2020 m. gegužės 26 d. 16:49 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Parkuose įsikūrusiems ponams atrišamos rankos

(18)

Parkuose įsikūrusiems ponams atrišamos rankos nuotrauka, foto

Aplinkosaugininkai skambina pavojaus varpais: Seime užregistruotos tokios įstatymo pataisos, kurias palaiminus, vietoje gražiausių, dar neurbanizuotų gamtos kampelių galime išvysti "kolektyvinius sodus".

Grupė parlamento liberalų užsimojo supaprastinti tvarką, pagal kurią reglamentuojamas žmonių elgesys valstybės saugomose teritorijose.

"Tos pataisos yra ne kas kita, o statybų saugomose teritorijose skatinimas, plėtra. Dabartiniai teisės aktai reglamentuoja savotiškas derybas tarp žmogaus ir gamtos, o nauja įstatymo redakcija orientuota tik į žmogaus interesus. Vietoje unikalių gamtos kampelių turėsime kiaulių fermas. - "Vakarų ekspresui" teigė Pajūrio regioninio parko (PRP) atstovai. - Jūs parodykite, ar nors vienas paprastas žmogus, ne valdininkas, direktorius, yra atsikėlęs, atgavęs ar įsigijęs sklypą Pajūrio regioniniame parke? Taigi nauja įstatymo redakcija sukurta tik siaurai žmonių grupei."

Naikina derybas?

Kova tarp žmogaus ir gamtos - amžina, tad politikos asai vis bando sukurpti teisės aktus, bent kiek supaprastinančius santykį tarp to, kas galima, o kas ne ypač vertingose gamtiniu požiūriu teritorijose.

Jau kone anekdotu virto tvarka, pagal kurią valstybės saugomose teritorijose galima "atstatomoji" statyba. Radai kokio nors namuko pamatus, ir statai ant jų. Neradai, pametei kelis akmenis, ir vis tiek statai.

Seime yra užregistruotos pataisos, kuriomis vadovaujantis nebebūtų galima "atstatinėti". Bet tos pataisos užstrigo.

Tad gimė nauja Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo redakcija. Tokia, kuri išgąsdino aplinkosaugininkus.

"Statiniai valstybiniuose parkuose projektuojami, statomi ar rekonstruojami vadovaujantis Teritorijų planavimo įstatymu ir Statybos įstatymu bei teritorijų planavimo dokumentais", - taip įrašyta įstatymo projekte.

Plika akimi žvelgiant, - nieko baisaus. Tačiau specialistai mano ką kita.

D. Kuodytė: "Dabar kaip tik yra pernelyg daug draudimų, o jų buvimas leidžia tarpti korupcijai aplinkosaugininkų klane."
"Kur dingo saugomos teritorijos apsaugos reglamento paisymas? Būtinybė atsižvelgti į planavimo schemą, tvarkymo planą? Parašyta, kad vadovaujamasi įstatymais, kurie yra taikomi ir nesaugomose teritorijose. Pagal dabartinius teisės aktus negalima daryti to, kas nenumatyta saugomos teritorijos tvarkymo plane. Pagal naują redakciją - galima. Liberalizuojama bet kokia veikla. Galima bus steigti monoūkius, serbentynus ar kiaulių fermas", - piktinosi PRP darbuotojai.

Jų manymu, dabartinis Saugomų teritorijų įstatymas yra labai geras ir jį keisti nėra prasmės.

"Kalbant apie statybas, visada buvo derybų kelias. Kad ir gamtai, ir žmogui gerai būtų. Dabar norima tų derybų kelio atsisakyti ir viską padaryti taip, kad tik žmogaus interesai būtų ginami", - teigė aplinkosaugininkai.

Parceliavimas

Įstatymo projekte yra dar viena nuostata, kuri neva įteisintų statytojų invaziją saugomose teritorijose.

"Valstybiniuose draustiniuose ir valstybiniuose parkuose privačios nuosavybės teise priklausančio žemės sklypo neleidžiama dalyti dalimis parduodant, išnuomojant, atidalijant, įkeičiant, dovanojant, jei po padalijimo (atidalijimo) bent viena sklypo dalis taptų mažesnė negu 1 hektaras, išskyrus atvejus, kai tai daroma detaliuoju planu arba atidalinamos namų valdos", - taip skamba teisės akte išdėstyti principai.

PRP atstovų teigimu, taip įteisinama urbanizacija.

"Sakykime, turi žmogus 10 hektarų žemės, jam leista pasistatyti namą. Dabar saugomose teritorijose sklypų parceliuoti negalima. O pagal naująją tvarką jis tuos 10 hektarų galės išskaidyti į 10 sklypų po hektarą. Maža to, parašyta, kad detaliaisiais planais būtų galima formuoti net ir mažesnes nei 1 hektaras teritorijas. Tad vietoje saugomos teritorijos mes matysime kone kolektyvinius sodus", - teigė aplinkosaugininkai.

Jų manymu, naudingiau būtų liberalizuoti Statybų įstatymą, o ne saugomų teritorijų reglamentus.

Jie įvardijo ir savotišką verslą, jei teisės aktai bus pakeisti. Pavyzdžiui, žmogus norėjo pirkti sklypą, o jam buvo atsakyta, kad ten nebus galima statyti. Ir nepirko. Kitas pirko, negalėjo statyti, ir pardavė pigiai. O dabar, įteisinus neva nežabotas statybas, pigiai susipirkusieji sklypus išloš.

Laukia diskusijos

R. Baškytė: "Įstatymo projekte numatyta, kad saugomos teritorijos naikinimą galėtų inicijuoti bet kuris asmuo."
Grėsmę saugomoms teritorijoms įžvelgė ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorė Rūta Baškytė.

"Įstatymo projekte numatyta, kad saugomos teritorijos naikinimą galėtų inicijuoti net ir fizinis asmuo. Kitaip tariant, - gyventojui prašant. Negalima tokių dalykų įteisinti, nes saugomą teritoriją naikinti būtų tikslinga tik atsižvelgus į vertybes. Pavyzdžiui, jei būtų nusiaubtos gamtinės vertybės, o ne kažkam prašant", - mūsų dienraščiui sakė R. Baškytė.

Jos manymu, bandoma grįžti prie bendrų nuostatų, kai nebelieka konkretumo, o tai neva suteikia progą interpretuoti.

"Jau buvo Lietuvoje trumpas, abstraktus saugomų teritorijų režimo reglamentavimas. Buvo sakoma, kad reikia aptarti visus atvejus, konkretizuoti, o dabar vėl bandoma prie to paties modelio grįžti. Kiekvienas pagal savo sugedimo lygį galės vertinti situaciją. Saugomos teritorijos turi tvarkymo planus, į kuriuos ir reikia atsižvelgti. Priėmus tą įstatymo pataisą planai bus tik "popieriniai". Mes būtinai kreipsimės į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą, kad šis įvertintų ruošiamas pataisas", - teigė valdininkė.

Parlamento Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas "Vakarų ekspresui" teigė, kad projekte išties palikta pavojingų nuostatų.

"Taip, tie teisiniai reglamentavimai sudaro sąlygas saugomų teritorijų griovimui. Reikia susėsti ir kalbėtis. Tačiau situacija saugomų teritorijų atžvilgiu nėra labai gera. Dauguma jų neturi funkcinio zonavimo planų. Tiesiog trūksta dialogo. Būtina ieškoti protingų sprendimų. Kai kada geromis užmačiomis padaromi negeri dalykai", - sakė parlamentaras.

Jis pripažino, kad "tam tikri" žmonės surado politikus, kurie ir įregistravo kontroversiškas įstatymo pataisas.

Įžvelgė korupciją

Pataisų autore "Vakarų ekspresui" prisistatė liberalė Dalia Kuodytė. Tarp tų, kurie pataisų tekstą pasirašė, yra ir klaipėdiečiai Vytautas Grubliauskas, Eligijus Masiulis.

"Man tikrai neatrodo, kad tos pataisos griautų saugomas teritorijas. Svarbiausia buvo įvesti aiškumą: kas saugoma, kokie gamtos paminklai neliečiami. Tikslas - sukonkretinti, kas yra tabu. Įstatymo projekte yra rekomendacijos, o ne reikalavimai. Čia - pasiūlymas kalbėtis ir diskutuoti", - teigė D. Kuodytė.

Jos manymu, dabar kaip tik yra pernelyg daug draudimų, o jų buvimas neva ir leidžia tarpti korupcijai aplinkosaugininkų klane.

"Kenčia paprasti žmonės. Bloga yra tvarka, kai aplinkosaugininkai tampa kone dievais: kaip pasakysim, taip ir bus. Juk tie paprasti žmonės, vietiniai, ir išsaugojo tą gamtą. Turi vykti darni plėtra. Nesakau, kad neturi būti apribojimų, kad bet ką ir bet kur statyti būtų galima. Ne. Pažvelkite: kuo daugiau draudimų, tuo daugiau galimybių nusipirkti leidimus. O vėliau paaiškėja, kad tie leidimai neteisėtai išduoti. Gal čia problema? Tad įstatymo projekte aiškiau apibrėžiama, kas yra saugoma, ir teisės interpretuoti nepaliekama", - tikino parlamentarė.

D. Kuodytės manymu, teisės aktu surašyti visą kraštovaizdžio išsaugojimo "vadovėlį" yra netikslinga.

"Diskutuoti reikia, o ne apkasuose sėdėti. Krekenavos regioniniame parke bobutė malkinę pasistatė. Neskaitė teisės aktų ir pasistatė. Atėjo aplinkosaugininkai, statybų inspektoriai, ir nubaudė ją 5 tūkst. litų bauda. Visas santaupas atėmė. Ar tai normalu? O turtingieji sau statosi, ką nori, ir baudų negauna", - dėstė D. Kuodytė.

Denisas NIKITENKA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

dėkojame

2010-05-02   07:39

p.Kuodytei už iniciatyvą ir labai vertiname jos pasiekimus.Gal atsiras viltis ir mums po 19 m į savo tėviškę įžengti,o gal ir įsikurti.Juk iki šiol yra toks siubas tie saugotojai,kad kartais sunku ir patikėti jų nežabota savivale.ATĖJO METAS POKYČIAMS

Bimsas

2010-05-02   07:39

Teisi Kuodytė, kad Lietuvai gamtos apkritai nereikia. Kas norės gamtą pasigrožėt, lai varo į Himalajus arba kokią Norvegiją. O ant Lietuvos visur turi būt privatu ir asfaltuota. Tik klausimuks kyla - kodėl oro dar neprichvatizuoja? Apsileidus Kuodytė, tokį bizniuką pražiopsojo, ajajai... Bet kiti liberalai atsigriebs netrukus

vbn

2010-05-02   07:39

Gentviliniai Lietuva nori paversti Amsterdamu.Gentvilui to nepavyko padaryti su Klaipeda dabar bandys padaryti visa Lietuva.Grybauskaite laikas paleisti seima.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Šimonytė kritikuoja Vyriausybės ataskaitą nuotrauka, foto

Nuomonės, Skaitytojų dėmesiui - TS-LKD frakcijos narės Ingridos Šimonytės kalba, pasakyta šiandien Seimo...

Žvejyba priekrantėje: dviejų ministerijų pozicijos kardinaliai priešingos nuotrauka, foto

Jūra, Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacijos vadovas Mindaugas Rimeikis teigia, kad aplinkos...

Laukiama rekordiškai karštos vasaros nuotrauka, foto

Pasaulis, Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) įspėja dėl karštos vasaros Šiaurės pusrutulyje, galinčios pagerinti...

Rusija atidėtą karinį paradą surengs birželio 24 d. nuotrauka, foto

Pasaulis, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį paskelbė, kad dėl koronaviruso pandemijos atidėtas Pergalės...

Nuomonės, Paskelbta prieš 20 min.

Pasaulis, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...