2018 m. gruodžio 12 d. 04:30 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Kas išrado raidę Ė?

(12)

2017-09-30, 17:01

Parengė Andromeda MILINIENĖ

Kas išrado raidę Ė? nuotrauka, foto

PRŪSŲ LIETUVIUS Ragainės apylinkėse pavaizdavo Danieliaus Kleino amžininkas - XVII a. gyvenęs kunigas Teodoras Lepneris (apie 1633-1691 m.) savo veikale "Prūsų lietuvis". T. Lepneris užaugo Ragainėje, studijavo Karaliaučiaus universitete, 25 metus buvo Būdviečių parapijos vokiečių ir lietuvių kunigas.

Ar žinote, kad unikalioji lietuviška raidė Ė mūsų raidyne atsirado prieš 364 metus? Pirmą kartą ji buvo pavartota 1653 m. Danieliaus Kleino sudarytoje lietuviškoje gramatikoje.

Pirmojoje lietuviškoje abėcėlėje, kurią 1547 m. parengė Martynas Mažvydas, raidės Ė nebuvo. Kaip nebuvo ir č, š, ž, ą, ę, į, ų, ū... Nosines raides ą, ę lietuviai vėliau perėmė iš lenkų, raides "su paukščiukais" - č, š, ž - iš čekų. Jauniausia iš paminėtų lietuviškų raidžių su diakritiniais ženklais yra Ū - ją įdiegė žymiausiais mūsų kalbos normintojas Jonas Jablonskis, o seniausia - raidė Ė, jos autorius - vokietis Danielius Kleinas.

Raidė Ė neturi analogų kitose kalbose. Ją galime vadinti išskirtinai lietuviška.

Gimęs ir augęs Tilžėje

Danielius Kleinas gimė Tilžėje, kur našlaujanti jo motina, mergautine pavarde Schoenwald, atsikėlė iš Kraupiško. Danielius mokėsi Tilžės gimnazijoje, po to baigė Karaliaučiaus universitetą, galiausiai, kaip ir jo tėvas, tapo kunigu: nuo 1637 m. kunigavo gimtajame mieste, lietuviškoje Tilžės liuteronų bažnyčioje. 1637 m. vedė Oną Klemaitę, su ja susilaukė sūnaus ir penkių dukrų. Po jos mirties netrukus vedė antrą kartą - Oną Kaseburgaitę (Anna Casseburg), su kuria turėjo dar vieną dukterį (Vaclovas Biržiška, Visuotinė lietuvių enciklopedija).

Tiek Kraupiške, tiek Tilžėje tuo metu vyravo lietuvininkai, ir kunigai privalėjo mokėti lietuviškai, kad galėtų savo parapijiečiams patarnauti jų gimtąja kalba.

Būdamas 44 metų, D. Kleinas lotyniškai parašė ir Karaliaučiuje išleido pirmąją lietuvių kalbos gramatiką - "Grammatica Litvanica". Taip pat jis parengė ir pirmąjį lietuvių kalbos žodyną (tik jis nebuvo išspausdintas), sudarė, redagavo bei išleido giesmyną "Naujos giesmiu knygos" kartu su pirmosiomis lietuviškomis maldaknygėmis - "Naujos labai privalingos ir dušoms naudingos maldu knygeles".

GRAMATICA LITVANICA. Būdamas 44 metų, Tilžės kunigas D. Kleinas lotyniškai parašė ir Karaliaučiuje išleido pirmąją lietuvių kalbos gramatiką - "Grammatica Litvanica". Taip pat jis parengė vokišką jos santrauką, giesmyną "Naujos giesmju knygos", maldyną "Naujos labai privalingos ir dušoms naudingos maldu knygelės". Sudarė ir pirmąjį lietuvių kalbos žodyną, tik jis nebuvo išspausdintas.

Kitas vokietis, taip pat evangelikų liuteronų kunigas ir lietuvių kalbos vertintojas, parašęs lietuvių kalbos gramatiką vokiškai, Gotfridas Ostermejeris "Pirmojoje lietuvių giesmynų istorijoje" (1793 m.) apie Danielių Kleiną taip rašė: "Mokytas, pamaldus ir labai atsidėjęs lietuvių parapijos reikalams, bet per visą savo amžių daug vargo matęs žmogus, kurio stropumas ir sąžiningumas susilaukė nedėkingumo, kuris vargiai gali rasti sau lygų ir jo pavyduoliams bei persekiotojams darys amžiną gėdą" (cit. iš T. Buchienė, J. Palionis, "Pirmosios spausdintos lietuvių kalbos gramatikos").

D. Kleinas nugyveno 56 metus (1609-1666). Jis parašė penkias dideles knygas, iš kurių mūsų laikus pasiekė tik keturios: 1653 m. - "Grammatica Litvanica", po metų - jos vokiška santrauka, 1666 m. - "Naujos giesmju knygos" ir "Naujos labai privalingos ir dušoms naudingos maldu knygelės" viename leidinyje.

D. Kleinas buvo parengęs ir vokiečių-lietuvių kalbos žodyną, tačiau jo rankraštis 1656 metais sudegė. Autorius bandė jį atkurti, bet nebespėjo.

Pagalbininkai ir pavyduoliai

D. Kleinas savosios "Gramatikos" prakalboje su padėka išvardijo savo pagalbininkus, kurie, anot jo, buvo "dideli lietuvių kalbos žinovai": tai Didžiųjų Rudupėnų kunigas Kristupas (Kristoforas) Sapūnas, Katnavos kunigas Johanas Kleinas, Ragainės kunigas Johanas Hurtelijus, Žilių kunigas Frydrichas Pretorijus, Klaipėdos kunigas Johanas Lėmanas ir Verdainės (dabar Šilutės miesto dalis) kunigas Vilhelmas Martinijus. Pastarasis gimė apie 1618 m. Klaipėdoje, nuo 1636 m. studijavo Karaliaučiaus universitete, Verdainėje kunigavo nuo 1642 iki mirties 1671 m. Pats išvertė 3 giesmes ir 3 eilėraščius (1 hebrajų, 2 lotynų kalba), jie yra įdėti į D. Kleino giesmyną "Naujos giesmju knygos" (Mažosios Lietuvos enciklopedija).

D. Kleinas prakalboje mini ir pavyduolius, kurie netikėjo jo darbu ir teigė, jog "lietuviškos gramatikos su tikromis taisyklėmis nesą galima parašyti", mat "ši kalba esanti sumaišyta ir netvarkinga", "jos vartosena nepastovi", o "tarmės įvairios.

"Tačiau pikta linkinčių pavydo ir šmeižto išvengti negalime. Yra tokių, kurie, pasisavinę cenzoriaus lazdelę, neapgalvotai sprendžia apie mūsų darbus <...> Bet peikiantieji ir kandieji turi prigimtą norą žemais nuodais įgelti aukštą dalyką. Tokie jau yra tie žmonės, jog niekuomet nesijaučia tokie laimingi, kada jie gali įžeisti nusipelniusį gerą vardą. Pavyduoli, ką darai!" - rašo D. Kleinas (cit. iš "Pirmosios spausdintos lietuvių kalbos gramatikos").

 TILŽĖ. XVII amžiaus graviūra. 3

AR ŽINOTE, KAD...
*** Pirmosios spausdintos lietuvių kalbos gramatikos autorius D. Kleinas įtvirtino ir kitą raidę - W, kuria žymėjo garsą V. D. Kleino laikais ir vėliau Mažosios Lietuvos raštuose garsas V žymėtas tik raide W ir šios tradicijos laikytasi iki pat XX a. Raidę V į lietuvių raidyną sugrąžino lietuvių kalbos tyrinėtojas Kazimieras Jaunius (1897 m. jis parengė ir išleido lietuvių kalbos gramatiką). Nuo ketvirto numerio raidę V nuosekliai vartoti ėmė "Aušra" (1883 m.), o jos vartoseną įtvirtino "Varpas" (1889?1905). Dvigubos W "Varpas" visai nebevartojo. Nebėra jos ir Jono Jablonskio 1901 m. Lietuviškos kalbos gramatikoje. (A. Judžentis, "Dėl vienos mūsų rašybos tradicijos")
*** D. Kleinui kaip tinkamiausias pagrindas išdailintam lietuvių kalbos pagrindui atrodė kauniečių (mūsų vadinama suvalkiečių) tarmė - ta pati, kuri XIX a. pabaigoje tapo dabartinės mūsų bendrinės kalbos pagrindu. ("Danieliaus Kleino 400 metų sukakčiai", "Voruta", 2010/01)

Iš visos lietuviškos abėcėlės tik vienintelė raidė neturi analogų pasaulyje: tai Ė.

Dr. Giedrius SUBAČIUS, kalbotyrininkas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Purliukui

2017-11-04   17:42

IP: 49.196.14.159

Bulgaru kalba islikes tik nuorasas treciojo statuto 1588 o visi kiti yra perrasyti po 1600 metu na o originalas turejo buti Lotynu kalba arba Lietuviu nes 1574 metais buvo ikurtas dar vis Lotyniskas Vilniaus Universitetas...be to butent tada lenkai su moskovitais pradejo klastoti Lietuvos ir Rusios istorija...lenkai net 1569 okupavo visa Ukraina, o vatynkinai net apsiskelbe treciaja roma ir ivanas durnasis pasivadino cezariu o ne vasilijumi kaip iprasta buvo bizantijai

Ne tarmes ivairios bet

2017-11-04   17:35

IP: 49.196.14.159

Zodziu tarimas ivairus...neprikurinekit pasaku...dar Mazvydas rase kad nera jokiu tarmiu o tartis kiekvieno zmogaus vis kita

perliukui

2017-10-03   00:53

IP: 84.15.179.210

Ne rusų, o gudų. ;) dar kartą paguglink ;)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

"Ir ko gi gyvenime nenutinka, - socialiniuose tinkluose patirtais įspūdžiais su draugais...

Kaip Paulius Lileikis Landsbergį pavadavo nuotrauka, foto

Ugningas šou ant ledo: uždainavo pats Povilas Vanagas nuotrauka, foto

Klaipėda, Antradienio vakarą pilnutėlėje "Švyturio" arenoje klaipėdiečiai pirmieji pamatė antrąją "Roko simfoniją ant...

Ugningas šou ant ledo: uždainavo pats Povilas Vanagas nuotrauka, foto

Klaipėda, Antradienio vakarą pilnutėlėje "Švyturio" arenoje klaipėdiečiai pirmieji pamatė antrąją "Roko simfoniją ant...

Strasbūre netoli Kalėdų mugės aidėjo šūviai nuotrauka, foto

Pasaulis, Antradienio vakarą Prancūzijoje, Strasbūre, netoli miesto Kalėdinės mugės aidėjo šūviai.

Didės valstybės pareigūnų, tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinis dydis nuotrauka, foto

Ūkis, Seimas nusprendė nuo kitų metų pradžios 1,7 euro (iki 134,2 euro) didinti...

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasaulis, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...