R. Šarkinas Seimui sakė netiesą

Lietuvos banko valdytojas vakar stebino savo draugyste su komerciniais bankais, kurių agresijos prieš šalies piliečius nė nesirengia pažaboti.

Pasiklausyti Lietuvos banko valdytojo Reinoldijaus Šarkino metinio pranešimo vakar užsiregistravo vos 27 Seimo nariai. Bankininkas į įstatymų kalvę atsinešė dar praėjusį lapkritį pasirašytą kalbą, kuri - pats pripažino - jau pasenusi.

Kadangi metinis šalies vyriausiojo bankininko pranešimas taip ilgai gulėjo jo darbo stalčiuje, R.Šarkinas jo tekstą bėrė tarsi vieną sakinį. Išpažintis prieš Seimą skambėjo taip monotoniškai, kad suprasti, kur baigiasi sakiniai ir ekonominių terminų paaiškinimai, buvo labai sunku.

Lietuvos banko vadovas vardijo tai, kas jau seniai žinoma apie pasaulinę ir mūsų šalies ekonomikos krizę, nedarbo problemą. Bet nė žodžiu neužsiminė, kad jokio sunkmečio iki šiol nepajuto nei pats R.Šarkinas, nei jo vadovaujamos įstaigos darbuotojai.

Pernai “Respublika” pranešė, kad sunkmečiu R.Šarkinas leido sau mokėti 25 tūkst. litų mėnesinę algą, o kilus skandalui ją smarkiai susimažino. Iki 20 tūkst. litų per mėnesį.

Vakar banko valdytojas Seimui taip pat nepaaiškino, kodėl, skirtingai nei eiliniai piliečiai, Lietuvos banko darbuotojai turėjo galimybę gauti paskolas už simbolines palūkanas.

Paliūdėjęs, kad skandinavų valdomi bankai pernai Lietuvoje prarado šiek tiek pinigų, R.Šarkinas pasidžiaugė, kad užsienio bankininkai šiandien kontroliuoja daugiau kaip 80 proc. mūsų šalies bankų rinkos.

Į Seimo nario Edvardo Žakario klausimą apie Lietuvos banko požiūrį į išmetamus iš namų komercinių bankų skolininkus R.Šarkinas atsakė, kad jau sutarė su visais bankininkais - jie neiškels nė vieno piliečio į gatvę iš vienintelio jo būsto.

Parlamentaras Kęstutis Glaveckas domėjosi R.Šarkino nuomone apie Lietuvoje veikiančių užsienio bankų filialus, kuriems Lietuvos banko kontrolė ir mūsų įstatymai nė motais. “Yra Europos Sąjungos teisė, kuri aukščiau už mūsų (teisę - aut.past.), - sakė R.Šarkinas. - Lietuvos bankas žiūri tik filialų likvidumo klausimus”.

Edvardas ŽAKARIS - Seimo narys:

Supratau, kad Lietuvos bankui lengviausia nieko nedaryti. R.Šarkino atsakymas, kad komerciniai bankai į paskolų nebegalinčius mokėti žmones žiūri geranoriškai, mane nustebino. Iš savo patirties žinau, kad taip tikrai nėra. Į mane jau kreipėsi labai daug žmonių, kurie skundžiasi drastiškais bankininkų veiksmais - žiauriomis paskolų sutarčių keitimo sąlygomis, taip didinamomis palūkanomis, turto perkainojimu, o visa tai daroma mūsų piliečių sąskaita. Iš Seimo tribūnos R.Šarkinas šiandien viešai sakė netiesą ir aiškiai parodė, kad nenori spręsti problemų. Kalbėdamas apie ES teisės viršenybę prieš Lietuvos įstatymus, R.Šarkinas kažkodėl nenori prisiminti, kad kitose Bendrijos šalyse veikia fizinių asmenų bankroto įstatymai. Aišku, kad Lietuvos bankas labiau atstovauja užsienio komerciniams bankams, bet tik ne mūsų šalies gyventojams.

Julius VESELKA - Seimo narys:

Iki šiol nėra atsakyta, kodėl Lietuva visą savo bankinę sistemą pusvelčiui atidavė užsieniui. Kodėl mūsų verslo pasaulis, steigęs tiek daug komercinių bankų, visa tai nustekeno ir pusvelčiui atidavė svetimiems? Iš čia ir kyla daugelis mūsų bėdų. R.Šarkinas yra reguliuotojas tokios bankinės sistemos, kokią jam padovanojo šalies valdžia ir mūsų asiliškas verslas. Lietuvos banko vadovas todėl tik ir vaikštinėja po svetimus bankus, renka jų pažymas ir ką nors suskaičiuoja. Taip mūsų bankininkystę sureguliavo ES. Keista, kad Lietuvos banko valdytojas šiandien Seime dėstė, kaip jis su visais komerciniais bankais susitarė, kad skolininkų neišmes iš jų namų. Gal jie prisėdo prie konjako, o bankininkai žadėjo, kad nieko iš mūsų piliečių neatims tik tol, kol tęsis tokia jų malonė. Kita vertus, koks skirtumas, ką Seime kalbėjo Lietuvos banko valdytojas, jeigu jo arba niekas neklausė, arba nieko nesuprato.

Julius GIRDVAINIS, “Respublika”

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder