2019 m. sausio 19 d. 00:13 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Nasrėnų žmonės - sėslesni už akmenis

(3)

2007-01-17, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Nasrėnų žmonės - sėslesni už akmenis  nuotrauka, foto

Pajūrio kaimai ir miesteliai

Nasrėnai - vienas iš Klaipėdos apskrities kaimų, kuriame pakeleiviai stabteli net jei ir neplanavo to daryti.

Pravažiuojančius "sustabdo" senoviškos, į muziejaus eksponatus virtusios klėtys, paminklas Motiejui Valančiui. Iškilęs didžiulėje atviroje gilios Žemaitijos vaizdų erdvėje jis turi kažką įsakmaus - pasak vieno iš šitos žemės kilusio žmogaus, "kviečia" dar kartą užsukti į rašytojo gimtinės muziejų: "Juk įdomu, koks dabar santykis su mokyklos laikais per Valančių skiepytomis vertybėmis, kas pravertė, kas atkrito, o kas tik dabar ima veikti".

"Žmonės sustoja, žvalgosi, ir šiandien iš ryto buvo užėjęs žmogus iš Šiaulių, po sodybą pavaikščiojo, kiti, mačiau, apsikabino paminklą, nusipaveikslavo", - sakė muziejaus direktorius Algirdas Čėsna.

Aštuoniolika metų Nasrėnuose gyvenantį A. Čėsną radome šiek tiek pyktelėjusį ant kompiuterio, kuriame netikėtai išsitrynė pusės metų triūsas. Nepaisant to, su ypatingu užsidegimu jis papasakojo mums apie senuosius nasrėniškius ir netgi parodė jų nuotraukas kompiuterio ekrane.

"Čia - "ant visko" buvusi gabi Aniceta Maksvytienė. Nebėra jau. Net tortus kepdavo. Viską organizuodavo, užtekdavo parodyti pirštelį - visi bėgo, jos klausė. O čia, - rodė vis kitas senas nuotraukas, - Liebų sodyba, dviratuką jau turėjo, čia - Nasrėnų mokiniai. 1940 metais Nasrėnuose pradėjo veikti mokykla. Įsikūrė Bertašių sodyboje. Dar vienas žmogelis, žiūrėkite, įdomi istorija, daugiau nei 80 dabar jam, o čia jis - su paties siūtu paltu. Ano žmonelė buvo 15 metų jaunesnė. Jau mirusi. Jis žmonai neleisdavo vaistų išmesti, visus suvalgydavo. Gyvybingas. Leonas Viskontas. Nasrėnai be jo būtų ne Nasrėnai.

"Rugiapjūtė Nasrėnų kaime". Algirdas Čėsna yra užsimojęs su kiekvienu žmogumi iš panašių senų nuotraukų "susipažinti" ir parengti vertingą medžiagą

Žiūrėkite, va, kokia moteriškelė, šalia - vyras, kuriam ji, Barbora, - ketvirtoji. Ir visos kitos žmonos - Barboros.

Čia - 1934 metais "ženijasi" Pranas Skersys. Dabar jau miręs. Jūs neįsivaizduojate, kokius jogos pratimus būdamas 99 metų darė. Būtų gyvenęs ir gyvenęs, bet Vilniuje į troleibuso avariją pateko, koja nebesugijo..."

Giminės

Pagal Valančiaus raštus, iš pradžių kaimas vadinosi Nasrais, vėliau tapo Nasrėnais. Vieta, kur užpuolikai "pakliūdavo į nasrus", - tokia buvusi prasmė. Nasrai raštuose minimi 1112 metais.

Nasrėnai - sėslus senbuvių kaimas, žmonės vienas su kitu persipynę: "Gyveni, gyveni ir po 15 metų sužinai, kad tas ar kitas - tavo pusbrolis".

Naujos statybos neleidžiamos, nes čia - Salantų regioninis parkas. Vaikai grįžti į tėvų namus neskuba, tad kaime viršų paėmę pensininkai.

Kaimas - ilgas, net mokykla kartais pasirenkama pagal tai, kuriame kaimo gale gyvenama. Dalis Nasrėnų vaikų mokytis važiuoja į Salantų gimnaziją, dalis - į Kūlupėnus.

Kur Valančius, ten - asociacija su blaivybe. Buvo tokia istorija: prieš 15 metų muziejaus eksponatą - daržinę - restauravo jauni vyrukai. Po darbo pradėję ieškoti naminės. Toks vietinis senukas Antanas Viskontas, paprastas kaimo žmogus, subaręs: "Vyrai, ne čia pakliuvote. Atminkite, čia Valančiaus gimtinė". Šią situaciją prisiminęs A. Čėsna atkreipė dėmesį, kad čia - ne šventieji gyvena, jam esą nenuostabu, kad atvažiuojantys tokių dalykų ieško, bet "kas kon ėiška, tas ton ė rond, jegu mes matysem, norėsem blogo, bloga ė atrasem".

Muziejus - it šviesa, - kalbėjo mums žmonės. Jo dėka čia vyksta daug renginių, juos lanko jaunimas. Auga Nasrėnuose 200 medelių ąžuolynas - ir Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus pirmos kadencijos pabaigoje ąžuolą pasodinęs. Pačių nasrėniškių veikla persipynusi su aktyvios Kūlupėnų bendruomenės darbais.

Kad ir kaip į Nasrėnus žvelgtum, pirmiausia matoma Motiejaus Valančiaus gimtinė

Pasaulio akmenys

Nepajudinami, sėslūs Nasrėnai vis dėlto savitais būdais turi ryšį su pasauliu. Kaip muziejaus direktorius supažindino mus su vietiniais žmonėmis, panašiai Nasrėnuose gyvenantis rašytojas ir geologas Romanas Kazakevičius rodė savo akmenų kolekciją.

"Tai - grožybės. Galiu papasakoti apie kiekvieną daug istorijų. Šitas atvežtas iš Mongolijos. Vien dėl to vieno lašinių gabaliuką primenančio akmenuko važiavau. Čia - kalnų krištolas, vadinasi morionas, toks užauga gamtoje", - žavėjosi, lyg pats pirmą kartą išvydęs, - pridėjus turite jausti kažką nepaprasto. O čia - ametistas. Iš Kolos pusiasalio. Matote - rodonitas, kiaulės mėsos spalvos. Iš Uralo. Iš ten ir jaspis. O šitas - iš Maroko, ne, nusipirkau Prancūzijoje beturėdamas 30 frankų, nė vyno negėriau, akmenuką nusipirkau..."

R. Kazakevičius sakė nukeliavęs daug tūkstančių kilometrų, kad turėtų namie tokį akmenuotą "dangų".

Seneliai turi kunigą

Būna, kad stabteli Nasrėnuose žmogus ir klausia, o kas tame šviesiame name, atokiau nuo kelio? Ogi Rietavo parapijos senelių globos namų Nasrėnų padalinys ir 20 senelių jame. Daugiausia vaikai savo tėvus yra atvežę arba kas nebeturi giminių, artimųjų čia apsigyvena. "Toliausias" gyventojas - iš Sedos.

Gyvena čia ir klebonas Juozas Gunta iš Laižuvos. Pataikėme į mišias, kuriose buvo viena maldininkė. Slaugos darbuotoja mums paminėjo, kad klebonas mišias laiko ir rytą, ir vakare. Taip pat jis pasninkauja, esąs labai darbštus, turi sodelį, kuriame užaugintomis braškėmis vaišina kitus senelius. Ne taip seniai iki Kūlupėnų pėsčias nueidavo, reguliariai vyksta į Kretingą, į bažnyčią. Už visa tai esąs visų gerbiamas.

Audra VENCKUVIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2016-01-30   09:44

IP: 84.240.41.251

mano tėvukas gimęs 1898 m nasrėnuose. jo tėvas buvo kalvis juozapas viskantas, Jis turėjo vaikų. vienas iš jų Juozapas, Juozapas paliko kalvystę Kaziui Viskontui, kuris apie 1953 metus mirė. Juozapas turėjo daug vaikų. Du iš jų apie 1926 išvyko į Ameriką. duktė buvo ištekėjusi už Venckaus, kurie gyveno Kretingoj. Venckienė mirė Kretingoj apie 1952 metus. turėjo du sūnus Adolfą ir kitą, kuris gyveno Kretingoj Padvarių gatvėje. ....Jauniausias Antanas Viskontas persikėlė gyventi 1933m į Gargždus, dirbo pas Gargždų kleboną. TUrėjo 4 sūnus ir dukterį. Jauniausias sūnus aš esu, bet pasą dirbant pavardėj vietoj o parašė a ir tapau Viskantu. Kai pamačiau Rasos Viskantaitės nuotraukoj Juozpo Viskonto nuotrauka man pasirodė, kad ten mano tėvukas, kuris mirė 1977 metais. Visoa pavardės, kurios minimos apie Nasrėniškius man girdėtos iį tėvo pasakojimų.

2011-11-15   20:47

IP: 78.61.66.6

labai grazus rasinis apie toki kaimeli kuriame as gyvenu

angelija

2010-05-02   07:37

Nuoširdus ačiū už šį rašinį. Ar tai tas pats Pranas Skersys, kurį kretingiškiu vadindavo, ar kitas? Tas kretingiškis buvo pasaulyje žinomas sveikuolis, bėgikas, maniau, kad jis dar gyvas.
Jūsų straipsnį perskaičiau ir savo mamai, nors ji nėra nasrėniškė, bet gyveno kitapus Salantų, link Skuodo, dabar gyvename Vilniuje. Parašykite daugiau...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

„Dragūnas“ sužaidė lygiosiomis su Minsko klubu nuotrauka, foto

Sportas, Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse penktadienį Klaipėdos „Dragūno“ komanda...

Įspūdingiausia Lietuvoje sankryža: vairuotojai mato ne viską nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Klaipėdos esanti Jakų sankryža yra lyg vartai į uostamiestį, o į...

Brigadai „Žemaitija“ - treji nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį uostamiestyje vyko iškilminga motorizuotosios pėstininkų brigados "Žemaitija" 3-iųjų įkūrimo metinių minėjimas.

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...