Psichinė liga - be "paciento" žinios

Jei galvoji, kad esi psichiškai sveikas ir niekada nesikreipei į šios srities medikus, nėra garantijų, kad jie neveda tavo ligos istorijos. Jauna klaipėdietė tikina niekada nebuvusi pas psichiatrus, bet, norėdama įsigyti vairuotojo pažymėjimą, ji netikėtai sužinojo, jog Klaipėdos psichikos sveikatos centre kelerius metus buvo fiksuojama jos "ligos" istorija, kurioje - daugybė gydytojos išrašų apie jos apsilankymą pas medikus, išrašyta krūva receptų vaistams įsigyti.

Nors moteris kreipėsi į teisėsaugą norėdama užkirsti kelią, jos žodžiais, akivaizdžiam dokumentų klastojimui, jau keleri metai teisybės jai nepavyksta rasti.

Kas lankėsi pas gydytoją?

"Neminėkite tikrojo mano vardo ir pavardės, nes teks jau ne tik teisėsaugai, bet ir darbe įrodinėti, kad nesu psichinis ligonis", - prašė Daina prisistačiusi moteris (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi. - Aut. past.).

Prieš trejus metus Daina išsiskyrė su draugu, su kuriuo buvo išgyvenusi per dešimt metų. Kraustantis iš būsto, kuriame jie kartu gyveno, netikėtai moters sesuo aptiko Dainos vardu paimtą kompensuojamųjų vaistų pasą.

"Kadangi pati tokio paso niekada nebuvau ėmusi, labai nustebau, iš kur jis atsirado. Tačiau tuo metu stresas ir kiti nemalonumai dėl skyrybų, naujo darbo ir kito būsto paieškos užgožė šį įvykį", - prisiminė moteris.

Tačiau kai po pusmečio ji sugalvojo įsigyti vairuotojo pažymėjimą ir pradėjo rinktis reikiamas pažymas, pradėjo aiškėti, iš kur tas pasas atsirado.

Daina pasakojo, kad atėjusi pažymos į Klaipėdos psichikos sveikatos centrą (PSC), registratūroje išgirdo, kad ji nuo 2003-ųjų yra įrašyta į įskaitą, o jos ligos istorijoje nurodyta, jog ji serga vidutinio sunkumo depresija.

"Kai pamačiau, kad toje ligos istorijoje pilna gydytojos įrašų apie mano sveikatos būklę ir jos pokyčius, lyg aš reguliariai, kas mėnesį, būčiau pas ją lankiusis, - buvau šokiruota. Kaskart buvo daromi įrašai apie skiriamus kompensuojamus vaistus "Zoloft" bei išrašomi receptai šiems vaistams įsigyti. Viena iš šios įstaigos darbuotojų pasakė, kad kompensuojamųjų vaistų pasą mano vardu paėmė buvęs mano draugas", - pasakojo Daina.

Anot moters, buvęs jos draugas dirbo ir Lietuvoje, ir užsienyje gerai žinomoje farmacinėje kompanijoje. Ji daro prielaidą, kad šitokiu būdu jis didino būtent jo Klaipėdos regione atstovaujamų vaistų "Zoloft" pardavimus, arba griežtai tik pagal receptus parduodamus vaistus kito asmens vardu įsigydavo neteisėtam perpardavimui antrinėje rinkoje.

Iš nukentėjusiosios - liudytoja

2007-aisiais Daina kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūrą, kur buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

"Kreipiausi į teisėsaugą tikėdamasi, kad viskas greitai bus išspręsta - būsiu išbraukta iš įskaitos ir toliau ramiai gyvensiu. Deja, labai klydau - tuomet ir prasidėjo visas košmaras", - atsiduso moteris.

Klaipėdietė tikina, kad Klaipėdos psichikos sveikatos centre užvesta jos asmens ligos istorija - suklastota.
Buvęs jos draugas tapo įtariamuoju klastojęs dokumentus, nes pasirašė svetimu vardu išduotame kompensuojamųjų vaistų pase. Be to, jis įtariamas pasinaudojęs gydytojos išrašytu receptu vaistams "Zoloft" gauti, vienoje iš vaistinių pasiimdamas vaistus, recepto antrojoje pusėje pasirašęs moters vardu ir imitavęs jos parašą.

Taip pat buvo pareikšti įtarimai gydytojai (vardas ir pavardė redakcijai žinomi. - Aut. past.), esą ji įrašė neteisingus duomenis apie Dainos psichinės sveikatos būklę, jai taikomą gydymą bei skiriamus vaistus.

Deja, gydytoja kategoriškai atsisakė bendrauti su žiniasklaida ir situacijos nekomentavo.

"Beveik dvejus metus tyrimas buvo atliekamas labai vangiai, o nukentėjusiosios užklausimai apie jo eiga sulaukdavo tik formalių raštų, esą viskas vyksta pagal nustatytą tvarką. Tyrėjai ir prokurorai sujudo tik tada, kai - tiesiogine to žodžio prasme - išsirankioję jiems tinkančius pagrindus ir motyvus, leidžiančius jais pagrįsti tyrimo nutraukimo teisėtumą, sulaukė pasipriešinimo. Kartą jau atnaujinus šį tyrimą tyrėja bei prokurorė nutarė pas save vėl išsikviesti Dainą, tačiau tik kaip liudytoją, o ne kaip nukentėjusiąją, nors yra dokumentas, įrodantis, kad toje byloje dar prieš metus buvo nutarta suteikti Dianai nukentėjusiosios statusą. Atrodytų, koks čia skirtumas. Ogi liudytojams nesuteikiama teisė atvykti kartu su teisiniu atstovu. Atsisakius vykdyti tokius tyrimo pareigūnų reikalavimus, buvo paskirta piniginė bauda už tyrimo eigos vilkinimą, o su tyrimu susiję pareigūnai atsiribojo tylos siena - jei norite, rašykite raštus ir mes į juos atsakysime. Deja, dauguma jiems nepalankių užklausimų lieka neatsakyti. Šiuo metu šalies Generalinėje prokuratūroje atliekamas tarnybinis patikrinimas dėl šio tyrimo", - pasakojo Dainos įgaliotas atstovas teisininkas Julius Pankauskas.

Išteisino

Moters nusivylimui, 2009 metų liepos 9 dieną Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros ketvirtojo skyriaus prokurorė Inga Mačiulienė ikiteisminį tyrimą nutraukė.

Prokurorė nurodė, kad kompensuojamųjų vaistų pasą apdraustojo vardu gali paimti kitas asmuo, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Be to, kadangi minėtas dokumentas buvo laikomas bendrai Dainos ir jos buvusio draugo gyvenamoje vietoje, tad prokuratūroje daroma prielaida, kad moteris niekaip negalėjo apie tai nežinoti.

"Kompensuojamųjų vaistų pasą gal ir gali atsiimti kitas asmuo, bet juk šitas pasas buvo išduotas neteisėtai, juk asmens ligos istorija buvo užvesta ir visą laiką pildoma visiškai neteisėtai", - stebėjosi J. Pankauskas.

O dėl inkriminuoto 2003 metais padaryto dokumento suklastojimo - parašo recepto antrojoje pusėje Dainos vardu - esą jau suėjo senaties terminas. Tad, net ir esant nusikaltimui, bausmės taikyti nebeįmanoma.

"Šio nusikaltimo atveju senaties terminas pradedamas skaičiuoti nuo nusikalstamos veikos pabaigos. Šiuo atveju vykdyta nusikalstama veika yra trunkamojo pobūdžio nusikaltimas. Tad jo senaties eiga prasideda nuo tos dienos, kai pasibaigia nusikalstama veika - nuo tada, kai 2006 metais kraustantis iš buto Daina aptiko buvo aptiktas kompensuojamųjų vaistų pasą. Vadinasi šiuo atveju taikytina aštuonerių metų senatis tesueis 2014-aisias", - komentavo J. Pankauskas.

Pacientų atsiminti neprivalo

Nutraukdama ikiteisminį tyrimą dėl gydytojos veiklos, prokurorė I. Mičiulienė nurodė, jog gydytoja savo kaltės nepripažino. Be to, daroma prielaida, jog Daina galėjo pas ją lankytis. Tai esą matyti iš to, kad jos asmens ligos kortelėje kiekvieną priėmimą surašyti skirtingi duomenys apie ligonio sveikatos būklę ir gydymo eigą.

"Kai aš nuėjau aiškintis situacijos pas Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovą, jis iškvietė gydytoją, kuri pildė mano kortelę. Pirmas klausimas, kurį aš jai uždaviau buvo, ar ji mane pažįsta? Gydytoja atsakė, kad mato mane pirmą kartą. Ar nekeista, kad neva pusantrų metų kiekvieną mėnesį matytas pacientas gydytojai visai nepažįstamas?" - klausė Daina.

Tačiau prokurorei pasirodė įtikinamesnis gydytojos aiškinimas, kad ji neprivalo atsiminti visų savo pacientų.

Prokurorei užkliuvo tai, kad Daina pagal gydytojos išduotą siuntimą buvo išvykusi į Druskininkuose esančią sanatoriją "Eglė" bei, prokurorės manymu, ten gydėsi.

"Taip, aš buvau toje sanatorijoje su savo buvusiuoju. Jis dažnai ten važiuodavo, o tą kartą pasiūlė ir man vykti kartu. Vieną dieną per pietų pertrauką, paskubomis pasiėmęs mane iš darbo, nusivežė į "Vėtrungės" pasaže esantį kabinetą ir, neva tvarkydamasis savo išvykimo į tą sanatoriją paskutinius formalumus, liepė ir man pasirašyti kažkokį dokumentą. Tuomet esą aš galėsiu vykti kartu su juo ilsėtis, kol jis gydysis nugaros skausmus. Visiškai juo pasitikėjau, nes kartu gyvenome daugiau nei dešimt metų, jis buvo medicinos atstovas, tad pasirašiau, net neskaitydama, koks tai dokumentas", - apgailestavo Daina.

Jai keista, kad su tyrimu susijusiems teisėsaugininkams šis išvykimas į sanatoriją tapo neginčijamu įrodymu, jog Daina serga.

"O tai, kad sanatorijoje buvau savo atostogų metu ir beveik dvigubai trumpiau nei būtina išbūti sanatorijoje esant siuntimui, pareigūnams pasirodė teisiškai bereikšme aplinkybe", - stebėjosi moteris.

Padirbtas parašas

"Dėl nesuvokiamų priežasčių visiškai nekreipiamas dėmesys į UAB "Mano šeimos gydytojas" gydytojos Vilijos Davolytės išduotą patvirtinimą, kad dėl įtariamų psichikos ar priklausomybės ligų Daina niekada nebuvo nukreipta psichologo konsultacijai išvadą, kad ji yra sveika", - akcentavo J. Pankauskas.

Anot jo, pagal Lietuvoje galiojančią tvarką, asmuo, besiskundžiantis dėl depresijos, pirmiausia raštu yra testuojamas psichologų. Jų išvada tampa pagrindu nukreipti pas psichiatrą stacionariam arba ambulatoriniam gydymui. Dainos ligos istorijoje nėra jokių duomenų apie minėtą testavimą arba vėlesnes psichologų išvadas.

J. Pankauskui keista, jog visiškai buvo užmirštas tas faktas, kad asmens ligos istorijoje yra suklastotas Dainos parašas. Specialistai ištyrę nurodė, kad po prierašu, jog ligonis atsisako stacionaraus gydymo, padėtas Dainos parašas rašytas ne jos ranka.

"Gydytoja paaiškino, esą gali būti, jog seselė supainiojo ir davė pasirašyti kitam pacientui. Bet kodėl tuomet tas kitas pacientas dėjo ne savo, o imitavo mano parašą?" - keistais gydytojos paaiškinimais stebėjosi Daina

"Tokia aplinkybė rodo, kad galimai gydytoja priėmė ne tą pacientą, arba už pacientą tą dieną ar vėliau pasirašė ne tas asmuo. Minėtas įrašas leidžia suabejoti šio apsilankymo skaidrumu, tačiau jokiu būdu nepaneigia, kad jo nebuvo, arba, kad likusius 11 kartų Daina nesilankė pas gydytoją", - rašoma prokurorės I. Mačiulienės nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą.

"Toks absurdas panašus į pavyzdį, kad, užfiksavus, jog įmonėje atlyginimai buvo išmokėti vokeliuose ir tai leidžia suabejoti jos veiklos teisėtumu ir skaidrumu, tačiau jokiu būdu nepaneigia, kad įmonė iki tol taip pat mokėjo algas vokeliuose ir dėl to padarė nusikaltimą", - ironizavo J. Pankauskas bei pridūrė, esą "akivaizdūs pažeidimų įrodymai šiame tyrime pareigūnų beveik piktybiškai laikomi neturintys tokios svarbos, kad nusvertų likusiuosius, kurių net nebuvo teiktasi nuodugniai, o ne formaliai ištirti".

Turės įrodinėti, kad neserga

Jau ne vienerius metus užsitęsusios istorijos pabaiga nedžiugina - Daina iki šiol negali gauti vairuotojo pažymėjimo, nes galvoja tebesanti įrašyta į įskaitą.

Klaipėdos PSC vadovas Aleksandras Slatvickis patikino "Vakarų ekspresą", kad minėta moteris tikrai nėra įtraukta į šios įstaigos įskaitą. Ir to negalėjęs pasakyti nė vienas šios įstaigos darbuotojas. Tai esą matyti vien pažiūrėjus į jos asmens ligos istorijos kopiją - ten nėra specialios žymos. Tačiau Dainos tai nepaguodė, nes žmogus, nors kartą lankęsis šioje įstaigoje, turi atnešti pažymą iš PSC, jog gali vairuoti.

"Po to, kai kreipiausi į prokuratūrą, baisu ir pagalvoti, kaip man reikėtų gauti pažymą iš šios įstaigos. Nebent reikėtų važiuoti į kitą miestą. Bet tai - papildomos išlaidos ir laiko gaišatis. Jei būtų įrodyta teisybė, viso to nereikėtų", - svarstė Daina.

Prokurorų sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą Daina buvo apskundusi Klaipėdos miesto apylinkės teismui, tačiau skundas buvo atmestas. Liko paskutinė instancija ir paskutinė viltis - Klaipėdos apygardos teismas.

"Jei ir čia nepavyks rasti teisybės, tuomet galbūt iš tikro bus pasiektas mano buvusiojo tikslas. Nes suvokus, kaip Lietuvoje dirba pažeistas žmogaus teises turinčios ginti institucijos ir jų tarnautojai, tikriausiai nesunku susirgti depresija", - stengėsi humoro jausmo neprarasti Daina.

Teoriškai įmanoma, praktiškai neįsivaizduoju

Aleksandras SLATVICKIS, Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausias gydytojas

Teoriškai gal ir įmanoma, kad ateitų kitas asmuo su tavo asmens dokumentu ir užvestų tavo asmens ligos kortelę. Bet praktiškai nelabai įsivaizduoju, kad taip galėtų įvykti. Juolab, jei tai daro vyras su moters pasu. Juk registratūroje dirba raštingos moterys.

Lygiai taip pat teoriškai įmanoma, kad pas gydytoją ateina kitu pacientu apsimetęs žmogus. Šiame gyvenime būna dar ne tokių fokusų. Tačiau dėl to negalime užkrauti atsakomybės gydytojui, nes juk jis neprivalo kiekvienąkart iš paciento reikalauti asmens dokumento.

Per dieną įstaigoje apsilanko nuo 80 iki 100 pacientų. Būna, kad vienas gydytojas per vieną pamainą priima ir 10, ir 20, ir 30 pacientų. Tad normalu, kad gali ir neatsiminti visų jų.

Tikrai nemanau, kad preparatas "Zoloft" yra platinamas antrinėje rinkoje, nes jis nesukelia priklausomybės ir nėra vartojamas norint apsvaigti ar sukelti euforiją. Juo tik gydoma depresija.

Dirbu šį darbą vien tik Klaipėdoje jau 29 metai ir tai pirmas toks atvejis mano gyvenime. Gydytoja taip pat pritrenkta ir nustebusi dėl mestų kaltinimų.

Žmogus, norintis kreiptis pas mus pagalbos, nebūtinai turi turėti gydytojo nukreipimą. Net 90 procentų asmens sveikatos ligos kortelių nėra siuntimo. Užtenka atvykus į registratūrą pateikti asmens dokumentą ir draustumą liudijantį dokumentą. Tuomet užpildoma asmens sveikatos istorija.

Kai pacientas atvyksta pas gydytoją, jis kartais iškart nustato diagnozę, kitais atvejais reikia nuodugnesnio ištyrimo.

Į įskaitą įtraukiami tik tie pacientai, kuriems reikalingas nuolatinis, reguliarus dispancerinis stebėjimas. Anaiptol ne visi mūsų pacientai įtraukiami į įskaitą, tik tie, kurių ligos eiga pakankamai sudėtinga, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, elgesys gali būti neprognozuojamas. Galiu pasakyti, kad apie pusę mūsų pacientų nėra įtraukti į įskaitą.

Edita GUDAVIČĖ

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder