2019 m. kovo 20 d. 19:56 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Vaistų nuo savižudybių lietuviai ieškos dar ilgai

2004-09-18, 12:00

Vaida ZUBRAUSKAITĖ

Vaistų nuo savižudybių lietuviai ieškos dar ilgai  nuotrauka, foto

Toks gyvenimas

Pasaulis stebisi lietuvių polinkiu žudytis, o specialistai nuogąstauja, kad atsikratyti savižudžių etiketės per artimiausią dešimtmetį nepavyks.

Po to, kai Didžiosios Britanijos visuomeninės televizijos kanalas BBC pradėjo domėtis naujomis Europos Sąjungos šalimis, pasaulis dar kartą išgirdo apie mažutę Lietuvą - absoliučią pasaulio savižudžių lyderę.

Sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas suskubo pasakoti britams apie tai, kad Lietuva turi patvirtintą savižudybių prevencijos programą. Tačiau užmiršo paminėti politikų ir valdininkų dažnai kartojamą frazę - prevencijos programai įgyvendinti trūksta lėšų.

Sovietinis palikimas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugiausiai savižudybių užregistruojama buvusiose sovietinėse respublikose bei Baltijos šalyse.

Prieš ketverius metus Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų teko 42, Rusijoje - 38 savižudybės.

Vilniaus universiteto (VU) Klinikinės ir organizacinės psichologijos katedros doktorantė Jelena Trofimova sako, kad buvo įprasta manyti, jog lietuvių polinkį į suicidą lėmė perėjimas iš vienos santvarkos į kitą. Visuomenė buvo priversta per labai trumpą laiką susivokti, jog gyveno apsupta melo, todėl daliai žmonių tapo sudėtinga priimti naujas moralines vertybes. Tačiau savižudybes skatina ir kitos priežastys, pavyzdžiui - alkoholizmas.

Tarptautinės savižudybių prevencijos asociacijos duomenimis, Lietuvoje 100 tūkstančių gyventojų tenka 80 alkoholikų vyrų. Skaičiai rodo, kad kasmet šalyje nusižudo daugiau vyrų, o praėjusiais metais savižudžiai vyrai pasiekė rekordą - jų nusižudė net šešis kartus daugiau nei moterų.

Kaimiečiai labiau pažeidžiami

Statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvoje savo noru iš gyvenimo pasitraukė beveik 1,5 tūkst. žmonių.

Nors kaime ir mieste 2003 metais nusižudė daugmaž tiek pat tautiečių, vis dėlto skaičiai byloja, kad kaimuose nusivylusiųjų gyvenimu yra daugiau.

Iš 100 tūkstančių miesto gyventojų pernai nusižudė 31 žmogus, kaimuose - 64.

Suicido ekspertų teigimu, dažnai kaimuose gyvenantys žmonės ryžtasi nusižudyti apsvaigę nuo alkoholio.

Jaunoji karta apimta depresijos

2002 metais Klaipėdos, Kauno ir Šiaulių psichikos sveikatos centrai atliko lyginamąją analizę - "Paauglių depresiškumas ir savižudybės pavojus".

Tyrimo metu uostamiestyje buvo apklausta beveik 3 tūkst. paauglių - gimnazistų ir moksleivių. Nustatyta, kad iš šio skaičiaus apie suicidą galvoja 18 proc. mergaičių ir 11,8 proc. berniukų.

Iš šių trijų miestų Klaipėda beveik pirmauja ir depresuojančių paauglių skaičiumi. Tyrimo išvadose rašoma, kad suicidiniai bandymai dažnesni tarp paauglių Klaipėdoje.

Psichologė J. Trofimova sako, kad šiandien net 62 proc. Lietuvos paauglių galvoja, kad savižudybė yra priimtinas poelgis. Skaičiai baugina, nes prieš 10 metų taip galvojo tik 34 procentai jaunų žmonių.

Pagalbos ieško vis dažniau

Klaipėdos jaunimo linijos koordinatorė Indrė Gaudiešiūtė sako, kad per šį pusmetį, nuo sausio iki rugpjūčio, dėl konsultacijų į savanorius jau kreipėsi 390 žmonės, kurie norėjo pasitraukti iš gyvenimo arba bent jau galvojo apie tai.

Iš šio skaičiaus 14 žmonių paskambino jau pradėję save žaloti. Savanoriams teko skubiai kviesti medikus nurodytais adresais.

"Mūsų klientai iš tikrųjų nenori mirti. Tiesiog jie nepajėgūs nugalėti skausmo, kuris beveik visuomet tampa pagrindine noro pasitraukti iš gyvenimo priežastimi", - pasakoja I. Gaudiešiūtė.

Didžiausia visų skambinančiųjų paguodos telefonu problema - santykiai su žmonėmis arba prievarta, pasireiškianti visomis įmanomomis formomis.

I. Gaudiešiūtė pastebėjo, kad vis daugiau lietuvių išdrįsta peržengti tylos sieną ir patiki savo bėdas savanoriams. Per savaitę sulaukiama 2-4 vadinamųjų krizinių skambučių.

Kokį skaičių žmonių pavyksta atitraukti nuo minčių apie suicidą, linijos koordinatorė negalėjo pasakyti, nes padėkos skambučių savanoriai sulaukia retai.

Daugiausiai kariasi

Savižudybių prevencijos programos ataskaitoje apie praėjusius metus rašoma, kad pagrindinis savižudybės būdas Lietuvoje - pasikorimas. Tokiu būdu iš gyvenimo pasitraukia apie 90 proc. savižudžių.

Nusinuodijimas yra antras pagal paplitimą būdas. Medikamentais Lietuvoje nusinuodija 65,21 proc. moterų savižudžių. Beje, kaime dažniau nusinuodija vyrai, o mieste - moterys. Didelę dalį tarp nusinuodijusiųjų sudarė bedarbiai, dažniausia nelaimės vieta - namai.

Vyresni lietuviai (60-64 metų amžiaus) iš gyvenimo pasitraukia perdozavę medikamentų, jaunimas (25-29 amžiaus) dažniau perdozuoja narkotikų.

Nėra vieningos sistemos

Psichologė J. Trofimova tikina, kad savižudybių prevencijos programa šalyje būtų veiksminga tuomet, kai jai įgyvendinti programos vykdytojai surastų ne 40 tūkst. litų (tiek buvo skirta pernai), o kelis milijonus litų.

"Programa išsami ir tinkamai paruošta. Mes turime gerų specialistų, galinčių ir sugebančių dirbti šioje srityje, tačiau valstybė nesuranda pinigų jų darbui finansuoti. Visa esmė slypi dar ir tame, kad su polinkiu į suicidą reikia kovoti vieningai. Tačiau kol pavyks sukurti vieningą sistemą praeis daug laiko, todėl ateities prognozės liūdnos - net per keletą metų mums nepavyks atsikratyti savižudžių tautos etiketės", - įsitikinusi VU Klinikinės ir organizacinės psichologijos katedros doktorantė.

Bėda - neteisingos nuostatos

Visus savižudžius vienija bendras jausmas, vadinamas psichologiniu skausmu.

Psichologinį skausmą sukelia nuolatinis žmogaus poreikių nepatenkinimas. Lietuva yra ne tokia skurdi šalis, kad jos piliečiai jaustų nuolatinį diskomfortą. Suicidų ekspertai tikina, kad polinkis žudytis gali būti užkoduotas tautos mentalitete ir neteisingose nuostatose. Pavyzdžiui, savižudybė lietuvio šeimoje vis dar yra gėda, kurią būtina slėpti nuo aplinkinių. Kreiptis pagalbos į psichologus taip pat daugumai tautiečių vis dar yra nepriimtina ir netgi nepadoru.

J. Trofimova sako, kad daugiausiai savižudybių įvyksta šalyse, neturinčiose strategijos ir neteikiančios prioritetų suicido problemoms spręsti.

Kita vertus, Lietuva tiesiog skęsta įvairiuose savižudybių tyrimuose ir statistikose. Visi duomenys kruopščiai registruojami ir viešinami. Jeigu toks pat dėmesys ir tokios pat lėšos būtų skiriamos prevencijos programos įgyvendinimui, šios problemos sprendimas pajudėtų iš mirties taško, - mano suicidų ekspertai.

Vaida ZUBRAUSKAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

A. Rusteika: Jie vėl ateina mūsų išgelbėti nuotrauka, foto

Nuomonės, Ateina gelbėtojai ir vėl išnyksta, atėjo konservatoriai visiems laikams – išgelbėjo nuo...

Prasidėjo deklaracijų pildymo įkarštis nuotrauka, foto

Ūkis, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) nuo kovo 20 d. gyventojai jau gali deklaruoti...

Tirs Alinos Velykienės elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos miesto...

Švietimas, Paskelbta prieš 34 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 54 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...