2019 m. kovo 19 d. 19:16 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Po trijų metų link jūros žengsime J. Basanavičiaus pėsčiųjų alėja.

2003-04-16, 12:00

Livija GRAJAUSKIENĖ

Kai tik pasibaigs šios vasaros sezonas - teoriškai nuo rugsėjo pirmosios - Palangos mieste užvirs trejetą metų truksiąs darbas. Nuo Jūratės ir Kastyčio aikštės iki Birutės alėjos bus ardoma senoji Jono Basanavičiaus gatvės danga, keičiami inžineriniai tinklai. Iki kitos vasaros turėtų būti rekonstruota aikštė, J. Basanavičiaus gatvės atkarpa, šaligatviai, dviračių takai pasipuoš nauja danga.
Visos gatvės rekonstrukcija vyks trim etapais, o galutinė jos kaina priklausys nuo to, kokios bus pasirinktos medžiagos. Manoma, kad gali prireikti iki 14 mln. Lt. Šiuo metu Vyriausybė jau yra skyrusi 1,5 mln. Lt. J. Basanavičiaus gatvės rekonstrukcijos pradžiai.
Pirmadienio pavakarę susipažinti su J. Basanavičiaus gatvės rekonstrukcijos techniniu projektu bei aptarti atskirų jo detalių buvo pakviesta Palangos miesto visuomenė bei politikai - buvusios ir naujosios miesto Tarybos nariai, nuo kurių sprendimų priklausys projekto įgyvendinimas.
Praėjusią vasarą J. Basanavičiaus gatvės rekonstrukcijos projekto konkursą laimėjo SĮ "Vilniaus planas", kurios architektai, pasak įmonės vadovo Justino Kulakausko, projektavo sostinėje kai kuriuos "mindauginius" objektus: Gedimino prospekto bei Vrublevskio gatvės rekonstrukciją.
Pristatydama pagrindinę projekto koncepciją architektė Jurga Šimeliūnienė priminė, kad J. Basanavičiaus gatvės trasa projektiniame plane pirmą kartą pažymėta 1877 m. Tada gatvė vadinta Tiškevičių alėja. Vienas svarbiausių pristatyto projekto principų - sugrąžinti gatvei pėsčiųjų alėjos funkciją, taip atkuriant istoriškai susiformavusią tradiciją.
Projekto vadovas Edmundas Petkus sakė, jog tiek gatvės dangos, tiek mažosios architektūros akcentų spalvos rinktos taip, kad geriausiai atspindėtų Palangos dvasią: gintarą, smėlį, jūrą, vėją... Dominuoja šviesiai ruda, gelsva, tamsiai ir šviesiai pilkos spalvos. Pačią alėją siūloma dengti betono trinkelėmis. Šaligatviui architektai primygtinai siūlo kinišką granitą. Nors ši danga palyginus brangi (1 kv. m - 200 Lt.), tačiau ji tarnaus 50 metų (betono trinkelių dangai duodama 5-7 metų garantija). Politikai buvo raginami "balsuoti" už granitą. "Juk nesinorėtų kas penketą metų skirti po penkis milijonus visos dangos rekonstrukcijai" - motyvavo projektuotojai.
Daug dėmesio skirta alėjos apželdinimui. Atlikus dendrologinius tyrimus, paaiškėjo, kad 80 proc. dabar alėją puošiančių kaštonų - sergantys. Beveik visų jų amžius siekia 70 metų, o tai jau "gyvenimo pabaiga". Todėl siūloma senuosius kaštonus keisti naujais, specialiai pritaikytais augti miestuose. Taip būtų išlaikyta ir senoji tradicija, o turint omeny, kad šie kaštonai esą mažesni, be to, juos rečiau susodinus, alėja būtų šviesesnė.
Pasak E. Petkaus, anketose, kurios buvo išsiuntinėtos gyvenantiems bei besidarbuojantiems prie J. Basanavičiaus gatvės, žmonės išsakė pageidavimą, kad būsimoji alėja būtų šviesesnė, ryškesnė. Todėl šviestuvus siūloma išdėstyti abiejose alėjos pusėje, taip pat ketinama apšviesti Jūratės ir Kastyčio skulptūrą, kopas prie tako į jūrą bei krantinėje tarp Birutės alėjos ir J. Basanavičiaus g. 46 namo apšviesti Rąžę.
Projektuotojai pasiūlė Jūratės ir Kastyčio aikštę lyg ir padidinti, išryškinti pačią skulptūrą, keisti jos postamentą, vietoj dabartinio inksto formos baseino siūlomas apvalus, fontanas gi - taip pat naujas. Šie pasiūlymai sulaukė Palangos architektų kritikos, tad diskusijų dar bus.
Iš jau esamų ir dar būsimų problemų buvo minėta privačių sklypų įtaka gatvės įvaizdžiui - būtina nustatyti reglamentą ir lauko kavinėms, ir užsiimantiems prekyba gatvėje. Palangos meras Pranas Žeimys minėjo, jog į rytinį projekto pristatymą verslininkams atėjo tik šeši ar septyni žmonės, kurie "ir taip tvarkosi". Meras būkštauja, kad visos pretenzijos pasipils tada, kai prasidės statybos darbai.
Palangos vyriausioji architektė Vaida Atienė priminė miesto Tarybos nariams, jog šie privalą griežtai nuspręsti: J. Basanavičiaus gatvė turi būti tik pėsčiųjų alėja. O važinėtis ja galės tik aptarnaujantis transportas bei gyventojai, privalėsiantys savo automobilius parkuoti nuosavoj teritorijoj. Be tokio tarybos sprendimo visa rekonstrukcija neteks prasmės.
Nemažai pastabų išsakė Architektų sąjungos Palangos skyriaus nariai. Pasak architekto Valentino Vizgirdos, kai kurios jų labai tendencingos, galų gale, "Vilniaus plano" architektai negali spręsti visų teritorijų planavimo problemų. Be pastabų dėl Jūratės ir Kastyčio aikštės, buvo siūlymų įrengti apžvalgos aikšteles ant kopų palei taką link jūros. Tačiau, pasak pono Vizgirdos, šiai teritorijai reikia atskiro projekto. Kol kas numatyta tik praplatinti medinį tako paklotą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Teismo verdiktas: "Branda LT" padarė pažeidimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Kilusį ginčą dėl didžiausio vienu metu leidžiamo laikyti atliekų kiekio laimėjo Klaipėdos...

Jaunajai kartai - sunkiaatlečių treniruotės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos centre verda gyvenimas - čia nuolat stovyklauja įvairių Lietuvos...

"Gintaro" plaukikams - per 30 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro auklėtiniai skynė pergales Rygoje (Latvija), Alytuje ir Klaipėdoje...

Trys priežastys, kodėl lietuvių laukia sotesni metai nuotrauka, foto

Ūkis, Banko „Luminor“ ekonomistai antradienį paskelbė gerinantys Lietuvos ekonomikos augimo prognozę....

Klaipėda, Paskelbta prieš 15 min.

Sportas, Paskelbta prieš 15 min.

Sportas, Paskelbta prieš 15 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...