Vaikų maitinimas ugdymo įstaigose gali būti organizuojamas nesąžiningai

Vaikų maitinimas ugdymo įstaigose gali būti organizuojamas nesąžiningai

Asociacija "Nacionalinis aktyvių mamų sambūris" (NAMS) teigia, kad dalyje Lietuvos ugdymo įstaigų, mokinių maitinimą organizuojančios įstaigos įsipareigoja dirbti "nemokamai", o patiriamus nuostolius sugeba paversti pelnu iš vaikų maistui pirkti skirtų valstybinių lėšų.

NAMS išplatintame viešame pareiškime rašoma, kad Ukmergės rajono savivaldybė sugebėjo rasti tiekėją, kuris pasiryžo dirbti už 0 Lt 00 ct. Į šią "sumą" įeina virtuvės personalo atlyginimai, mokesčiai, Sodros įmokos, komunalinių paslaugų išlaidos, transportas ir kiti patiriami kaštai. NAMS duomenimis, tokia pati "nemokama" mokinių maitinimo paslauga veikia ir Vilkaviškio, Anykščių, Kretingos ir kitų rajonų mokyklose. Asociacijos nariai įtaria, kad mokinių maitinimą siūlantys verslininkai savo patiriamus nuostolius kompensuoja iš maisto produktų pirkimui skirtų valstybinių lėšų, tiekdami prastesnės kokybės maistą ar mažindami patiekalų porcijas.

Moksleivio pietums Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) skiria iki 5 Lt 20 ct sumą, už kurią turi būti perkami tik "aukščiausios kokybės maisto produktai". Maisto gamybos organizavimą, apmokėjimą ir kontrolę vykdo savivaldybės atstovai, todėl NAMS įtaria, kad savivaldos pareigūnai, susitarę su "nemokamai" dirbančiomis įmonėmis taupo vaikų maisto sąskaita.

NAMS vertinimais, vienos pietų porcijos gamybos išlaidos sudaro apie 1 Lt, todėl sukčiaujant, SADM skirta suma maisto produktams pirkti sudaro ne 5 Lt 20 ct, o 4 Lt 20 ct. Gaminant, sviestas pakeičiamas tepiu riebalų mišiniu, grietinė - grietinės mišiniu, perkamos prastesnės kokybės daržovės ir mėsa, naudojamas pigiausias aliejus, sumažinamos patiekalų porcijos. Savivaldybės pareigūnai į situaciją žvelgia pro pirštus, kadangi maisto gamybos išlaidas "kompensuojant" iš SADM produktų pirkimui skirtų lėšų, savivaldai tai nekainuoja nė lito. Teigiama, kad tokias sukčiavimo apraiškas nesunkiai galima pastebėti iš nesikeičiančio mokyklos valgyklos meniu, kuriame nuolatos kartojasi tie patys patiekalai.

NAMS dėl galimų korupcijos apraiškų organizuojant mokinių maitinimą kreipėsi į Sveikatos apsaugos ir darbo ministeriją, Viešųjų pirkimų tarnybą ir Lietuvos savivaldybių asociaciją.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder