2019 m. gegužės 22 d. 07:35 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?

(7)

2018-02-06, 12:07

Eglė JUOZĖNAITĖ, respublika.lt

Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą? nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Paskelbus šių metų šauktinių sąrašus, jaunuoliai plūsta į karinės medicinos tarnybas. Deja, statistika rodo, kad pusė jaunuolių, kviečiamų į Lietuvos kariuomenę, negali to atlikti dėl sveikatos sutrikimų. Koks yra jaunimo sveikatos būklės lygis, kokiomis ligomis jie skundžiasi, „Vakaro žinioms“ papasakojo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas.

- Kokia yra šauktinių sveikata?

- Galiu tik statistiškai pasakyti, kad nuo 2015 metų, kai buvo grąžintas šaukimas į privalomąją karo tarnybą, kasmet beveik pusė į šaukiamųjų sąrašus patekusių jaunuolių būna netinkami karo tarnybai. Šiemet tokių buvo 45 procentai. Praėjusiais metais dalis tų, kurie buvo nusiųsti pasitikrinti sveikatos, iki metų pabaigos to padaryti dar nebaigė. Taip atsitiko dėl įvairių priežasčių. Kai kuriems užtruko papildomi tyrimai, kai kurie pradėjo procedūras jau artėjant metų pabaigai ir jiems neužteko laiko pasitikrinti. Beveik ketvirtadalis visų nusiųstų tikrintis sveikatos jos tikrintis taip ir nebaigė.

- Kokiomis ligomis jaunuoliai dažniausiai serga?


- Kiek mes žinome ir kiek mums pasako medikai, tai dažniausios yra psichologinės, psichinės ligos. Taip pat dažnos vidaus organų, širdies ligos, potrauminiai sindromai, stuburo, regėjimo sutrikimai, kurie greičiausiai atsiranda dėl ilgo sėdėjimo prie kompiuterio, mažo judrumo. Tačiau tie, kurie ateina atlikti karinę tarnybą savo noru, yra ženkliai geresnės sveikatos. Juos mes taip pat siunčiame pasitikrinti sveikatą ir 80 procentų iš jų būna sveiki. Dėl priežasčių galime tik spėlioti. Galbūt labiau sportuojantys, aktyvesnį gyvenimą gyvenantys jaunuoliai pasirenka tarnybą kariuomenėje. Gal dėl to jie sveikesni už šauktinius.

- Ar visada teisingai įvertinama jaunuolių sveikatos būklė, nes kariuomenės viduje būna visko - karinės tarnybos metu kyla įvairių konfliktų, būta net mirčių?

- Konfliktai, kai susimuša du kariai, tikrai vyksta. Bet čia kaip ir kiekviename kieme - vieną dieną jaunuoliai būna draugai, o kitą dieną susimuša, taigi ir kariuomenėje tokie atvejai galimi. Aš nesiečiau to su ligomis. Čia gali būti kitos priežastys. Turbūt esate girdėję, kad kai padaugėja mirties atvejų, bet mirties atvejai tikrai yra vienetiniai, po jų yra atliekamas išsamus įvykio tyrimas. Dabar tikrai negaliu pakomentuoti, dėl kokių priežasčių tokie atvejai buvo įvykę, ar tarnybos metu atsirado liga, ar įvyko trauma, ar ne iki galo žmogaus sveikata buvo ištirta, ar kitos problemos nepastebėtos. O gal jaunuolis nepasako, kokiomis problemomis skundžiasi.

Kariuomenė nėra pasivaikščiojimas šaligatviu. Vyksta pratybos, karys kažkur nukrito, nugriuvo, galbūt susilaužė ranką, koją. Po tokių traumų gydymas užtrunka ir tada žmogus arba pripažįstamas nebetinkamu tarnybai, arba išgijęs jis vėl tampa tinkamu.

- Kas atsitinka su tais, kurie gyvena užsienyje ir yra pašaukti, tačiau nenori tarnauti?


- Čia jų asmeninis reikalas, jie nori to ar ne. Yra Konstitucija, yra įstatymai, o visi Lietuvos piliečiai yra vienodi prieš įstatymą. Nesvarbu, ar žmogus gyvena Lietuvoje, ar dirba užsienyje, jeigu jis yra patekęs į šaukiamųjų sąrašą, jis privalo vykdyti visus nurodymus ir reikalavimus, priešingu atveju, jis bus baudžiamas administracinėmis baudomis.

Žymos: šauktiniai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Emigrantas

2018-02-07   11:36

IP: 85.255.237.28

O jūs pasidomėkit kaip visuotinį šaukimą įgyvendino švedai, ir suprasit ko mes norim. Nenorinčių ar negalinčių visada bus ir Lietuvoje ir tarp emigrantų ir nereikia turėti iliuzijų, kad visus galima priversti. Norint būti Europos valstybe su savo piliečiais reikia elgtis civilizuotai. O jūs sistemą statot taip, kaip rusai, ir galvojat kad ji veiks. Neveiks, tik žmones dar labiau supriešins.

t

2018-02-07   07:46

IP: 193.219.187.132

Man labai keista, kad emigrantai nori dvigubos pilietybes, bet va, i armija eiti tarnauti tai nenori.

Hmm

2018-02-06   22:55

IP: 85.255.234.70

Norėčiau kalbintam ponui priminti, kad emigrantai ne šiaip dirba užsienyje, jie ten gyvena, mokosi, turi šeimas, namus ir krūvą įsipareigojimų. Tie žmonės jau buvo valstybės nuskriausti, jie ten emigravo ne šiaip sau. Kiekvienas jau turi po nuoskaudą. Dabar sakot už ausų per prievartą tempsit jaunimą Lietuvon tarnaut. Bet tų žmonių požiūriu, kai jų namai ir šeimos yra už tūkstančio km nuo tarnavimo vietos, prievartinis tempimas atgal į Lietuvą yra diskriminacija. Nuoskauda privertusi šiuos žmones ieškoti geresnio gyvenimo (ir jį rasti) svetur tik padidėja tūkstantį kartų. Jūs tik įrodote, kad jums tie žmonės nerūpėjo ir nerūpės. Tiksliau, rūpės tik tiek, kiek sistema gali iš jų išspausti sulčių. Ir dar drįstate manyti, kad prievarta įdiegsite meilę jūsų kuriamai sistemai? Tik psichiškai traumuotas žmogus tam pasiduos - tokia liguista būsena vadinasi "Stokholmo sindromu". Manot jie jus mylės ir gins, vien dėl to, kad bus sistemos išprievartauti? Gal patį reikėtų išsiųsti kur nors į Zimbabvę tarnauti. Na ir kas, kad namai ir šeima už tūkstančių kilometrų ir paskolą mokėt už šeimos namus reikia. Išgyvensite. Jūsų šeima neturės kur dėtis - o tai jau bus jūsų rūpestis, ne mūsų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Melnragėje prie praeivių kibę vyrai sulaukė policijos nuotrauka, foto

Kriminalai, Sekmadienio vakaras Melnragės paplūdimyje praėjo neramiai. Beveik porą valandų garsiakalbiu poilsiautojus gąsdinę...

Palangos verslas pasitinka vasarą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Turizmo sezonas tikrai prasidėjo“, – sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos...

Pajūrio derbyje pasiekta pergalė! nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygoje Klaipėdos „Atlantui“ pavyko nutraukti penkerių nelaimėtų rungtynių seriją. Uostamiesčio...

Gargždų gimtadienio šventė: mažiau, bet originaliau nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Likus dviem savaitėms iki 766-ojo Gargždų miesto gimtadienio, vakar Kultūros centro konferencijų...

Kriminalai, Paskelbta prieš 34 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...