2019 m. kovo 19 d. 01:32 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Patikslintas valstybės priešų sąrašas

(4)

2016-03-31, 09:29

Justina KABAKAITĖ

Patikslintas valstybės priešų sąrašas nuotrauka, foto

© Stasio Žumbio nuotr.

Vakar viešojoje erdvėje pasirodė naujausias Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas, kur paskelbti šių tarnybų 2015 m. atliktų tyrimų ir stebėjimų rezultatai ir net įvardytos Lietuvai grėsmę keliančių asmenų pavardės.

Vykdydamas žvalgybos ir kontržvalgybos veiklą VSD 2015 m. atliko teismo sankcionuotus veiksmus dėl 1953 asmenų, dažniausia buvo fiksuojama jų elektroninių ryšių tinklais perduodama informacija. Tačiau departamentas perdavė tik kiek daugiau nei 200 pranešimų Policijos departamentui ir Generalinei prokuratūrai, Specialiųjų tyrimų tarnybai, Migracijos departamentui, Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui ir kitoms institucijoms.

Už visuomeninius judėjimus - kaltinimai

Šalia to grėsmingais įvardijami euroskeptiški (kitaip tariant, realistiški) judėjimai ir organizacijos. Prie tokių priskiriamas neformalus judėjimas „Mūsų gretos“, jo vadovu pristatomas signataras Rolandas Paulauskas, kuris tokioje ataskaitoje buvo atsidūręs ir pernai.

„Matyt, dirbti jie tingi, tai šiemet mane vėl pakartojo. Nes skaitant ataskaitą akivaizdu, kad jie nesugeba susigaudyti net tarp kelių Lietuvos žmonių santykių. Didžioji dalis tų pavardžių, kurios minimos kartu su manąja, yra didžiausi mano priešai. Būtent idėjiniai. Akivaizdu, kad saugumas nesusigaudo, kas čia už ką ir prieš ką, jiems svarbu tik surašyti kokią ataskaitą ir pasiimti algas. Kodėl nekalbama apie kitų šalių įtaką, neminima, kad didieji šalies bankai valdomi Skandinavijos šalių kapitalo“, - savo buvimą ataskaitoje vertina R.Paulauskas.

Jis teigia, kad susidaro nuomonė, jog Lietuvoje nepriimtina kita nuomonė nei šalies politikų: „Dėl to man kyla noras nueiti pas VSD vadovą ir paprašyti, kad jis pasakytų, kuriuos pasaulio politikus galima cituoti ar į kurias šalis verslininkams galima važiuoti. Nes jei kalbu tas pačias tiesas kaip Jungtinės Karalystės premjeras ar buvęs Prancūzijos prezidentas, o jei dar paminiu, kad JAV tiek prasiskolinusios, kad vargiai kada iš to išbris, tai esu valstybės priešas. Gal kiekvienam reikia parengti lojalaus piliečio taisykles, kaip elgtis, ką kalbėti, norint būti lojaliam savo šaliai. Aš tikrai noriu žinoti, nes noriu toks būti, o jau nebežinau, kas galima ir kas ne.“

Už kitokius įsitikinimus - kaltinimai

Nuo VSD žvilgsnio nepasislėpė ir tik 2015 m. susikūręs visuomeninis judėjimas prieš priverstinę emigraciją „Nacionalinis interesas“, rinkęs gyventojų parašus pakeisti imigracijos įstatymui. O iniciatyvos iniciatoriai Marius Jonaitis ir Vitalijus Baltkus dokumente paminėti kaip garsėjantys prorusiškomis pažiūromis. „Kai esi paskelbtas valstybės priešu, jautiesi labai įdomiai. Mes nesiekiame tapti jokia partija, tad jie tarsi turi kažkokią keistą informaciją. Mano manymu, tai jie Lietuvai kelia grėsmę su tokiais dokumentais. Aš nežinau, nuo kada yra draudžiamos įvairios pažiūros demokratinėje šalyje ir pilietiniai judėjimai, tokie kaip parašų rinkimas. Turbūt taip siekiama įbauginti mus ir tam pritariančius žmones“, - „Vakaro žinioms“ sakė M.Jonaitis. Tokioje ataskaitoje atsidurti nesitikėjęs visuomenininkas neketina nutraukti veiklos, priešingai, teigia supratęs, kad visuomenėje mąstantys žmonės, siekiantys ginti piliečių, o ne asmeninius interesus, yra nereikalingi.

Pažiūrų nekeis

Keisti pažiūrų neketina ir po VSD didinamuoju stiklu atsidūręs Seimo narys Audrius Nakas. Teigiama, kad jis su signataru Zigmu Vaišvila ir „Nacionaliniu interesu“ ketina sukurti naują politinę jėgą Lietuvoje. „Manau, kad pirmą kartą tokioje ataskaitoje atsidūrė Seimo narys. Matyt, reikia į tokias ataskaitas žiūrėti kaip į pasakas, nes jei minimas Seimo narys kaip valstybės priešas, o tai yra didžiausias nusikaltimas, koks gali būti, tai aš nelabai suprantu, kaip aš dar nesu bent jau įtrauktas į kokį ikiteisminį tyrimą. Jei dabar įrašytas Seimo narys, vėliau atsiras Vyriausybės nariai ar prezidentūros atstovai, o gal ir pusė Lietuvos jau bus dirbantys rusams.

Tikrai nepasakyčiau, kad VSD dirba Lietuvai ir jos žmonėms. Nes jei iš tikrųjų gerai dirbtų, mes gyventume kaip Jungtinėje Karalystėje. Gal kam tai juokinga, bet aš į tokias ataskaitas žiūriu rimtai. Reikia labai gerai suvokti, kur mes esame, jeigu tokio lygio rašinėliai gali būti ne televizijos humoro laidų scenarijai, o labai šaliai svarbios įstaigos ataskaita. Paminėti asmenys ataskaitoje laikomi valstybės priešais. Tai yra labai dideli kaltinimai, bet tarnybos nesiima jokių veiksmų. Manau, šie žmonės turi atsakyti už savo žodžius. Tuomet prieisime prie to, kad departamentas dirba. Turbūt puikus laikas pagalvoti, kur mes atsidūrėme ir iki kokios šizofrenijos mes nusiritome“, - svarsto A.Nakas.

Signatarai Z.Vaišvila ir R.Paulauskas viešoje spaudos konferencijoje pasiprašė susitikimo su VSD direktoriumi Dariumi Jauniškiu. Saugumo vadas sutiko priimti signatarus ir sakė tai padarysiantis taip, kaip reikalauja teisės aktai - be eilės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

runkelis

2016-03-31   16:12

IP: 79.224.139.245

garbus ponai ir ponai ir visi komentatoriai jus teisingai esate itraukti i VSD sarasus ir ivardinti Tevynes priesais nes neesate baige aukstuju mokylu,taip pat neesate dirbe LKP CK nei Lietuvos komjaunimo komitete .Jus be sito idirbio nepasieksite aukstumu.Jus stovejote barikadose prie seimo,gynete Seima su visais Lietuvos zmonemis ,stovejote mitinguose kai sovietu tankai traiske taikius ir beginklius Lietuvos zmones kovojancius uz laisve .O kiti partiniai veikejai sedejo siltose vietose eme partinius apdovanojimus ir galvojo apie stulbinancias partines karjeras.Todel ju parankiniai dabar ir raso tokias pasakas tiems kas nezino relybes.

Laiko mašina

2016-03-31   13:30

IP: 88.119.136.7

Kelinti dabar metai? Smetonos? Ūsotų velnių 1933 ir 1937? Orvelio 1984? 2016... negali būti. Atgal į praeitį.

kur galima pasitikrint?

2016-03-31   10:30

IP: 83.188.64.104

ar nesame lietuvos priešai? :) Nes galėtume įtarti, jog bent jau Grinos laikais - buvome, šis ponas visus nusikaltėlius iš veido bruožų pažįsta, nė dokumento rodyt nereikia, nors asmeniškai jo gali ir nepažinoti :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Rinkimai baigėsi: prasideda koalicijų galvosūkiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Savivaldos rinkimai Klaipėdos apskrityje baigėsi ir iš anksto prognozuotomis pergalėmis, ir intrigomis....

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Gyvūnai, Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Arvydo Vaitkaus situacija kelia klausimų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus ketinimai toliau vadovauti uostui ir kartu...

Prie Sendvario žiedo - eismo apribojimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo pirmadienio ryto vairuotojams teko keisti įpročius Šilutės plente prie Sendvario žiedinės...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...