2019 m. vasario 17 d. 12:52 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Migrantams reikia geresnių sąlygų nei saviems

(1)

2017-09-05, 14:13

Danas NAGELĖ, respublika.lt

Migrantams reikia geresnių sąlygų nei saviems nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Lietuva iš 1105 pabėgėlių, kuriuos turi priimti pagal ES nustatytas kvotas, pas save jau parsigabeno 410, tačiau savivaldybėse liko gyventi vos 38, dar 104 „integruojasi“ Ruklos (Jonavos r.) pabėgėlių priėmimo centre, 268 išvyko svetur ieškoti geresnio gyvenimo. Todėl Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūra ragina Vyriausybę imigrantams taikyti įvairias privilegijas ir taip vilioti pasilikti.

Vyriausybė yra sudariusi komisiją (jai vadovauja socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis), kuri svarsto įvairius siūlymus, kaip padaryti, kad iš Lietuvos nebebėgtų pabėgėliai. Šiai komisijai labai savotiškus pasiūlymus pateikė Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūra, Lietuvoje turinti ir savo atstovus. Agentūros nuomone, viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl mūsų perkelti migrantai nepasilieka Lietuvoje, - būsto problemos. Esą jie neranda būstų, kuriuos pajėgtų išsinuomoti, todėl siūloma Vyriausybei kreiptis į savivaldybes, rekomenduojant sumažinti verslo liudijimo mokesčius už būsto nuomą asmenims, tuos būstus nuomojantiems migrantams, priimtiems pagal kvotas, taip pat atleisti būstus pabėgėliams nuomojančius fizinius ir juridinius asmenis nuo mokesčių, nustatyti, kad būstus galėtų nuomotis savivaldybės ar nevyriausybinės organizacijos bei juos pernuomoti.

Tačiau praktika rodo, kad Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūra yra pernelyg naivi, mananti, jog migrantus būtų galima suvilioti vien būstu už prieinamą kainą. Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorius Robertas Mikulėnas „Vakaro žinioms“ atskleidė, kad iš integravimosi procesą centre baigusių 306 pabėgėlių tik 38 liko gyventi Lietuvoje, o visi kiti pabėgo į turtingesnes šalis (104 dar „tebesiintegruoja“ centre). Beje, pabėgo ir tie migrantai, kuriems dėl būsto nuomos net nereikėjo sukti galvų ir kurie dalyvavo taip vadinamame pilotiniame projekte - vos atvežti į Lietuvą jie buvo iš karto perkelti į savivaldybes, išvengiant gyvenimo Rukloje. Ruklos pabėgėlių priėmimo centras vasarą buvo paskelbęs konkursą būsto pabėgėliams nuomai ir atvykėliai tiesiai iš oro uosto buvo perkelti į išnuomotus būstus Klaipėdoje bei Kaune. Tačiau jie paliko ne tik tuos būstus, bet ir Lietuvą.

„Bandomasis projektas nepasiteisino, todėl dabar ir vėl iš pradžių pabėgėliai bus atvežami pas mus į Ruklą. Po nepavykusio projekto pabėgėlių atvežimas buvo sustojęs, tačiau rugsėjo 13 d. pas mus atvyks 12 pabėgėlių sirų iš Turkijos. Juos nukreips pas mus. Bandomasis projektas nepasiteisino, nes pernelyg dideli kaštai. Štai vieną dviejų kambarių butą Kaune nuomojome už 500 eurų per mėnesį“, - atskleidė R.Mikulėnas.

Pasak jo, žmonės labai nenoriai nuomoja būstus pabėgėliams dėl kelių priežasčių - dėl to, kad nuoma trumpalaikė, dėl to, kad reikėtų leisti pabėgėliams deklaruoti gyvenamąją vietą nuomojamame būste (o po to gali būti problemų su jų išprašymu).

„Įtakos turėjo ir tai, kad nuomininkai - pabėgėliai“, - neslėpė R.Mikulėnas.

Pasak jo, iš Klaipėdoje pabėgėlių integravimo programos lėšomis išnuomoto būsto šeima jau išvyko iš Lietuvos ir nebegrįš.

„Šeima iš Kauno irgi išvyko. Jau baigiasi trijų mėnesių terminas. Jei negrįš - nuomos sutartį nutrauksime“, - akcentavo R.Mikulėnas.

Ruklos seniūnas Gintas Jasiulionis Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros siūlymus taikyti įvairias lengvatas už būstų nuomą migrantams vadina diskriminacija.

„Bet kokios lengvatos iškreipia rinką. Antras dalykas - tokios lengvatos, kokias siūlo Jungtinės Tautos, pagal mūsų Konstituciją būtų neįmanomas dalykas. Jei pabėgėliui nuomoju - man lengvata, jei ne pabėgėliui, o lietuviškai daugiavaikei šeimai ar šeimai, laukiančiai socialinio būsto - jau ne lengvata. Tai būtų diskriminavimas. O jei jau tarptautinė organizacija taip nori, tai pati tegul sumoka valstybei už tas lengvatas, o ne mūsų mokesčių mokėtojų sąskaita liepia lengvatas taikyti. Visas šis reikalas nesąžiningas. Netikiu, kad lengvatos ką nors pakeistų. Pabėgėliai tikrai neliktų Lietuvoje, nes mūsų šalis nėra jų kelionės tikslas. Migrantai yra ekonominiai, mūsų ekonominė situacija jų negundo“, - neabejoja G.Jasiulionis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: pabėgėliai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pagrandukas.

2017-09-05   19:23

IP: 86.100.173.146

Dideli pimpi jiems.Savus gelbekim vargsus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Nuolaidų medžiotojams nepatiks – dėl jūsų auga kainos nuotrauka, foto

Ūkis, Didelės nuolaidos tik didina vidutinę prekių kainą parduotuvėje. O nuolaidų kuponai tinkliniuose...

Algirdas Auruškevičius: "Išeinu" 1949 06 24 - 2019 02 16 nuotrauka, foto

Klaipėda, Štai ir išaušo ta valanda, kada man tenka pamiršti žemiškus dalykus ir...

Panaudotus švirkštus – į pamiškes? nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Ligoniams namie panaudotų švirkštų, pasirodo, tarsi velnias kryžiaus kratosi visos institucijos, kurioms...

Klaipėdos apskrityje girtų vairuotojų netrūko nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-17, apie 03:43 val.,Klaipėdoje, Šilutės pl., sustabdytas automobilis Audi 80, kurį vairavo neblaivus (1.81...

Klaipėda, Paskelbta prieš 51 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 58 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...