2019 m. birželio 17 d. 09:35 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Nebaigtas statyti daugiabutis - per sunkus uždavinys Klaipėdos politikams.

Per dešimt metų pasikeitė penki merai, tačiau nė vienas miesto Tarybos nario kėdėje pasėdėjęs politikas nepasistengė, kad Baltijos prospekte stovinčio daugiabučio namo problema būtų iki galo išspręsta.
Todėl atrodo, kad Baltijos prospekte 115 esantis daugiaaukštis Savivaldybei priklausantis namas tapo tikru galvos skausmu Klaipėdos valdžios pareigūnams. Pastatų komplekso statybos jau antrąkart nuo 1999 metų įšaldytos. Du devynių ir vienas dešimties aukštų korpusai ketverius metus virtę narkomanų ir valkatų landynėmis.
Kuomet "Vakarų ekspresas" ėmė domėtis šiomis užkonservuotomis statybomis, Savivaldybės pareigūnai siūlė tik alternatyvas. Tačiau išjudinus problemą, jau šią savaitę ketinama imtis ir konkrečių darbų.

Statyboms pritrūko pinigų

Statyboms išleista 1,126 mln. Lt. Darbai atnaujinti tik 1998 metais. Tuomet dalis reikiamų pinigų gauta pagal Vyriausybės specialią programą, skirtos socialiai remtinų žmonių bei politinių kalinių aprūpinimui butais. Viso Vyriausybė skyrė per 4 mln. litų. Tuo tarpu projektui įgyvendinti iki galo reikia per 10 mln. litų.
Kaip pasakojo Klaipėdos Savivaldybės finansų skyriaus viršininkė Aldona Špučienė, nuo 1999 metų Vyriausybė tokios politikos praktiškai nebevykdo. Taigi Savivaldybės lūkesčiai gauti likusius pinigus ir užbaigti statybos darbus nepasiteisino ir projekto įgyvendinimas dar kartą sustojo. Statybininkai 1999 metų vasarą atliko 1,4 litų vertės darbų, už kuriuos užmokėta buvo tik po ilgų derybų.
Nepaisant to, 1999 metais Savivaldybė buvo gavusi 11 asmenų prašymus pirkti butus šiame name.
Negaunant lėšų, jau ketveri metai kaip didžiausia Savivaldybės pastato dalis yra neeksploatuojama. Namo statybines medžiagas vagia aplinkinių rajonų gyventojai, butų patalpose įsikūrę benamiai, narkomanai.

Damoklo kardas Savivaldybei

Miesto Tarybos Savivaldybės turto komiteto pirmininkas Antanas Bosas pripažino, jog Savivaldybė jau kelerius metus stengiasi parduoti pastatą, tačiau tai nėra taip paprasta. Butų negalima privatizuoti ar parduoti, kuomet statybos dar nėra baigtos. Kadangi nevyksta pardavimas konkursinėmis kainomis - viskas daroma pagal nominalą, tomis pačiomis kainomis, kokios buvo statybų pradžioje.
Ponios Špučienės nuomone, problemą galima spręsti tik per apsirūpinimo gyvenamosiomis patalpomis programas. Vienintelis kelias - steigti bendriją, pritraukti gyventojų lėšas ir atstatyti Savivaldybės biudžeto panaudotas lėšas. Tačiau projektas yra pakankamai nerentabilus.
Visa problema ta, kad namas yra brangus: užbaigto statyti namo buto kvadratinis metras kainuoja 2006 litų. Be to, norintiems šiame name Baltijos prospekte 115 pirkti vieno kambario butą, reikėtų išsyk sumokėti jo statyboms išleistą sumą - 27 tūkst. Lt, už dviejų kambarių butą - 36 tūkst. Lt ir pan. Iš viso šiame name parduodami 72 butai.
Ponia Špučienė paaiškino, kad gyventojai neturi pinigų, o rinka butais mieste yra perpildyta. Be to, labiau apsimoka pirkti jau įrengtas patalpas, kadangi rinkoje egzistuojančių butų kainos yra žemesnės, negu statybos kaina.
Šiuo metu beveik įrengta yra tik penkiaaukštė pastato dalis. Tačiau šią dalį su 15 butų įsigijusi statybinė bendrija "Optimistas" buvo steigiama net 1,5 metų, o butai perkami ištisus trejetą metų. Tokia karti patirtis parodo, kad likusių 100 butų privatizavimas ir bendrijos kūrimas - kone utopija.
Pasak dabartinio AB "Ranga' direktoriaus Arvydo Juozaičio, yra atlikta 60 proc. statybos darbų, kuriems išleista virš 5 mln. Lt. Taigi tam, kad namas butų įrengtas, reikia antra tiek.

Nuomonės - nevieningos

"Vakarų ekspresas" pasidomėjo, kokių žingsnių Savivaldybė ketina imtis: mažinti butų kainas, skelbti atvirą konkursą ar kasmet savo vertę prarandantis pastatas taip ir liks diskusijų objektu. Įdomu yra tai, kad kiekvienas pakalbintas valdininkas ar politikas problemos sprendimą aiškina savaip ir nevieningai.
Savivaldybės Finansų skyriaus viršininkė Aldona Špučienė pastato apleistu nevadina ir teigia, kad Savivaldybė butų nepardavinėja. Bus mėginama pritraukti gyventojų lėšas pagal Vyriausybės nutarimą 383. Per fizinius asmenis statybinė organizacija galės būti viena iš statybinės bendrijos steigėjų.
Ponia Špučienė teigia, kad toks projektas apims viso pastato komplekso pirkimą. Savivaldybei turės likti 44 iš 116 butų.
Tuo tarpu paprašytas pakomentuoti įšaldytų statybų atnaujinimo planus miesto Tarybos Savivaldybės turto komiteto pirmininkas Antanas Bosas sakė visai ką kita. Jo teigimu, jau po truputį investuojama ir bandoma pardavinėti dalimis. "Vieną etapą jau užbaigėm - padalinome į butus ir pardavėme bendrijai. Dabar - antras etapas - mėginsime parduoti kitą korpusą," - teigė ponas Bosas.
Turto komiteto pirmininkas taip pat užsiminė, kad šiuo metu miesto Taryboje yra peržiūrima, kaip galima mažinti butų kainas. Tačiau Finansų skyriaus viršininkė Aldona Špučienė "Vakarų ekspresui" paaiškino, kad butų kainų mažinti yra neplanuojama, kadangi yra likę patys brangiausi statybos darbai. Tai, kas šiuo metu įrengta - tik karkasas.
Konkretizuodama situaciją, ponia Špučienė sakė, kad bus skelbiamas savotiškas konkursas pagal Vyriausybės nutarimą Nr. 383. Pirmiausia jame turi dalyvauti žmonės iš Savivaldybės sudarytų socialinių eilių. Jeigu tokių dalyvių neatsiras, per vietinę ar respublikinę spaudą bus skelbiamas atviras konkursas visiems gyventojams.

Šviesa tunelio gale

Dar kitokį, tačiau patį realiausią planą sužinojome iš Savivaldybės turtą kuruojančio Klaipėdos vicemero Vidmanto Plečkaičio. Politikas paaiškino, kad šiuo metu jau yra dvi statybinės firmos iš Vilniaus, su kuriomis Savivaldybė ves derybas dėl tolimesnio apleisto daugiabučio namo Baltijos prospekte 115 likimo.
Statybinei firmai bus siūlomi mainai - savo lėšomis pabaigti namo statybas, o už statybos darbus firma galės pasiimti 50 proc. pastato. Kita pusė turėtų atitekti Savivaldybei. Pastaroji dalis bus įrengta pagal pirminį modernųjį projektą, tuo tarpu statybinei firmai priklausysianti dalis - pagal firmos poreikius.
Kokia tai bus firma, vicemeras Vidmantas Plečkaitis negalėjo pasakyti. Jis užsiminė, kad derybos planuojamos artimiausiu laiku. Taip pat yra žinoma, kad viena iš statybinės firmos sąlygų savo lėšomis užbaigti darbus - padidinti statybų žemės plotą.
Ta dalis, kuri turėtų atitekti Savivaldybei, bus skirta Savivaldybės butų fondui. Taip yra dėl to, kad fondas buvo išnaudotas ir turi būti papildytas. Iš ankstesniojo butų fondo gyvenamieji plotai skirti socialiai remtiniems žmonėms, politiniams kaliniams ir tremtiniams.

Moderniame name - valkatos

1992 metais Baltijos prospekte buvo pradėtas statyti Savivaldybei priklausantis modernus gyvenamasis namas. Pastatą sudaro keturi korpusai: penkių, du devynių ir vienas dešimties aukštų. Pastate esantys butai skirti socialiai remtinoms šeimoms, politiniams kaliniams ir į Lietuvą grįžusiems tremtiniams. 1992 metais Savivaldybės lėšomis pastatyti pamatai.
Pagal statybinės AB "Ranga" įgyvendinamą projektą, gyvenamasis 116 butų namas turėjo būti unikalus: pirmasis daugiabutis namas Klaipėdoje, kurio sienos iš lauko apšiltintos 10 cm storio akmens vatos sluoksniu. Kaip pasakojo tuometinis "Rangos" direktorius P.Rožanskas, dėl aukštos šilumos varžos, trijų stiklų lango bei atskiro šilumos skaitiklio, gyventojai galės sutaupyti net 40 proc. šilumos energijos. Be to, namo nereikėtų remontuoti 25-30 metų.
Tačiau Savivaldybei pritrūkus lėšų, modernaus pastato statybos nuo 1994 metų buvo užkonservuotos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Pavogti automobilio žibintai

Nemirsetoje - BALTOPS 2019 karių išsilaipinimo operacija nuotrauka, foto

Klaipėda, Birželio 16 d. Nemirsetos paplūdimio teritorijoje vyko tarptautinėse jūrinėse pratybose BALTOPS...

Astrologinė prognozė savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Pirmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Kriminalai, Paskelbta prieš 26 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 58 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...