2018 m. gruodžio 13 d. 23:10 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Prezidentė teikia pataisas, padėsiančias apsaugoti informacijos šaltinį

(3)

Prezidentė teikia pataisas, padėsiančias apsaugoti informacijos šaltinį nuotrauka, foto

© Valdo Kopūsto (ELTA archyvo) nuotr.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva parengtos ir Seimui ketvirtadienį teikiamos Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, kuriomis griežtinama procesinių veiksmų prieš žurnalistus tvarka ir stiprinama žiniasklaidos laisvės apsauga.

Prieš pateikdama šias pataisas Seimui, Prezidentė jas aptarė su Žurnalistų sąjungos, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos, Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto atstovais, žiniasklaidos teisės ekspertais, taip pat Lietuvos radijo ir televizijos, interneto žiniasklaidos, Respublikinės periodinės spaudos leidėjų bei Nacionalinės rajonų ir miesto laikraščių leidėjų asociacijų atstovais.

Pasak Prezidentės, demokratinėje teisinėje valstybėje turi būti gerbiamos žmogaus teisės, o taikomos procesinės prievartos priemonės turi būti proporcingos. Visuomenės teisė būti objektyviai informuotai apie šalyje ir pasaulyje vykstančius procesus yra viešasis interesas. Žiniasklaidos laisvė yra demokratijos pagrindas, o žurnalistų teisė ir pareiga informuojant visuomenę negali būti varžoma nepagrįstai.

Pagal Prezidentės teikiamas pataisas, siūloma nustatyti didesnes žiniasklaidos ir žurnalistų informacijos šaltinio paslapties apsaugos garantijas. Atsižvelgiant į Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką, Prezidentė įstatymo pataisomis siūlo numatyti, kad žurnalistas gali būti įpareigojamas atskleisti savo informacijos šaltinį, tačiau demokratinėje valstybėje toks įpareigojimas gali būti nustatomas tik teismo ir tik labai svarbiais, išimtiniais atvejais. Tai yra tik dėl visuomenei gyvybiškai svarbių aplinkybių ir tik tuomet, kai informacijos šaltinio paslapties atskleidimas sukels mažesnę žalą nei ta, kuri ištiks to nepadarius.

Be to, įpareigojimas žurnalistui atskleisti savo informacijos šaltinį arba kitų prievartos priemonių, galinčių atskleisti informacijos šaltinį, taikymas gali būti nustatomas tik tuomet, kai jau yra išnaudotos visos kitos informacijos šaltinio atskleidimo priemonės. Tai yra pabrėžęs ir Konstitucinis Teismas. Pasak Prezidentės, taip bus sustiprinta ne tik žurnalisto, bet ir asmens, kuris praneša žurnalistui apie nusikalstamas veikas, apsauga bei užtikrintas viešasis interesas.

Prezidentė siūlo sugriežtinti ir įpareigojimo atskleisti informacijos šaltinį skyrimo tvarką. Tai reiškia, kad tokio sprendimo teismas negalės svarstyti žurnalistui už akių ir privalės surengti posėdį, kuriame galės dalyvauti ir žurnalisto atstovas. Žurnalistas galės susipažinti su prokuroro reikalavimo atskleisti informacijos šaltinį turiniu ir teismui pateikti savo argumentus. Nauja ir tai, kad teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, šaltinio apsaugos tikslu galės priimti sprendimą dėl atskleistos informacijos paplitimo į viešumą apribojimo.

Prezidentės teikiamomis įstatymų pataisomis numatoma, kad kratos ir poėmiai žurnalistų ir visuomenės informavimo priemonių patalpose bus galimi tik blogiausiais atvejais ir tik dalyvaujant žurnalisto atstovui bei prokurorui, tuo pačiu laikantis griežtų žurnalisto informacijos šaltinio paslapties apsaugos garantijų.

Atsižvelgdama į visuomenės išsakomas pastabas dėl nekorektiško pareigūnų elgesio kratos ir poėmio metu, Prezidentė siūlo šiuos žmogaus teises itin varžančius veiksmus filmuoti. Taip turėtų būti elgiamasi ne tik darant kratą pas žurnalistą, bet ir visais kitais atvejais. Pasak Prezidentės, tai sudrausmintų pareigūnus, užkirstų kelią piktnaudžiavimui, užtikrintų pagarbą žmogaus teisėms bei efektyvią teisių gynybą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2013-11-15   17:14

IP: 193.219.60.15

Teisės dėstytojai, prokuratūros ir policijos vadovai NUOLAT su didžiuliu įkarščiu įrodinėja, kad GRUBUS JĖGOS NAUDOJIMAS ne prieš banditus, o prieš vaikus, senelius ir moteris yra "vsio zakonno":
Deja, kaip ir aname Seime , taip ir šitame daugiau nei pusė Seimo narių vis dar remia antiįstatyminę, antidemokratinę spec.tarnybų ir prokuratūros veiklą ir tokios įstatymo pataisos nuolat atmetamos. Beje, Seimo nariai, gindami antivakarietiškos kultūros LT jėgos struktūras, pasiremia teisės dėstytojų argumentacija, kad su teisėsauga Lietuvoje viskas yra labai gerai, o politikai jokiu būdu negali kištis, kad nesugadintų tokio puikaus teisėsaugos darbo.
Tuo naudojasi spec.tarnybos ir prokuratūra ir su kiekvieną kart jų antidemokratiniai, antikonstituciniai ir smurto proveržiai prieš vaikus, senukus, moteris, o dabar jau ir prieš žurnalistus, vis intensyvėja.
Be to, ne tik Seimas, su kurio pritarimu skiriami tokie žiaurūs ir antieuropietiškai nusiteikė jėgos struktūrų vadovai skiriami, bet ir Prezidentė, kuris tokius brutalios jėgos mėgėjus skiria į šias pareigas gavusi Seimo pritarimą, deja ir ji toleruoja tokį teisėsaugos ir spec.tarnybų smurtą ir įstatymų pažeidinėjimą.
Dalyvavau per pastaruosius porą metų daugelyje TV laidų ir komentavau panašius neteisėtus teisėsaugos veiksmus - grubius įstatymų pažeidimus: vaikų vežiojimas policijos automobiliuose šunims skirtuose narvuose, vaikų apklausa nepranešus ir nedalyvaujant tėvams, naktinės kratos, kratos vaikų akivaizdoje, teismų sprendimų dėl kratos nedavimas, parverstų ant žemės invalidų daužymas policijos šautuvo buože per lyties organus, keturiems laikant spardymas policininko batais negrįžtamai sužalojant inkstą, močiutės mušimas koviniais policininko veiksmais, kol ji pateko į komą ir pan. Televizijų, ypač LRT, laidose dalyvaujantys teisės dėstytojai, prokuratūros ir policijos vadovai nuolat su didžiuliu įkarščiu šaukia, kad toks grubus jėgos naudojimas ne prieš banditus, o prieš vaikus, senelius ir moteris yra "vsio zakonno" ir jį tęsia, šį kartą panaudodami prieš žurnalistus (gerai, kad dar nemušė, bet nedaug trūko - dviem žurnalistėm sutriko sveikata).
Kokia prasmė leisti įstatymus, jei juos savaip - enkavėdistiškais arba geriausiu atveju sovietiniais metodais savavališkai ir neteisėtai papildo teisėsaugininkai, o Prezidentė tokius antidemokratinius ir žiaurius veiksmus, juos atliekančius teisėsaugininkus ir jų vadovus vis tiek LABAI TVIRTAI palaiko, nekreipdama dėmesio į vis didėjantį jėgos struktūrų smurtą prieš silpnesnius visuomenės narius?

įdomiai

2013-11-14   18:52

IP: 78.61.3.18

Taip gaunasi, kad žurnalistai gali turėti informacijos ir apie žmogžudystės ir šiaip šmeižti kitus žmones dengdamiesi neįvardyjamu informacijos šaltiniu? Nusikaltimai negali būti slepiami, nes tai taip pat nusikaltimas.

Pikasas

2013-11-14   12:08

IP: 78.62.86.131

Prezidentūra Seimui teikia naujas pataisas. Įvedimas papildomų apsauginių priemonių, kad ne tik su žurnalistais, bet ir su visais piliečiais dėl jų pateikiamos informacijos niekas negalėtų trys - keturi susidoroti, gali padidinti demokratijos galimybes šalyje. Beje. Nėra ir negali būti Lietuvoje jokios išskirtinės profesijos ar kastos, kuriai būtų daromos privilegijos ar draudimai, išskyrus teisinį imunitetą turinčius asmenis, kurių grupės (teisėjai, Seimo nariai... ) yra įvardintos LR Konstitucijoje.

Tai, kad teismas yra įjungiamas į apsvarstymus dėl neviešintinos informacijos šaltinio atskleidimo - kelia tam tikrų abejonių ne tik dėl procesinių dalykų. Ne visi teisėjai turi teisę susipažinti su slapta informacija. Gali iškilti sunkumų nustatant ir tos informacijos reikšmingumą valstybės interesams. Bet kuriuo atveju, galutinis variantas gali būti toks, kokio BNS ar kiti žurnalistai gal net nesitiki. Jei slapta nutekinta informacija būtų labai svarbi, tai teisėsaugos institucijų darbuotojai, atlikę visus teisiškai įmanomus veiksmus ir negavę atsakymo apie informacijos nutekinimo šaltinį, galėtų laimėti bylą teisme. Tada tas "kurmis" vis tik turėtų būti atskleistas. Nemanau, kad paskutinio, dirbtinai pūsto skandalo informacija turi išskirtiną slaptumo būtinybę, bet įstatymai nekuriami tik vienam ar kitam konkrečiam atvejui.

Tad, jei apibendrinti aukščiau išsakytus apmąstymus išlieka klausimas, kodėl tik žurnalistams toks istatymas yra skiriamas. Kodėl nuo tokių demokratijos stiprinimo galimybių ruošiamasi atjungti visus LR piliečius, kurie laisvoje informacinėje interneto erdvėje pateikia vienokius ar kitokius teiginius ar jų gautą informaciją. Nežinau, ar toks vienos žurnalistų grupės išskyrimas atitinka LR Konstitucijos nuostatas? Kaip žinome, žurnalistai turi susikūrę visuomenines organizacijas - LŽS, LŽD ir gal įkurs kitas, kurių skaičius įstatymais nėra ribojamas. Valstybės institucijos negali tiesiogiai įtakoti visuomeninių organizacijų. Jų veiklas reglamentuoja LR įstatymai ir teisingumo institucijoje pasitvirtinti statutai, kurie negali prieštarauti įstatymams.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai išvydo pavydėtiną pavyzdį: iš rūsio - į šiuolaikišką salę nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiaatlečių komanda varžėsi Anykščiuose, kur atnaujintoje sunkiosios atletikos sporto salėje buvo...

Mokytojų streikas rimsta nuotrauka, foto

Švietimas, "Klaipėdoje dalinai užbaigėme streiką, bet pasiliekame galimybę jį atnaujinti sausio mėnesį", -...

Parduotuvė turės atlyginti žalą traumą patyrusiam vaikui nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose paskelbtas sprendimas, kuriuo parduotuvė įpareigota...

Klaipėdietė - Europos čempionė! nuotrauka, foto

Sportas, Bulgarijos mieste Varnoje antrajame KWU Europos kiokušin karatė suaugusiųjų čempionate triumfavo Klaipėdos...

Švietimas, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...