2018 m. vasario 26 d. 05:23 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Ką darom? Gal kyšį norit duoti?

(8)

2017-08-19, 17:00

Sidas AKSOMAITIS, respublika.lt

Ką darom? Gal kyšį norit duoti? nuotrauka, foto

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Toks kelyje sustabdžiusių policijos pareigūnų klausimas gali išmušti iš vėžių ne vieną kelių eismo taisykles pažeidusį vairuotoją. Ką darom? Tarsi variantų būtų begalės. Bauskit, paleiskit, o gal... bandom tartis?

Pažeisti kelių eismo taisykles gali ir žmogus, šiaip nelinkęs nei nepaisyti įstatymų, nei pyktis su policijos pareigūnais. Niekas neapsaugotas nuo to, kad bevažiuojant perdegs žibinto lemputė ir automobilis automatiškai pateks į techniškai netvarkingų transporto priemonių kategoriją. Kažkas sėda prie vairo išsiblaškęs dėl rūpesčių namuose ar darbe. Ir staiga, išvydus stabdančius policininkus, oi! Paaiškėja, kad civilinės atsakomybės draudimo polisas liko namuose.

Šalto prakaito išpiltą tokį išsiblaškėlį į realybę sugrąžina netikėtas policininkų klausimas: „Ką darom, gerbiamas pažeidėjau?“ Pažeidėjo galvoje sukirba milijonai minčių. Kažin ką jie turi omenyje? Juk ne į barą kviečia. Ką galima veikti su kelyje sutiktais policininkais? Gal pasikalbėti apie policijos reformą, aptarti orus, pakeiksnoti valdžią? „Paleiskit“, - išsprūsta galimų pokalbio temų gausybėje pasiklydusiam pažeidėjui. „Ėėė, ne, - gudriai mirkteli policininkas. - Jei visus paleistume, tada mes čia būtume nereikalingi.“ Ir sėda pildyti administracinio nusižengimo protokolą. O baudą susimokėjusiam pažeidėjui lieka tik spėlioti, ką reiškė tas uniformuoto pareigūno klausimas: „Ką darom?“

Ar policijos pareigūnai pagal pareigines instrukcijas per pokalbius su pažeidėjais gali vartoti tokias dviprasmiškas formuluotes? To „Vakaro žinios“ paklausė šalies policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo ŠILERIO.

- Mano įsitikinimu, pareigūnai neturėtų sustabdytiems pažeidėjams pateikti šitaip suformuluoto klausimo. Tokio klausimo interpretacija yra nekokia. Išeitys tik dvi - arba pažeidėją už mažareikšmį pažeidimą įspėti žodžiu, arba surašyti jam protokolą ir nubausti. Administracinių nusižengimų kodekso straipsniai, už kuriuos galima skirti žodinį įspėjimą, yra numatyti. Kiekvienas policininkas mokomas mandagaus bendravimo ir taktiško elgesio, jiems aiškinama, kad pareigūnai privalo vengti bet kokių dviprasmybių. Tačiau policininkas pirmiausia yra žmogus, o ne robotas, todėl pasitaiko visokių situacijų - taip pat ir korupcijos. Vis dėlto esu įsitikinęs, kad absoliuti dauguma pareigūnų elgiasi tinkamai. Svarbiausia, kad pažeidėjas ir liktų patenkintas jį sustabdžiusio pareigūno elgesiu, ir žinotų, už ką buvo nubaustas.

- Kaip galima suprasti policininko sustabdytam vairuotojui pateiktą klausimą „Ką darom?“, - pasiteiravo „Vakaro žinios“ Mykolo Romerio universiteto profesoriaus, psichologo Gedimino NAVAIČIO.

- Manau, vienareikšmiškai, - kaip netiesioginį siūlymą duoti kyšį. Tiek pareigūnų prisistatymas, tiek bendravimas, mano nuomone, yra gana reglamentuotas. Jeigu to reglamento nesilaikoma, kyla klausimas dėl pareigūno profesionalumo, kuris yra neatsiejama etikos dalis.

- Gal ir siūlomų kyšių sumažėtų, jei klausimas „Ką darom?“ būtų eliminuotas iš pareigūnų žodyno?

- Neturėtų pareigūnai klausinėti pažeidėjų ko panorėję, kad ir apie intymų gyvenimą. Neprofesionalumas atsiranda netiksliai apibrėžus teises ir pareigas. Tai, kaip pareigūnas privalo elgtis, turėtų būti aiškiai apibrėžta pareiginėse instrukcijose. Tada nekiltų ir diskusijų, kokia intencija pareigūnas pateikė tokį ar kitokį klausimą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: kyšis

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kostas

2017-08-21   08:58

IP: 84.32.154.220

Kokie visi protingi. Šitas klausimas užduodamas jau 20 metų . Tik bukas skvernelis ar kitas nemokša šito nepastebėjo. Paaiškinu: jei šis klausimas neužduodamas ,- tartis beprasmiška, nes policininkas nėra tikras ar jo nesiklausoma arba viršininkas jam liepė parvežti protokolų. "Ką darom? " yra slaptažodis. PRIEŠ tai policininkas pasako minimalios ir maksimalios baudos dydį. Abipusiai naudingas yra baudos vidutinis dydis.

bibatora pasiuliti

2017-08-20   21:35

IP: 79.97.52.241

reikia i burna pamakaluoti mentam kentam elementam.

Jonas

2017-08-20   17:54

IP: 84.15.191.42

Senka kirsinimas net kometaru tik keletas o keliu policija tai tema nr 1 kai neturi apie ka rasyti

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Šiais metais sausio mėnesį Lietuvoje naujagimio susilaukė vos 12 metų sulaukusi mergaitė....

Lietuvoje pagimdė rekordiškai jauna mergaitė nuotrauka, foto

Ateinančios savaitės pirmoje pusėje sulauksime dar didesnio atšalimo – temperatūra naktį gali...

Bus dar šalčiau ir kankins negailestingi vėjai nuotrauka, foto

Per artimiausius dvejus metus bus sutvarkytas Kristijono Donelaičio memorialinis muziejus ir klebonija...

Kristijono Donelaičio muziejui suteikta viltis atgimti nuotrauka, foto

Ką turėtų daryti prokurorai sužinoję apie abejotinus valstybės sandorius? Atrodytų, savaime aišku...

Tyrėjus pabudina tiktai Naglis Puteikis nuotrauka, foto

Vasario 26-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Darbas kruize: ištvėrė tik mėnesį nuotrauka, foto

Žmonės, Nuolatinis žeminimas ir patyčios, kone alpulį kelianti konkurencija, intrigos, kerštas, nevaldomas seksas...

„Trys pokalbiai apie Lietuvą ir tarpukario Klaipėdą“ nuotrauka, foto

Renginiai, Kovo 2 d. 16.00 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g....

„Palanga“ A lygoje debiutavo lygiosiomis su „Jonava“ nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygos čempionato pirmojo turo rungtynėse sekmadienį praėjusio sezono pirmosios...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...