2018 m. gruodžio 19 d. 06:30 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Politikos patvoriuose - partijų sąžalynas

Neįvertinti genijai

Paprastai galioja taisyklė, kad valstybei išgyvenant politinę krizę į aikštę ima veržtis įvairiausio plauko marginalios partijos.

Nors kol kas mūsų šalyje vegetuojančių partijų akivaizdžiai nematyti, "Vakarų ekspresas" pabandė surasti agonijos apimtų nykštukinių partijų lyderius ir pasiteirauti, ką jie veikia bei ką mano apie šalį ištikusią krizę.

Registrų centro duomenimis, šiuo metu mūsų valstybėje yra užregistruotos 35 politinės partijos, t.y. šimtui tūkstančių gyventojų tenka po vieną politinę partiją.

Kurioziški pavadinimai

Partijų inkubatoriumi šalis tapo todėl, kad seniau tereikėjo vos 400 parašų, ir partija būdavo įkurta. Dabar steigėjų reikia jau 1 tūkst.

Tarp tradicines ideologijas turinčių parlamentinių partijų gausu tokių, kurių veiklą ir programą būtų galima pavadinti "terra incognita".

Pavyzdžiui, fantaziją aitrina Lietuvos protėvių atgimimo partijos principai.

Skambiai pavadinta ir Lietuvos gyvenimo logikos partija, kurios pirmininkas Vytautas Bernatonis 2002 metais net balotiravosi prezidento rinkimuose, tiesa, - nesėkmingai.

1996 metais įkurtos minėtos partijos vadovas mūsų dienraščiui sakė, kad aktyvioje politikoje nebedalyvauja todėl, kad nenori būti su vėjo malūnais kovojančiu Don Kichotu.

"Neturiu ir pinigų, kad žmonėms aiškinčiau savo idėjas. Politinė suirutė vyksta todėl, kad įstatymai yra nelogiški, juos kuriant neveikia sveiko proto principai", - sakė jis ir patikino, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai duomenų apie partiją neteikia todėl, kad nenori vadovautis nelogiškais įstatymais.

Beje, "logistu" trumpai buvo ir garsusis skandalistas Mindaugas Murza.

Humanistų stoka

Įdomių skaičių galima rasti pažvelgus ir į deklaracijose pateikiamų nykštukinių partijų narių skaičių. Pavyzdžiui, Lietuvos teisingumo partija esą turi 956 narius, Lietuvos nacionaldemokratų partija - neva 887, Respublikonų partija - esą 2 tūkst. 338 narius.

Nykštukų nykštuku galima vadinti Lietuvos humanistų partiją, kurioje - neva 300 narių. Pavyzdžiui, socdemai ir darbiečiai giriasi turintys po daugiau nei 14 tūkst. narių.

"Humanistų" vadovas Leopoldas Tarakevičius "Vakarų ekspresui" paprastai paaiškino tokį mažą narių skaičių.

"Humanizmas yra žmogiškumas, todėl natūralu, kad nedaug kas ir stoja į šią partiją. Dabartinę politinę situaciją vertinu kaip palaidą balą. Mūsų valstybė sukurta iš įvairių valstybių valdymo modelių - yra ir Vokietijos, Švedijos, JAV bruožų. Jei ten demokratinė mašina veikia, tai pas mus - ne. Mūsiškė sistema tinka griovimui, ką sėkmingai darė ir daro konservatorių lyderis Andrius Kubilius", - teigė humanistu save vadinantis politikas.

Pažvelgus į deklaracijų eilutę, kurioje rodomas partijų valdomas registruotinas turtas, Lietuvoje net 20 partijų atitinkamoje grafoje įrašė 0. Be Teisingumo, Respublikonų partijų, Lietuvos tautininkų sąjungos, šioje rikiuotėje - net ir Darbo partija. Tačiau šios politinės jėgos pajamos - beveik 2 mln litų.

Lietuvos nacionaldemokratų partija nurodė 0 litų pajamų. Šios partijos vadovas Mindaugas Murza iš vadinamųjų marginalių partijų vadovų kartu su Lietuvos laisvės sąjungos lyderiu Vytautu Šustausku yra kone aktyviausiai veikiantys politikai, kurie net turi savivaldybių tarybų mandatus.

Radikalai plūstasi

M. Murza susiklosčiusią politinę situaciją vertino kaip natūralų veiksnį, nes, anot jo, valdančiosioms partijoms vadovauja ne nacionalinius, o savo asmeninius interesus ginantys politikai.

"Yra klanai, vyksta peštynės. Klanai siekia vieno tikslo - valdžios, o su ja - ir pinigų. Kadangi artėja rinkimai į savivaldybes, bus sukurtas ne vienas naujas politinis projektas, o scenarijaus autoriai - kitos valstybės. Mūsų partijos didžiausia bėda - pinigų stoka, todėl siūlome priimti tokį įstatymą, kuris draustų pirkti politines reklamas", - mūsų dienraščiui sakė M. Murza ir pasiskundė, kad prieš jo partiją vykdoma informacinė blokada.

Paskutiniam šuoliui tikino besiruošiantis ir V. Šustauskas - jis balotiruosis savivaldos rinkimuose.

"Dabar aš nesu aktyvus, nes parašiau dvi knygas, baigiau Klaipėdos universitetą. Kai atsiiminėjau diplomą, žurnalistų buvo kaip blusų ant šuns. Manau, kad mitingų laikai pasibaigė, o mano rinkėjai iš Lietuvos išvažiavo. Vien pernai iš Kauno išvyko apie 30 tūkst. gyventojų. Liko pensininkai ir tie, kurie balsuoja už bolševikus ir verslininkus, besivadinančius politikais", - "Vakarų ekspresui" sakė buvęs Kauno meras.

Nepatenkintas ir Lietuvos socialistų partijos vadovas Mindaugas Stakvilevičius, kuris dabartinę politinę situaciją vertino taip: "Kai plėšikai sužino, kad keliu važiuos turtingas pirklys, jie susivienija, o apiplėšę, pradada rietis dėl grobio", - mūsų dienraščiui sakė jis.

Politinio žemėlapio užribyje yra ir Lietuvos žaliųjų, Ūkio, Reformų ir kitos nykštukinės partijos.

Normalus dalykas

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas "Vakarų ekspresui" sakė, kad dažniausiai nykštukinių, marginalių partijų atsiradimą lemia vieno ar kelių žmonių ambicijos.

Tačiau šis pašnekovas tikino, kad Lietuvoje nėra labai daug partijų - Latvijoje jų dvigubai daugiau, o Anglijoje - net per 400.

"Aš labiau susirūpinčiau, jei sunyktų tas kitoks judėjimas, idėjos, iniciatyvos. Man tik keista, kad dabar, kai didžiosios partijos ir valstybė yra krizėje, ja neskuba naudotis nykštukinės partijos. Jos gali pasiskelbti gelbėtojais, rengti mitingus ir taip bandyti auginti reitingus", - sakė jis.

VRK vadovas teigė, kad marginalių partijų yra visur - pavyzdžiui, Latvijoje ir Lenkijoje buvo įkurtos Alaus mėgėjų partijos. Tai galima vertinti kaip norą pasityčioti iš kitų partijų ir būti pastebėtam.

1993 metais, prieš prezidento rinkimus, Lietuvoje aktorius Remigijus Vilkaitis įsteigė Duonos valgytojų partiją ir net balotiravosi rinkimuose. Kuriozas įvyko ir prieš 1996 metų Seimo rinkimus, kuomet nepartiniais pasiskelbę veikėjai susibūrė į Nepartinį judėjimą "Rinkimai-96", nors ši organizacija vis dėlto yra įregistruota kaip partija. Mūsų valstybėje buvo bandoma sukurti ir Lietuvos himno partiją.

Italijoje savo partiją turi prostitutės, viena kurių net pateko į parlamentą. Anglijoje yra Antibleiristų (Tonis Bleiras - Didžiosios Britanijos premjeras. - Aut. Past.) partija.

Denisas NIKITENKA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Nukraujavęs „Neptūnas“ pralaimėjo Stambule nuotrauka, foto

Sportas, Lorenzo Williamsas ir Laimonas Kisielius dėl patirtų sužeidimų nebaigė FIBA Čempionų...

Pristatyti dar du kandidatai į Klaipėdos merus nuotrauka, foto

Klaipėda, Antradienį apie savo dalyvavimą uostamiesčio mero rinkimuose paskelbė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Pagerbė nusipelniusius Universiteto sportininkus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos universitete (KU) sveikinimų bei šiltų žodžių sulaukė ir specialiomis skulptūrėlėmis apdovanoti...

Viačeslavas Titovas priėjo liepto galą nuotrauka, foto

Klaipėda, Buvęs Klaipėdos tarybos narys Viačeslavas Titovas sulaukė įtarimų. Purvu ant Lietuvos taškęs...

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 12 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...