2019 m. vasario 16 d. 21:57 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Rubulių tuštėjimo metas

(3)

2007-02-14, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Rubulių tuštėjimo metas  nuotrauka, foto

Pajūrio kaimai ir miesteliai

Rubuliai - kaimas už 10 kilometrų nuo Kretingos, važiuojant Kartenos kryptimi. Matyti jau nuo kelio. Kai giedra, virš stogų išsiskiria vėjo malūnas, ne visiškai panašus į įprastas vėjo jėgaines.

Rubulių trobos kažkada buvo išsibarsčiusios vienkiemiais. Melioracija "suginė" abipus vieno kelio. Serijos standartinių pastatų išduoda, kad tai buvusi tipinė kolūkinių laikų gyvenvietė. Vienintelėje gatvėje popietės metą nesusidūrėme su jokiomis gyvybės formomis - šunys, ir tie neaplojo.

Pasirodo, kad anksčiau per 70 trobų turėjęs kaimas iš tikrųjų tuštėja. Jaunimo nebėra. Dauguma išvyko į Airiją, senieji gyventojai miršta. Bet vaikai palikimo atsisakyti nelinkę, tad dalis namų paversta vasarnamiais - atvažiuojama savaitgaliais, vasarą. Daugiausia - iš Kretingos. Pasak vietinių gyventojų, apie parduodamus namus nuolat klausinėjama, tačiau parduoti niekas nenori. Vieni motyvuoja puikia geografine padėtimi, kiti - kad laukiama eurų. Taip ir stovi kas kelintas iš tų vienodų namų - tuščias. Vienoje vietoje net trys iš eilės tušti namai išsirikiavę.

Iš žmonių pasakojimų paaiškėjo, kad Rubuliai tuštėjimo patirties turi. Daug žmonių neliko pokario metu - tuomet kaimas tam tikra prasme buvo padalintas į tris dalis: vieni - į kapus, kiti - į Sibirą keliavo, treti - liko. "Kožną rytą negyvas žmogus. 33 rubuliškiai vieni kitus iššaudė. Partizanai ir stribai vieni kitus skundė ir šaudė. Dvylika ar trylika šeimų buvo ištremta. Mes vieni iš ūkininkų likome, nuo vežimo atleido, nes brolis kariuomenėje tarnavo", - pasakojo Stefanija Dirmeitienė, o Stasys savo žmonos prisiminimus papildė: "Nė vienos nakties "spakainiai" negulėjome, paryčiais - bar bar bar į langą, skersai lango automatą pamatai ir bėgi durų atidaryti". Pridūrė, kad reikalingus žmones išsivesdavo net iš "budynių".

Ir vėliau grįžusių iš tremties niekas čia, tėviškėje, išskėstomis rankomis nelaukę. "Davė 24 valandas, kad dingčiau iš Lietuvos. Tik 1992 metais pavyko atgauti nuosavybę", - prisiminė Kretingoje gyvenantis Kazimieras, kurį sutikome atvažiavusį į svečius ir padėti.

Ėmėsi ūkio vairo

Rubuliai buvę labai "bagoti". Dar po karo čia gyvenę nemažai stambių ūkininkų. Dabar kaime gyvena tik viena stambi ūkininkė Virginija Dirmeitienė. Gyvena seniausioje kaimo sodyboje. Ūkininkė Virginija papasakojo, kaip Lietuvai pradėjus iš naujo kurtis vyras savo tėvų padovanotoje žemėje labai norėjo ūkininkauti: "Pradėjome nuo daržo ravėjimo, po to susipirkome techniką, pastatėme jai didžiulius garažus, galvojome, kad ilgai gyvensime. Tačiau vyras Antanas, nė 50 nesulaukęs, prieš trejus metus išėjo".

Išgyventas didelis sukrėtimas. Vienuolika melžiamų karvių, penkiolika prieauglio, per 80 ha žemės kartu su nuomojama - ir ji viena, anksčiau šioje srityje daugiau buhalterės pareigas ėjusi. Vis dėlto ryžosi tęsti ūkininkavimą ir perimti ūkio stratego vairą pati. Šiek tiek pakeitė kryptį, orientuojasi daugiau į galvijus, pienininkystę. Dalyvauja Europos Sąjungos pieno direktyvos konkurse, buvo apstulbusi, kai išvydo visas popierizmo apimtis. "Gerai, kad yra Feliksas", - prasitarė apie žmogų iš Latvijos, kuris padeda ūkininkauti ir kažkiek užpildo atsiradusią tuštumą.

Moteris sako dirbanti be išeiginių. Daugiausiai - dėl to, kad nėra kaime ką pasamdyti, trūksta darbo jėgos. "Šiais laikais kaime galima dirbti tiek, kiek pats pajėgi. Gerai, kad man nuolat padeda Kazimieras, kai šienas ar kitoks didesnis darbymetis, atvažiuoja draugų iš Palangos, kurioje anksčiau gyvenau", - kalbėjo ūkininkė.

V. Dirmeitienė prisiminė, kaip jie su vyru pirmieji kaime atsiėmė žemę. Susidūrė tuomet su pykčiu ir nepasitikėjimu iš yrančio tarybinio ūkio viršūnių. "Kas čia bus iš jūsų ūkininkavimų?" - girdėjo ne kartą. Nors ir sunku, ūkinis gyvenimas verda.

Išėjo į "pasitraukimą"

Anot Virginijos, visas kaimas išėjęs į "pasitraukimus", t.y. Lietuvai tapus ES nare, - nutraukė ūkininkavimą. Ne visiems buvo lengva tai padaryti. Aptarinėjami atvejai, kai teko atsisveikinti su kompensacija, nes neištvėrę pradėjo vėl krutėti, realizuoti produkciją.

Tuo tarpu Virginija pasitraukti neketina. Kartu su visais Lietuvos ūkininkais nekantrauja sulaukti kompensacijos dėl sausros. Žada tuos pinigus išleisti trąšoms.

Nebesikiša į ūkininkavimą ir vienoje troboje su marčia gyvenantys čia gimę Stasys Dirmeitis ir Stefanija Dirmeitienė. "Ant vaistų" ir vienas į kitą pasiremdami laiką leidžia kartais nugarą lenkdami tik savo malonumui. 82 metų Stasys jau 60 metų triūsia prie bičių, turi 22 avilius. Stefanijos darbai kitokie. Net švyti švara jų erdvūs kambariai su ikonomis ant sienų, ilgu stalu, kitais senoviniais baldais, lininiais Stefanijos mamos Akvalinos austais šimtamečiais užtiesalais. Prie trobos - du didžiuliai kryžiai ir koplytėlė. Unikalūs - stūkso nuo maro laikų, maždaug, nuo 1700-ųjų. Vis atnaujinami.

Abiems atrodo, kad geriausia kaime buvę Smetonos laikais. Gi dabar čia esą tik ramu.

Gamins elektrą

78 metų Rubulių gyventojas Antanas Paksas konstruoja vėjo malūną, planuoja gamintis elektros energiją. "Apšildysime šiltnamį, visus metus turėsime pomidorų", - vis sako žmonai Danutei, kuri prisipažino nebeišmananti, ar tikėti, nes jėgainės statyba tęsiasi jau 20 metų, ne vienas pakeleivis užsuka pasmalsauti, kodėl sparnai nesisuka.

Sparnai jau sukosi, bet dar kažkas ne taip. "Trūksta reduktoriaus", - optimistiškai aiškino mums 30 metų santechniku dirbęs rubuliškis. "Apšildymas eis per grindų apačią, savo darbą padarysiu", - tikino dar ir dar kartą, pridurdamas, kad buvęs prezidentas jam - ne giminė.

Kieme stovi Antanas sukonstruotas traktorius, padaręs iš viso tris, įmantrų žibintą, miltmalę. Ne viską pamatėme. Savo išradimams naudojo metalą iš rusų laikų. Jėgainės konstrukcijas klijavo iš elektros paramų. Nusipirkęs už 600 rublių. Sparnai - nurašyto malūnsparnio, įsigyti Karmėlavoje, prie Kauno. Už 7 tūkst. talonų pirkęs.

Antanas sakė, jog mokytis tingėjęs, tačiau turėjo labai gerą atmintį ir nuo vaikystės traukė prie staklių. Būdamas dvylikos neteko kairės rankos plaštakos. Knebinėjo granatą. "Už galvos susiima, kas jo darbus pamato, stebisi, kaip su viena ranka tiek visko pridaręs, sparnus tvirtinant prireikė dviejų kranų.", - ne be pasididžiavimo šnekėjo mums D. Paksienė.

Idėjų Antanas semiasi daugiausia iš savo galvos, o panašus vėjo malūnas esąs prie Kauno, važiavo pažiūrėti. Anot Danutės, jos vyras nesinervina, bet visą laiką sugrįžęs sako, kad dabar darys kitaip, ir kantriai daro kitaip".

Dėl artėjančių rinkimų rubuliškiai abejoja. Kaime, anot D. Paksienės, visi šaukia, kad neiti. "Tėvai, ar esem?" - mūsų akivaizdoje paklausė vyro Danutė. "A mačys? Juk kon dara Vilniou... Bet rek et, napaduoru, na, visi žmuonės pikti", - atsakė Antanas.

Audra VENCKUVIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

as

2012-12-05   11:51

IP: 195.182.67.56

kai buvo rasytas sis straipsnis buvo tikrai taip, dabar gal ir kas nors keiciasi, bet ne tas kas buvo pries kokius 15-20 metu... ech, budavo gerai....

2012-01-01   13:59

IP: 86.38.139.137

Nemeluokit viskas cia ok

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...