2018 m. gegužės 25 d. 13:52 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Klaipėdos rajonui - bendrasis planas

Klaipėdos rajonui - bendrasis planas nuotrauka, foto

Gargžduose visuomenei pristatytas pakeistas Klaipėdos rajono teritorijos bendrasis planas, kuris pradėtas rengti 2007-ųjų vasarį savivaldybės administracijai pasirašius sutartį su rengėjais – UAB "Urbanistika“.

Nuo liepos 30 d. iki rugpjūčio 31 d. organizuota viešoji ekspozicija, kurios metu buvo galima susipažinti su parengtais sprendiniais bei teritorijų planavimo dokumento sprendinių poveikio vertinimo ataskaita. Prieš tai birželio mėnesį atitinkamos plano dalys buvo pristatomos rajono seniūnijose, – į dauguma gyventojų pastabų atsižvelgta, sprendiniuose padarytos korekcijos.

Tai jau antrasis rajono Savivaldybės užsakytas bendrasis planas. Pirmąjį Taryba patvirtino 2005 m. Iš dabartinio bendrojo plano rengėjų kai kurie sprendiniai susilaukė šiek tiek kritikos. Be to, kaip sakė projekto vadovas Gediminas Girčys, tuo metu, kai Klaipėdos rajonas rengė pirmą respublikoje teritorijos bendrąjį planą, dar nebuvo net Lietuvos bendrojo plano, – taigi dabartiniame variante keičiami ne tik kai kurie sprendiniai, bet ir sąvokos.

Naujasis Savivaldybės bendrasis planas rengtas kruopščiai atsižvelgiant į respublikos bendrąjį planą, tačiau yra tam tikrų nesutapimų su apskrities bendruoju planu, pavyzdžiui, dėl gamtinio karkaso, – nes apskrities bendrasis planas pradėtas rengti per vėlai, jį rengė kiti planuotojai.

G. Girčys, pristatydamas planą, pabrėžė, kad šiame dokumente atsispindi bendros plėtros galimybės, kad čia nėra fiksuojama jokių kategoriškų nuostatų – kad vienoje teritorijoje būtinai turi būti plėtojama tik tokia, o kitoje – tik kitokia veikla. Todėl grafinis bendrojo plano vaizdas labai margas – daug mišrių zonų, kur galima plėtoti ir vienokią, ir kitokią veiklą, pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties žemėje galima ir rekreacinė veikla. Į Bendrojo plano sprendinius atsižvelgiama kuriant specialiuosius ir detaliuosius planus, bet kiekvienu atveju sprendžiama individualiai. Kita vertus, jeigu numatytoje vienam tikslui teritorijoje rengiamasi plėtoti visai priešingą veiklą, – pavyzdžiui, žemės ūkio paskirties žemėje statyti komercinės paskirties objektą, – keisti reikia Bendrojo plano sprendinius, – o tai reikalauja laiko ir finansinių sąnaudų. Todėl šįsyk planas rengtas įsiklausant į seniūnijų ir gyventojų bendruomenių pasiūlymus.

Bendrajame plane atsispindi gyvenviečių, transporto arterijų, žemės ūkio, rekreacinių ir saugomų teritorijų plėtros galimybės. Ypač daug dėmesio skirta gyvenamųjų teritorijų raidai, nes Klaipėdos rajonas unikalus tuo, kad čia, kitaip nei kituose šalies rajonuose, gyventojų skaičius auga ir kaimo vietovėse. Yra nurodomi visi būdai ir pobūdžiai, kas gali būti plėtojama vienoje ar kitoje teritorijoje. Susisiekimo dalyje akcentuota aplinkkelių, jungčių tarp svarbiausių transporto kelių svarba.

"Darni susisiekimo plėtra reikšminga ne tik dėl to, kad daugėja kelių ir jie gerėja, bet ir dėl to, kad šalia kelių formuojasi transportą aptarnaujančių įmonių, tokių, kaip degalinės, logistikos centrai, moteliai ir pan., – todėl daugėja darbo vietų“, – dėstė Gediminas Girčys.

Aptarta gamtos bei urbanistinio paveldo apsaugos dalis. Priekulės gyventojai baiminosi, kad išliktų Vingio ir Kliošių parkai. Dovilų seniūnijos gyventojai susirūpinę dėl Šernų miško, kurį neva planuojama iškirsti, nes gretimose vietovėse nebeužtenka vietos statyboms. Anot plano rengėjų, gyventojams kartais be reikalo nerimą kelia kai kurios plane teikiamos sąvokos – "urbanizuota teritorija“ dar nereiškia, kad čia bus užstatomi parkai. Urbanizuotoje teritorijoje, be abejo, liks viešosios erdvės, ypač tos, kurios nuo seno puoselėjamos ir tradiciškai priklauso bendruomenei, – parkai, skverai bus tiktai pagal reikalavimus tvarkomi, kad jie taptų dar gražesni ir jaukesni.

Daugiausia diskusijų kilo dėl vėjo jėgainių parkų pamaryje ir kitose vietose. Priekulės ir Dovilų seniūnijų gyventojai ne kartą kreipėsi ne tik į Savivaldybę, bet ir kitas institucijas, kad jų gyvenamose vietovėse, ypač šalia marių, vėjo jėgainių apskritai nebūtų, nes jos kenkiančios sveikatai, trukdančios ramiai gyventi, ypač plėtoti turizmo verslą.

Nors pagal kai kurių kompetentingų specialistų atliktus tyrimus, kaip teigė Bendrojo plano rengėjai, yra kiek kitaip – Vakarų šalyse vėjo jėgainės jau tapo neatskiriama peizažo dalimi ir netrukdo ne tik žmonėms, bet daugeliu atvejų ir paukščiams, – gyventojai kol kas nepasirengę priimti švarios energijos, kuri dabar gyvybiškai svarbi Lietuvai, gamintojų į savo kaimynystę.

Kita vertus, atskiri ūkininkai visiškai nesibaimindami jau statosi arba rengiasi statyti vėjo jėgaines savo žemėse. Pats žmogus sunaudoja 2 kilovatus, o kitą energiją gali parduoti elektros tinklams. Už pusę milijono litų pasistatęs nedidelę jėgainę žmogus per metus apytiksliai gauna 150 tūkst. litų pelno. Tačiau tam, kad vėjo jėgainė būtų pastatyta, reikia laikytis atstumų, todėl pavieniams ūkininkams atrasti tinkamą vietą joms statyti bus kuo toliau, tuo sunkiau.

Anot Pajūrio regioninio parko direkcijos vyriausiojo ekologo Erlando Paplauskio, bet kokioje planavimo procedūroje turi būti nustatyta, kad tik po poveikio aplinkai vertinimo procedūros galima planuoti tokius objektus, kaip vėjo jėgainių parkai. Blogiausia, kas ir atsispindi šiame plane, kad tenkinant gyventojų kartais per didelius norus, buvo daug kur leidžiama gyvenamųjų namų statyba.

"Jeigu leidžiame statytis namus bet kur, tai nebelieka vietos vėjo jėgainėms. Žemės ūkio paskirties žemėje taip pat turėtų būti leidžiama statytis tik tiems, kurie ketina užsiimti žemės ūkio veikla – tikriesiems ūkininkams. Mes turime kreiptis į Briuselį, kad kai kuriose vietose būtų naikinamos NATURA 2000 teritorijos, nes į pajūrį nenumaldomai veržiasi statybos. Su mūsų nacionaliniu turtu – žeme – turi būti elgiamasi atidžiau“, – aiškino ekologas.

Visi gyventojų pageidavimai plano svarstymo metu surinkti, planas bus atitinkamai koreguojamas, derinamas Nuolatinėje statybos komisijoje, teikiamas Klaipėdos apskričiai ir tvirtinamas, remiantis apskrities pateiktomis išvadomis.

ve.lt inf.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Penktadienį šalyje įsitvirtins labai šilti orai, o kitos savaitės pradžioje įsibėgėjus...

Kitą savaitę gali įkaisti iki 30 laipsnių nuotrauka, foto

Antradienį skėčius reikėtų pasiimti daugelyje rajonų, o artėjant savaitgaliui sugrįš vasariška...

Savaitgalį žadami net 27 laipsniai šilumos nuotrauka, foto

Negalima pripažinti, kad Saulius Sondeckis ir Donatas Banionis slapta bendradarbiavo su KGB....

S. Sondeckis ir D. Banionis su KGB nebendradarbiavo nuotrauka, foto

„MG Baltic“ ir Eligijaus Masiulio bylai pasiekus teismą ima aiškėti daugiau iki...

E. Gentvilas prabilo apie A. Guogos ir E. Masiulio pokalbį: „Nebijai problemų su koncernu?“ nuotrauka, foto

Klaipėdiečiams – pareigūnų patarimai prie kavos puodelio nuotrauka, foto

Klaipėda, Artėjant Europos kaimynų dienai, vakar Prevencijos skyriaus pareigūnai kaimyniškai pakvietė klaipėdiečius „kavai...

Kitą savaitę gali įkaisti iki 30 laipsnių nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Penktadienį šalyje įsitvirtins labai šilti orai, o kitos savaitės pradžioje įsibėgėjus...

Bulvaras: Paskutinis šansas šiandien nuotrauka, foto

Bulvaras, Kitas, į devintą dešimtį metų įkopęs, kalba tik apie užtarnautą poilsį ir...

Abiturientams nuaidėjo paskutinis skambutis nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį Klaipėdos abiturientai tradicine eisena per miestą pažymėjo Paskutinio skambučio šventę. Šiemet...

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 41 min.

Bulvaras, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...