2018 m. vasario 23 d. 12:23 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Prieš karines pratybas „Zapad 2017“ – tiltas agresoriaus link

(16)

2017-08-19, 13:23

LRT TELEVIZIJOS laida „Specialus tyrimas“, LRT.lt

Prieš karines pratybas „Zapad 2017“ – tiltas agresoriaus link nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Vos už kelių savaičių šalia Lietuvos valstybės sienos pabūklais žvangins šimtatūkstantinė Rusijos ir Baltarusijos kariuomenė – vyks karinės pratybos „Zapad 2017“. Sunerimę pasienių miestelių gyventojai ir dieną naktį moderniausią techniką mūsų sienas stebintys Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnybos pasieniečiai. Tokiu neramiu metu ties Nemunu, kur eina Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija riba, iškilo naujas tiltas per Baltosios Ančios upę. Kas ir kam pastatė šį ketvirtį milijono kainavusį tiltą, vedantį į galimo agresoriaus glėbį? Ir kodėl dabar, kai „Zapad“ – visai čia pat?

Prie Lietuvos sienos Batarusijoje Rusija telkia šimtatūkstantinę kariuomenę. Jau rugsėjo mėnesį čia vyks puolamojo pobūdžio karinės pratybos „Zapad 2017“: ginkluoti kariai, tankai, šarvuočiai, karinės oro pajėgos ir kita technika – vos už kelių kilometrų nuo Lietuvos. 

Padėtis ten, kur šiandien baigiasi Europos Sąjungos ir NATO ribos, yra labai rimta. „Aš ir pats sausio mėnesį negalėjau pagalvoti, kad turėsime tokią pasikeitusią saugumo situaciją. Abejoju, ar iki Krymo okupacijos kažkas projektavo, kad štai XXI a. Europoje gali atsitikti taip, kad viena valstybė įsibrauna į kitą valstybę, atplėšia gabalą jos teritorijos, tęsia agresyvią politiką, įvardydama Vakarus kaip didžiausią grėsmę sau, indoktrinuodama savo visuomenę, nutaikydama kibernetines, informacines atakas į Europos valstybes“, – kalba Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas.

Politologas Laurynas Kasčiūnas tikina, kad pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į tai, kokia bus Baltarusija po „Zapad“ pratybų. „Yra daug interpretacijų ir minčių, kad Baltarusijos savarankiškumas, ypač karinėje srityje, gali būti dar mažesnis nei buvo iki šiol. Jau dabar realiai yra įvykusi karinė Rusijos ir Baltarusijos integracija. Daug kas kalba, kad lemiamas mygtukas dėl veiksmų yra net nebe Minske, o Maskvoje, ir bet kokiu atveju Rusija siekia dar labiau absorbuoti Minską. Klausimas – ar išvažiuos tie Rusijos kariai, kurie šiuo metu jau pradėjo vykti į Baltarusiją pratyboms, ar ne“, – sako politologas.  

Ar nėra grėsmės, kad Lietuvoje pasikartos Gruzijos ir Ukrainos scenarijus? Anot L. Kasčiūno, neturime pamiršti skaudžios istorinės patirties, kai, prisidengdama vykdomomis karinėmis pratybomis, Rusija įsiveržė į Gruziją.

„Pratybas galime vertinti kaip reguliarias, vykstančias kas ketverius metus. Pabrėžčiau, kad jos yra puolamojo pobūdžio. Istoriškai reikia vertinti daug dalykų: buvo tokios pratybos „Kavkaz 2008“, kuriose dalyvavo 59 Rusijos armija, o už kelių savaičių ji jau stovėjo keliasdešimt kilometrų iki Tbilisio. 

Nenoriu pasakyti, kad čia yra kažkokia analogija, nes vis dėlto mes esame NATO šalis, ir turime visus atgrasymo instrumentus, tačiau tai yra patirtis, kurią reikia turėti galvoje“, – įsitikinęs L. Kasčiūnas. 

Tačiau, kol eiliniai pasieniečiai dieną naktį stebi ir saugo valstybės sieną, jų vadai, tikrąja to žodžio prasme, tiesia tiltus į Rusijos glėbį.  

Sventijansko kaimas – ties Lietuvos Baltarusijos siena. Čia valstybės siena eina Nemuno upe, o toje vietoje į Nemuną įtekančios Baltosios Ančios upės žiotis prieš keletą savaičių papuošė naujas prabangus tiltas, kainavęs ketvirtį milijono eurų. 

Jo užsakovas – Druskininkų savivaldybė. Lėšos tiltui skirtos iš Lietuvos automobilių ir kelių direkcijos biudžeto vietinės reikšmės kelių priežiūros programos. Ketvirtį milijono eurų mokesčių mokėtojams kainavęs tiltas – miškų glūdumoje, kur viso labo kelios gyventojų pirkios, o ir tos pačios žiemą – ne visos gyvenamos – įspūdingas: keturių metrų pločio, neriboto tonažo, asfaltbetonio dangos, tvirtomis gelžbetoninėmis sijomis, aukštai iškeltas virš upės vandens paviršiaus ir papildomai sutvirtintas, kad pavasariniai ledai nenulaužtų tilto konstrukcijų. 

Bendras tilto ilgis su estakadomis, kuriose net įrengtas drenažas, paviršiniam vandeniui nutekėti – 78 metrai. 

Ilgametis Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys vicepirmininkas Arvydas Anušauskas neslepia savo nuostabos, kad valstybė šimtus tūkstančių eurų sukišo į tiltą negyvenamoje teritorijoje ties siena su Baltarusija.

Lazdijų rajono Kapčiamiesčio seniūnijos seniūnui Vidmantui Dambrauskui, kurio vadovaujamai seniūnijai priklauso Sventijansko kaimo dalis, esanti šiapus baltosios Ančios, nerimą kelia ne tik pats sumanymas, bet ir statybos tempas bei laikas: pastatė tiltą per keletą mėnesių ir, kaip tyčia, dabar, kai čia pat – „Zapad“ pratybos. 

Visas pasakojimas – laidos „Specialus tyrimas“ reportaže.

Žymos: zapad 2017

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Algis

2017-08-21   09:15

IP: 195.14.178.193

Sedi Ukrainos stepese, po krumu pasislepes kiskis, or sales vyksta rusu karines pratybos... ir mano, jog visa tai vyksta del jo kaltes... Amerikoskes savo pratybas rengia po visa pasauli, tik va Lietuvos nepasikviecia...

nu nu

2017-08-20   10:17

IP: 85.255.236.253

Tokios prostitutes kaip huelfas visada su uolumu valgys savo gaspadino siski i piski. Buvo sovietai, dabar jankiai. Ateis rusai - huelfas vel pataps siski i piski smaguriautoju. Looool. Tfu urodas.

Elfui

2017-08-20   09:33

IP: 78.57.220.137

Smetona ir Adamkus:)-RUN

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Praėjus porai metų nuo pirmųjų pabėgėlių perkėlimo į Lietuvą, daugiau nei 70...

Lietuvoje nebeliko nė trečdalio priimtų pabėgėlių nuotrauka, foto

Ketvirtadienį šaltų orų periodas tik prasidėjo – laukia dar žemesnė temperatūra, LRT...

Artimiausią mėnesį pavasario nelaukite nuotrauka, foto

Krašto apsaugos ministerija, atsižvelgdama į NATO ir sąjungininkų prašymus, nusprendė padidinti savo...

Lietuva didina savo karinį dalyvavimą Afganistane nuotrauka, foto

Lietuvos prašymu Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė ir buvusi teisėja Neringa...

Pradėtas Neringos Venckienės ekstradicijos procesas nuotrauka, foto

Bulvaras: Rekordinis nuobodulys nuotrauka, foto

Bulvaras, Šią savaitę vykęs Klaipėdos miesto tarybos posėdis turėtų būti įrašytas į kokią...

Adomaitis paskelbė rinktinės sudėtį rungtynėms su Vengrija nuotrauka, foto

Sportas, Likus dienai iki 2019 metų pasaulio krepšinio čempionato atrankos rungtynių su Vengrijos...

STT ragina žmones pranešti apie negeroves nuotrauka, foto

Kriminalai, Besiskundžiančiųjų korupcija skaičius mažėja, tačiau pačios korupcijos mastai išlieka dideli. 21-erių metų...

Lietuvoje nebeliko nė trečdalio priimtų pabėgėlių nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Praėjus porai metų nuo pirmųjų pabėgėlių perkėlimo į Lietuvą, daugiau nei 70...

Bulvaras, Paskelbta prieš 23 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...