2019 m. gegužės 23 d. 22:24 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Nusprendė dėl "q", "x" ir "w" rašybos pasuose

(4)

Nusprendė dėl "q", "x" ir "w" rašybos pasuose nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs apeliacinius skundus dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos sprendimų, kuriais atsisakyta išduoti (pakeisti) pareiškėjų vaikams Lietuvos Respublikos pasus, kuriuose asmenvardžiai būtų įrašyti originalia jų rašyba, varde ir pavardėje naudojant raides "q", "x" bei "w", iš dalies patenkino apeliacinius skundus, t. y. įpareigojo atsakovą išduodamuose pasuose asmens vardą bei pavardę įrašyti lietuviškais rašmenimis ir kartu nelietuviškais rašmenimis bei nesugramatinta forma.

Administracinėje byloje ginčas buvo kilęs dėl Migracijos valdybos sprendimo, kuriuo atsisakyta išduoti naują Lietuvos pasą pareiškėjų sūnui su raide "q", teisėtumo ir pagrįstumo. Atsakovas skundžiamu sprendimu nusprendė neišduoti paso su raide "q". Vilniaus apygardos administracinis teismas 2016 m. spalio 17 d. sprendimu konstatavo, kad reikalauti į naują Lietuvos Respublikos pasą pavardę įrašyti tik lietuviškais rašmenimis nebuvo pagrindo, ir pareiškėjų skundą tenkino.

Anot apeliacinį skundą nagrinėjusio LVAT, nagrinėjamoje byloje susiklosčiusi padėtis, kada asmeniui yra apsunkinama galimybė pagal savo asmens dokumentus būti identifikuotam tiksliai, pagal jo pavardę, kaip ji buvo apibrėžta registruojant šią pavardę apibrėžiantį civilinės būklės aktą, yra nesuderinama su teise į privataus ir šeimos gyvenimo apsaugą bei neatitinka Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo nuostatų, todėl atsakovas nepagrįstai netenkino pareiškėjos prašymo išduoti Lietuvos Respublikos pasą jos sūnui, jame jo pavardę užrašant originalia rašyba.

Nors LVAT vertino, kad pareiškėjų prašymas įpareigoti atsakovą išduoti Lietuvos piliečio pasą sūnui, išlaikant originalią asmenvardžio rašybą, yra iš esmės pagrįstas, tačiau, vadovaujantis galiojančių teisės aktų nuostatomis, taip pat ir Konstitucinio Teismo 2009 m. lapkričio 6 d. sprendimu, jis įgyvendintinas pase užrašant pavardę lietuviškais rašmenimis ir kartu pase asmens pavardę įrašant nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma.

Kitoje administracinėje byloje buvo ginčijamas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos sprendimas, kuriuo atsisakyta išduoti (pakeisti) pareiškėjų dukrai Lietuvos pasą, kuriame asmenvardžiai būtų įrašyti originalia jų rašyba, varde ir pavardėje naudojant raides "x" bei "w".

Ginčijamas sprendimas priimtas motyvuojant tuo, kad lietuvių kalboje nėra raidžių "w" ir "x", todėl Lietuvos piliečio pasas pareiškėjų nurodomu dukters vardu negali būti išduotas. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2016 m. spalio 10 d. sprendimu panaikino Migracijos valdybos sprendimą ir įpareigojo atsakovą išduoti pasą pareiškėjų dukrai, išlaikant originalią asmenvardžio rašybą.

LVAT pažymėjo, kad, pagal galiojantį teisinį reglamentavimą bei Konstitucinio Teismo doktriną, piliečių vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos piliečio pase negali būti rašomi tik kitokiais, ne lietuviškais rašmenimis. Kita vertus, LVAT, atsižvelgęs į oficialią konstitucinę doktriną, pažymėjo, kad Konstitucijai neprieštarautų teisinis reglamentavimas, kuriuo būtų nustatyta ir tai, kad to paties paso kitų įrašų skyriuje asmens vardą ir pavardę galima įrašyti nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma, kai asmuo to pageidauja.

Nors tokio teisinio reglamentavimo nėra, tai savaime negali būti pagrindas atsisakyti paso kitų įrašų skyriuje asmens vardą ir pavardę įrašyti nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma.

Darydamas šią išvadą teismas, be kita ko, vadovavosi Europos Sąjungos Teisingumo Teismo bei Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencija, kurioje naudojimasis savo vardu ir pavarde pripažįstama sudėtinė teisės į privatų ir šeimos gyvenimą dalis ir valstybės kišimasis į jį, draudžiant originalią asmens vardo ir pavardės rašybą, gali būti toleruojamas tik tada, kai tai yra proporcinga priemonė siekiant teisėtų tikslų.

Šioje byloje LVAT konstatavo, kad pareiškėjų ir jų dukros teisės gali būti ginamos skundą tenkinant tik iš dalies, t. y. įpareigojant atsakovą pareiškėjų dukrai išduodamo Lietuvos paso kitų įrašų skyriuje asmens vardą ir pavardę įrašyti ir nelietuviškais rašmenimis bei nesugramatinta forma, todėl skundžiamą Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimu atsakovui duotą įpareigojimą pakeitė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

4

2017-03-01   07:20

IP: 78.61.52.128

tai dar kokia =ja= reik dadeti

V.Partaukas KL JDJ

2017-03-01   00:55

IP: 141.0.15.82

Pritariu teismo sprendimui-avis sveika ir vilkas sotus.Už latvišką variantą asmeniškai surinkau nemažai parašų.Tiesa,turiu sugėdinti I.Simonaitytės bibliotekos darbuotojas,kurios nepalaikė šios akcijos,nors jų vadovas J.Šikšnelis buvo "už".Taigi,tikiuosi,kad teismų praktika padės ir seimūnams greičiau apsispręsti, palaikant "braliukus", priimti analogišką įstatymą Lietuvoje.Tuo pačiu "lenkų" aktyvistams pas mus ir tikriems lenkams Lenkijoj nebeliks preteksto zyzti dėl w ir kitų ženklų.Raginu klaipėdiškius Seimo narius vieningai balsuoti už mūsų inicijuotą baltų kalbos išsaugojimo įstatymą.

virginija

2017-02-28   21:06

IP: 86.100.115.25

Tokį įstatymo pakeitimą prašė ir iniciatyvinė grupė, kuri surinko daugiau negu 50 tūkstančių parašų. Pirmame paso lape lietuviškai, o kitų įrašų skyriuje įrašyti pavardę tokią kokia prašo paso savininkas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Ši vasara Palangoje bus paskutinė tokia nuotrauka, foto

Vasara, Ši vasara – paskutinė, kai paplūdimiuose įsikūrusiose laikinose kavinėse bus galima pagurkšnoti...

Protesto įkvėptos merginos kyla į kovą Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėda, 16-metė Greta Thunberg praėjusią vasarą prie Švedijos parlamento surengė protestą, kuriame ragino...

"Dragūnui" - Klaipėdos miesto medalis nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno" rankininkai, iškovoję devintąjį Lietuvos rankinio lygos čempionų titulą, sulaukė Klaipėdos...

Piratavimas "persikrausto" į Viduržemio jūrą nuotrauka, foto

Jūra, Jūrų kapitonų asociacijos narys, Klaipėdos universiteto profesorius Vytautas Paulauskas neseniai grįžo iš...

Vasara, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Jūra, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...