2019 m. kovo 21 d. 21:45 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Šaukliams šaligatviai - dar per anksti

(1)

2007-02-07, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Šaukliams šaligatviai - dar per anksti  nuotrauka, foto

Pajūrio kaimai ir miesteliai

Šaukliai - Skuodo rajono kaimas prie plento tarp Salantų ir Skuodo. 2256 hektarų ploto Šauklių draustinyje saugomi rieduliai, ledyno atnešti iš Suomijos, Švedijos ir Baltijos jūros dugno. Ne tik vaikams čia patinka paklaidžioti - atvažiuoja ekskursijos.

Pasak šio krašto tyrinėtojų, Šauklių ir gretimų Kulalių riedulynuose auga retos kerpės, yra rudaakių satyriukų, juodųjų apolonų, pilkųjų meletų, tetervinų ir kitos retos faunos.

"Musiet, čia gyveno šaukiantys žmonės", - juokavo mums visokių dainų mokanti, 19 metų bažnyčios chore giedojusi vietinė senolė Zita Apulskienė, paklausta apie Šauklių pavadinimo kilmę. - Iš kur atsirado toks kaimo pavadinimas, nežinau, žinau tik, kad aplink daug kaimų iš "Š" raidės: Šerkšniai, Šatraminiai, Šniukščiai, Šilalė, Šaučikiai".

Šaukliuose - puspenkto šimto gyventojų, trys ar keturios gatvės. Žmonės girdėję, kad, kai atsiranda gatvių su pavadinimais, gyvenvietę jau galima vadinti miesteliu.

"Kokių čia gali būti pretenzijų į miestą, jei neturime net normalios parduotuvės, mokyklą uždarė, darželį uždarė, gerai dar, kad paštą paliko - mokesčių nereikia į Mosėdį vežti", - nusiminusi dėstė vieno pokalbio dalyvė.

Dėl parduotuvės išgirdome ne vieną karštoką pasisakymą. Kad ir tokį: "Turime kioską, kuriame - kiek nori, tiek prašo, o kiek prašo, tiek turi mokėti".

Pasak šaukliškės Rasvitos, kaime opi įsidarbinimo problema. Tarkime, jai įsidarbinti trukdo aplinkybė, kad dėl transporto turėtų prisiderinti prie vyro darbo laiko. "Turiu ieškoti darbo, kur galėčiau dirbti nuo 8 iki 17 valandos, tačiau dauguma man siūlomų darbų - nuo 6 iki 22 valandos".

Zita Apulskienė apgailestauja, kad dabar kaimuose nebestatoma vaidinimų, kurie anksčiau buvę labai populiarūs

Kaimas mėgo šokti

Vieną vyriausių kaimo gyventojų - 83 metų Z. Apulskienę radome 200 metų senumo jos prosenelio statytoje troboje, prie lango, mezgančią. Pirmiausia ji pasakė, kad Šaukliai visada buvo švarus kaimas. Dabar gyventojų yra padaugėję, nes valdžios politika į Šauklius "suvarė" žmones iš aplinkinių kaimų. Susigyventi reikia laiko.

Jaunystėje daug bendravę per šokius, kurie dažniausiai vykdavę šioje sodyboje - čia buvęs Mosteikų ūkis, augęs vienas vaikis ir penkios panos. "Vaikiai ateidavo prašyti šokių pas mano tėvą. Šokiai vykdavo tik sekmadieniais. Pareinam iš bažnyčios, mergos einam, ir bernai už tarpo iš paskos. Ir susireguliuodavome. Ateidavo ir iš kitų kaimų, bet tik vaikiai, o jeigu panos, tai tokios "lekontios". Neidavome šokti su vaikiu, kuris vaiką "padaręs" kuriai būdavo".

Z. Apulskienė aiškino, kad šiandien prie daugelio dalykų jai sunku priprasti. Ir dabar dar, sakė, sapnuojanti griežtą, bet gerą savo mokytoją Stanislovą Majorą, kurį be galo gerbė. Kai jis per kaimą važiuodavo, visos rogės vaikais aplipdavę. "Mokytojai buvo pagarboj, buvo verti, ne kaip dabar. Nebūdavo nusiskundimų, kad mokytojas prastas".

Pavyzdys - Airija

Svarbių įstaigų likvidavimas nereiškė Šauklių nykimo, veikiau rodė naujo etapo pradžią. Susikūrė Lietuvos ūkininkų sąjungos Šauklių skyrius, atsirado keli stambūs ūkiai, privati siuvykla, medinius padėklus užsieniui gaminanti firma, veikia medicinos punktas, skaitydami knygas, šaukliškiai išsaugojo biblioteką.

Dideliu įvykiu tapo Šauklių ir kaimyninio Šatraminių kaimų bendruomenės sukūrimas 2004 metais. Jai vadovauti ėmėsi ūkininkė Alma Beniušienė. "Mūsų kaime yra labai energingų žmonių. Jie nori veikti, darbuotis, linksmintis, ką nors organizuoti. Sugalvojome apsijungti. Ir dar - laikraščiuose nuskambėjo Airijos Respublika, kur žmonės iš projektų gauna daug lėšų, mums ji buvo pavyzdys, bet dar nesulaukėme, kad būtų panašiai", - prisiminė pradžią pirmininkė. - Pirmame susirinkime žmonėms sakiau, kad nutiesime šaligatvius, įrengsime gražias šviesas, bus jos ant žemės, palei šaligatvį, ir bus aukštai - bus gražus kaimas".

Į Airiją iš Šauklių yra išvažiavę 22 žmonės. Su jais, iš Airijos atvažiavusiais, vasarą vyko susitikimas. Vienas iš jų, gabus muzikantas Alvydas Višinskas, savo kaimui padovanojęs šventę.

Kas pasikeitė susikūrus bendruomenei? "Mes labai tikėjome, kad rašydami projektus, gausime pinigų, o parašius pirmą projektą pasirodė, kad svarbiausia yra rajonai, miestai, o kaimą užmiršo".

Bendruomenė susirado patalpą buvusio darželio patalpose, tačiau reikėjo remonto. Tikėjosi, kad pagal pirmąjį projektą pavyks jį padaryti. Bet laimėjo kitas projektas - iš Žemės ūkio ministerijos gavi 17 tūkst. litų, sutvarkė stogą ir langus. Bet iš žmonėms pažadėtų dalykų padaryta dar ne viskas: "Šaligatvio turime tik gabalėlį", - sakė pirmininkė.

Valdžios dėmesiui

A. Beniušienė atvirai kalbėjo, kad Šaukliuose labai daug socialinių problemų, kurioms spręsti reikia lėšų.

Pasak jos, aštuoniasdešimtmečiai vaikų neturintys žmonės yra atidavę kaimui visą jaunystę, išdirbę po 30, 40 metų, o jais niekas nebesirūpina, jie palikti likimo valiai. Padėti galėtų socialiniai darbuotojai.

Kita problema - vaikai iš asocialių šeimų. Nors Šaukliuose jų nedaug, pirmininkei atrodo svarbu juos kuo nors užimti, o tam reikia pedagogo.

Dar viena problema - neturtas. "Reikėtų pasirūpinti šeimomis, kurios labai vargsta. Jas turėtų matyti ir kas nors iš valdžios. Mes pašalpų nenorime. Jei per projektus gautume pinigų, suklestėtų verslas, atsirastų darbo vietų. Jei įstatymus surikiuotų taip, kad žmogus gali gauti pašalpą, pastiprinimą tik tokiu atveju, jeigu jis dirba. O ne taip, kad duoda pašalpą, ir jis eina gerdamas".

Audra VENCKUVIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

varlioks

2010-05-02   07:33

ten mon mociut:)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Dauno sindromo dieną paminėjo su vaikais nuotrauka, foto

Sportas, Kovo 21-oji – pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai bei...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Klaipėda, Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Direktoriaus ataskaitai pritrūko palaikymo nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienį posėdžiavusi kadenciją baigianti miesto Taryba įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Budinui...

Artėja padangų keitimo bumas nuotrauka, foto

Automobiliai, Servisai pradeda pasiruošimą artėjančiam padangų keitimo bumui, kai daugelis vairuotojų žiemines padangas...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...