2019 m. kovo 26 d. 16:45 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Klaipėdos efektas

(40)

2008-11-11, 12:00

Audronė ŽIGAITYTĖ-NEKROŠIENĖ

Klaipėdos efektas  nuotrauka, foto

Iniciatyva

Kada bus perkirstas Gordijo mazgas?

Kas pirmas - višta ar kiaušinis? Turinčius azarto atsakinėti ar bent jau ieškoti atsakymų į sunkiai atsakomus klausimus kviečiu surasti atsakymą ir į kitą, ko gero, jau konkuruoti su šiuo galintį klausimą: kas pirma - žemė naujam teatrui ar sprendimas jį statyti?

Į tokią situaciją Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pateko neatsitiktinai. Mat jo steigėja yra LR kultūros ministerija, o dislokacijos vieta (taigi - žemė) - Klaipėdos apskrities, miesto nuosavybė.

Ir apskritai kone vienmetis su Lietuvos nepriklausomybe mūsų teatras nuo pat jo steigimo dabartiniame pastate įkurdintas tik "laikinai". Kalbos apie būtinybę keisti situaciją tai suvilnija tarsi jūros banga, tai vėl ilgam nutyla.

Ypač viltingai nuskambėjo kultūros ministro Jono Jučo pažadas, išsakytas šių metų kovo 14 dieną Klaipėdos savivaldybėje pristatant naujo muzikinio teatro galimybių studiją bei investicinį projektą (beje, tai - pirmieji realūs darbai per nepriklausomybės metus naujojo pastato link). Tą dieną ministras viešai pareiškė: "Rekonstruoti dabartinį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatą yra neperspektyvu ir finansiškai nenaudinga. Muzikinio teatro salė turi būti ne mažiau kaip 1000 vietų, todėl nesvarstytinas ir piliavietės statinių pritaikymo teatrui variantas, nes ten galima įrengti tik 500 vietų salę. Mano nuomone, pastatyti vieną naują teatrą per 18 metų nepriklausoma valstybė gali ir privalo (Jurga Petronytė, "Ministras teatralams pažadėjo įkurtuves", "Vakarų ekspresas", 2008 03 15)".

Tame pačiame posėdyje ministras paragino ir kuo greičiau apsispręsti dėl vietos naujam teatrui, nes ji turi būti įvardyta dokumentuose, teikiamuose Vyriausybės strateginio planavimo komitetui. O tokie dokumentai, ministro manymu, privalo būti parengti iki balandžio mėnesio pabaigos, nes gegužę Finansų ministerija skaičiuoja lėšų poreikį ateinančių metų investicijoms.

Kad žemės sklypo paskyrimas naujajam teatrui neužtruks, tą dieną buvo įsitikinęs ir miesto meras Rimantas Taraškevičius. Svarbiausia - parinkti tinkamą teatrui vietą.

Tačiau šiandien jau ir lapkritis netoli pabaigos, o nei vietos, nei žemės sklypo, nei svarstymo Vyriausybės Strateginiame komitete mūsų naujasis teatras nesulaukia.

Taip ir norisi pajuokauti, kad ir ministrai, ir merai keičiasi, o problema iš mirties taško niekaip neišjuda. Lengvai pažadama dėl mūsų geros nuotaikos prieš rinkimus, o po rinkimų - kaip toj patarlėj: "Timpt už vadžių, vėl iš pradžių."

Taip ir žaidžiama problema jau daugiau nei dvidešimt metų.

Balsų dauguma nėra neginčytinas sunkiai atrandamų tiesų įrodymas dėl tos priežasties, kad tokias tiesas greičiau aptiks atskiras žmogus negu visa tauta.

Statyti ar nestatyti naują muzikinio teatro pastatą? Kur statyti - Vilniuje, Klaipėdoje, o gal Plungėje ar Rokiškyje?.. Tai ne tik miesto, bet ir valstybės problema. Valstybės, kurioje šiandien jau būtina ne tik konstatuoti situaciją, bet šaukte šaukti, kad kuo greičiau ji keistųsi: nėra nė vieno geros akustikos pastato, tinkančio simfoninei muzikai ar operai atlikti. Yra pritaikyti, rekonstruoti ar rekonstruojami pastatai, kaip Lietuvos nacionalinė filharmonija ar Kongresų rūmai Vilniuje, Muzikinis teatras ar filharmonija Kaune, netgi šiaip jau puiki Klaipėdos koncertų salė. Tačiau sumanius bet kurioje iš minėtų vietų atlikti net ne XX, o XIX a. simfoninį kūrinį taip, kaip yra sumanyta kompozitoriaus, nemažinant orkestro sudėties ir pasitelkus, jeigu to reikalauja partitūra, chorą ir solistus, kas jau tapo mūsų dienų tradicija pasaulyje, paaiškėtų, kad tai neįmanoma. Lygiai, kaip ir nuolatinių rekonstrukcijų, akustikos tobulinimo nuolat reikalaujantis vienintelis mūsų krašte specialiai operai statytas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro pastatas.

Kitaip tariant - sprendimas, būti valstybėje meno šventovėms ar ne, - politinės valios išraiška.

Tad kas ištars lemtingą žodį: "statom"? Kultūros ministras ar miesto meras? O gal ministras pirmininkas ar prezidentas?

Gal numatomos krizės akistatoje kalbos apie būtinus statyti kultūros objektus kažkam atrodys kaip visiška utopija ar sprendimo galinti palaukti problema. Bet kada pasakysime "jau laikas"? Kada bus pakankamai lėšų viskam, kam jų nuolatos trūksta?

O gal kaip tik idealų siekis ir gali tapti pagrindine paskata procesams išjudinti?

Būtent apie tai ir norisi pakalbėti straipsnių cikle "Klaipėdos efektas". Kad drauge išanalizuotume galimą teatro viziją, problemas ne tik Klaipėdos, bet ir visos Lietuvos mastu ir, remdamiesi istorine ne tik mūsų, bet ir kitų pasaulio valstybių patirtimi, rastume tinkamiausią išeitį problemoms spręsti net ir krizės sąlygomis.

Tęsinys - rytojaus numeryje.

Audronė ŽIGAITYTĖ-NEKROŠIENĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pakalbėti

2010-05-02   07:36

kalbėti : apkalbėti atkalbėti dakalbėti įkalbėti iškalbėti nukalbėti pakalbėti parkalbėti perkalbėti prakalbėti prikalbėti razsiskalbėti sukalbėti užkalbėti ...

Nepriklausomybė

2010-05-02   07:36

Šalies arba valstybės nepriklausomybė reiškia visišką jos gyventojų savivaldumą arba suverenitetą. „Nepriklausomybės“ sąvoka vartojama kaip priešinga „priklausymui“, kai regionas arba teritorija politiškai ir kariškai yra kontroliuojama išorinės vyriausybės.

Jūra

2010-05-02   07:36

Baltijos jūra - Atlanto vandenyno baseino jūra, esanti Europos šiaurės rytuose. Skandinavų, vokiečių, suomių ji vadinama Rytų jūra, o estiškai - Vakarų Jūra.

Iš vienos pusės ją supa Skandinavijos pusiasalis, iš kitos – Rytų ir Centrinės Europos šalys ir Danijos salos.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Bus mokama ir už surastus naujus šeimininkus nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos beglobių gyvūnų gyvenimas pagerės – savivaldybė gyvūnams išlaikyti skirs kone...

J. Žuža: apie norą ateityje tapti vyriausiuoju treneriu nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūno“ trenerio Kazio Maksvyčio asistentas Jurica Žuža Lietuvoje jau jaučiasi kaip...

Laukia naujos poliklinikos nuotrauka, foto

Klaipėda, Naujos vaikų konsultacinės poliklinikos nekantriai laukia tiek mažųjų pacientų tėvai, tiek Vaikų...

Medikų pasmerktas lietuvis atsigavo prieš pat eutanaziją nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Ieškant geriausių sprendimų Lietuvoje dažnai sukame galvas į Vakarus, kur, manome, jog...

Klaipėda, Paskelbta prieš 52 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...