2018 m. vasario 20 d. 21:20 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Naglis Puteikis: Pranciškus Jurgutis teigia davęs kyšius socialdemokratams, liberalams ir Darbo partijai

(11)

Naglis Puteikis: Pranciškus Jurgutis teigia davęs kyšius socialdemokratams, liberalams ir Darbo partijai nuotrauka, foto

© Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Liudytojo statusą Prancūzijos koncerno „Alstom“ kyšininkavimo Lietuvoje byloje turintis verslininkas Pranciškus Jurgutis, dalyvavo korupcinėse schemose ir už valstybinius užsakymus jo valdomoms įmonėms nešdavo kyšius Socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos atstovams, sako Seimo narys Naglis Puteikis.

Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje N.Puteikis pasakojo, kad su P.Jurgučiu, kurį pažįsta nuo savo vadovavimo tuometinei valstybės valdomai įmonei „Klaipėdos laivų remontas“ laikų, buvo susitikęs 2014 metais ir tuomet verslininkas jam papasakojo apie korupcines schemas.

„Jis pasakojo, kad kai dirbo įmonių vadovu, jį kviesdavo socialdemokratų ir Liberalų sąjūdžio žmonės, atsakingi už pinigus, ir ant stalo padėto popieriaus lapo liepdavo užrašyti objektus, kuriuose jis laimi konkursus. Tada ties kiekvienu objektu liepdavo užrašyti sąmatos dydį, tada ties tuo skaičiumi rašydavo procentą, sakydavo: „pats išsiversi į grynus pinigus ir pristatyk konkretiems asmenims“, - trečiadienį spaudos konferencijoje pasakojo N. Puteikis.

Anot jo, verslininkas iš pradžių esą nurodymų nesilaikė, tačiau tuomet pastebėjo, kad ministerijos neskiria finansavimo valstybiniams užsakymams, kuriuos yra gavusios P. Jurgučio įmonės.

„Su tuo finansavimo sulaikymu gavosi valstybėje toks konkretus siurblys, kuriame P.Jurgutis dalyvavo su kiekviena diena vis labiau ir kyšių sumos pradėjo smarkiai didėti. Kažkokį laikotarpį tos sumos pasiekė milijonines sumas grynaisiais“, - kalbėjo Seimo narys.

N.Puteikio teigimu, P.Jurgutis dalyvavo ir Prancūzijos koncerno „Alstom“ kyšininkavimo schemose Lietuvoje. Grupei „Alstom“ Jungtinėje Karalystėje prieš keletą metų pateikti kaltinimai dėl korupcijos Lietuvoje. 2014 metų gruodį „Alstom“ grupės elektros inžinerijos bendrovė „Alstom Power“ ir du jos darbuotojai Nicholasas Reynoldsas ir Johanesas Villius Venskus, kuris įmonėje tuomet jau nedirbo, apkaltinti dėl aštuonerius metus trukusio kyšininkavimo. Kaltinimai susiję su „Alstom Power“ sutartimis su Lietuvos bendrovėmis „Vilmetrona“ ir Lietuvos elektrinė, kuri dabar yra prijungta prie energetikos holdingo „Lietuvos energija“ įmonės „Lietuvos energijos gamyba“.

Pasak N.Puteikio, P.Jurgutis davė parodymus ir Jungtinės Karalystės teisėsaugai, kuri atlieka tyrimą dėl „Alstom“ veiklos Lietuvoje.

„Dar viena linija - lygiagrečiai jis (P.Jurgutis - BNS) duoda parodymus ir Lietuvos teisėsaugai apie dalykus, nesusijusius su Elektrėnų kyšininkavimu. Jis siunčia kitus epizodus, kaip suprantu iš jo pasakojimų, jie susiję su susisiekimo ministrais prie socialdemokratų. Vienu žodžiu, nuo 2004 iki 2009 metų tai bus socialdemokratų, Darbo partijos ir Liberalų sąjūdžio susisiekimo ministrai ir žmonės, atsakingi už šitų trijų partijų iždą“, - kalbėjo N.Puteikis.

„Vienos partijos būstinėje jis (P.Jurgutis - BNS) susitiko su tos partijos vadovu, padavė lagaminą grynųjų, įvardino konkrečią sumą. Tuos pinigus politikas sudėjo į penkialitrinę brendžio ar viskio pakuotę, pats išnešė ir padavė savo vairuotojui“, - tęsė N.Puteikio bendražygis Kristupas Krivickas.

Paklausus apie kokį politiką kalbama, N.Puteikis teigė, kad tai Darbo partijos įkūrėjas, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas.

„Didesne sumas nešė ir Liberalų sąjūdžiui, tik dalimis, dar didesnes sumas nešė socialdemokratams, bet neatskleidė iždininkų pavardžių. Sako, kad lengviausia buvo su liberalais, jiems buvo galima neatnešti visos sumos, jie mažiausiai spausdavo. Sako, kad Darbo partija yra mirtis - persekiodavo, pasigaudavo namuose, vakare privažiuodavo, liepdavo atvažiuoti naktį Kauno miesto centre“, - pasakojo N.Puteikis.

Seimo nario teigimu, P.Jurgutis anksčiau į teisėsaugą nesikreipė, nes dalyvaujant korupcinėje schemoje jo turtas didėjo, jo valdomos įmonės gaudavo užsakymą, tačiau situacija pasikeitė, kai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) išaiškino vieną iš verslininko pinigų išgryninimo operacijoms naudotą įmonę.

„Sužlunga išgryninimo įmonė, ją sučiumpa FNTT, jis praranda milijoną, jis tų pinigų neatneša ir sulaikomas finansavimas uoste, greičiausiai gal Gentvilas (buvęs susisiekimo ministras Eugenijus Gentvilas - BNS) sulaiko finansavimą uoste ir kartu sulaikomas finansavimas elektrinėje (Lietuvos elektrinėje - BNS). Tada jam per visas firmas pradeda trūkti apyvartinių lėšų, politikai reikalauja nešti pinigus, įdomus epizodas - nebesantys valdžioje politikai toliau reikalauja nešti pinigus, nes jų paskirti kiti atstovai vykdo tą valią“, - sakė N.Puteikis.

Kovo viduryje Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko kratas Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto pirmininko, buvusio „Lietuvos energijos“ vadovo Rymanto Juozaičio ir buvusio Lietuvos elektrinės vadovo Prano Noreikos namuose. R.Juozaitis tuomet BNS teigė, kad šioje istorijoje kaltas „Alstom“ ginčas su subrangove - jau bankrutavusia prieštaringai vertinamo verslininko P.Jurgučio bendrove „Klaipėdos hidrotechnika“.

Lietuvos teisėsauga atlieka ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto kyšininkavimo ir papirkimo, kuriame figūruoja milijoninius projektus Lietuvoje įgyvendinusi Prancūzijos inžinerijos grupė „Alstom“. Grupė 2004-2009 metais Lietuvos elektrinėje už 200 mln. eurų įrengė sieros valymo įrenginius ir už 43 mln. eurų rekonstravo Kauno hidroelektrinę. Pagal Lietuvos įstatymus senatis stambaus masto kyšininkavimo ir papirkimo tyrimuose yra 10 metų nuo paskutinio nusikaltimo.

Kovo pabaigoje STT apklausė R.Juozaitį, jam pareikšti įtarimai. Kovo pabaigoje „Alstom“ byloje kaip specialusis liudytojas apklaustas ir europarlamentaras Viktoras Uspaskichas.

2013-aisiais už kyšio davimą nuteistam P. Jurgučiui pernai gruodį teismas skyrė lygtinį paleidimą. Per kelerius pastaruosius metus jis buvo teisiamas ir kitose bylose, rašė „Vakarų ekspresas“. Bankroto bylos yra iškeltos daugeliui P.Jurgučio įmonių, įskaitant „Klaipėdos hidrotechniką“, statybos bendrovę „Lokys“. P.Jurgutis buvo kaltinamas iššvaistęs jam patikėtą įmonių turtą.

„Alstom Power Sweden“ subrangovė Lietuvos elektrinės modernizavimo projekte buvo kita P.Jurgučio bendrovė „Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) statyba“.

„Kruonio HAE statyba“, kuriai „Alstom“ vėlavo mokėti už darbus, teigė patyrusi daug nuostolių ir kreipėsi į Lietuvos valdžios institucijas, reikalavo, kad būtų sudaryta valstybinė komisija, kuri ištirtų padėtį. Vėliau pačios P.Jurgučio įmonės patalpose buvo atliktos kratos, įtariant P.Jurgutį suorganizavus Lietuvos elektrinės vykdytos statybos žurnalų vagystę.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Lietuvos 100-mečiui

2017-07-17   21:12

IP: 195.14.182.157

Supilsim kalną iš milijono akmenų,
Klaipėdos centre, prie eglių septynių.
Tuos akmenis mūsų broliai ir seserys suneš,
Už tuos, kas dirba ir gyvena svetimuos kraštuos...

jonas

2017-04-06   07:13

IP: 78.61.170.156

Ar Jurgutis jau pasveiko ,juk buvo atliekama ekspertize ,ar pakaltinamas

vanda

2017-04-06   03:41

IP: 62.80.225.55

pernai vienu metu puteikis norejo padeti ar padejo issisukti is bylu aferisto jurgucio,skaiciau dienoje ar vakaru expr,norejosi puteiki sumalti i pelenus reiskia pats kvepia to aferisto jurgucio dvasia,nezinau kas bus toliau kuo baigsis tie sukciavimai,kysininkavimai ir t t,nors liaudis nebetiki niekuo,vagiu salyje gyvename,sunku naujai valdziai dirbti ,pasaulio mastu vagiu tarpe

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Nors antradienis dar neprimins speigo, kurio sulauksime penktadieni naktį, pamažu pajusime besikeičiančius...

Po švelnių orų – 24 laipsnių speigas nuotrauka, foto

Valstybinių miškų urėdijai vadovaus naftos produktų krovos bendrovės ir suskystintų gamtinių dujų (SGD)...

Valstybinius miškus prižiūrės Marius Pulkauninkas nuotrauka, foto

Šią savaitę prisiminsime, kas yra tikri žiemiški šalčiai. Jei pirmadienį temperatūra dar...

Šią savaitę gali atšalti iki 19 laipsnių nuotrauka, foto

Žiema dar neskubės trauktis iš Lietuvos – švelnius žiemiškus orus kitos savaitės...

Į šalį veršis šaltis nuotrauka, foto

Sukčiui kelią atvėrė patikimo verslininko įvaizdis nuotrauka, foto

Kriminalai, Mažąją bendriją įkūręs ir išsimokėtinai iš privačių bei juridinių asmenų automobilius supirkinėjęs,...

Palanga turistus vilios medijų inovacijomis nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vasario 23 d. Londono parodų rūmuose startuos kelionių ir turizmo paroda „The...

Sulaikytas klaipėdietis dėl suklastoto vairuotojo pažymėjimo nuotrauka, foto

Kriminalai, Kalvarijos užkardos pasieniečiai sulaikė klaipėdietį, kuris dokumentų patikrinimo metu pateikė suklastotą anglišką...

Klaipėdietį pribloškė pareigūnų elgesys nuotrauka, foto

Kriminalai, Netoli Klaipėdos esančioje Antrojoje Melnragėje – garsus akibrokštas. Sekmadienio vakarą...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...