2018 m. lapkričio 17 d. 23:43 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Prieš agresiją - laisvu žodžiu

Kruvinųjų Sausio 13-osios įvykių metu žurnalistai buvo priešakinėse kovos už laisvę linijose. Rizikuodami gyvybe jie atliko savo pareigą - ir kaip piliečių, ir kaip žurnalistų - atskleisti visą tiesą apie tai, kas tuo metu, prieš 20 metų, vyko sostinėje.

Tiesa, sovietų agresoriams iš anuometinių spaudos rūmų išvijus daugelio laikraščių redakcijas, užgrobus televiziją, liko nedaug spaudos leidinių, per kuriuos buvo galima pranešti apie kruvinus įvykius. Žmonės gaudė kiekvieną pasirodžiusį laisvės žodį, kurį skelbė ir tuo metu ėjęs savaitraštis "Mažoji Lietuva".

Jame dirbę žurnalistas Rytas Staselis ir spaudos fotografas Paulius Lileikis anuomet buvo pačiame įvykių sūkuryje ir tie skaudūs išgyvenimai giliai įsirėžė jų atmintyje.

"Per lengvai atiduodame laisvę"

Rytas STASELIS, apžvalgininkas
Tuo įtemptu laiku maišėsi diena su naktimi, nemiegojome paromis, nes buvo daugybė įvykių - agresyvumo demonstravimo, išdavysčių - nuo pat sausio 8-sios sukosi tas beprotiškas ritmas.

Prieš pat 13-ąją įsivyravo savotiška tyla, visi vienas kitam linkėjo ramybės - ir Aukščiausiojoje Taryboje (AT) ir per televiziją. Kelias paras nebuvęs namuose, parėjau pailsėti. Prabudau nuo tanko šūvio prie televizijos bokšto. Nė pats nepajutau, kaip atsidūriau prie AT rūmų. Labai bijojau dėl tėvo ir brolio, kurie kelias paras budėjo prie TV bokšto, bet kaip tik tą naktį ir jie buvo grįžę namo pailsėti. Prie televizijos bokšto vyko šiurpūs dalykai. Prisimenu tą apėmusį žiaurų bejėgiškumo jausmą, spaudžiantį gerklę, kad negali nieko padaryti, negali pasipriešinti ginklu agresoriams, kurie tankais traiško taikius žmones.

Bet tai, kad nepavyko mūsų išprovokuoti atsakyti ginklu, buvo vienas iš svarbiausių pasiekimų kovojant už laisvę. Sovietų kareiviai buvo ideologiškai "pripumpuoti", pasirengę, jei reikės, net mirti, nes sovietams reikėjo bent vieno nušauto kareivio, kad galėtų paleisti agresijos mašiną visa jėga. Tad įtampa buvo milžiniška. O mums, žurnalistams, reikėjo apie visa tai informuoti žmones.

Kadangi spaudos rūmai, televizija buvo užimti, pasirodė bendras laikraštis "Laisva Lietuva", buvo leidžiama "Respublika", "Mažoji Lietuva". Nebuvo svarbu, kokiam leidiniui rašyti, svarbu buvo kuo daugiau informuoti apie tai, kas dedasi nepriklausomoje Lietuvoje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Ramūnas Karbauskis: PVM lengvata malkoms bus nuotrauka, foto

Lietuva, „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada Seime palaikyti prie valdančiųjų prisišliejusių „tvarkiečių“ siūlymą...

Grįžusieji: "Gerai gyventi galima ir Lietuvoje" nuotrauka, foto

Žmonės, Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Melnragės gyventojų laiškas nuotrauka, foto

Nuomonės, Norėdami pasidalinti rūpesčiais ar džiaugsmais, darbo dienomis skambinkite nuo 10 iki 13...

Visuomenė vienijasi ir kyla į aktyvią kovą prieš taršą nuotrauka, foto

Klaipėda, Keli šimtai aktyvių piliečių šeštadienį nuo 11 val. susirinko į mitingą Atgimimo...

Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 7 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...