2019 m. kovo 23 d. 00:08 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Vairavimas išgėrus gali sugrąžinti ir į mokyklos laikus

Vairavimas išgėrus gali sugrąžinti ir į mokyklos laikus  nuotrauka, foto

Nauja tvarka

Tikimasi, kad gėda atsidurti privalomoje paskaitoje apie alkoholio žalą vairuotojus privers atsisakyti taurelės prieš sėdant į automobilį, o tada nebus baisu pūsti ir į alkotesterį.

Atimtą pažymėjimą už vairavimą išgėrus asmenys atgaus išklausę paskaitą ir už ją sumokėję

Keturių akademinių valandų trukmės paskaita ir 63 litų mokestis už ją. Tokia yra moralinė ir materialinė bausmė tiems vairuotojams, iš kurių už vairavimą išgėrus arba apsvaigus nuo narkotikų buvo atimtas pažymėjimas.

Šią savaitę Klaipėdoje jau vyksta privalomos paskaitos apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai, kurias, remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos tvarka, turi išklausyti asmenys, paprastai pasakius, pragėrę teises.

Nuo tokios bausmės išsisuks turtingesni "girtuokliai" - jei jie sumokės baudą už vairavimą neblaiviame stovyje, vairuotojo pažymėjimą atgaus be gėdingo sėdėjimo su nelaimės broliais medikų paskaitoje. Tiesa, kokią bausmę - piniginę baudą ar pažymėjimo atėmimą - skirti, sprendžia ne pats žmogus, o policijos pareigūnai.

Tvarka pavėlavo

Kursus išklausyti reikalaujančia Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisa Eismo priežiūros tarnyba pradėjo vadovautis nuo sausio 1-osios.

Tačiau pažymėjimus praradę vairuotojai iškart po Naujųjų metų atgauti jų negalėjo, nes paskaitų rengimo tvarką Vyriausybė patvirtino sausio 8 dieną, o sveikatos ministras įsakymą išleido tik sausio 16-ąją. Todėl iki šiol vairuotojo pažymėjimą norintys atgauti asmenys negalėjo išklausyti minėtų paskaitų.

Negalėjo jiems padėti ir policijos pareigūnai - jie pažeidėjams tvirtino, kad kol kas tokios paskaitos niekur nerengiamos, todėl negalėjo grąžinti atimtų pažymėjimų.

Vis dėlto nuo praėjusios savaitės norintys atgauti vairavimo teises klaipėdiečiai kursus jau gali lankyti. Kol kas jie vyksta dviejose vietose - Visuomenės sveikatos centre ir Pirminės sveikatos priežiūros centre. Artimiausiu metu paskaitas žada skaityti ir Jūrininkų poliklinikos specialistai.

Išmoks alkoholio formules

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro direktoriaus pavaduotoja Dalia Stasiuvienė teigia, kad paskaitas prasižengusiems vairuotojams skaito centro specialistai, dirbantys alkoholio ir narkotikų prevencijos srityje.

"Vairuotojų pažymėjimų netekusiems žmonėms šiose paskaitose aiškiname alkoholio bei narkotikų poveikį žmogaus organizmui ir įtikinėjame, kad išgėręs ar kitaip apsisvaiginęs vairuotojas negali valdyti automobilio.

Tačiau pasakojame ir apie atsakomybę - netgi moralinę - kuri gręsia sėdus prie vairo neblaiviam žmogui. Bandome išaiškinti, kokie galimi neigiami socialiniai tokio poelgio padariniai", - teigia D. Stasiuvienė.

Ji pripažįsta, kad dauguma pažymėjimus praradusių vairuotojų suvokia savo elgesio pasekmes - tokiems žmonėms naujiena bus nebent smulki informacija apie alkoholio ar jo gamybos dervų cheminę sudėtį. Tačiau, pasak D. Stasiuvienės, visada tarp paskaitos klausytojų bus bent vienas žmogus, kurį suteiktos žinios privers susimąstyti.

Gėda - kelias į sąžinę

"Vieniems yra baisios piniginės baudos, kitiems - gėda sėdėti paskaitoje apie alkoholio žalą. Todėl, bandydami išvengti šios gėdos, jie galbūt nebesės prie mašinos vairo išgėrę", - vieną iš kelių paskaitų poveikio priemonių įvardija įstatymo pataisas inicijavęs Seimo narys Stanislovas Buškevičius.

Parlamentaras "Vakarų ekspresui" tvirtino, kad priimti tokią pažymėjimų grąžinimo tvarką vertėjo jau vien todėl, jog taip bus išgelbėta bent vieno eismo dalyvio gyvybė.

"Ar paskaitos paveiks vairuotojų sąžinę? Manau, kad taip - juk daug kartų kartojamos net ir banaliausios tiesos galų gale pasiekia žmones. Žinoma, chroniškų girtuoklių jos neišgelbės, tačiau tokių tarp vairuotojų nėra daug", - teigė sveika gyvensena garsėjantis ir automobilio nevairuojantis S. Buškevičius.

Paskaitų girtuokliai neves

Seimo nario teigimu, jo pasiūlytos pataisos naudingos ne tik švietėjišku, bet ir medicininiu požiūriu - mat nuo šiol pažymėjimą norintis atgauti vairuotojas privalės Eismo priežiūros skyriui pateikti ir pažymą apie paskaitų išklausymą (vadinamąjį sveikatos žinių pažymėjimą), ir pažymą iš Priklausomybės ligų centro apie tai, kad jis nėra beviltiškas alkoholikas ar narkomanas.

Todėl S. Buškevičius tikisi, kad tokia tvarka taps užkarda tiems, kurie turi potraukį alkoholiui, tačiau vis tiek vairuoja transporto priemones.

Vis dėlto ne visus sumanymus Seimo nariui pavyko įgyvendinti. Darbo grupė atmetė S. Buškevičiaus pasiūlymą prasižengusius vairuotojus priversti ne tik išklausyti paskaitą apie alkoholio žalą, bet ir patiems jas skaityti.

Tiesa, politikas pripažįsta, kad tokią tvarką, galiojančią kai kuriose užsienio šalyse, pas mus būtų sunku įgyvendinti. Tam pritarė ir Klaipėdos VSC direktoriaus pavaduotoja Dalia Stasiuvienė: "Reikėtų dar papildomai mokyti tokius vienadienius lektorius, o tai kainuotų ir pinigų, ir laiko".

Represijos - geriau?

Klaipėdos VPK Eismo priežiūros skyriaus viršininkas Saulius Švėgžda sako, kad kiekvieną mėnesį mieste būna maždaug 30 žmonių, kurie ateina atsiimti anksčiau už vairavimą išgėrus atimtus vairuotojo pažymėjimus.

Už vairavimą išgėrus vairuotojo pažymėjimas atimamas nuo vienerių iki trejų metų.

"Naujoji tvarka mums kainuos keletą papildomų bendravimo su žmogumi minučių - kol paaiškinsim, kaip jis gali atgauti vairuotojo pažymėjimą. Tačiau nesiryžtu pasakyti, ar tos paskaitos sumažins neblaivių vairuotojų skaičių gatvėse. Tikėkimės, kad taip - jau vien dėl to, kad žmonės privalės gauti pažymą, įrodančią, kad jis neserga priklausomybės ligomis", - sakė pareigūnas.

Panaši vairuotojo pažymėjimo atgavimo tvarka galioja ir užsienio šalyse - ją savo kailiu patyrė ir keli žymūs Lietuvos piliečiai, tarp jų - ir už vairavimą išgėrus Portlende (JAV) sustabdyta krepšininko Arvydo Sabonio žmona Ingrida Sabonienė.

Tačiau postsovietinėse šalyse į panašias paskaitas žiūrima skeptiškai. Pavyzdžiui, Latvijos vidaus reikalų ministras Maris Gulbis, sužinojęs apie lietuvių priimtas naujoves, pareiškė, kad "nėra reikalo leisti valstybės lėšas tam, kad žmonės išgirstų tai, ką jie ir patys gerai žino".

"Mūsų praktika rodo, kad gerų rezultatų duoda represiniai metodai", - sakė M. Gulbis. Jo nuomone, automobilių vairuotojams, kurie antrą kartą netenka vairavimo teisių už tai, kad važiavo neblaivūs, reikėtų skirti priverstinį dalyvavimą visuomenei naudinguose darbuose.

Tomas GUKAUSKAS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Klaipėdoje varžėsi stalo teniso ateitis nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdoje, Vakarų stalo teniso akademijoje, dvi dienas vyko Lietuvos jaunių stalo teniso...

Prisiminė išskirtinius Alfonso Ramanausko nuopelnus nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį prie Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vyko išskirtinė atminimo lentos Lietuvos...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (570) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (5) nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Klaipėdietis leidėjas, kultūros paveldo ekspertas, ICOMOS narys Kęstutis Demereckas atliko buvusių senųjų...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 5 val.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...