2019 m. kovo 25 d. 17:40 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Koks Seimas, tokie ir įstatymai

(3)

2018-05-05, 18:01

Danas NAGELĖ, Respublika.lt

Koks Seimas, tokie ir įstatymai nuotrauka, foto

© Stasio Žumbio nuotr.

Valstybės kontrolei nustačius, kad Lietuvoje įstatymai yra bene prasčiausios kokybės visoje Europoje, todėl jie nuolat kaitaliojami, Seimo Audito komitetas, Antikorupcijos komisija puolė svarstyti, kas yra ne taip. Tačiau ką čia svarstyti? Užtenka paklausti buvusio ilgamečio Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko Algimanto Salamakino, kuris apie tai daug išmano, yra susipažinęs ir su europine patirtimi. Politikas kolegoms ne kartą siūlė padėtį taisyti, tačiau niekas jo nesiklausė.

Valstybės kontrolė paskaičiavo, kad Lietuvoje galioja apie 84 tūkst. (!) teisės aktų. Apie 50 proc. įstatymų priiminėjami skubos tvarka. Kasmet Seimui pateikiama apie 700 projektų arba 2-4 kartus daugiau nei kitose šalyse. Be to, kitos šalys projektus priiminėja ne galvotrūkčiais. Pavyzdžiui, Skandinavijos valstybėse, Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje skubos tvarka priimama ne daugiau nei 5 proc. teisės aktų. Valstybės kontrolė konstatuoja, kad teisės aktų gausa ir jų priėmimo skubotumas lemia itin prastą teisėkūros būklę, todėl įstatymus reikia nuolat keisti. Skaičiai sako patys už save. Pavyzdžiui, Valstybės tarnybos įstatymas keistas 108 kartus, Gyventojų pajamų mokesčio - 72 kartus, PVM ir Alkoholio kontrolės įstatymai - po daugiau nei 50 kartų ir t.t.

Kas lemia, kad pas mus kuriami idiotiški įstatymai, kuriuos reikia nuolat keisti? Vienas labiausiai patyrusių parlamentarų (į Seimą be pertraukos renkamas nuo 1992 m.), buvęs ilgametis komisijos, ne tik svarstančios seimūnų etiką, bet ir nagrinėjančios teisėkūros procedūras, pirmininkas A.Salamakinas tame mato daugybę priežasčių. Ir dar pastebi, kad jas būtų lengva pašalinti, jei tik atsirastų noro bei politinės valios.

„Konstitucija numato, kad įstatymų leidybos teisę turi Seimas (141 narys), Vyriausybė ir prezidentas. Kitaip tariant, vienas Seimo narys turi tokią pat teisę kaip visa Vyriausybė, todėl gali siūlyti ką nori, kaip nori ir kiek nori. Jokių ribojimų nėra. Kai tuo metu kai kuriose kitose valstybėse ribojimai yra. Pavyzdžiui, projektą siūlyti gali ne pavieniai parlamentarai, bet frakcija ar Seimo narių grupė, reikia surinkti nemažai kolegų parašų ir panašiai. Kitaip tariant, yra saugikliai“, - pastebėjo A.Salamakinas.

Kita problema, anot jo, yra padarytos kelios klaidos vidiniame Seimo darbe.

„Aš jau prieš tris ar keturias kadencijas siūliau išimti iš Seimo tinklalapio informaciją apie tai, kiek koks Seimo narys pateikė pataisų. Bet vis neišima. Todėl ir prasideda cirkas. Kiekvienas Seimo narys, ypač jaunas, nori pasigirti prieš savo kaimą, draugus, giminaičius: žiūrėkite, kiek daug aš pateikiau projektų. Meškos paslaugą daro ir žiniasklaida, skelbianti, kiek kas pateikė pataisų ir tai pateikianti kaip gero darbo rodiklį. Tačiau nesigilinama nei kiek iš tų projektų buvo priimta, nei kokios kokybės. Tai yra absoliutus „briedas“, nes tada Seimo nariai bet ką registruoja, nepriklausomai nuo to, išmano, ar ne. Dar, neduok Dieve, per skubėjimą priimame kokį „briedą“, tai sudarkome visą įstatymą, kurį tuoj pat vėl reikia keisti“, - pasakojo ilgametis parlamentaras.

Politiko teigimu, senos demokratijos valstybėse parlamentai vieną įstatymą svarsto po kelis mėnesius, todėl kiekvieną straipsnį išdiskutuoja iki smulkmenų. Kiekvienam įstatymui atliekamos analizės, kokį poveikį jie darys korupcijai, verslui, emigracijai ir t.t. Pas mus viskas daroma dėl akių: aiškinamuosiuose raštuose projektų rengėjai teparašo, kad jokių „neigiamų pasekmių nenumatoma“, nors jokia analizė net neatliekama.

„Ir nuolat parašoma, kad projekto priėmimas biudžetui nieko nekainuos. Tačiau kaip gali nekainuoti? Net kokių nors metų paskelbimas įvykio ar žmogaus metais kainuoja, nes reikia skirti pinigų įvairiems renginiams“, - pastebėjo A.Salamakinas.

Parlamentaras turi receptą, kaip reikėtų sustabdyti įstatymų leidybos konvejerį: reikėtų nustatyti, kad projektą galėtų teikti tik frakcijos arba ne mažiau nei 10-20 seimūnų grupės. Taip pat jei teisininkai nustato, kad projektas atneš daugiau žalos nei naudos, jį reikėtų iškart mesti į šiukšlių dėžę, o ne tempti į plenarinių posėdžių salę.

„Be to, Norvegijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje norint gauti „indulgenciją“ kokiam nors projektui, jį inicijuojantis parlamentaras turi pereiti dešimtį institucijų, kad jos projektą išnagrinėtų ir nuspręstų, jog jis tikrai pagerins žmonių gyvenimą. Pas mus nėra nieko panašaus“, - akcentavo A.Salamakinas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Linčas

2018-05-06   17:26

IP: 86.100.226.249

Tai nusikaltėlių seimas, ir vieną dieną TRIBUNOLAS BUS ĮKURTAS!

Zemaitis .....Zemaiciui

2018-05-06   12:38

IP: 77.182.251.51

o kodel renkate idiotus kai vyksta rinkimai ? kodel uz alaus bambali ar kontrabandiniu Komskio cigaretu pakeli atiduodate balsa nesusimastydami kam ir uz ka ir del ko......
-daznai kaitaliojami istatymai priklausomai nuo to ,kokie to mometu i Seima ateina klanai ir kokios zuliku grupotes ir su kokiais banditais tuos politines grupuotes susejusios .Jei taip nebutu tai Lietuvoje senai visos banditu ir zuliku grupuotes butu likviduotos ......bet kiekvienas klanas turi stipriu uztareju !
-o visa ta rinkimu kompanija,reklama ir rasliava bei polituku pasisakymai tai tik del akiu ir skirti patikliu Tautieciu mulkinimui !!!

Zemaitis

2018-05-05   23:19

IP: 46.87.102.58

Todel,kad idiotai idiotu isrinkti ir idiotiskus kuria.Idiotai idiotu valstybej.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Pareigūnai ieško vandalų ir prašo pagalbos nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos miesto policijos komisariate atliekamas ikiteisminis...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Atleidžiamas Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus atleistas iš posto,...

Netekome Zigmo Stankaus nuotrauka, foto

In Memoriam, Po sunkios ligos Anapilin iškeliavo klaipėdietis Zigmas Stankus, sovietų invazijos Afganistane 1979-1989...

Kriminalai, Paskelbta prieš 56 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...