2019 m. vasario 21 d. 07:45 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Lietuvoje vėl žaidžiamas laisvadienių žaidimas

(1)

Lietuvoje vėl žaidžiamas laisvadienių žaidimas nuotrauka, foto

Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Nors visai neseniai Lietuvoje buvo pradėta diskutuoti, jog jau turime per daug laisvų dienų ir dėl to šalis patiria milijoninius nuostolius, vis atsiranda žmonių, kuriems laisvadienių per maža. Dabar renkami parašai, kad Vėlinės ir Kūčios būtų paskelbtos nedarbo dienomis, o rugpjūčio pabaigoje Seime buvo įregistruotas siūlymas daliai šalies gyventojų nedirbti ir rugsėjo 1-ąją.

Ekspertai ir darbdavių atstovai tokias iniciatyvas vertina neigiamai ir tikina daugeliui žmonių jos būtų nenaudingos.

Neprasigers?

Rugsėjo viduryje Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbonavičiūtė parengė peticiją, kuria prašoma Vėlines ir Kūčias paskelbti nedarbo dienomis. Po peticija jau pasirašė per 16 tūkst. žmonių.

D. Urbonavičiūtė įsitikinusi, kad laisvų dienų sąrašą dar reikia tobulinti ir koreguoti atsižvelgiant į žmonių poreikius. Esą nebūtina laisvadienių sąrašo tęsti be galo - tiesiog nepasiteisinusias šventes galima išbraukti ir jas pakeisti kitomis.

"Vėlinės ir Kūčios iki šiol yra labai svarbios daugumai Lietuvos žmonių, bet dar nuo sovietmečio oficialiai tai yra darbo dienos, o Kūčios nėra įrašytos net į atmintinų dienų sąrašą. Pasigirdę priekaištai esą ir taip žmonės nebežino ką veikti per laisvadienius ir neva dar kelios laisvos dienos nugirdys tautą, nes visi puls gerti, kelia juoką. Tik jau ne šiomis dienomis", - sakė Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė.

Pasak jos, Vėlinės lietuviams nuo seniausių laikų yra labai svarbi mirusiųjų pagerbimo diena, švenčiama lapkričio 2 d. Šios dienos pavadinimas turi gilias šaknis ir etimologiškai tiesiogiai siejasi su vėlių pagerbimu.

"Vėlinių negali pakeisti atneštinį pavadinimą įgavusi Visų šventųjų šventė, švenčiama lapkričio 1-ąją. Istorinių šaltinių duomenimis, mūsų protėviai švęsdavę Vėlines arba joms analogišką mirusiųjų pagerbimo šventę Ilges bent porą savaičių. Ir šiais laikais žmonės kapus lanko ne tik lapkričio 1-ąją, bet ir lapkričio 2-ąją, dažnas vyksta į tolimiausias Lietuvos vietas pagerbti savo artimųjų kapų ir susitikti su giminėmis. Tam reikia mažiausiai dviejų laisvadienių, dėl to būtina kaip švenčių dieną įteisinti ne tik lapkričio 1-ąją, bet ir Vėlines, kurios iki šiol turi tik atmintinos dienos statusą. Beje, kai kuriose kitose Europos šalyse, pavyzdžiui Belgijoje ir Liuksemburge, ši diena taip pat paskelbta laisvadieniu", - rašoma peticijoje.

Kūčios pagal lietuvių papročius švenčiamos gruodžio 24 dieną - tai šeimos santarvės ir pasirengimo Kalėdoms diena.

"Iki šiol daugelyje šeimų gyvuoja tradicija ruošti Kūčių vakarienei ypatingus apeiginius patiekalus, tam tikrą jų skaičių. Toks senas ir gyvybingas Kūčių paprotys išskiria Lietuvą iš kitų šalių, tai yra didžiulė mūsų dvasinio paveldo vertybė, kurią privalome saugoti ir rūpintis jos tęstinumu. Norint tinkamai surengti šventę reikia daug laiko, todėl nemažai žmonių, ypač moterų, tą dieną oficialiais ar neoficialiais būdais paverčia nedarbo diena", - pastebėjo D. Urbonavičiūtė.

Pasak jos, kai kurios Europos valstybės oficialiai pradeda švęsti kalėdinį laikotarpį jau nuo gruodžio 24-osios ir švenčia daugiau kaip 6 dienas, dėl to esą Lietuvos apsisprendimas paskelbti Kūčias švenčių diena nebūtų išskirtinis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pritariu

2010-10-09   08:32

IP: 84.32.198.107

Pritariu, kad reikia keisti šventines dienas. Tikrai Kūčios, Vėlinės ir net rugsėjo 1 dalėtų būti laisvadieniai. Jokiu būdu nereikia gegužės pirmosios nedarbo dienos, žolinės, joninių( aludarių dienna), Mindaugo karūnavimo dienos, o gal ir dar kai kurių. Vien pagal šį sąrašą jau gaunasi ne pailgintas, o sutrumpintas švenčių sąrašas. Tačiau jos neturi būti dirbtinės kaip yra dabar. Būtina keisti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Lietuva - tarptautinėse žvejybos kontrolės misijose nuotrauka, foto

Jūra, Vakar į misiją Baltijos jūroje Europos žuvininkystės kontrolės agentūros laivu "Lundy Sentinel"...

Dalia Ibelhauptaitė: aš negaliu pralaimėti nuotrauka, foto

Kultūra, Moteris režisiere būti negali, bet gali pabandyti – su tokia nuomone susidūrė...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Veiviržėnų gimnazistams – profesoriaus L. Mažylio įžvalgos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nepriklausomybės Akto signataro Jurgio Šaulio atminimą puoselėjanti jo vardu pavadinta Veiviržėnų gimnazija...

Kultūra, Paskelbta prieš 45 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...