2019 m. sausio 24 d. 06:07 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Milda Vainiutė - tik marionetė?

2018-03-02, 09:15

Danas NAGELĖ

Milda Vainiutė - tik marionetė? nuotrauka, foto

Teisingumo ministrė Milda Vainiutė.

© Respublika.lt nuotr.

Teisingumo ministrė Milda Vainiutė po pareikštų abejonių dėl jos vadovaujamos ministerijos veiklos skaidrumo užtikrino, kad bus nedelsiant atliktas nešališkas patikrinimas. Tačiau vargu, ar kas nors bus objektyviai išaiškinta apie skandalo herojumi tapusį viceministrą Raimondą Bakšį. „Vakaro žinios“ išsiaiškino, kad jo dėka M.Vainiutė tapo ministre, todėl dabar gali būti R.Bakšio tampoma už virvučių.

Pažadėjo aiškintis

„Užtikrinu - dėsime visas pastangas, kad pradėti darbai ir būtinos pertvarkos bei reformos tiek bausmių vykdymo sistemoje, tiek kitose ministerijai pavaldžiose įstaigose būtų tęsiami“, - vakar pareiškė M.Vainiutė.

Teisingumo ministrė tikino, kad nedelsiant bus atliktas nešališkas patikrinimas, siekiant išsiaiškinti viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją dėl ministerijos darbuotojų patiriamo spaudimo ar trukdymo atlikti pareigas.

Senos pažintys

Tačiau premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas kovos su korupcija klausimais Skirmantas Malinauskas tokias M.Vainiutės kalbas vertina itin skeptiškai, nes sako, kad ji yra priklausoma nuo viceministro, turinčio milžinišką įtaką.

„Pono Bakšio įtaką labai lengva paaiškinti. Nuo pirmos ministrės M.Vainiutės darbo dienos jis dirbo ministrės patarėju. Galima prisiminti, kaip keitėsi ministrės komanda. Trys viceministrai jais jau nebedirba, o R.Bakšys iš patarėjo tapo viceministru skilus socialdemokratams. Mano žiniomis, jis yra žmogus, per kurį M.Vainiutė ir atėjo į ministro postą. Kai reikėjo rekomenduoti kažką, R.Bakšys rekomendavo žmogų, kurį asmeniškai pažinojo. Abu kartu yra dirbę Nacionalinėje teismų administracijoje, M.Vainiutė buvo jo pavaldinė. Senos pažintys. Todėl R.Bakšio įtaka yra labai didelė. Be to, M.Vainiutė poste dirba tik metus, o ponas Bakšys patirties turi žymiai daugiau. Prieš tai jis trejus metus dirbo tuometinio premjero Algirdo Butkevičiaus patarėju šiais klausimais. Taip pat vadovavo Nacionalinei teismų administracijai, dirbo advokatu. Galima vardinti ir vardinti, kaip buvo daroma įtaka.

Problema yra ta, kad valymosi, skaidrinimosi sprendimai, turint tokią įtaką, tokius svertus, gali būti labai lengvai sabotuojami. Pavyzdžiui, pasiūlant atidėti tam tikrą informaciją, neteikiant jos teisėsaugos institucijai. Ir tada matai, kad norai yra ne skaidrinimas, o auditų vilkinimas“, - konstatavo S.Malinauskas.

Daugybė interesų

Premjero patarėjas, paklaustas, kodėl R.Bakšys gali būti suinteresuotas auditų vilkinimu, sakė, kad tam yra ne viena priežastis.

„Mano manymu, pono Bakšio interesai yra labai paprasti. Visų pirma - išsaugoti sau lojalius žmones, kad ant jų nebūtų metamas joks šešėlis. Be to, prisiminkime, kad šiuo metu vyksta Kalėjimų departamento restruktūrizacija, o ponas Bakšys vadovavo darbo grupei, kuri tuos sprendimus priėmė. Tai - puiki proga sau lojalius žmones susodinti į patogias kėdes. Dar vienas dalykas - neseniai vyko Kalėjimų departamento vadovo atrankos konkursas. Aš buvau atrankos komisijoje ir žinau, kad tik per plauką laimėjo ne žmogus iš sistemos, nors buvo daroma viskas, kad kitas kandidatas laimėtų. Ponas Bakšys turės didžiulę įtaką, jei šešiems pataisos namams vadovaus jo žmonės, nes dabar ten - laikini vadovai. Skyrimus pasirašo ministrė, tačiau jam nebus sunku padaryti, kad reikalingi žmonės tas pareigas ir užimtų“, - dėstė S.Malinauskas.

Pasak S.Malinausko, per pusmetį, kai patarinėja premjerui, jis pastebi, kad R.Bakšio įtaka vis didesnė.

„O ministrės įtaka vis mažėja“, - sakė patarėjas.

S.Malinauskas pareiškė: jei R.Bakšys liks poste, jam kalbėti apie patarėjo darbą, kuris susijęs su kova prieš korupciją, nebebus prasmės, todėl pats atsistatydins.

Viceministras neigia


„Vakaro žinios“ vakar skelbė, kad S.Malinauskas ir Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Kazėnienė išsakė kritikos R.Bakšiui dėl, pasak jų, Kalėjimų departamento audito vilkinimo. Taip pat dėl to, kad viceministras esą pasipriešino, jog informacija apie šimtatūkstantinę valstybei padarytą žalą būtų perduota teisėsaugai. Minėta žala paaiškėjo atlikus Pravieniškių pataisos namų auditą. R.Kazėnienė taip pat pranešė, kad dėl savo principingumo yra persekiojama.

Po pareikštų kaltinimų netruko pasisakyti prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Akivaizdu, kad ministrė nekontroliuoja padėties ministerijoje ir negeba sklandžiai organizuoti darbo“, - sakė ji.

Reaguodamas į trečiadienį jam pareikštus priekaištus R.Bakšys teigė, kad sunku komentuoti tai, kas kam atrodo, tačiau mesti kaltinimai esą kelia apmaudą ir skaudina.

Situaciją komentuoja politologas Vytautas DUMBLIAUSKAS:

- Žiūrint politologiškai, viceministras turėtų būti ministrės komandos narys. Jei viceministras daro tai, su kuo nesutinka ministrė, ar tai, ko ministrė nežino, tai kyla pagrįstas klausimas, ar ministrė valdo savo komandą. Aišku, galbūt teisus yra R.Bakšys, tačiau aš labiau R.Kazėniene pasitikiu. Juk moteris dėl teisybės ieškojimo turi tiek problemų: ją persekioja, spaudžia.

Prisiminkime, kokie pinigai yra susiję su kalėjimų sistema. Daug kalėjimų, daug kalinių, visus reikia maitinti, apskalbti. Įsivaizduokite, koks čia verslas, kai 75 proc. Teisingumo ministerijai skiriamų pinigų atitenka kalėjimų sistemai, kiek firmų iš to maitinasi. Kai tokie užsakymai, tai ir otkatams pinigų tikriausiai užtenka. O dėl R.Kazėnienės persekiojimo... Turime policiją, turime „Arą“, tai negi negalime tų persekiotojų sutvarkyti? Negi visai neturime teisėsaugos? Jei premjero patarėjas S.Malinauskas rengia spaudos konferenciją ir apie tokius dalykus kalba viešai, tai ne tik ministerijoje, bet ir Vyriausybėje kažkas netvarkoje. Valstybės nėra, jei kažkoks viceministras daro pažeidimus, o visi yra bejėgiai. Susidaro įspūdis, kad esame ne valstybė, o kažkokių versliukų, interesų grupuočių įkaitai.

M.Vainiutė buvo mano studentė. Ji baigė lietuvių kalbos studijas, dirbo mokytoja, po to tapo teisininke. Ji - mokslo žmogus. Neabejoju, kad yra dora. Tačiau kai prie knygų sėdintį žmogų įmeta į tokią interesų makalynę, kur sukasi tokie pinigai... Ji neturi jokios patirties, priešingai nei R.Bakšys. O pastarasis tikriausiai ministrei primestas partijos.

Trigrašis

Kad partijos į įtakingus postus prastumia saviškius, nors dėl to nukenčia visuomenės interesai, jau tapo įprasta. Baigiame priprasti ir prie to, kad kai kurie postai net sukuriami specialiai saviškiams. Štai 2008-aisiais kilo idėja steigti Energetikos ministeriją, mat konservatoriams dalijantis postus su tuometiniais valdančiosios koalicijos partneriais vieno ministro portfelio ėmė ir pritrūko. Ypač konservatoriai stūmė šią idėją, mat pagal užkulisinius susitarimus jau žinojo, kad ministru taps jų žmogus Arvydas Sekmokas. Aiškinta, kad naujasis darinys nieko nekainuos. Tačiau nė metams nepraėjus paaiškėjo, kad politikai melavo. Štai 2009 m. biudžete Energetikos ministerijos darbuotojų algoms skirti 2,2 mln. litų (627 tūkst. eurų), Ūkio ministerijai - 13 mln. litų (3,765 mln. eurų). O 2010 m. Energetikos ministerijos darbuotojų algoms jau skirta 3,26 mln. litų (944 tūkst. eurų), Ūkio ministerijos - 15,1 mln. litų (4,37 mln. eurų). Šiemet - atitinkamai 2,96 mln. ir 12,5 mln. eurų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: milda vainiutė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Ketvirtadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************** Protingos mintys: „Žmogus turi būti prieinamas aistroms, bet ir pajėgus jas...

Dziudo atstovams - šeši medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Kėdainiuose dvi dienas vykusiame atvirame Lietuvos dziudo jaunių ir jaunučių čempionate Klaipėdos...

Liepę nugriauti naują namą, valdininkai kirto dar kartą nuotrauka, foto

Klaipėda, Daugiavaikė klaipėdiečių šeima tik kelias dienas pasidžiaugė žinia, kad jų naujas namas...

„Neptūnas“ nugalėjo Slovėnijos čempionus nuotrauka, foto

Sportas, Vyrų krepšinio klubų Čempionų lygos 12-ojo turo rungtynėse D grupėje trečiadienį...

Įvairybės, Paskelbta prieš 7 min.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...