2018 m. balandžio 25 d. 17:23 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Lietuvoje vėl žaidžiamas laisvadienių žaidimas

(1)

Lietuvoje vėl žaidžiamas laisvadienių žaidimas nuotrauka, foto

Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Nors visai neseniai Lietuvoje buvo pradėta diskutuoti, jog jau turime per daug laisvų dienų ir dėl to šalis patiria milijoninius nuostolius, vis atsiranda žmonių, kuriems laisvadienių per maža. Dabar renkami parašai, kad Vėlinės ir Kūčios būtų paskelbtos nedarbo dienomis, o rugpjūčio pabaigoje Seime buvo įregistruotas siūlymas daliai šalies gyventojų nedirbti ir rugsėjo 1-ąją.

Ekspertai ir darbdavių atstovai tokias iniciatyvas vertina neigiamai ir tikina daugeliui žmonių jos būtų nenaudingos.

Neprasigers?

Rugsėjo viduryje Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbonavičiūtė parengė peticiją, kuria prašoma Vėlines ir Kūčias paskelbti nedarbo dienomis. Po peticija jau pasirašė per 16 tūkst. žmonių.

D. Urbonavičiūtė įsitikinusi, kad laisvų dienų sąrašą dar reikia tobulinti ir koreguoti atsižvelgiant į žmonių poreikius. Esą nebūtina laisvadienių sąrašo tęsti be galo - tiesiog nepasiteisinusias šventes galima išbraukti ir jas pakeisti kitomis.

"Vėlinės ir Kūčios iki šiol yra labai svarbios daugumai Lietuvos žmonių, bet dar nuo sovietmečio oficialiai tai yra darbo dienos, o Kūčios nėra įrašytos net į atmintinų dienų sąrašą. Pasigirdę priekaištai esą ir taip žmonės nebežino ką veikti per laisvadienius ir neva dar kelios laisvos dienos nugirdys tautą, nes visi puls gerti, kelia juoką. Tik jau ne šiomis dienomis", - sakė Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė.

Pasak jos, Vėlinės lietuviams nuo seniausių laikų yra labai svarbi mirusiųjų pagerbimo diena, švenčiama lapkričio 2 d. Šios dienos pavadinimas turi gilias šaknis ir etimologiškai tiesiogiai siejasi su vėlių pagerbimu.

"Vėlinių negali pakeisti atneštinį pavadinimą įgavusi Visų šventųjų šventė, švenčiama lapkričio 1-ąją. Istorinių šaltinių duomenimis, mūsų protėviai švęsdavę Vėlines arba joms analogišką mirusiųjų pagerbimo šventę Ilges bent porą savaičių. Ir šiais laikais žmonės kapus lanko ne tik lapkričio 1-ąją, bet ir lapkričio 2-ąją, dažnas vyksta į tolimiausias Lietuvos vietas pagerbti savo artimųjų kapų ir susitikti su giminėmis. Tam reikia mažiausiai dviejų laisvadienių, dėl to būtina kaip švenčių dieną įteisinti ne tik lapkričio 1-ąją, bet ir Vėlines, kurios iki šiol turi tik atmintinos dienos statusą. Beje, kai kuriose kitose Europos šalyse, pavyzdžiui Belgijoje ir Liuksemburge, ši diena taip pat paskelbta laisvadieniu", - rašoma peticijoje.

Kūčios pagal lietuvių papročius švenčiamos gruodžio 24 dieną - tai šeimos santarvės ir pasirengimo Kalėdoms diena.

"Iki šiol daugelyje šeimų gyvuoja tradicija ruošti Kūčių vakarienei ypatingus apeiginius patiekalus, tam tikrą jų skaičių. Toks senas ir gyvybingas Kūčių paprotys išskiria Lietuvą iš kitų šalių, tai yra didžiulė mūsų dvasinio paveldo vertybė, kurią privalome saugoti ir rūpintis jos tęstinumu. Norint tinkamai surengti šventę reikia daug laiko, todėl nemažai žmonių, ypač moterų, tą dieną oficialiais ar neoficialiais būdais paverčia nedarbo diena", - pastebėjo D. Urbonavičiūtė.

Pasak jos, kai kurios Europos valstybės oficialiai pradeda švęsti kalėdinį laikotarpį jau nuo gruodžio 24-osios ir švenčia daugiau kaip 6 dienas, dėl to esą Lietuvos apsisprendimas paskelbti Kūčias švenčių diena nebūtų išskirtinis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pritariu

2010-10-09   08:32

IP: 84.32.198.107

Pritariu, kad reikia keisti šventines dienas. Tikrai Kūčios, Vėlinės ir net rugsėjo 1 dalėtų būti laisvadieniai. Jokiu būdu nereikia gegužės pirmosios nedarbo dienos, žolinės, joninių( aludarių dienna), Mindaugo karūnavimo dienos, o gal ir dar kai kurių. Vien pagal šį sąrašą jau gaunasi ne pailgintas, o sutrumpintas švenčių sąrašas. Tačiau jos neturi būti dirbtinės kaip yra dabar. Būtina keisti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Dėl šeimos ūkininkavimo aplinkybių pastaruoju metu kritikos sulaukęs žemės ūkio ministras...

Žemės ūkio ministras traukiasi iš pareigų nuotrauka, foto

Savaitgalį, lyginant su kitomis lietingomis ir vėsiomis savaitės dienomis, šiluma į...

Lietus nesitraukia, bet savaitgalį laukiama šilumos nuotrauka, foto

Premjeras šį trečiadienį žada pranešti, ar žemės ūkio ministras gali toliau...

Premjeras šiandien spręs Broniaus Markausko likimą nuotrauka, foto

Vyriausybė teikia Seimui pataisas, kurios leistų užsieniečiams Lietuvoje steigti partijas, palengvintų sąlygas...

Siūlo lengvinti užsieniečių tapimą partijų nariais nuotrauka, foto

Tikrino vaisių įmonę ir rado narkotikų nuotrauka, foto

Kriminalai, Balandžio 25 d. Klaipėdos pareigūnai kartu su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos...

Transliavo rusišką TV - gavo 150 tūkst. eurų baudą nuotrauka, foto

TV ir radijas, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) skyrė 150 tūkst. eurų baudą televizijos...

Vieniši pensininkai bijo naujos sukčių bangos nuotrauka, foto

Klaipėda, Nors įvairiose žiniasklaidos priemonėse dažnai pranešama ir įspėjama apie vis įžūlesnių sukčių...

„Neptūnas“ į Kėdainius išvyksta be Edgaro Želionio nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien nuo 18 val. Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai Kėdainiuose žais Lietuvos krepšinio lygos...

Kriminalai, Paskelbta prieš 40 min.

TV ir radijas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...