2019 m. sausio 23 d. 17:22 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Teismas pripažino, kad Lietuvoje veikė CŽV kalėjimas

(10)

Teismas pripažino, kad Lietuvoje veikė CŽV kalėjimas nuotrauka, foto

© Valdo Kopūsto (ELTA) nuotr.

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuvoje ir Rumunijoje praeitame dešimtmetyje veikė slapti JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimai įtariamiesiems terorizmu laikyti.

Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah (Abu Zubaida). 

„Teismas priėjo prie išvados, kad Lietuvoje nuo 2005 metų vasario iki 2006 metų kovo veikė slaptas CŽV kalėjimas, kad ponas Husaynas buvo ten laikomas, o vietos valdžia žinojo, kad CŽV su jo elgsis taip, kaip draudžia Konvencija“, – rašoma teismo pranešime. 

Panaši formuluotė panaudota ir ketvirtadienį paskelbtame EŽTT sprendime Rumunijos atžvilgiu. Teismas nurodė, jog CŽV kalėjimas čia veikė 2003–2005 metais, o čia kalintam Abd al Rahimui al Nashiri taip pat įpareigota išmokėti 130 tūkst. eurų.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sakė, kad Lietuva svarsto skųsti EŽTT sprendimą teismo Didžiajai kolegijai. JAV ambasada Lietuvoje BNS nurodė situacijos kol kas nekomentuosianti.

Pažeidė keturis konvencijos straipsnius

EŽTT paskelbė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas, kurios draudžia kankinimą, garantuoja teises į laisvę, privataus gyvenimo apsaugą ir teisę į veiksmingą teisinę gynybą.

Anot teismo, Lietuvos pareigūnai nežinojo detalių, kas tiksliai vyko įkalinimo patalpose, nes pastatą visiškai eksploatavo CŽV.

Vis dėlto EŽTT nurodė, jog Lietuva turėjo imtis priemonių užtikrinti, kad jos jurisdikcijoje esantys asmenys nebūtų kankinami.

„Lietuvos valdžios institucijos visais praktiniais ketinimais lengvino HVD programos (Didelės vertės sulaikytųjų programos – BNS) operacijas jos teritorijoje, sukūrė sąlygas tam vykti ir nesistengė to išvengti“, – rašoma 309 puslapius sudarančiame EŽTT sprendime.

Teismas paskelbė, kad Lietuva efektyviai neištyrė Abu Zubaydah skundų dėl jo teisių pažeidimų.

„Teismo vaidmuo nėra patarti nacionalinėms valdžios institucijoms, kokie įrodymai turi būti priimti, o kokių turi būti atsisakyta, tačiau jų sprendimai šiuo atžvilgiu turi atitikti „veiksmingo ir išsamaus tyrimo reikalavimus“, – nurodė jis.

Aiškinantis įtarimus, Lietuvoje jau daugiau kaip ketverius metus vykdomas ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną ir piktnaudžiavimo.

Šiame tyrime įtarimai niekam nepareikšti, jo metu buvo išsiųsti teisinės pagalbos prašymai į JAV, Lenkiją, Rumuniją ir kitas šalis. Daugiau duomenų teisėsauga neatskleidžia.

Įtaria dalyvavus Rugsėjo 11-osios išpuoliuose

JAV pareigūnai teigia, kad Abu Zubaydah, kurio pilnas vardas – Zaynas Al-Abidinas Muhammadas Husaynas, priklausė „Al Qaedai“ ir prisidėjo prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.

Šiuo metu jis yra kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.

2014 metų pabaigoje JAV Senatas paviešino ataskaitą apie CŽV vykdytus įtariamųjų terorizmu kankinimus slaptuose įkalinimo centruose po Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių.

Išslaptintoje versijoje konkrečios šalys neįvardijamos, bet Abu Zubaydah advokatė ir dalis nevyriausybinių organizacijų teigė, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras.

Lietuvos vyriausybė atmeta spėjimus, kad Antaviliuose, 15 kilometrų nuo Vilniaus, galėjo veikti CŽV kalėjimas. Lietuvos pareigūnų teigimu, šiame pastate buvo kuriamas žvalgybos paramos centras. 

Abu Zubaydah yra laimėjęs panašią bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme prieš kaimyninę Lenkiją. Strasbūro teismas pripažino, kad Varšuva buvo davusi leidimą CŽV įsteigti šalies teritorijoje slaptą kalėjimą ir neužkirto kelio dviejų įtariamųjų įkalinimui bei kankinimui 2002–2003 metais.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Elfas-antrininkui troliui 217.182.172.224

2018-05-31   20:41

IP: 90.140.213.237

Kai nepavyko komunizmo pastatyt,pradėjai trolint,bet ir čia kvailai atrodai.Užuojauta:)

Elfas

2018-05-31   20:00

IP: 217.182.172.224

Andriau, esat visiškai teisus, būtent todėl kad Sevastopolyje teisėtai dislokavosi Rusijos karinė bazė ir neįvyko jokio pilietinio karo ar kokios kitos sumaišties, o per referendumą žmonės išreiškė savo norą atsiskirti nuo tokios Ukrainos. Neužmirškit, kad tuo metu Kryme buvo ir ukrainiečių armija, kurios pajegos buvo napalyginamai didesnės. Ir jeigu žmonės norėtų palaikyti tą pusę, tai juos ta armija tikrai apgintų. Kas liečia Lietuvą, kad ją spaudė įstoti į Tarybų Sąjungą, tai dabar tai traktuojama taip, bet kaip iš tikrųjų buvo, manau buvo ir tų kas tikėjo ir norėjo kartu statyti komunizmą, bendrai siekti šviesaus rytojaus, žmonėms tai nebuvo vien lozungai, o diskreditavo visą tai tie patys sukčiai, kurie ir dabar tebesėdi valdžioj.

Andrius

2018-05-31   19:45

IP: 78.57.211.45

Ydomu kokia taika putinas sugrazino krymui? Ar ten buvo pilietinis ar dar koks karas? Kryme buvo rusijos karine baze tuo pasekuoje didzioji dalis 'referendume prabalsavo uz prisijungima prie rusijos veik taip pat lietuva spaudziama buvo kuomet istojo i tarybu sajunga...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Šeimos bijo būti sumedžiotos nuotrauka, foto

Lietuva, Vaiko teisių reformos grimasos Lietuvoje pasėjo baimę. Tėvus gąsdina ugdymo įstaigose dalijamos...

Po namo renovacijos - byrančios sienos nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdietė Galina Kiseliova po praėjusių metų vasarą daugiabutyje, kuriame gyvena, įvykusios dalinės...

Rengs pastabas potvynių programai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Akmenos-Dangės upės potvynių prevencijos ir jų padarinių šalinimo priemonės respublikinėje programoje šiuo...

Klaipėdiečių lūkesčiai: renovuoti namai, daug jaunimo, pigesni autobusų bilietai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Likus mažiau nei porai mėnesių iki savivaldybių tarybų rinkimų, klaipėdiečių nuotaikos įvairios:...

Lietuva, Paskelbta prieš 38 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...