2019 m. gegužės 23 d. 13:43 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Klaipėdos notarus bizūnas aplenks

(32)

Permainos

Teisingumo ministerija ruošia apynasrį šalies notarų klanui, kuris daugiau nei dešimtmetį klesti finansiškai, tačiau neretai žmonių aptarnavimo kokybė nustumiama į antrąjį planą.

"Vakarų ekspresui" specialistai teigė, kad tokia praktika iš visų didmiesčių netaikoma tik Klaipėdoje - čia notarų darbas įvertintas dešimčia balų. To priežastis - progresyvus mąstymas bei investicijos.

"Visgi didžiojoje šalies dalyje situacija itin prasta. Notarai gauna milžiniškas pajamas ir neturi jokio noro gerinti paslaugų kokybės, todėl jų laukia radikalios permainos", - mūsų dienraščiui sakė teisingumo ministras Petras Baguška.

Keis sistemą

Tapęs naujuoju teisingumo ministru, buvęs Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas P. Baguška šiuo metu važinėja po Lietuvą ir be perspėjimo lankosi įvairiuose miestuose įsikūrusiuose notariatuose.

Reidų tikslas - išsiaiškinti esamą situaciją bei geriau pasirengti reformoms, kurios notarus nebuvo palietusios dešimtmetį.

"Sistemą reikia keisti, nes žmonės labai nepatenkinti notarų darbu, aptarnavimo kultūra, jų netenkina dar prieš dešimtmetį nustatyti įkainiai. Tos tarnybos privalo dirbti žmonėms, notarai atlieka valstybės deleguotas funkcijas, todėl piliečiai turi būti laukiami jų biuruose, o ne stumdytis milžiniškose eilėse", - kritikavo P. Baguška.

Siekis reformuoti notarų darbą iš pradžių susilaukė audringos reakcijos tarp pačių notarų, nes šie, vidutiniškai per metus uždirbdami šimtus tūkstančių litų, jokiomis permainomis nesuinteresuoti.

"Dabar jau jie kalbasi. Permainos - būtinos. Kiek teko lankytis įvairiuose rajonuose, dar nemačiau nė vieno tinkamai įrengto notariato. Mačiau, kaip žmonės laukia eilėje pas notarus, kurie glaudžiasi savivaldybėse. Jie dirba po 17-20 metų, ir nerodo jokio noro įrengti savo biuro. Paklausti, kodėl, atsakyti nesugeba", - teigė ministras.

Anot jo, labai daug notarų gerinti paslaugų kokybės nesuinteresuoti todėl, kad laukia savo eilės pradėti darbą didmiestyje. "Rajone jie susikrauna kapitalą, o po to lekia į Vilnių. Ratas vėl užsidaro", - teigė P. Baguška.

Daugiau kontrolės

Įgyvendinus reformą, nuo kitų metų sausio notarai per savaitę dirbs ne 30, o 40 valandų. Taip pat bus iš naujo nustatyti paslaugų įkainiai.

"Dabar jiems nėra viršutinių ribų. Tvirtinant nekilnojamojo turto sandorius, taikomas procentas nuo 0,5 iki 1, atsižvelgiant į turto kainą. Pati rinka diktuoja įkainius. Jei, tarkime, butas kainuoja per 100 tūkst. litų, imamas 790 litų mokestis. Už kiekvieną kitą papildomą 100 tūkst. - 500 litų", - "Vakarų ekspresui" teigė teisingumo ministro patarėjas bei notarų reformą rengiančios komisijos vadovas Mantas Varaška.

Jis sakė, kad reformoje numatyti ir vadinamųjų juodųjų pinigų nepatekimo į rinką saugikliai.

"Labai dažnai klientai nurodo ne realią, rinkos kainą, o mažesnę. Notarai patvirtina sandorį, kurio rezultatas - juodųjų pinigų patekimas į rinką. To prevencija įmanoma, tačiau tik valstybiniu lygiu. Juk notarų padermė - garantuoti, kad nebūtų vykdomi neteisėti sandoriai", - teigė patarėjas.

Bus ne tik pailgintas darbo laikas, bet ir įvesti reikalavimai nuolat gerinti aptarnavimą, investuoti į biurus, turėti bent po vieną pagalbininką. Turėtų būti kontroliuojama ir klientų aptarnavimo kokybė, ir elgesys su notariatų darbuotojais.

"Dabar Valstybinė mokesčių inspekcija to nekontroliuoja. Neretai patys notarai dirba mažai, o savo pavaldinius verčia plušėti net pietų metu, savaitgaliais, neišleidžia atostogauti. Žmonės dirba pagal sutartis, todėl bijo kivirčų su notarais. Sieksime, kad notarų darbo kontrolė iš Notarų rūmų Garbės teismo būtų perduota Teisingumo ministerijai. Dėsime visas pastangas, kad į ministeriją grįžtų ir notarų atestavimas, nes dabar susiformavę ištisi klanai", - pasakojo M. Varaška.

Klaipėdiečių nepeikė

Kritikos strėlės nelėkė tik į Klaipėdos notariatus.

"Jei Lietuvoje būtų tokia gera situacija, kaip uostamiestyje - mes visai nekalbėtume. Matome, kad klaipėdiečiai - labai progresyvūs notarai, todėl verčia pasitempti ir kitus kolegas", - teigė M. Varaška.

Klaipėdiečiams negalioja ir ydinga praktika, kai notaras per metus atlieka palyginti mažai veiksmų, tačiau gauna labai didelį pelną. Kitaip tariant - aptarnauja tik mokius klientus, iš kurių gauna daugiausiai naudos.

Iš visų 14 Klaipėdoje veikiančių notariatų, daugiausiai bendrų pajamų 2005 metais gavo 7-asis notarų biuras, kuriame dirba 20 žmonių - per 1,7 mln. litų. Atskaičius įvairius mokesčius, biuro išlaikymo kaštus, iš šios sumos gryno pelno gauta per 226 tūkst. litų. Per metus atlikta per 17 tūkst. notarinių veiksmų.

Daugiausiai grynųjų pajamų - per 325 tūkst. litų - gavo 4-asis notaro biuras. Mažiausiai grynojo pelno - per 70 tūkst. litų - pernai gavo 11-asis notaro biuras.

Anot Lietuvos notarų rūmų viceprezidento bei 1-ojo notarų biuro notaro Mariaus Stračkaičio, kalbėti apie notariato reformą yra pagrindo.

"Dauguma mūsų darbą reglamentuojančių teisės aktų buvo priimti prieš 10 ir daugiau metų. Tačiau reforma notarų darbe - sudėtingas procesas. Kiekvienas pakeitimas turi turėti teisinį ir ekonominį pagrindimą, politinę argumentaciją. Pavyzdžiui, įkainiai turi patenkinti visuomenės lūkesčius bei užtikrinti notarų nepriklausomybę, savarankiškumą. Noriu pabrėžti ir tai, kad Lietuvoje nustatyti įkainiai yra vieni mažiausių Europos Sąjungoje. Pavyzdžiui, Latvijoje šiemet įkainiai buvo perskaičiuoti ir dauguma jų padidėjo", - "Vakarų ekspresui" teigė M. Stračkaitis.

Jis nesutiko su siekiu notarų kontrolę iš Notarų rūmų Garbės teismo perduoti Teisingumo ministerijai.

"Manau, kad šiuo metu Garbės teismas dirba pakankamai efektyviai. Mes operatyviai reaguojame į skundus dėl notarų darbo, patys vykdome įvairius patikrinimus. Kalbėti apie šios funkcijos perdavimą ministerijai nematau jokios prasmės. Juoba kai tokios praktikos nėra nė vienoje šalyje, išskyrus Baltarusiją", - sakė notaras.

Teisingumo ministerijos specialistai teigė, kad įvykdžius reformą uostamiestyje ir Klaipėdos rajone turėtų būti įsteigta papildomai po vieną notariatą.

Denisas NIKITENKA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Į Palangą kviečia Gintarinis savaitgalis (programa) nuotrauka, foto

Vasara, Gegužės 25 ir 26 dienomis Palanga švęs Gintarinį savaitgalį.

Balsuoti iš anksto liko dvi dienos nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje išankstinis balsavimas prezidento rinkimų antrame ture ir rinkimuose į Europos Parlamentą...

Mirė iš trečio aukšto balkono iššokęs paauglys nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-22 Klaipėdos miesto policijos komisariate gautas...

Europoje ieškotas lietuvis tapo sunkiai atpažįstamas nuotrauka, foto

Kriminalai, Trylika metų slapstęsis Marius Civinskas pastaruoju metu nebebuvo panašus į tą, kurio...

Klaipėda, Paskelbta prieš 42 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...