2020 m. balandžio 5 d. 21:39 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Šyliai tvarkosi, kad patiems gyventi būtų gera

(21)

2007-09-26, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Šyliai tvarkosi, kad patiems gyventi būtų gera  nuotrauka, foto

Pajūrio kaimai ir miesteliai

Šyliai - Šilutės rajono kaimas, už 15 km į pietus nuo Švėkšnos. Iki artimiausio miesto - Žemaičių Naumiesčio - 6 km. Iki Gardamo seniūnijos, kuriai priklauso, 5 km. Šyliai patrauklūs vaizdingomis apylinkėmis, pačiame centre tyvuliuoja didžiulis tvenkinys, susidaręs užtvenkus gražiais krantais išsiskiriantį Šusties upeliuką.

Vos privažiavus Šylius pagrindiniu keliu iš Žemaičių Naumiesčio, žvilgsnis kliuvo už ryškaus, puošnaus, žalio namo. Klegesys ir lakstantys vaikai išdavė jame esant mokyklą. Gražusis namas, pasirodė, buvo atvežtas iš Žemaičių Naumiesčio.

Kartais iš Vokietijos atvyksta namo savininko anūkas su šeima. Mokyklos direktorė Stasė Norgėlaitė džiaugėsi, jog pretenzijos dėl nuosavybės nekeliamos: "Jie tik dėkoja, kad namą saugome".

Tuo metu senųjų Šylių likę gal trys sodybos. Kiti namai, daugiausia "alytnamiai", anot vietinės Bronės Stačkėnienės, "pribūdavoti" sovietmečiu. Ir stop - maždaug 200 gyventojų turintis kaimas nebeauga, net priešingai, mažėja. Ir iš mokinių galima spręsti - 80 pagrindinėje mokykloje liko, o pernai buvo 87. Jaunų šeimų kaime esą daug, tačiau apsiribojama vienu ar dviem vaikais.

Tad mokyklinei epochai žaliajame name prognozuojama pabaiga, nes aštuonmetę mokyklą ruošiamasi reorganizuoti į pradinę, kuri kartu su biblioteka įsikurs renovuotame buvusio darželio pastate; pradinukai, beje, ten ir šiandien mokosi. Dailusis namas turėtų atitekti bendruomenei.

Buvo Skambalinė

Pasak S. Norgėlaitės, Šyliai anksčiau buvo įdomi didelė gyvenvietė. Aplink kelią iš Šilutės Tenenių link stovėjo daug trobų, veikė bene 6 parduotuvės. Gausiai į turgų riedėję ratai, kuriuose pagrindinė vežama parduoti prekė buvo malkos. Jas gabendavo Į Žemaičių Naumiestį - ten gyvenę daug žydų, kurie tas malkas ir pirkdavo. Grįždami sustodavę prie parduotuvių, išgerdavę ir dainuodavę. Visur skambėdavo dainos, nuo to Šyliai anksčiau buvo vadinami Skambaline.

Kodėl paskui gyvenvietę pervadino į Šylius? Atrodė, kad savąją Šylių vardo kilmės versiją turi kiekvienas. Vienas manė, kad nuo šilo, kitas, kad nuo ūkininko Švylio. Dar kalbėjo apie gyvenusią čia muzikos mokytoją Reginą Stankevičienę, kurios tėvai, pavarde Šyliai, ar panašiai, kaime buvo labai garsūs, turtingi, žymūs žmonės. Galėjo nuo jų pervadinti.

Taip pat čia kadaise buvusios labai pelkėtos vietos ir augo gausybė švylių - esą ir kilusi mintis nuo tų augalų vadinti kaimą Švyliais, bet, aiškino, buvę sunku ištarti, todėl "v" išmetus liko Šyliai. Tik ir šiandien iki galo nesutariama, ar Šyliai, ar Šiliai.

Bėdoje nepaliko

Įdomu, kad pašnekovai vienas po kito kėlė vis naują kaimo bruožą. Štai S. Norgėlaitei Šyliai - gimtinė ir labai gerų žmonių kaimas. "Čia gimiau, čia užaugau, čia - pirmoji, ir, turbūt, paskutinė, mano darbovietė", - kalbėjo 40 metų mokyklai atidavusi pedagogė. Pusę iš jų vadovavo mokyklai.

Virginijai Saveljevienei įstrigę, kaip, ištikus bėdai, šyliškiai skuba padėti. "Kartą "nudegė" žmonės, rinko po visą kaimą pinigus ir tuos žmones šelpė", - prisiminė Virginija konkrečius darbus, sykiu atkreipusi dėmesį, kad ne tik bėdos atveju paremti finansiškai niekada neatsisako ūkininkai.

"Vieną dieną gal plačiau atsimerkę pamatėme, kad pradėjome daugiau dėmesio skirti aplinkai, išdrąsėjome, nebebijome fantazuoti", - šitaip apie Šylius kalbėjo jauna šyliškė, gražiomis pavadinusi Janonių, Žvirblių, Zarembų sodybas. Šyliams gražėti padedąs ir su Gardamo seniūnija rengiamas konkursas, ypač kriterijus, kad vertinama už konkrečias pastangas.

Buvo giriamos Šylių močiutės. Zosė Bendžienė, Stefanija Paldauskienė, Ramutė Mockienė, Stasė Kasparavičienė, Kazimiera Bastakienė, kalbėjo žmonės, ir padainuos, ir nutikimų papasakos, ir išmintingai pasakys.

Dar Šyliai - sportuojančių vaikų kaimas. Uždegusi sportu itin energinga fizinio mokytoja Vilija Parnarauskienė, kuri, kaip šalies rankų lenkimo varžybų nugalėtoja, išplaukė jau ir į tarptautinius vandenis.

Mažas ūkininkas - skriaudžiamas

Šiliuose - pats bulviakasis. Anot "mažo" ūkininko Alfonso Bastakio, żemė čia prasta, ir didelių derlių nesitiki niekada, o dabar iš 40 arų jis prikasęs 30 maišiukų - tik pusę, kiek pernai, kada buvo sausra. Pavalgymui užteks, ramino save ūkininkas, paaiškinęs, jog koją pakišo potvyniai.

"Mažiukui ūkininkui ir taip labai blogai, už pieną moka tik 40-45 ct, o kurie daug karvių laiko, gauna po 70 ct, nors mūsų pienukas dar geresnis", - guodėsi ūkio atsisakyti žadantis A. Bastakys.

Šyliuose gyvena apie 30 ūkininkų, tačiau toks jų būrys nereiškia, kad šyliškiai turi darbo. Ūkininkai daug "juodo" darbo atlieka patys, o didiesiems darbams kviečia talką. Jie tikino, kad nėra ką pasamdyti.

Kitokio darbo problema esanti aktuali, nes darbo vietos yra tik parduotuvėje ir mokykloje. Mažinami etatai pašte, uždarytas medicinos punktas.

Tad iš ko gyvenama? Daug išvažiavusių į užsienį - išvažiuoja, užsidirba, parvažiavę dirbti iš karto nepuola, tvarkosi savo namus - toks esąs dažno šyliškio gyvenimo modelis.

Važinėja visi, nesirūpina niekas

Šyliai aplipę vienkiemiais. Vieną iš jų, pasirinkę pagal gyventojų rekomendaciją, aplankėme. Važiavome pačiu patvenkiniu, duobėtu, bjauriu keliu, kurį įveikėme tik iš trečio karto. Iš žalios augalijos išniro gėlynai, alpinariumas, butaforiniai gandrai, išpiešti akmenys, kiti grožio akcentai.

Vienkiemis priminė turtingą parką. Po kiemą sukiojosi moteris, iškart paaiškinusi, kad tai jos vyras Zigmas sumeistravo čia tiek visko gražaus bei privežė iš miško kerų, kuriuos sukasus žemėn, turi ji dabar puikias vazas.

"Mediniame inde gėlės jaučiasi daug geriau", - paaiškino Daiva Zarembienė, tikra žiedų valdovė. Sprigių, fuksijų žiedynai netilpo savy, atrodė tarsi genialaus floristo sukomponuoti.

D. Zarembienė ir po vienu stogu gyvenanti jos mama B. Stačkėnienė tvirtino, kad, jei ne mašina, čia gyventi būtų labai sudėtinga: "Nors kaimas - prie svarbių kelių, į Žemaičių Naumiestį važiuoja tik vienas autobusas per dieną, ir į tą patį tenka keltis prieš 6 valandą."

Didžiausias rūpestis šiuose namuose - maždaug 700 metrų nepravažiuojamo kelio iki plento.

"Neįmanoma savo jėgomis sutvarkyti, bandėme ne kartą, po mokyklos remonto statybinių medžiagų atliekų prašėme, užpylėme, bet vos kelioms duobėms užteko", - guodėsi Daiva, pridurdama, jog Gardamo seniūnija apie kelio būklę žino.

Šiuo keliu naudojasi daugybė žmonių - prie žuvingo tvenkinio atvyksta begalė žvejų, važiuoja pro čia medžiotojai, o taisyti niekas neskuba.

Prasti reikalai ir su tvenkiniu. Maždaug prieš 20 metų iškastą didžiulį Šylių tvenkinį dėl smarkiai užžėlusių pakraščių vis dažniau vadina pelke. Jo valymu, kaip ir privažiavimu niekas nesirūpina.

Iš siuvinių visoje apylinkėje žinoma B. Stačkėnienė prisipažino vis lošianti "Teleloto": "Gal laimėsiu, tuomet pirmas dalykas, kurį padarysiu - užpilsiu duobėtą kelią žvyru".

Pradėjo veikti "Švilys"

Šyliuose nebėra kultūros namų, buvo panaikintas paskutinis kultūros darbuotojo etatas, tačiau tai nesustabdė meninės saviraiškos. Vladimiras Saveljevas, surinkęs muzikantus iš Šylių ir Gardamo, įkūrė kaimo kapelą.

Paskutiniuosius keletą metų Šylius garsino "Gandro dovanos". Tai Saveljevų šeimos sugalvota šventė, kurią jie, padedami aktyvių šyliškių, rengia kiekvieną rugpjūtį. Šventės idėja - naujus vaikučius įvesti į kaimo bendruomenę. Šiemet buvo 8 naujagimiai.

"Iš pradžių žmonės buvo nedrąsūs, bet, žiūrėk, išlaisvėjo, atsiskleidė, ir pasirodė, kad šyliškiai yra energingi ir pilni idėjų", - pastebėjo buvusi kultūros darbuotoja, dabar mokytoja dirbanti Virginija.

Ji papasakojo, kaip šiemet buvo įregistruota bendruomenė "Švilys": "Norėjome, kad žmonės pasirinktų laisva valia. Pakabinome skelbimą, norinčiuosius burtis į bendruomenę pakvietėme rinktis bibliotekoje. Pradžioje norą pareiškė 25-30 žmonių. Pirmininku išrinkome daugiausia energijos, kaip mums atrodė, turintį Kazį Nausėdą".

Bendruomenės taryba pirmiausia kreipė žmones labiau tvarkytis aplinką, pasirūpinti gyvenvietės centre stovinčiu, anksčiau apleistu Šylių simboliu vadinamu kryžiumi.

Audra VENCKUVIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-08-12   15:44

IP: 78.61.91.155

Kaip džiaugiuosi , kad Syliuose nebegyvenu , man asmeniskai ten nepatiko , nes vienam gale gale nusiperdei o kitam gale jau šnekėjo , kad apsitrydai !!!

2015-08-26   12:06

IP: 78.62.10.56

As syliose mokikla ejau

meta

2013-02-01   08:32

IP: 78.61.120.121

tikriausiai rasot apie zigmo b seimyna nu blemba musu kaimo paziba va vai vai vai man rodos dideli pinigai laukia jug jo mamyte pardave uzgrobta zeme nu jei gaus bent stuka tai jam smertis garantuotas sekmes dalybose

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Apie naujojo koronaviruso grėsmę anksti supratę specialistai: ruoškimės nuotrauka, foto

COVID-19, „Vienu metu turiu rūpintis 57 milijonais dalykų“, – sako Sarah Gilbert, Oksfordo...

Kaip premjeras išvydo ananasą nuotrauka, foto

Žmonės, „Respublikos“ savaitės žmogus Kauno klinikinės ligoninės vadovas, profesorius Albinas Naudžiūnas....

Nors subsidijų dydžiai neaiškūs, darbdaviai jau nuo šiandien gali kreiptis dėl paramos, suskubti turi ir dirbantieji savarankiškai nuotrauka, foto

Lietuva, Užsiimantieji individualia veikla ir nuo COVID-19 nukentėjusios ar prastovas paskelbusios įmonės nuo...

Skirtingi temperamentai: kaip nepriaugti svorio sėdint namuose nuotrauka, foto

Įvairybės, Mityba ir valgymo elgsena daug priklauso nuo žmogaus temperamento, todėl vieni gali...

COVID-19, Paskelbta prieš 2 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 2 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...