2019 m. kovo 24 d. 08:56 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Įskundei - gausi premiją

2014-07-16, 15:00

Eglė PIEKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Įskundei - gausi premiją nuotrauka, foto

© Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Vidaus reikalų ministerija užsimojo efektyviau kovoti su korupcija. Nutarta, kad geriausias būdas - piniginėmis premijomis skatinti sąžiningus piliečius. Norima premijomis apdalinti teismui dar nė neprasidėjus. Ketinama leisti pinigais skatinti ir neteisėtuose veiksmuose dalyvavusius, tačiau apie tai pranešusius asmenis.

Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento direktorius Tomas Žilinskas pasakojo, kad Vyriausybės nutarimas „Dėl atlyginimo už vertingą informaciją apie nusikalstamas veikas, kuriomis padaryta žala valstybei“ galioja apie 10 metų.

„Tiesiog pažiūrėjome, kad dabartinė tvarka neveiksminga, nes žmogus skatinamas už aktualios informacijos pateikimą tik tada, kai jau baigiasi teisminis procesas, nuteisiamas kaltas asmuo ir yra išieškomi pinigai, kai yra padaryta žala. Mano duomenimis, per tuos dešimt metų nė vienas žmogus dėl tokios informacijos suteikimo nėra paskatintas. Tai rodo, kad mechanizmas neveikia. Siūlome skatinti asmenį už informacijos pateikimą nelaukiant teisminio proceso pabaigos. Būtų skatinama tada, kai būtų baigtas ikiteisminis tyrimas ir byla būtų perduota į teismą, neprisirišant prie žalos išieškojimo“, - sakė T.Žilinskas.

Pasak departamento direktoriaus, nesibaiminama, kad asmenį įvertinus premija byla paskui baigsis visiškai priešingai. Šiam reikalui, anot T.Žilinsko, bus skirta speciali komisija, kuri kiekvieną atvejį įvertins individualiai.

„Atšaukimo mechanizmo nenumatome. Jeigu jau ta informacija buvo ir byla pasiekė teismą, vadinasi, ji pasitvirtino“, - mano Viešojo saugumo politikos departamento vadovas.

Būtent dėl griežtos atrankos T.Žilinskas ir nesibaimina, kad atsiras ne visai sąžiningų žmonių, tiesiog norinčių ką nors apskųsti. O sąžiningiems jis ragina taip pat nesibaiminti skundikų titulo.

„Daug kas klausia, ar tokiu būdu mes neskatiname žmonių tapti skundikais. Manau, kad šis terminas yra išlikęs iš sovietinių laikų ir nėra teisingas. Juk gatvėje pamatę nusikaltimą paprastai pranešame tarnyboms. Pataisomis norime skatinti visuomenės sąmoningumą, kad netoleruotų ir korupcinių nusikaltimų, apie juos drąsiau praneštų“, - sakė T.Žilinskas.

Vidaus reikalų ministerijos atstovo teigimu, siūloma skatinti ir tuos asmenis, kurie dalyvauja vykstant finansiniam nusikaltimui, tačiau suteikia apie tai vertingos informacijos.

„Tai tie asmenys, kurie sutinka bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis, pateikia vertingos informacijos ir teismo sprendimu yra atleidžiami nuo baudžiamosios atsakomybės. Jie irgi galės būti skatinami pinigine premija“, - teigė T.Žilinskas.

Jis teigė, kad kol kas negalvojama apie neigiamą visuomenės požiūrį, kai skatinami asmenys, patys dalyvavę darant tas veikas. T.Žilinskas tvirtino, kad jei pakeitimams bus pritarta ir jie įsigalios, paskui bus galima vertinti, kaip jie veikia, ir kai ką keisti.

Premijos

Dabar už vertingos informacijos apie ekonominius nusikaltimus suteikimą numatoma vienkartinė piniginė išmoka, siekianti iki 10 proc. valstybei atlygintos turtinės žalos, bet ne daugiau kaip 100 tūkst. litų. Įsigaliojus pakeitimams už pranešimą apie nesunkų korupcinio pobūdžio nusikaltimą premija siektų 10 tūkst. litų, už apysunkį - 50 tūkst. litų, už sunkų - 100 tūkst. litų.

Žymos: premijos, skundai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Jono kalnelyje - neįtikėtini dalykai nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš metus, pernai kovą, buvo pradėti Jono kalnelio tvarkybos darbai, kurių vertė...

Airija – tik tramplynas į geresnį gyvenimą Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Keturiolika metų Airijoje praleidęs daupariškis Rolandas Skersys į užsienį su žmona Audra...

Palangos jaunimas kviečia į sveikatingumo festivalį nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pasaulyje ir Lietuvoje vis labiau populiarėja rūpintis savo sveikata, vidine ir išorine...

Veiviržo draustinyje pričiupti brakonieriai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Po to, kai Veiviržo ichtiologiniame draustinyje keletą kartų buvo pastebėti 2 asmenys,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 17 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 45 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...