2019 m. gegužės 20 d. 14:04 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Per Sąjūdžio trisdešimtmetį Vytautui Radžvilui nebelieka vietos

(1)

2018-04-30, 15:39

Liudmila Timofejeva, LRT.lt

Per Sąjūdžio trisdešimtmetį Vytautui Radžvilui nebelieka vietos nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

„Kelerius metus trunkanti mano politinio persekiojimo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) epopėja artėja prie atomazgos“, – sako profesorius Vytautas Radžvilas, kurį, jo žodžiais, bando išstumti iš instituto dėl pažiūrų.

Taip jis praėjusią savaitę sureagavo į tai, jog VU rektorius nepaskelbė konkurso į politinės filosofijos profesoriaus pareigas institute – taip esą naikinama jo darbo vieta. Tuo metu TSPMI direktorius Ramūnas Vilpišauskas, kalbėdamas LRT.lt, tikino, kad kalbos apie bandymą susidoroti tėra vieno žmogaus interpretacija, o nepaskelbus tokio konkurso, politinės filosofijos dėstymo lygis institute nenukentės.

Kovo 27 dieną VU rektorius TSPMI tarybos teikimu paskelbė konkursus į dviejų profesorių pareigas institute: Europos integracijos studijų bei politinės sociologijos. Kovo 22 d. tarybos posėdžio protokole matyti, jog siūloma skelbti konkursą ir į trečią – politinės filosofijos – dėstytojo vietą, tačiau vėliau jos atsisakyta.

Pasak V. Radžvilo, ši situacija patvirtina, kad Lietuvos aukštosiose mokyklose įsivyravo praktika, kai „įsitvirtinusios grupės draugų faktiškai ima diktuoti mokslinių tyrinėjimų bei studijų politiką“ – esą įdarbinami žmonės, neturintys kvalifikacijos ir kompetencijų tam tikrose srityse, o studijų ir tyrimų programos pritaikomos prie jų asmeninių poreikių ir interesų. Taip LRT.lt tvirtino ir instituto absolventas, buvęs TSPMI studijų programų komitetų narys Vytautas Sinica.

„Tuo metu, kai į TSPMI atėjo dėstyti Natalija Arlauskaitė, pirmus kelerius metus ji neturėjo nieko bendro su sociologija ir ją dėstė. Nepaisant nuolatinio studentų pasipiktinimo ir prašymų, niekas nebuvo keičiama. Kelerius metus dešimtys studentų rašė skundus, niekas nebuvo keičiama. Dabar dėl V. Radžvilo 9 studentai parašė – ir iš karto įvykdė. Tada mums sakė: „Jūs čia dėl jos pažiūrų su ja dorojatės.“ Dabar, kai studentai prašyme parašo, kad V. Radžvilui euroskeptiškos pažiūros trukdo perteikti Europos Sąjungos situaciją, tai nėra [susidorojimas] dėl pažiūrų“, – ironizavo V. Sinica.

LRT.lt primena, kad praėjusių metų gegužę grupė TSPMI magistro studentų kreipėsi į instituto direktorių R. Vilpišauską, kad V. Radžvilo dėstomas kursas „Europos idėja: tapatumai ir reprezentacijos“ būtų pakeistas iš privalomojo į pasirenkamąjį. Tarp priežasčių studentai nurodė, jog „dėstytojo euroskeptiškos pažiūros iškreipia supratimą apie Europos Sąjungą“. Instituto administracija studentų prašymą patenkino.

Kaip pasakoja V. Sinica, 22 minėtą kursą lankę instituto alumnai kreipėsi į TSPMI su priešingu prašymu grąžinti kursui privalomą statusą, tačiau šis prašymas atmestas, pašnekovo teigimu, apie svarstymą neinformavus nei alumnų, nei V. Radžvilo. 

Pasak V. Sinicos, kovą paskelbti profesorių konkursai atitiko konkrečius dėstytojus, dabar einančius šias pareigas: Europos integracijos profesoriaus vieta – Gediminą Vitkų, politinės sociologijos – Ainę Ramonaitę. Vietoje dviejų politinės filosofijos dėstytojų konkursų iš pradžių planuotą skelbti konkursą į vieną vietą, dėl kurios turėtų rungtis V. Radžvilas ir Alvydas Jokubaitis, tačiau, kaip teigia V. Sinica, paaiškėjus, jog A. Jokubaičiui konkurso nereikia (jis jau yra laimėjęs du tokius konkursus), nuspręsta konkurso išvis nebeskelbti.

R. Vilpišauskas: tai yra vieno asmens interpretacija

Komentuodamas naujausius įvykius, R. Vilpišauskas LRT.lt teigė, kad kaltinimai bandymu susidoroti tėra tik profesoriaus interpretacija, o politinės filosofijos dalykų, pasak jo, institute pakanka, dėmesys jiems nemažės.

„Politinės filosofijos katedrai vadovaujantis A. Jokubaitis šiemet eina atestaciją ir būtent jis yra tas profesorius, kuris užsiima lyderyste šitoje srityje. Kadangi mes jame ir matome lyderį, kuris, pertvarkant instituto katedrų veiklą, toliau stiprins instituto mokslinius tyrimus šitoje srityje, tai nėra poreikio skelbti dar vieno konkurso dar vienai profesoriaus vietai“, – aiškino R. Vilpišauskas.

Jis su profesoriumi A. Jokubaičiu teigė jau aptaręs tolesnį politinės filosofijos katedros darbą po instituto organizacinės struktūros pertvarkos.

„Tikimės, kad politinės filosofijos katedra, kaip ir kitos, kurios bus suformuotos, stiprins savo veiklą ir taps koordinuojančiu centru, kuris telks ne tik instituto politinės filosofijos tyrėjus užsiimti moksliniais tyrimais, bet ir filosofijos fakultete dirbančius mokslininkus. Manau, tai irgi rodo, kad dėmesys šiai sričiai nemažėja“, – tikino TSPMI direktorius.

Tiesa, kaip matyti TSPMI tarybos posėdžio protokole, pats A. Jokubaitis siūlė skelbti net ne tris, bet keturis konkursus į profesoriaus pareigas – greta kitų steigti ir klasikinės politinės teorijos profesoriaus pareigybę. Šiuo metu klasikinių politinių teorijų dalyką institute pirmo kurso bakalauro studentams dėsto būtent V. Radžvilas.

Koks tolesnis profesoriaus likimas TSPMI, R. Vilpišauskas spėlioti nesiima. Pasak jo, instituto direktorius negali to nuspręsti – tai priklauso nuo universiteto paskelbto konkurso rezultatų. „Šiemet baigiasi jo konkursinis įdarbinimas ir jis gali dalyvauti naujuose konkursuose – tai yra jo apsisprendimas. Tada jau komisija vertins gautas paraiškas – žiūrės, kiek yra publikacijų, kaip galimi kandidatai atitinka kitus kriterijus,  ir pagal aiškiai apibrėžtus kriterijus turėtų priimti sprendimus“, – LRT.lt sakė instituto direktorius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Švilpauskas

2018-05-02   00:01

IP: 85.232.138.203

"Norėjom, kaip geriau, o išėjo kaip visada."

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

„Huawei“ kompanijai apribota prieiga prie „Android" nuotrauka, foto

IT, „Alphabet Inc“ priklausantis „Google“ sustabdė su „Huawei“ verslo santykius, reikalaujančius dalintis...

V. Zelenskis paleido parlamentą nuotrauka, foto

Pasaulis, Parlamentą paleidžiantis naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia jam palankios politinės jėgos...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Skraidyti scenoje širdimi nuotrauka, foto

Įvairybės, Į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą iškilmingai paminėti Nerijaus Juškos baleto...

Pasaulis, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 2 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...