2020 m. rugsėjo 27 d. 10:20 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Kūrybinė laboratorija Sudeikiuose.

2002-08-28, 12:00

Ieva ŽIGAITĖ

Savaitgalį Utenos rajone esančiame Sudeikių miestelyje įvyko neofolko ir naujosios baltų kultūros festivalis - "Mėnuo Juodaragis". Šešis metus gyvuojantis festivalis šiemet sutraukė daugybę svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Rusijos, Lenkijos, Latvijos ir kitų šalių.
Rugpjūčio 23 - 25 d. organizatoriai bandė sujungti tolimą praeitį, tauriuosius viduramžius ir ateitį. Atvykusiųjų laukė etnologų ir istorikų skaitomos paskaitos prūsų ir baltų kultūros bei istorijos tematika, parodos ir video instaliacijos. Žiūrovai turėjo ir gana platų rodomų filmų spektrą: čia buvo galima pamatyti ir "Velnio nuotaką", Lietuvos kino studijoje susuktą 1977 m. , ir "Krikštus", LRT nufilmuotą 1998 m. , o taip pat ir lietuviškų animacinių filmukų ir legendinius meškutės Nidos nuotykius. Vakarais scenoje pasirodydavo tokios grupės ir projektai kaip: Rugiaveidė, "Kūlgrinda", "Žalvarinis" , "Antigonė" , "Eva" (Lenkija) , "Risa Zvejnieki" (Latvija) ir kiti. Naktimis šokių salėje karaliavo elektroninė muzika - čia grojo didžėjai Sedu, Maliboo, Donis, Neofolk ir kiti. Iš viso festivalyje išvydome apie 30 atlikėjų ir projektų iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos.
Šeštadienį itin didelio žiūrovų dėmesio, o vėliau ir dalyvavimo, sulaukė etnochoreografės Daivos Urbonavičienės ritualinio šokio pamoka. Paskaitose klausytojų taip pat netrūko - salės buvo sausakimšos. Paskaitų salė buvo pilna net ir pirmą valandą nakties, kuomet ambiento magu Nr. 1 Lietuvoje tituluojamas Shnaresys susėdusiems tamsoje paleido savo muziką.
Šeštadienį vidurnaktį pirmąkart festivalio istorijoje buvo įvykdytas "Ritualinių būgnų projektas" . Festivalio organizatoriai pakvietė visus, turinčius būgnus, susirinkti ir groti kartu.

Žemiški dalykai

Atvykusieji į festivalį įsikūrė privačiame kempinge, esančiame prie pat Alaušo ežero kranto. Vieta palapinei buvo mokama - 4 Lt, o pats bilietas trims dienoms kainavo 24 Lt, vienai dienai - 16 Lt. Organizacija ir bilietų tikrinimas buvo griežtas - vos pasistačius palapinę prisistatė pora, pareikalavusi parodyti kortelę su palapinės numeriu. Prie įėjimo atvykusieji gavo ne tik bilietą su savo pavarde, bet ir neoninėje šviesoje šviečiantį antspaudą, renginio programą bei odinę apyrankę.
Šalia kempingo veikė lauko kavinės, nors maisto pasirinkimas ten ir nebuvo platus - vienintelis karštas patiekalas, kurį galėjo įsigyti renginio svečiai, buvo kebabas, kainavęs nuo 4 iki 8 Lt. Užtat alaus nepritrūko visomis dienomis - jo bokalas kainavo 2,5 Lt. Sudeikiuose esanti parduotuvė nesutalpino visų, norinčių įsigyti kažką geriamo arba kramtomo, todėl vienai pardavėjai duris teko užstoti savo kūnu, o kitai užsilipus ant prekystalio stebėti, kad kuris nors iš daugybės pirkėjų ko nors nenukniauktų.
Į šią parduotuvę vaikai nešė ir kempinge surinktus tuščius alaus butelius. O Sudeikių seniūnas džiaugėsi, kad tokių renginių dėka gyventojai užsidirba ir kartu vysto kaimo turizmą. Skirtingai nei kituose masiniuose renginiuose, šiame festivalyje nepritrūko viešųjų tualetų, tačiau keli žiūrovai pasigedo medicininės pagalbos punkto. Tai pakomentavo Sudeikių seniūnas: "Dėl to aš nekaltinčiau idėjos autorių, galbūt prisiimčiau ir sau šitą dalyką, bet mes ateity turbūt rasim išeitį. Nematau čia jokios problemos, paprasčiausiai visada prieš kiekvieną šventę galvojame apie gerus dalykus ir kartais primirštame, kad gali kažkas ir negero atsitikti."
Kempingo gyventojams pritrūko ir laužaviečių, todėl išradingesni ir drąsesni patys jas pasidarė žolėje šalia palapinių.

Kultūringa publika

"Mėnuo Juodaragis" vyko miestelyje, esančiame 10 km. nuo Utenos ir turinčiame 500 gyventojų. "Vakarų ekspreso" pakalbinti gyventojai pasakojo, kad atvykusieji į festivalį jiems netrukdo tol, kol nedaro žalos vietiniams. Vienas iš "Mėnuo Juodaragis" organizatorių Ugnius Liogė sakė, kad šiemet festivalis neišgąsdino vietinių gyventojus: "Gal jie priprato prie kiek keisčiau apsirengusio jaunimo, nebe taip nustemba juos pamatę. Ir nebe taip jų bijo."
Bene pusę festivalio žiūrovų sudarė iš įvairių Lietuvos miestų atvykę gotai. Išvaizda išsiskiriantys jaunuoliai ne itin aktyviai dalyvavo etninės kultūros renginiuose, bet gausiai susirinko į vakarinius koncertus. Ugnius Liogė pabrėžė, kad šiame festivalyje susirenka kultūringa publika: "Aš nežinau, ar Lietuvoje yra dar vienas tiek jaunimo sutraukiantis renginys, kur be jokių problemų gali išbūti tris dienas. Manau, kad mūsų renginyje yra jei ne pati kultūringiausia, tai viena iš kultūringiausių festivalių publikų kalbant apie jaunimą, kur yra labai skirtingų pomėgių žmonės".
Ne pirmą kartą apsilankę festivalyje pastebėjo, kad šiemet "Mėnuo Juodaragis" sulaukė daugiausiai žiūrovų. Organizatoriai teigė, kad šiais metais didžiausią dėmesį skyrė renginio reklamai internete: "Jaunimas, kuris naudojasi internetu, yra bent jau šiek tiek perspektyvesnis už tą, kuris visiškai nesinaudoja. Ne dėl to, kad neturi galimybės, bet dėl to, kad jiems nerūpi kultūriniai dalykai. Mes neieškome rėmėjų, kad mus reklamuotų per televiziją ar radiją, nes tai pritraukia atsitiktinę publiką, o mums norėtųsi, kad publika tokia nebūtų ".
Festivalio dienomis prie Alaušo ežero neįvyko jokių rimtesnių incidentų, vagysčių taip pat. Tik naktį sudegė viena žiūrovų palapinė, tačiau aukų nebuvo. Kitą dieną sudegusios palapinės gyventojai spėjo, kad gal kas eidamas pro šalį numetė cigaretės nuorūką ir dėl to užsiplieskė ugnis. Nuolat budėjo Utenos policija, o besimaudančius Alaušo ežere saugojo gelbėtojas, bet jo pagalbos niekam neprireikė. Tačiau ne visais atvykusiais į Sudeikius renginio organizatoriai džiaugėsi. Anot Ugniaus Liogės, daugybė žmonių prie Alaušo ežero atvažiavo žinodami, kad čia vyks renginys ir nenusiteikę mokėti už bilietą: "Jie net nepasidomėjo, kas čia vyksta, pasistatė palapines, gėrė alų ir niekur nėjo. Ir mes negalime garantuoti už kiekvieną žmogų, kuris atvyksta į šį festivalį." Renginio organizatoriai nenori sulaukti tokios publikos, kuri yra įpratusi už viską gauti veltui ir elgtis įžūliai: "Tiesiog tai yra nekultūringi žmonės, kurie čia atvažiuoja ieškoti ne to, ką pateikia festivalio programa, o kažkokio asmeninio pasilinksminimo" .

Šešti metai - užkeikti

Jau praėjus renginiui, organizatoriai prisipažino, kad įdėjo labai daug darbo: festivalyje dalyvavo apie trisdešimt atlikėjų, vyko keturios parodos, dešimt paskaitų, apie dešimt filmų, sutartinių vakarai, veiksmas šešiose vietose - ar ne per plati programa? Rengėjai patikino, kad kitais metais ji turėtų būti šiek tiek kuklesnė. "Šiemet festivalis buvo tarsi užkeiktas, buvo labai daug darbo ir praktiškai teko daryti viską du kartus iš eilės", - pasakojo rengėjai. Vienas iš pavyzdžių - visą paruoštą renginio programėlių tiražą karpymo mašina perkirpo skersai. Į festivalį neatvyko kelios turėjusios čia koncertuoti grupės: kolektyvas iš Archangelsko "Moon Far Away" , grupė iš Suomijos "Tiermes" ir lietuvių "Sedula". Renginyje nepasirodė ir uteniškių kolektyvas "Žvaigždumenija" . Jie į renginį nespėjo atvykti, nes, kaip sakė Ugnius Lionė, muitininkai nei iš šio, nei iš to sugalvojo iškratyti visą jų mašiną. Ypač organizatorius nuvylė "Sedulos" vadovės Daivos Steponavičienės skambutis penktadienį. Tuomet jie sužinojo, kad susirgo kelios šio kolektyvo merginos, todėl grupė į renginį neatvyks. Iš pradžių rengėjai planavo surasti pamainą nebedalyvaujančioms grupėms, bet suformavę festivalio programą, šios minties atsisakė.
"Mėnuo Juodaragis" - nekomercinis renginys. Muzikantai, atvykę groti į šį festivalį, negauna didelių honorarų ar ypatingų sąlygų. Organizatoriai džiaugėsi, kad šiemet buvo lengviau pakviesti grupes, nepasiūlant joms pinigų, tik nuoširdų dėmesį ir gerą atmosferą. Dar vienas dalykas, šiais metais pradžiuginęs organizatorius - prie renginio rėmėjų prisijungė ir Lietuvos Kultūros ministerija, palankiai įvertinusi festivalio projektą.

Kūrybinė laboratorija

Baigiantis trijų dienų renginiui keletas jo dalyvių pasidalino mintimis apie šio festivalio reikšmę. Etnologas, "Romuvos" vadovas Jonas Trinkūnas sakė : "Man susidarė toks įspūdis, kad šis jaunimo, muzikantų, dainininkų suvažiavimas yra tam tikras lietuviškos kultūros avangardas. Avangardas ne modernistine prasme, bet čia tarsi formuojasi lietuviškos kultūros ateities perspektyvos, idėjų užuomazgos, tam tikra kūrybinė laboratorija. Čia vyksta eksperimentai, kurie yra svarbūs visai mūsų lietuviškai kultūrai. Daug kur mūsų folkloristai, etnokultūrininkai yra pasimetę, nes tos senosios formos jau nepajėgios toliau gyvuoti ir mes matom, kaip sąstingis apėmęs liaudies muziką ir daugelį folklorinių renginių. Sąstingis, kuris veda lyg į mirtį. O čia aš jaučiu, kaip atsiveria nauji keliai, nauja galimybė atgimti, atsinaujinti mūsų senai lietuviškai kultūrai."
Latvių neo - folkloro grupė "Risa Zvejnieki" stebėjosi pamatę, kaip kartu groja sunkiosios muzikos atstovai ir liaudies kolektyvų nariai. Grupės vokalistė apgailestavo, kad Latvijoje nėra panašaus festivalio ir žadėjo tokią idėją pasiūlyti latvių renginių organizatoriams. O etnochoreografė Daiva Urbonavičienė pastebėjo, kad šis festivalis paneigia įsigalėjusius stereotipus: "Tie žmonės, kurie dirba etninėje kultūroje, yra įsitikinę, kad tą kultūrą reikia duoti vaikams nuo pat mažens. Jeigu jie vaikystėj gavo kažką, tai gal kažkas išaugs iš jų, kas norės tą kultūrą vystyti toliau. O iš tikrųjų tai čia vyksta priešingai: ateina jaunimas, kuris tuos liaudiškus šokius pirmąkart mato, dainas pirmąkart girdi ir pasirodo, kad jiems ima patikti ir jie pasuka ta kryptimi".

Žymos: jaunimas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

"Kartą prisijaukinus kiną, sunku jį palikti" nuotrauka, foto

SE, Klaipėdoje augusi Augustė Puteikytė šiuo metu savo neįprastų svajonių siekia Vilniuje. Dvidešimtmetė...

Klaipėdoje į butą įleistas nepažįstamasis nukreipė į šeimininkus ginklą nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdoje šeštadienį į butą įleistas nepažįstamas vyras į šeimininkus nutaikė ginklą, sumušė...

Lietuvoje perskaičiuota žemės ir kito nekilnojamojo turto vertė nuotrauka, foto

Lietuva, Registrų centras atliko visos šalies nekilnojamojo turto (NT) masinį vertinimą, kuris šįkart...

Jūrininkų ligoninė birželį patyrė kibernetinę ataką nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrininkų ligoninė šių metų birželį patyrė kibernetinę ataką. Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...