2019 m. gegužės 21 d. 16:45 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Per Kūčias gyvūnai kaip niekad arčiausiai žmonių

2017-12-24, 09:09

respublika.lt

Per Kūčias gyvūnai kaip niekad arčiausiai žmonių nuotrauka, foto

© "Fotolia" nuotr.

Buvo laikai, kai medžiotojai Kūčių dieną prie šautuvo net neprisiliesdavo. Kai tėvai su vaikais traukė į mišką puošti eglučių kiškiams ir stirnoms, lesyklėlės būdavo kupinos grūdelių, o vidurnaktį gyvuliukai žmogaus balsu aptardavo savo šeimininkus. O žmonės iš to mokėsi, nesvarbu, girdėjo veršiukų, avelių žodį ar ne. Pasak Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tautosakos archyvo skyriaus mokslo darbuotojos etnologės Gražinos KADŽYTĖS, šiandien šitas santykis priklauso nuo šeimos. Kiek tėvai vaikams įdėjo į širdeles, tiek jie ir turi.

Kaip sakė G.Kadžytė, per ekspedicijas sukauptuose etnografiniuose aprašuose ir senųjų tyrinėtojų raštuose pažymėta, kad Kūčių dieną vyko ypatingas žmogaus susitaikymas su jį supančiu gyvuoju pasauliu. Paprastai iki Kūčių, o jei nespėdavo - Kūčių rytą tėvas būtinai apeidavo sodybą, pasižiūrėdavo, ar visi vaismedžiai gražiai aprišti, ar aviliai gerai apklostyti, kad bitutės nesušaltų.

Savaime aišku, savo gyvulėlius apžiūrėdavo. Kai Lietuva dar buvo miškingesnė, miškai arčiau kaimų, vienkiemių, žmonės artimai draugaudavo ir su laukiniais žvėreliais. Pasirūpindavo nunešti jiems pašaro, kartais dar XX a. pradžioje vesdavosi kartu vaikus. Padarydavo prie eglės ėdžias, pridėdavo į jas šieno. Gyvūnėliams skirtomis vaišėmis puošdavo eglutes. Žemiausiai pakabintos morkos, kopūstlapiai buvo skirti kiškiams, aukščiau - stirnaitėms, briedžiams - visų aukščiausiai.

Dažniausiai tuo rūpindavosi eiguliai ir medžiotojai. Medžiotojai jautė pareigą medžioti tik tiek, kiek būtiniausiai reikėjo. Jei būdavo padarytas nuostolis, tą nuostolį stengdavosi atkurti. Žinoma, būdavo medžioklės sezonas ir medžiodavo, bet jokiu būdu ne Kūčių dieną.

Kūčių dieną žmogus, apsižiūrėjęs, kad viskas gerai, niekas nesušals, neiššals, gyvulėliams maisto sočiai, pasirūpindavo pats savimi. Švariai išsiprausę, Vakarei patekėjus, sėsdavo prie stalo, atsiprašydavo vieni kitų ir vaišindavosi. Ūkininkų šeimos, kurios turėjo gyvulėlių, paskleidė tradiciją po staltiese pakloti šieno - gyvulių maisto.

Kalėdų rytą šieną nuo stalo sukraudavo į pintinę, pridėdavo žmonių maisto ir nunešę į tvartą išpildavo į ėdžias. Atėjus krikščionybei, šieno klojimą ant stalo interpretuodavo siedami su Kūdikėlio gimimo ėdžiose legenda.

Žmonės kalbėjo, kad Kūčių virsmas į Kalėdas yra ypatingas. Suaugusiesiems sakydavo, kad vidurnaktį vanduo virsta vynu, vaikams - kad vanduo pasidaro saldus. Yra pasakojama, kad tą naktį gyvūnėliai prabyla žmogaus balsu ir kalbasi tarpusavyje apie savo šeimininkus. Tas gyvulių kalbas žmogus galėdavo išgirsti tik netyčia užsukęs į tvartą. Išgirsdavęs labai svarbių dalykų. Specialiai atėję pasiklausyti nieko nepešdavo. Čia užkoduotas supratimas, kad žmogus turi stengtis būti išmintingesnis, supratingesnis.

Visų - laukinių žvėrelių ir naminių gyvūnų - pažinimas žmogui suteikdavo išminties, kaip prie jų prieiti. Iš arti ar iš toli stebėti. Ar galima jiems padėti, ar tiesiog duoti laisvę netrikdomiems gamtoje gyventi. Iš to žinojimo žmonija tobulėja, o kai išsisemia, sustoja tobulėjimo kelyje.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: kūčios, gyvūnai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Vaikų turgelis 2019" kviečia apsilankyti nuotrauka, foto

Renginiai, VšĮ Veiklių mamų klubas Klaipėdoje organizuoja jau ketvirtus metus iš eilės, didžiulį dėmesį...

Mokesčių inspekcija ragino mažinti šešėlį nuotrauka, foto

Euras, Šią savaitę visoje Lietuvoje vyksta kasmetinė akcija "Šioje šalyje nėra vietos šešėliui"....

Policija prašo pagalbos. Dingo keturiolikmetė nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-20, apie 6:40 val., mama išlydėjo savo keturiolikmetę dukrą Evą R. (gim....

Šiandien - pajūrio ekipų futbolo derbis nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 18 val. Klaipėdos centriniame stadione ant natūralios žolės Lietuvos futbolo A...

Renginiai, Paskelbta prieš 8 min.

Euras, Paskelbta prieš 16 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 46 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...