2018 m. spalio 21 d. 13:04 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Lietuva grįžtančių emigrantų nelaukia

(78)

Darbo rinka

Iš užsienio grįžtantys emigrantai laukiami tik viešuose šalies politikų lozunguose. Daugumai lietuvių, sugebėjusių svečiose šalyse įgyti aukštąjį išsilavinimą arba parsivežti net kelis aukštojo mokslo diplomus, tenka ilgai įrodinėti, jog jie reikalingi šalies darbo rinkai.

Po devynerių metų praleistų JAV, tėvynės ilgesio parviliota ir Palangoje apsigyvenusi Jūratė naiviai tikėjo, kad jos žinios ir patirtis Lietuvoje bus įvertintos.

Turinti du bakalauro laipsnius verslo vadybos specialistė, mokanti tris užsienio kalbas, darbo patirties įgijusi ne vienoje garsioje kompanijoje, Jūratė jau tris mėnesius Lietuvoje nesuranda darbo.

Pagal skelbimus spaudoje ir internete moteris išsiuntinėjo apie 50 savo gyvenimo aprašų, tačiau praėjus net keliems mėnesiams iš bendrovių nesulaukė nė vienos žinios.

Perniek nuėjo ir moters pastangos pačiai ieškoti administratorės darbo kurorto viešbučiuose - darbdaviai atsisakė priimti du aukštuosius išsilavinimus turinčią Jūratę dėl paprastos priežasties - ji per protinga...

"Vakarų ekspresui" pradėjus domėtis, kaip emigrantams sekasi Lietuvos darbo rinkoje, paaiškėjo graudi tiesa - per pastarąjį dešimtmetį šalyje mažai kas pasikeitė. Surasti ne žemiausios kategorijos darbą sudėtinga ne tik čia gyvenantiems, bet ir iš užsienio grįžtantiems lietuviams. Taip dienraščiui tvirtino personalų atrankos specialistai ir darbdaviai, sulaukiantys po keletą šimtų pretendentų į vieną laisvą vadovo vietą.

Tėvynės ilgesio parviliota į Lietuvą du aukštuosius baigusi Jūratė Lietuvoje pasijuto nereikalinga
Geros vietos graibstomos

Didžiausiuosiuose šalies dienraščiuose ir internete talpinami skelbimai su viliojančiais darbo pasiūlymais sudaro vaizdą, jog darbo rinkoje ypač reikalingi viešojo maitinimo, baldų įmonių, turizmo padalinių vadovai. Ne ką mažiau ieškoma ir administratorių bei vadybininkų, tačiau tik darbdaviai žino tiesą - į šias, ypač vadovaujančias pareigas, suplaukia po kelis šimtus gyvenimo aprašų į vieną vietą.

Taip atsitiko ir su UAB "Čilija" skelbimu, kuriame nauja picerija uostamiestyje siūlė darbą padalinio direktoriui. Šiai bendrovei Jūratė taip pat išsiuntė savo CV.

"Vakarų ekspresui" atsakinga už personalo paieškas bendrovės atstovė Alina teigė, jog praėjus vos kelioms dienoms po skelbimo paviešinimo, padalinio vadovu panoro tapti daugiau nei 100 žmonių - būtent tiek sulaukta gyvenimo aprašų.

"Vadovą jau išsirinkome. Tokioms pareigoms užimti paieškos ilgai netrunka, kur kas sudėtingiau su padavėjais ar picų kepėjais. Eilės už durų, kaip buvo anksčiau, jau seniai nesirikiuoja. Šiame sektoriuje darbuotojų trūksta", - tvirtino Alina.

Įmonių personalo paieškomis užsiimančios bendrovės "Manager. Lt" vadovas Aras Mileška, taip pat mano, jog rasti gerą darbą nelengva, nes diplomai ir išsilavinimas ne kažin daug ką reiškia.

Darbo paieška - alinantis darbas

Jei esi ne statybininkas, padavėjas ar laivų remontininkas į Lietuvą geriau negrįžk - tokią išvadą padarė Jūratė. Supratusi, kad vadovaujančio darbo negaus, ji pradėjo ieškoti bet kokio.

"Negaliu šitiek laiko sėdėti namuose. Su vyru ir dukrele gyvename iš parsivežtų santaupų, jos juk kažkada baigsis. Nesuprantu, kodėl nė vienoje įstaigoje nebuvau pakviesta į pokalbį - niekas to nesiteikė paaiškinti. Pasirodo, esu netinkama net administratorės darbui - visiems užkliūva mano diplomai, o kai kurie darbdaviai nepriima manęs, dėl esą per sudėtingo man darbo", - guodėsi į keblią situaciją patekusi Jūratė.

Ji tokia - ne vienintelė, dienraščiui tvirtino bendrovės, teikiančios personalo atrankos specialistų paslaugas vadovas A. Mileška. Jo teigimu, į šalį grįžę emigrantai nesuvokia, kad darbo paieškos specifika čia ir ten gerokai skiriasi.

"Gero darbo paieška - didelis ir alinantis darbas. Pirmiausia būtina išanalizuoti savo galimybes ir save įvertinti, įsigilinti į darbdavių kriterijus. Geras išsilavinimas pats savaime nieko nereiškia, o ypač verslo vadybos ir administravimo srityje, kur Lietuvoje šių specialistų pasiūla net 3 kartus viršija paklausą", - dėstė A. Mileška.

Patarimų - pas karjeros konsultantus

A. Mileška darbo ieškantiems emigrantams pirmiausia pataria kreiptis į vadinamuosius karjeros konsultantus, nes pagal užsienietišką pavyzdį parašytas CV dažnai yra visiškai netinkamas Lietuvos darbdaviams ir jį būtina perrašyti.

Derėtų žinoti, kad per didelis savo nuopelnų išvardijimas net neminint pageidaujamo darbo užmokesčio, gali atbaidyti darbdavius, sako A. Mileška.

"Būdamas darbdaviu matau - ji turi du bakalaurus, vadinasi, anksčiau ar vėliau, pareikalaus daugiau, arba ras geresnę vietą. Lygiai taip pat jis reaguos, jeigu diplomuota darbo patirtį turinti moteris sutiks dirbti paprasta administratore, juk jai šis darbas - laikina stotelė", - galimas Jūratės nesėkmės priežastis vardijo A. Mileška.

Faktą, jog emigrantams sunku adaptuotis Lietuvos darbo rinkoje, patvirtino kitos kompanijos - "Search@Selection" Atrankų departamento vadovė Lina Narvilaitė.

Vis daugiau sugrįžusių tautiečių naudojasi nemokamomis konsultantų pamokomis, kurias kompanija teikia internetu.

Pataria nevengti pažinčių

Grįžę į Lietuvą dažnai stebisi tuo, kad atsakingos pareigos patikimos neturintiems specialaus išsilavinimo darbuotojams, kurie dažnai į "šiltus" postus patenka per pažintis.

Personalo atrankos specialistai emigrantams siūlo "pamiršti" užsienio šalyse įgytą darbo paieškos patirtį ir Lietuvoje to mokytis iš naujo.

Karjeros konsultantai pataria ieškoti pažinčių ir jokiu būdu neapsiriboti vien tik CV siuntinėjimu.

Jeigu užsienio šalių kompanijos pačios ieškantį darbo asmenį informuoja apie jo galimybes, tai Lietuvoje to nepasivarginama daryti dėl didelių išlaidų.

"Jie įpratę laukti. Lietuvoje už gerą darbo vietą reikia kovoti - skambinti darbdaviams, klausinėti ir net nevengti užsukti į įmonę, prieš tai gerai išsistudijavus ar tikrai esi tinkamas tam darbui", - patarinėjo L. Narvilaitė.

Strategija - tik abstrakcijos

Valstybė dėl emigracijos jau praradusi kelis šimtus tūkstančių piliečių ir toliau kuria abstrakčias strategijas protams ir darbo jėgai susigrąžinti.

"Išanalizavus ir įvertinus esamą padėtį bei perspektyvas, darytinos išvados, kad valstybės politika Lietuvos migracijos problemų sprendimo srityje turi kompleksiškai siekti šio tikslo: mažinti ekonominę emigraciją skatinančius veiksnius, panaudojant Lietuvos gyventojų vidinės migracijos ir ekonominio aktyvumo didinimo galimybes bei skatinant ekonominius migrantus grįžti į Tėvynę" - tai tik nedidelė ištrauka iš "Ekonominės migracijos valdymo strategijos" talmudo, kurį ne taip seniai parengė Lietuvos valdžia.

Šioje strategijoje taip pat rašoma, kad "būtina parengti ilgalaikes ekonominės migracijos valdymo priemones, valdyti ekonominę emigraciją skatinančius veiksnius, siekiant užtikrinti darbo rinkos pasiūlos ir paklausos suderinamumą, palaikyti glaudžius ryšius su užsienio šalyse gyvenančiais Lietuvos ekonominiais migrantais ir bendradarbiauti su veikiančiomis lietuvių organizacijomis."

Padaryta "daug" - per pastaruosius metus Londone ir Vilniuje emigrantams buvo surengtos informacinės mugės, raginančios grįžti namo - čia gyventi ir dirbti.

STATISTIKA

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais emigravo 27,8 tūkst. Lietuvos gyventojų. Daugiau kaip pusė (15,2 tūkst.) savo išvykimo nedeklaravo. Pernai iš Lietuvos išvykusiųjų buvo beveik du kartus mažiau nei 2005-aisiais, kai emigravo 48,1 tūkst. gyventojų.

Didėja išsilavinusių emigrantų dalis. Praėjusiais metais kas penktas emigravęs buvo baigęs aukštąją ar aukštesniąją mokyklą, o 2001 metais toks buvo kas devintas.

1990-2006 metais iš Lietuvos jau emigravo 447 tūkst. gyventojų. Dabar Lietuvoje yra 3,374 mln. gyventojų.

Vaida JUTKONĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Esu

2010-05-02   07:40

Sutinku kad žuvis ieško kur gyliau,o žmogus kur geriau.Bet neviskas remiasi i tuos popierius,turi būti dar kažkas savo Švento.Sekmės jus begimdant afrolietuvius,nors jus tokie lietuviai kad su jumis šykti viename lauke neatsisesčiau.Nepykit už teisybe,o kas ten žiobčioja,ir Tėvyne kur išsirito vadina skyle ar dar kaip,patarčiau atsimynti sena patarle,nespjaudyk i šulinį,nes gali priseiti iš jo gerti.Good luck

dar truputi

2010-05-02   07:33

po 10 metu pertraukos buvau gryzes i lietuva,kurioje praleidau metus ir stai trumpas pasakojimas.
negalvoju nieko blogo bet ka ten teko patirti,tai kazkas .
pradesiu nuo savo naujo automobilio kuri vista-fordas ,klaipedoje-negalejo kokybiskai ir kaip priklauso atlikti tam tikrus darbus,kad butu aiskiau tai darbas su kompiuterine yranga kuria fordo atstovai jiems dave-bet paruosti specialista(nusiusti i kursus kad ismoktu ja naudotis) ford-vistai pinigu pritruko.
Ir greit teko pamatyti kad visuose srityse tokie pat ,kaip sako-gabus lietuviai(patys ismoksta)taip ir kuriama ta salis-bandymu keliu.Tobulinasi ir dalinasi patirtimi po EU tik kirpejos ir kai kurios kompanijos su uzsienia kapitalu,o visi kiti VISKA MOKA ARBA GALI ISMOKT;TAI LIECIA IR MUSU AUKSTAJI MOKSLA_ KUR STUDENTO GALVELE PRIKISTA VISOKIU TEOREMU-visa EU su skaiciavimo masinelem,o lietuva vis dar lavina protus.
Truputi gryskim prie tu ismintingu tautieciu,
KOL TA SOLIS KAIP DABAR PAMACIAU SAKYS MES GERIAUSI- O TAIP MANO 99 % DABAR GYVENANCIU LIETUVOJ(TOL TA SALIS BUS ATSILIKELIU KARALYSTE) sEKMES LIETUVIAM ,TEN galima gryzti tik trumpam-pasiziuret kaip i kvailiu laiva-kuriame visko truksta (maza erdvwe) ir vienas kita apiplesineja(nes nori ten buti) o i kranta nelipa nes ten kitas pasaulis kurio vis dar bijo ir skaito menkaverciu,nes jie sauniausi.......

as

2010-05-02   07:33

skaiciau visus komentarus yra geru irteisingu bet visumoje tai lietuviski postringavimai.Kas del gryzusios is jav moters galiu pasakyti tik tiek Jusu nepriima i darba todel kad lietuvos darbdaviai pabugo jog jie bus buki ir berazumiai pries Jus.O kas kad lietuvoj laukiami tokiu profesiju zmones kaip statybininkai ,laivu remontininkai ir taip toliau... O ka tie taip vadinami darbdaviai tiems specelistams moka? nemanau kad moka tiek kiek as dirbdamas Airijoje (156 val per menesi 2600euru)suvirintoju ir tai alga be virsvalandziu tai va ir iskyla klausimas ar verta GRYZTI.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Tropiniais karščiais lepinę Lietuvai orai nesitrauks iki kitos savaitės. Šeštadienį galimi...

Po karščių sulauksime lietaus, kitą savaitę bus vėsiau nuotrauka, foto

"Vilties linijai" - trisdešimt nuotrauka, foto

Klaipėda, Emocinės paramos tarnyba suaugusiesiems "Vilties linija" vakar atšventė savo 30-ies metų jubiliejų....

"Kai pats sau esi darbdavys ir darbuotojas - atsakomybė  didesnė" nuotrauka, foto

Žmonės, Kai nedidelį šeimos restoranėlį ar kepyklėlę atidarę verslininkai patys kepa, verda, stovi...

Autobuso keleivei lūžo blauzdikaulis nuotrauka, foto

Kriminalai, Penktadienį apie 17 val. į ligoninę medikai atvežė moterį, gim. 1963 m....

Dūrė į krūtinę ir keturiese spardė gulintį nuotrauka, foto

Kriminalai, Penktadienį apie 23 val., Taikos pr. Klaipėdoje, prie parduotuvės, vyras, gim. 1977...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...