2019 m. vasario 20 d. 15:06 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Kartena - devyndarbiai septyneto piliakalnių pilėnai

Mūsų pajūrio miesteliai ir kaimai

Abipus stačiašlaitės Minijos nusidriekusio Kartenos miestelio gyventojai prašalaičio ne tik neišleis alkano, bet ir neištvers nepasididžiavę, kad septynetas čionykščių piliakalnių buvo svarbūs Žemaitijos gynybai nuo kalavijuočių ir ilgiausiai išsilaikę.

Gal dėl to ir šiandien atkaklūs karteniškiai nesutinka evakuotis, kai potvynio vandenys veržiasi pro jų pavyzdinių sodybų vartus, sugadina turtą ir kelių metų derlių. Dėl viso pikto karteniškiai turi burlaivius ar gumines valtis.

Pačioje upėje žuvų atsiranda tik dabar, nes iki tol kenkė Plungės odos fabriko teršalai, prie upės būta daug fermų. Čia pat - Salantų regioninis draustinis, tad kalbama, jog upės pakrantės greit taip apžels, jog ji žvejui bus sunkiai prieinama.

Klestėjo amžiais

Archeologiniai radiniai liudija, jog šiose apylinkėse žmonės gyveno I a. pr. Kristų. Minijos dešiniajame krante - senovinė Gintarų gyvenvietė, vadinama Vyšnių kalnu, į kurį ir šiandien kopia žmonės pasigėrėti apylinkėmis.

Kartena pirmąkart paminėta 1253 m. Livonijos ordino ir Kuršo vyskupo žemių dalybų akte. Nuo XVI a. Kartena - vaitystės centras. 1777 m. ji gavo turgaus privilegiją, bet į miestą išaugti sutrukdė 1806 m. visą ją nusiaubęs gaisras. XIX a. Kartena priklausė Pliaterių giminei.

Tarpukaryje čia veikė valsčiaus savivaldybė su policijos nuovada, pradžios mokykla, paštu, girininkija, vaistine, progimnazija ir gimdymo namais. Mena Kartena ir čionykštį saugumo pastatą, kuriame nukankintų partizanų išniekinti kūnai mėtėsi aikštėje.

Kartenos himno autorius Mykolas Jokūbauskas išaugino būrį vietinės kapelos muzikantų, grojančių bandonija, armonika, žvanguliais
Dabar vienas žymesnių objektų yra žvakių fabrikas, tiekiantis žvakes visam kraštui ir net užsienio šalims, bei katalikiška slaugos ligoninė. O Švč. Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje restauruojami archajiškiausi Lietuvoje vargonai.

Mokytojo smuikas

Mykolas Jokūbauskas ilgus dešimtmečius vietos vaikus mokė chemijos, biologijos ir muzikos. Nepailstantis muzikantas, iki šiol grojantis savo įkurtoje kapeloje, yra sukūręs ir Kartenos himno muziką ir žodžius. Vadovavo ir agitbrigadai.

"Na, mano smuikas - ne Stradivarijaus, bet puikus, kažkada pirktas už 10 rublių. Smičių pasidariau iš karklo šakos ir arklio uodegos karčių", - sakė ponas Mykolas, kurį ir dabar karteniškiai vadina Mokytoju.

Prieš keletą metų ligi pamatų sudegė jo troba, bet smuikas buvo išgelbėtas, nors apdegė žmogaus veidas ir ranka.

Pasakojo, jog apie 1953 m. Kretingoje vyko didelės dainų šventės, bet jo paruošti choristai dalyvaudavę ir respublikinėse. Anuomet Karteną garsinęs muzikantas Pranas Narušis (žinomo muziko Prano Narušio tėvas) pastatė muzikinę poemą "Eglė Žalčių karalienė", kurioje Mykolas atlikęs Žilvino partiją. Prisiminė, kad kartą, koncertuojant kaimo kultūros namuose, įlūžo scenos grindys ir muzikantai nugarmėjo...

Agripina ir Juozapas Viluckai, jaunystėje buvę Lietuvos laisvės gynėjai, svajoja įkurti muziejų buvusių bendražygių atminimui
Šimtametė, nuaudusi sau gyvenimą

Prieš mėnesį valdžios atstovų sveikinta su šimto metų sukaktimi Marijona Stropienė gyvena su dukra Marina. Ji pagimdė aštuonetą vaikų, turi 14 anūkų ir 21 proanūkį. Sako, jei sulauksianti 110 metų, vaikaičiai turėsią pakelti didelę puotą.

"Kai aš nesu namie, mama taikosi iškišti galvą į vėją - kad pravėdintų", - juokiasi ilgaamžės duktė.

Anot jos, mama visą gyvenimą sirgo, bet iki šiol nesiskundžia apetitu, itin mėgsta lašinius, mišrainę, veršieną. Iš košių valgo tik bulvinę.

"Visą gyvenimą audė. Priaudusi po 100 metrų rankšluosčių su arkliu vežė juos parduoti į Klaipėdą. Iš jų ir trobą pasistatė. O kiek primezgė drabužių, staltiesių, kiek linų priverpė - į kiemą netilptų. Gyvenimu niekada nesiskundė, bet buvo griežta. Net mus, paneles, rykšte supliekdavo. Menu, dar iki aušros prikėlusi vaikus liepdavo giedoti giesmes, visa troba skambėjo. Buvo labai vaišinga, pati mėgo svečiuotis. O pyragus kokius ji kepė! Ir šiandie mama smalsi ir valdinga, jos klausau ir prisibijau. Ji politikus pažįsta iš veidų, ir stebeilydama televiziją, neištveria: "Veizėk, kokie anie nusipenėję!"- pasakojo ilgaamžės dukra.

Partizano svajonė

Daugiau pusės amžiaus ištikimai kartu nugyvenę Agripina ir Juozapas Antanas Viluckai gyvena pačių rankomis pasistatytame erdviame name. Kieme veši šeimininkės puoselėjama egzotiškų augalų karalystė ir stūkso koplytėlė su keturiais mediniais šventaisiais.

30 arų žemės sklypui suart, suakėt pakanka raudo arkliuko Maksio, nors ponas Juozapas - buvęs traktorininkas. Tarp keturių jo užaugintų atžalų yra ir vienas stambiausių Žemaitijos ūkininkų, auginantis javus.

"Dar tarpukario Lietuvoje baigiau keturis pradinės mokyklos skyrius. Mane nuo mažens traukė kalvystė. Šio amato mokiausi iš gimtojo Žadeikių kaimo vokiečio kalvio Machto. Ir vėliau, kai buvau kolūkio kiaulių fermos vedėjas - auginome jų 2 000 - kalviui pasigėrus kaustydavau arklius ar plūgo noragus kaldindavau. Bet kokią geležinę skulptūrą nukalčiau!" - nesikuklino ponas Juozapas, turįs savo kalvę.

"XVI amžiaus daktaras gydė daugiau žmogaus dvasią, nešiojo galingą skraistę, kad žmonės jo prisibijotų", - sakė medžio drožėjas Arvydas Klovas
Juozapas Antanas - Šaulių sąjungos narys, visuomenininkas, dar spėja padainuoti Kartenos ansamblyje, jei reikia, moka ir pramoginių šokių, nes lankė kursus. Ir į šermenis "kalnus" giedoti eina.

"Viena, ko dar norėčiau - įkurti muziejų pokario laisvės kovų dalyviams atminti. Jaučiu valdžios vyrų paramą", - sakė buvęs Lietuvos laisvės armijos Žemaičių apygardos Kardo rinktinės štabo viršininkas.

Kai Lietuva tapo tarybine, nuo tarnystės okupantų armijoje jis išsisuko apsimetęs epileptiku.

Mediniai stebuklai

Arvydas Klovas Kartenai ir jos piliakalniams išskobė koplytstulpius, stogastulpius, suolelius, drakono ir XVI a. gydytojo skulptūrą. Pasistatė neregėtą medinę malkinę, kurios sienose išskaptavo miestelio istoriją, o savo kieme vaikaičiams įrengė įvairių atrakcionų ir sūpynes - kirminus. Vokiečių turistai braunasi į tą kiemą nusifotografuot šalia medinio muzikanto.

Savamokslis drožėjas įvairiuose Lietuvos regioniniuose parkuose, Tytuvėnuose ir net garsiojoje Labanoro girioje įrengė informacinius stendus, stulpus, lieptus - iš ąžuolo, eglės ir drebulės. Sąžinė jam kužda, kad turėtų pasodinti mišką - už jo dovanas. Ir kai tvarko kurį parką, atsodina nulūžusį medelį, suriša obelį, nes jo sėklos - paukšteliams maistas.

"Per tuos didelius projektus nespėju skobti "balvonų" dėl grožio. Drožti išmokau iš tautodailininko uošvio Petro Vaičaičio. Ir tai ypatinga palaima! Štai dar nebaigiau skobt didelio angelo, sveikatos globėjo skulptūros, stovėsiančios prie Kartenos katalikiškos slaugos ligoninės. Užtat didžiulis kryžius jau stūkso garsiajame buvusios Gintarų gyvenvietės Vyšnių kalne", - sakė meistras, nepykstąs, kad vieną iš trijų drakono galvų kažkas nusuko.

Ivona ŽIEMYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Prievartautojas po teismo sprendimo ėmė keiktis nuotrauka, foto

Kriminalai, 32 metų Tauragės gyventojas, visaip palauždamas aukų valią, savo lytinę aistrą tenkino...

Išrinkti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimai nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario 20 d. Kultūros ministerijoje pagerbti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai....

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Kriminalai, Paskelbta prieš 51 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 2 val.

Euras, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...