2019 m. gegužės 23 d. 14:51 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Televizijos bokštas gynėjų nebesulauktų

(19)

Televizijos bokštas gynėjų nebesulauktų  nuotrauka, foto

Sausio 13-ajai atminti

Giruliuose esančio Klaipėdos radijo ir televizijos bokšto darbuotojai mano, kad jeigu šiandien pasikartotų kas nors panašaus į įsimintinos 1991 metų sausio 13 dienos įvykius, ginančiųjų bokštą būtų perpus tiek, kiek anuomet, o gal dar mažiau.

Ir ne tik todėl, kad gyvenimas Lietuvoje per septyniolika metų neišpildė daugumos lūkesčių ir nusivylimas politikais bei jų tuščiais pažadais pasiekė aukščiausią tašką.

Šiandien informacija žmones pasiekia daugybe kanalų, todėl Girulių bokštas jau seniai nebėra ta vienintelė "bambagyslė".

"Žmonės nebesuvokia, kokiu būdu juos pasiekia žinios. Nutrūko palydovinės televizijos "Viasat" transliacijos - skambina mums į Girulius. Žinoma, anksčiau, kai iš ekranų nors trumpam dingdavo kurios nors lietuviškos televizijos programa, pas mus netildavo telefonai, o dabar - ramu. Vyrauja nuostata: yra televizija - gerai, bet ir be jos išgyventume", - pasikeitimus vardijo vyresnysis inžinierius Kazimieras Čiurlys, Girulių televizijos ir radijo stotyje išdirbęs 30 metų.

Vargu, ar pasikartojus panašiems įvykiams, televizijos tarnybos darbuotojams žmonės iš aplinkinių kaimų vežtų cepelinus pasikinkę arklius, kaip buvo 1991-ųjų sausį.

Ir jeigu eitų budėti prie bokšto, tai pirmiausia - dėl grėsmės savo šeimoms ir artimiesiems, o jau vėliau arba mažiausiai - dėl valstybės, - svarsto Girulių bokšto personalas.

Vyresnysis inžinierius K. Čiurlys mano, kad ateityje pastato šalia bokšto visai neliks - jau dabar darbuotojus iš kabinetų išstumia kompiuterinė technika
Gabeno greitąja

Nedaug šios įstaigos darbuotojų gali papasakoti apie tai, ką išgyveno prieš septyniolika metų sausio 13-osios naktį. Dauguma išėjo į pensiją, kiti pakeitė darbo vietas. Dar vienus iš kabinetų išstūmė atnaujinta technika, nereikalaujanti nuolatinės priežiūros.

Įsimintiną naktį likusiesiems primena nebent 20 metų senumo "didvyris" - televizijos siųstuvas, kuris per Sausio 13-osios įvykius buvo slapčia išgabentas į dabartinius Seimo rūmus.

Tarnybos direktorius Bronius Razgus - vienas iš ilgamečių darbuotojų, į Girulių bokštą kone kasdien atvykstantis jau 27 metus, rodydamas prietaisą, pasakojo turtingą jo istoriją.

"Legendinis televizijos siųstuvas į Aukščiausią Tarybą keliavo slapčia. Buvo nutarta, kad mažiausiai įtarimų turėtų kelti greitosios medicinos pagalbos automobilis, todėl šaldytuvo dydžio siųstuvas į sostinę buvo vežamas greitąją. Su jo pagalba politikai iš Seimo rūmų galėjo tiesiogiai kreiptis į vilniečius. Po metų įrenginys grįžo į Girulius ir sėkmingai veikia iki šiol", - atskleidė B. Razgus.

Direktorius sako, jog sausio 13-osios naktį bokšto teritorija labiau priminė kino filmą apie karą, o ne vietą, iš kurios Klaipėdos apskričiai buvo transliuojamos televizijų ir radijo programos.

Kolaborantų įsakymų nevykdė

Visi privažiavimo ir priėjimo keliai prie bokšto buvo užgriozdinti tokiais prietaisais ir technika, kokių B. Razgus nemanė Klaipėdoje esant. Jis įsitikinęs, kad tankai klaipėdiečių pastatytų užkardų nebūtų įveikę.

Vienijimasis bendram tikslui vyko žaibo greičiu. Vakarų laivų remonto įmonė metalinėmis grotomis padengė langus, "Klaipėdos kartonas" pasirūpino popieriaus lakštais langams užtemdyti, net cigaretes gaminusi bendrovė į Girulius atvežė kalnus rūkalų.

Dabar ištuštėjusios patalpos tomis sausio dienomis knibždėjo ir dūzgė. Užėmus Vilniaus televizijos bokštą, klaipėdiečiai net nesvarstę Girulių stoties rūsyje įrengė studiją. Uostamiesčio gyventojams per tuo metu veikusią Klaipėdos municipalinę televiziją informaciją apie padėtį nuolat pranešdavo tuometiniai deputatai, Klaipėdos universiteto dėstytojai ir studentai. Po kabinetus bėgiojo vertėjai, o budėjimas prie technikos vyko ištisą parą.

"Užėmę sostinės bokštą, pradėjo mums įsakinėti, ką ir kaip daryti. Nė vienas iš tuometinių darbuotojų šokinėti pagal jų įsakymus nepradėjo. Baimės buvo, juolab kad pasiekdavo gandai, esą Girulių kryptimi juda tankai, kareiviai ateina. Darbuotojams reikėjo apsispręsti, kieno pusėje atsistoti. Buvo ir abejojančių. Nenoriu įvardyti asmenų, tomis dienomis iš improvizuotos studijos kalbėjusių, kai kurie įsitikinimus greitai pakeitė arba iš politikos pasitraukė", - ne viską ir septyniolikai metų praėjus pasakojo direktorius.

Ateitis - be gyvybės

Šiandien šalia pagrindinės funkcijos - visų Lietuvoje girdimų radijo ir matomų televizijos programų retransliacijų, - stotis teikia ir bevielio interneto paslaugas.

Atnaujintos techninės bazės dėka pradėtos retransliuoti skaitmeninio formato televizijos programos. Turint tokią įrangą, jų įmanoma transliuoti iki 40.

AB Lietuvos radijo ir televizijos centrui priklausanti įstaiga Giruliuose dabar pervadinta į Klaipėdos siuntimo tarnybą.

Šiuo metu tarnyboje dirba 28 žmonės, vieni atsakingi už transliacijų kokybę, kiti - informacinių technologijų specialistai, vadybininkai.

Naujų paslaugų teikimas ir nauja technika iš esmės pakeitė darbo bokšte principą. Kompiuterizuota įranga retai genda, todėl reikia vis mažiau ją prižiūrinčio personalo.

"Prieš 17 metų pamainoje budėdavo po 8 žmones, dabar užtenka vieno. Jei ne interneto paslaugos ir visos su jomis susijusios bėdos, kažin, ar koridoriuose gyvą dvasią sutiktum. Teisybę sakė naują įrangą montavęs vienas vokietis - ateitis priklauso mašinoms, esą po kelių metų pas jus nedirbs nė vienas žmogus. Nedaug tesuklydo. Vokietijoje, o ir kitose šalyse prie televizijos bokštų pastatų iš viso nelikę - viską valdo kompiuteriai", - 30 metų stebintis televizijų transliacijas pasakoja vyresnysis inžinierius K. Čiurlys.

Apsaugo signalizacija

Profesijos per ilgus metus nekeitęs iš įpročio K. Čiurlys skaičiuoja laiką iki pensijos ir realiai vertina lietuvių patriotizmą.

"Niekas dabar mūsų ir nepultų - šitiek informacijos teikėjų yra", - atvirauja K. Čiurlys.

Pats 200 metrų aukščio Girulių bokštas šiandien nuo galimų pavojų apsaugotas signalizacija, po teritoriją slampinėja šuo, o į patalpas su technika galima patekti tik žinant kodą.

Signalizacija pasigirsta iškart - vos per žingsnį nuo metalinių bokšto pamatų.

B. Razgus sako, jog norinčiųjų pasikarstyti padaugėja vasarą, tačiau apie stipriausius ir ištvermingiausius, pasiekusius pačią bokšto viršūnę, mitai sklandė tik sovietmečiu.

"Buvo vienas įsilipęs. Tiek tarnybų suvažiavo, kad žmogelis grįžti pabijojo. Ir saugumas, ir milicija su greitąją tuomet apačioje jo laukė", - kelių dešimčių senumo istoriją prisiminė B. Razgus.

Mėginti savo jėgas lipant į Girulių bokštą - prasta mintis dėl trijų priežasčių: pačiame viršuje pavojingus sveikatai spindulius skleidžia antenos, yra reali grėsmė susižeisti arba sugadinti kurį nors iškeltą įrenginį.

Tarybiniais laikais televizijos bokšto darbuotojai gaudavo nemažai lengvatų, jie anksčiau nei kiti būdavo išleidžiami į užtarnautą poilsį.

"Taip, anksčiau buvo sakoma, jog mes dirbame kenksmingomis sąlygomis. Tačiau tai ne radiacija, o aukšto dažnio spinduliai, fiksuojami tik bokšto viršūnėje. Ten jie pasiskirsto ir didelio pavojaus nekelia, juolab kad moderni aparatūra nesukelia stipraus spinduliavimo", - kalbas apie radiaciją paneigia direktorius.

Faktai

  • Klaipėdos radijo televizijos stotis, vadinamasis Girulių televizijos bokštas, buvo pastatytas 1957 metais.
  • Iš pradžių buvo retransliuojamos radijo stotys, vėliau - ir Lietuvos televizija.
  • Šiandien televizijos bokštas retransliuoja per dešimtį radijo stočių bei visas šalyje matomas televizijų programas, tarp jų - ir klaipėdietišką "Balticum".
  • Mobilusis ryšys Vakarų Lietuvoje taip pat prasidėjo nuo Girulių bokšto. Jame buvo iškeltos visų mobiliojo ryšio stočių antenos, apėmusios tik nedidelę teritoriją.
  • 1991-aisiais naktį iš sausio 12-osios į 13-ąją, sovietų desantininkai užėmė Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą. Žuvo 14 žmonių, buvo sužeista per 1000 laisvės gynėjų. Tuometinė Klaipėdos valdžia klaipėdiečius kvietė budėti ir prie Girulių televizijos bokšto.

Vaida JUTKONĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2011-01-12   04:03

IP: 92.15.157.251

Sausio 13-osios įvykių dienomis su savanoriais-kamikadzėmis buvau šiame bokšte, viduje :) Mūsų misijos tikslas buvo - esant realiai grėsmei, kurios metu būtų puolusi Sovietinė armija, sugadinti visą televizijos įrangą, kad koloborantai negalėtų transliuoti savo agitacinės medžiagos bei dezinformacijos. Įdomūs buvo laikai... Žinojom tada dėl ko rizikavom, bet negalvojom, kad Lietuvos dabartinė valdžia išduos savo Tautą. Taigi, dabar tenka man gyventi Londone, nes Lietuva tikriesiems jos patriotams - PER BRANGI :) Jei kam įdomu labiau apie tų dienų įvykius Girulių televizijos bokšte išgirsti - rašykite man einarwilde@yahoo.co.uk

?

2010-05-02   07:33

Petras vel zole rukei?

Petras

2010-05-02   07:33

Kas taip galvoja ar taip elgtusi yra avinai megstantys laizyti pasturgali bet kam. Tie kas tas naktis stovejo ant barikadu Vilties, Liepu gatvese, Giruliuose prie boksto ar Debreceno gatveje prie telekomunikaciniu rysiu net nesudvejotu taip pat vel pasielgt, nes Tevynes meile ju galvose skaiciuojama ne pavogtos desros is mesos kombinato ar gautu butu ant saros kriterijais, taciau kazkuo kitu kas yra neapciuopiama, kas sirdyje , kai siurpuliai nueina is pasididziavimo isgirdus zodi LIETUVA, kas uz meneksni atlygi dirba salies interesams, o ne komunistinems ziurkems sulindusioms i uosto imones, na , o dalies supederas....kejusio jaunimo nieko ir nesitikiu, kaip ir tada nesitikejom is platformininku. Tegyvuoja Lietuva, lai buna prakeiktos komunistines nuosmaukos ir jiems kupras lenkentys, Liube dainu gerbejai - menkystos, ura.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Nostalgiją kelianti „Raketa“ - jau ant vandens nuotrauka, foto

Vasara, Šįryt atsinaujinusi istorinė „Raketa“ vėl sugrįžo į Nemuną.  Po daugiau nei du...

Rajono bibliotekininkai pristatė savo veiklą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Trečiadienį Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai J. Lankučio viešojoje bibliotekoje susitiko su rajono...

Politikai ruošiasi į komandiruotes nuotrauka, foto

Klaipėda, Darbą pradėjusi naujoji miesto Taryba jau planuoja būsimas komandiruotes. Šią vasarą daliai...

Į Palangą kviečia Gintarinis savaitgalis nuotrauka, foto

Vasara, Gegužės 25 ir 26 dienomis Palanga švęs Gintarinį savaitgalį.

Vasara, Paskelbta prieš 7 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 37 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 50 min.

Vasara, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...