintamosiose varžybose Kauno „Žalgiris“ iškovojo pirmą pergalę ir pirmą kartą...

„Neptūnas“ kyla į antrąją vietą nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ (23-7) susigrąžino antrąją „Betsafe–LKL“ čempionato vietą. Kazio Maksvyčio auklėtiniai...

Tarptautinė diena be lifto skatina žmonių fizinį aktyvumą nuotrauka, foto

Lietuva, Lipimas laiptais yra paprastas būdas padidinti savo kasdienio fizinio aktyvumo lygį, net...

Klaipėdietės neatsilaikė prieš LSU nuotrauka, foto

Sportas, Rungtynėmis Kaune tarp Lietuvos sporto universiteto (LSU) ir Klaipėdos universiteto (KU) prasidėjo...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...