2019 m. kovo 20 d. 15:55 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Mirčiai nurašyti žemaitukai atsigavo neatpažįstamai

(2)

Mirčiai nurašyti žemaitukai atsigavo neatpažįstamai nuotrauka, foto

© ELTA nuotr.

Penki ant mirties slenksčio stovėję ūkininko Algio A. Kaušakio ūkio žemaitukai, patekę į Žirgų globos asociacijos (ŽGA) savanorių rankas, pasikeitė neatpažįstamai. Nuo balandžio mėnesio, kai iš liūdnai pagarsėjusio ūkio Nemenčinės rajone buvo konfiskuota per 100 iš bado išsekusių arklių, silpniausio penketuko fizinė būklė stipriai pagerėjo.

ŽGA savanorių teigimu, žinant, jog dalis šių arklių nepastovėjo ant kojų ir turėjo būti užmigdyti, toks pokytis stebina net ir visko mačiusius arklininkus.

Praėjusį savaitgalį ŽGA globotas žemaitukų penketukas iš savo laikinųjų namų Rūdiškėse Vilniaus rajone buvo išvežtas į valstybinį Sartų žirgyną Zarasų rajone. Atsigavę gyvūnai leis dienas kartu su čia jau pusmetį gyvenančiais 108 konfiskuotais buvusios A. Kaušakio bandos arkliais.

„Silpniausi žirgai iš šio ūkio atiteko mums, kadangi jų dėl išsekimo buvo negalima gabenti į Sartų žirgyną. Daugelis siūlė juos užmigdyti, vienai kumelingai kumelei tokią procedūra ir teko atlikti. Tačiau jos kumeliukas, gimęs tų skaudžių įvykių sūkuryje, išgyveno kartu su kitais mums perduotais arkliais. Smagiausia, kad visas šis mirčiai „nurašytas" arklių penketukas šiandien yra puikios formos. Be to, jie spėjo priprasti prie žmogaus, tad, manau, būsimiems savo šeimininkams suteiks daug džiaugsmo", - sakė ŽGA atstovė Rūta Matukonytė.

Pasak savanorės, mažą stebuklą sukūrė tinkama veterinarinė pagalba ir priežiūra. „Mums labai pagelbėjo ponia Edita iš Rūdiškių, suteikusi vietą šiems nelaimeliams ir padėjusi juos prižiūrėti, veterinarė Austėja, nepagailėjusi savo laiko ir pastangų, taip pat šimtai žmonių, paaukojusių žirgams. Visos surinktos lėšos, o jų buvo 20 tūkst. litų, buvo skirtos tiek šiam šešetukui prižiūrėti, tiek ir kitiems bandos arkliams, atsidūrusiems Sartų žirgyne. Pinigai buvo išleisti arklių gydymui, šėrimui, transportavimui ir priežiūrai", - teigė R. Matukonytė.

Tiesa, pasak savanorės, tolesnė arklių ateitis yra miglota. Kol teismo sprendimas yra apskųstas, laikinai ŽGA globai skirti arkliai, kaip ir kiti valstybės konfiskuoti Algio A. Kaušakio ūkio žemaitukai, negali būti parduoti. Kol kas, ŽGA duomenimis, savininko šie arkliai neturi, o formaliai gyvūnus globoja valstybė.

Balandžio 5 d., Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) konstatavus, kad A. A. Kaušakio ūkyje arkliai laikomi blogomis sąlygomis, buvo organizuota jų gelbėjimo akcija. VMVT specialistai, padedami ŽGA savanorių bei vietos gyventojų, į Sartų žirgyną išgabeno daugiau kaip šimtą žemaitukų veislės arklių. Daugiau kaip dvidešimties gyvūnų išgelbėti nepavyko, jie krito nuo išsekimo, kurį lėmė pašaro ir vandens stoka.

ŽGA - tai vienintelė Lietuvoje pelno nesiekianti organizacija, besirūpinanti žirgų gerove ir edukacija žirgų gerovės klausimais bei teikianti tiesioginę pagalbą žirgams ir arkliams krizinėmis situacijomis. Per šešerius veiklos metus ŽGA išgelbėjo daugiau kaip 50 žirgų/arklių ir surado jiems naujus globėjus, surengė kelias dešimtis seminarų žirgų augintojams ir mylėtojams, 2010 m. Vilniaus rajone buvo atidariusi vienintelę Lietuvoje žirgų prieglaudą.

Apie arklį Kapuciną savanoriai iš pradžių juokais kalbėjo, kad tai turbūt asiliukas. Jis net garsus skleidė kaip asiliukas. Buvo labai baikštus, nepasitikintis žmonėmis. Dabar jis sparčiai auga, keičiasi ir pagaliau darosi panašus į tikrą arklį .

Grikis buvo mažylis, kurį ŽGA skubėjo išvežti, nes baiminosi, kad ta naktis jam galėjo būti paskutinė. Išsekęs, be mamos, liūdnas ir vienišas - tokį jį išvydo savanoriai A.A.Kaušakio ūkyje. Dabar jis tarsi naujai gimęs, yra žaismingas, žvalus, stiprus ir domisi aplinkiniu pasauliu bei žmonėmis.

Kumelė Kakava turėjo būti humaniškai užmigdyta, nes išvežimo dieną pati nepajėgė atsistoti. Tinkama veterinarinė pagalba bei rūpestis ir dabar ji jaučiasi puikiai. O greičiausiai netgi turės kumeliuką bei taps mamyte.

Kumelė Penkė buvo stipriausia iš šešetuko. Mėgdavo pamokyti tuos, kurie peržengia jos teritorijos ribas. Vėliau buvo atskirta nuo kitų, kad neužsikrėstų ligomis bei nestumdytų silpnųjų, kurie tada vos pastovėjo ant kojų. Dabar ji dar labiau sustiprėjusi ir jaučiasi puikiai.

Pirmąją savaitę buvo įnirtingai kovojama dėl kumelės Zabavos, dar vadintos mamyte, gyvybės. Paveikta leptospirozės, ji negalėdavo atsikelti. Todėl ją reikėdavo statyti ant kojų ir stiprinti. Dabar ji - tvirta ir žvali.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2014-12-08   14:34

IP: 84.15.178.235

Girdiejau pardoda arklius kur krieptis noru nusipirkti zemaituka nes begalo myliu gyvunus laukiu el paste informacijs kur galima gauti zemaituka?

2013-12-28   11:41

IP: 78.61.208.104

Jautri tema, visi pamename beveik prieš metus visą Lietuvą sukrėtusią žmogaus nukankintų arklių istorją. Kaip smagu žinoti, kad dalis tų nelaimėlių, dėka ŽGA, yra sveiki, gyvi, žvalūs. Yra dar gerų žmonių, ir norisi tikėi, kad tokių daugiau. Turime išsaugoti žemaitukus,

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Nauja tvarka apkartino persikėlimą keltu nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo šių metų pradžios pasikeitus neatlygintino perkėlimo į Kuršių neriją leidimų išdavimo...

Pradedančiojo pažymėjimas galios ilgiau nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo balandžio 1 d. ilginamas pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų galiojimo laikas iki...

Nuspręsta remontuoti senas vaikų žaidimo aikšteles nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė sulaukė kelių dešimčių skundų ir prašymų dėl vaikų žaidimų aikštelių...

Iš mokesčių inspekcijos išvijo, "Sodroje" nepaaiškino? nuotrauka, foto

Euras, Individualią veiklą vykdyti planavusi klaipėdietė Laima (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako likusi...

Klaipėda, Paskelbta prieš 54 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...