2020 m. rugpjūčio 11 d. 09:40 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Klaipėdoje - pirmoji knyga apie burlaivius Lietuvoje

(4)

Klaipėdoje - pirmoji knyga apie burlaivius Lietuvoje nuotrauka, foto

Reklama

Antradienį Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešosios bibliotekos H. Gerlacho palėpėje bus pristatoma knyga “Vėjas rėjose. Burlaivių epocha Lietuvoje”.

Pasak autorių, tai - pirmoji knyga, skirta burlaivių epochos atspindžiams Lietuvoje: laivams, verslui, kasdienybei, karui, kontrabandai, simboliams. Vaizdingi Lenkijos ir Lietuvos tyrinėtojų pasakojimai bei amžininkų liudijimai supažindina su XVI-XIX a. jūreivių kasdieniniu gyvenimu, jūrinio verslo ypatybėmis, mažai žinomais karybos epizodais ir kt. Knygoje atveriamos ne tik Lietuvos, bet ir Prūsijos, Mažosios Lietuvos praeities atodangos.

Straipsnių rinkinys iliustruotas piešiniais, planais, nuotraukomis iš Lietuvos ir Lenkijos muziejų bei privačių kolekcininkų rinkinių, taip pat specialiai šiai knygai sukurtais grafiko Šarūno Leonavičiaus darbais.

Ši, jau pirmiausia vizualiai įspūdinga knyga (prie jos dirbo dizaineris Gedas Žiuželis) – tai mokslo populiarinimo leidinys, kurio išskirtinė savybė – istoriniai tekstai, parinkti ir sudėti taip, kad yra įdomūs ir patrauklūs ne tik žmonėms, besidomintiems istorija, jūra ar burlaiviais.

Beje, knyga yra pristatyta konkursui “Klaipėdos knyga 2009” ir, pasak specialistų, yra viena iš realių pretendenčių į gražiausios Klaipėdos knygos nominaciją.

Pasak knygos "įkvėpėjos“ Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, sparnuotų laivų laikams mūsų krašte nebuvo skirtas didesnis dėmesys.

"Jūros įtaka Klaipėdos krašto ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijoje dažniau apmąstoma tik ekonomikos, o ne kasdienybės, buities, gyvensenos kategorijomis“, - teigia ji.

Knygoje jos sudarytojo, muziejaus istoriko Dainiaus Elerto valia it gyvas iškyla to laiko Klaipėdos paveikslas. Pasitelkiant ne tik istorikų straipsnius, bet ir pateikiant daug to meto autentiškų dokumentų, sukuriama labai įdomi, intriguojanti anksčiau mažai viešintais faktais, knyga. Lenkų istoriko Andrzejaus Grotho straipsniuose atgyja XVI–XVII a. Klaipėdos uostas, jūrų prekybos kompanijos ir jūrų muitinė. Apie anglų pirklių bandymus įkurdinti uostą Šventojoje ir navigaciją ties Palanga XVII a. pasakoja Zenonas Kiaupa. Netikėtą XIII–XVII a. Lietuvos jūrinės istorijos panoramą perteikia irgi lenkų istorikas Jerzy Litwin. Istoriko Romaldo Adomavičiaus parengti publikuojamų XVIII a. dokumentų vertimai apie laivų statybą Klaipėdoje atidarė duris į Lietuvos jūrų muziejaus saugyklas.

Supažindindamas su laivais LDK sfragistikoje bei heraldikoje E. Rimša parodo burlaivių epochos ženklus kultūroje. Kuršių bendruomenės pirmininkas Mikas Balčius pasakoja apie mažai žinomą XIX a. Šventosios jūreivystės mokyklą. 

ve.lt inf.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

gudriajam Na ja

2010-05-02   07:40

Baltuskos knyga paskaityk, sau l.daug naujienu ten rasi...

mare balticum

2010-05-02   07:40

Vartyk nevartęs, bet Na ja yra teisus. O R. Batuškos knygą skaitėm.

vargšams staliniečiams

2010-05-02   07:40

Dar apie 1560 metus karalius Žygimantas Augustas turėjo laivyną, t.y. pagal kaperines sutartis prisisamdė apie 20 laivų su įgulomis, kurie buvo valdomi karaliaus skirtų laivyno vadų. Šiek tiek vėliau Lenkijos karalystėje buvo statomi burlaiviai, t.y. galeonai, tamstų žiniai Lenkijos karalystė ir Lietuvos Didžioji kunigaikštystė tuo metu buvo viena valstybė. Dar kiek vėliau, apie 1600, Lietuvos D.Kunigaikštystė suformavo savo laivyną, vadovaujamą Lietuvos tikriausiai garsiausio karvedžio Jono Chodkevičiaus. Tas laivynas 1609 metais Salacgryvoje paskandino dalį Švedijos laivyno, pats nepatyręs mūšyje jokių nuostolių. Šis faktas yra Lietuvos karinio laivyno istorijos pradžia, ir jis įvyko kiek anksčiau nei jūs su savo gėdingos atminties Stalinu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Vadovaudamasis Seimo Statutu, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kreipėsi į Seimo...

„R.Karbauskio melagystes apskundžiau Seimo etikos sargams“ nuotrauka, foto

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Statybų įmonei ir jos direktoriui – baudos nuotrauka, foto

Kriminalai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos pareigūnai kartu su Klaipėdos apygardos...

Svestinė: rastas skenduolis ir sulaikyta girta vairuotoja nuotrauka, foto

Kriminalai, 2020–08–09 apie 17.00 val. Alksnynės g., Klaipėdoje, pastebėta, kad iš bute stovinčios...

Klaipėdoje sulaikyti du asmenys, įtariama, vogę automobilių žibintus nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskr. vyriausiojo policijos komisariato nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai baigė ir...

Turintieji skolų gali likti be darbo paieškos išmokos nuotrauka, foto

Euras, Antstolių akiratyje esantys gyventojai, besitikintys laikinos darbo paieškos išmokos, gali likti...

Kriminalai, Paskelbta prieš 28 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 38 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 47 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...