2019 m. kovo 23 d. 14:19 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Į Lietuvą grįžęs jaunimas: Galimybių šalis - ne už jūrų marių

(6)

2013-03-16, 15:14

Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, Respublika.lt

Į Lietuvą grįžęs jaunimas: Galimybių šalis - ne už jūrų marių nuotrauka, foto

VILTYS. Iš užsienio į Lietuvą grįžęs jaunimas - Rūta Mačiulytė (nuotraukoje), Lukas Savickas ir Medeina Čijauskaitė - sako, kad Lietuva yra neatrastų galimybių šalis.

© "Respublikos" archyvo nuotr.

Užsienyje mokslus baigęs jaunimas noriai grįžta į Lietuvą. Jie tvirtina, kad čia kur kas lengviau būti pastebėtam ir įvertintam nei emigrantų pamėgtose šalyse.

Medeina Čijauskaitė, Rūta Mačiulytė ir Lukas Savickas - užsienio aukštųjų mokyklų absolventai, prieš metus grįžę į Lietuvą. Šiuo metu jaunuoliai pagal programą „Kurk Lietuvai“ darbuojasi įvairiose valstybinėse institucijose.

Išvyko tam, kad sugrįžtų

M.Čijauskaitė, R.Mačiulytė ir L.Savickas kaip sutarę tvirtino, kad studijuoti į užsienį išvyko žinodami, jog pasibaigus mokslams grįš į Lietuvą.

R.Mačiulytė ir L.Savickas studijavo Jungtinėje Karalystėje, Jorko universitete. Rūta išvyko studijuoti socialinės politikos, o Lukas - Politikos ir tarptautinių santykių.

Medeina, baigusi bakalauro studijas Lietuvoje, išvyko į Olandiją mokytis politinės komunikacijos. Magistro laipsnį ji įgijo studijuodama net trijose pasaulio vietose: Olandijoje, Danijoje ir tolimojoje Australijoje.

L.Savickas bakalauro studijomis taip pat neapsiribojo. Europos viešųjų reikalų magistrantūrą jis baigė Olandijos Mastrichto universitete.

Kuo jaunuolius suviliojo studijos užsienyje? R.Mačiulytė buvo atvira, kad į užsienį išvykti pastūmėjo aplinkybės. Tėvai nepritarė dukros norui studijuoti aktorystę ar žurnalistiką, todėl ji ryžosi „atitrūkti“ ir studijuoti, „ko širdis geidžia“. Iš pradžių Rūta stojo į viešųjų ryšių specialybę, bet likimas iškrėtė pokštą. Studentų grupė nebuvo suformuota, todėl teko rinktis socialinę politiką.

L.Savickas ir M.Čijauskaitė pasakojo norėję pasisemti patirties svetur, praplėsti akiratį ir tuomet grįžti į Lietuvą.

„Visada buvo artimesnis ryšys su Lietuva. Viena vertus - tai galimybės, kita vertus - noras duoti kažką šiai jaunai valstybei. Prisidėti prie jos kūrimo, nes šiandien jis dar vyksta“, - Tėvynės traukos priežastis vardijo L.Savickas.

Jam antrino ir R.Mačiulytė. Ji pasakojo, kad tik išvykusi suprato, kiek daug jai reiškia Lietuva.

„Man nuolat norėjosi namų. Dirbau su lietuvių bendruomene. Galbūt iš čia daugiausiai ir kilo tie jausmai, nes tu matai, kaip lietuviai nori būti kartu, nori susivienyti, tik jiems trūksta bendro vardiklio. Kai būdamas svetur įsitraukti į lietuvių bendruomenę, natūraliai visos lietuviškos šventės tampa kur kas svarbesnės, nei buvo iki šiol. Apsisprendžiau grįžti tada, kai supratau, kad gerąją patirtį galiu pritaikyti Lietuvoje. Diena iš dienos pradėjau galvoti, kad vieną ar kitą dalyką būtų galima pritaikyti čia. Tada supratau, kad jau metas grįžti“, - šypsojosi Rūta.

M.Čijauskaitė tvirtino, kad į Lietuvą grįžti verta. Pirmiausia dėl to, kad čia kur kas lengviau būti pastebėtam ir įvertintam.

„Mane motyvavo grįžti buvusios amerikiečių redaktorės žodžiai. Ji sakė: „Tokių kaip tu Niujorke yra be galo daug. Galbūt tu ten ko nors pasieksi, bet kur kas daugiau gali duoti Lietuvai. Jai reikia tokių kaip tu“, - prisiminė Medeina.

R.Mačiulytė pridūrė, kad Lietuva yra galimybių šalis. „Kiek Lietuvoje žmonių? 3 milijonai. Čia mes turime dvidešimtkart daugiau šansų pasiekti tai, ko norime“.

Nedarbo nebijo

Šiuo metu jaunuoliai yra programos „Kur Lietuvai“ dalyviai ir darbuojasi viešajame sektoriuje. R.Mačiulytė dirba Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje, M.Čijauskaitė - Seime, L.Savickas - VšĮ „Investuok Lietuvoje“.

Programa baigiasi rugpjūčio mėnesį. O kas paskui? Ar nebaisu jaunimui nerasti darbo?

Jaunuoliai tvirtina į situaciją Lietuvos darbo rinkoje žvelgiantys optimistiškai.

„Manau, kad jei esi savo srities profesionalas, gali įsitvirtinti bet kur. Žinoma, galbūt iš dalies tai ir loterija, sėkmė. Tačiau išeitis visada yra: blogiausiu atveju gali bandyti steigti savo verslą. Svarbiausia yra iniciatyva“, - įsitikinusi Medeina.

R.Mačiulytė akcentavo, kad skųstis galima tik tada, kai iš tiesų nepasiseka: „Gal kas nors skundžiasi nepagrįstai. Jei nesi bandęs - negali skųstis. Tai tiesiog nesąžininga. Aišku, aš nesakau, kad žmonės būtinai turi pasilikti Lietuvoje. Važiuokite, jei norite pamatyti pasaulio. Pamatykite ir tada sugrįžkite, nes tik išvažiavęs pamatai, kaip myli Lietuvą. Taip nutiko ir man“.

O ką turi valdžia padaryti, kad jaunimas neišvyktų? Rūta sako, kad pirmiausia reikėtų sukrusti rajonų savivaldybėms - pasistengti, kad į didmiesčius išvykstantis jaunimas grįžtų.

„Mes dažnai girdime, kad išvykstantieji nenori grįžti. Bet negirdime, ką regionų savivaldybės siūlo, ką daro, kad jie sugrįžtų“, - sakė R.Mačiulytė.

Pasak jos, norint, kad jaunimas neišvyktų, svarbu užtikrinti, kad baigę mokslus jaunuoliai atrastų vietą darbo rinkoje. Pirmiausia reikia pradėti nuo profesinio orientavimo mokyklose: „Nieko naujo nepasakysiu - man atrodo, kad trūksta nuoseklesnio profesinio orientavimo. Kad žmogus, prieš eidamas į darbo rinką, pagalvotų, kur eina. Mes turime daug teisininkų, vadybininkų. Tačiau mokiniai mažai susimąsto apie kitas profesijas. Pavyzdžiui, ar daug tokių, kurie galvoja apie geodeziją ar darbą gerinant gatvių, kelių infrastruktūrą? Tu mokykloje net nesi informuojamas apie profesijas, kurių reikia“.

O štai L.Savickas ir M.Čijauskaitė pataria pernelyg nesureikšminti to, kad jaunimas išvyksta studijuoti kitur. L.Savickas įsitikinęs, kad Lietuva sparčiai tobulėja ir tampa patrauklesnė jauniems žmonėms.

„Aš į viską žiūriu daug paprasčiau. Pirmiausia žmonės turi jaustis laisvi - laisvi išvažiuoti ir laisvi sugrįžti. Mes neturėtume jų bandyti suvaržyti ir spausti grįžti. Svarbiausia, kad čia jiems būtų sudarytos galimybės tobulėti. Manau, mes judame daugiau ar mažiau teisinga linkme. Dalis žmonių mato tik tai, kas blogai. Bet reikėtų pažiūrėti ir pasidžiaugti, kaip pagerėjo mūsų gyvenimas, kaip pasikeitė miestai, kaip kasdien nuveikiame vis daugiau. Mes, be abejonės, tobulėjame“, - sakė L.Savickas.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

propaganda

2013-03-18   09:39

IP: 86.100.77.163

o kiek gauna i rankas?)

to

2013-03-18   07:45

IP: 78.58.254.108

durneli tu, eik ir tu i valstybines imones, i valstybes tarnyba, nereikia ten jokiu blatu, nes ten nieko daug neivercia, tik jei esi tinginys neigyjei jokios specialybes, o galvoje koses akip pas karvamelze, tai pats kaltas, tave ne privaciame sektoriuje niekas ant ranku nenesios, nes luzeriu niekam nereikia , juo labiau tinginiu (atsiprasau uz palyginima su karvamelze, manau jos daugiau raugo turi nei daugelis musu "pilieciu")

cirkas ne kitaip,

2013-03-17   18:41

IP: 89.116.66.173

gryžo ir įsidarbino valstybinėse įmonėse su draugų rekomendacijomis, gal nori pasakyti, kad konkurso tvarka? VERSLĄ KURKITE DYKADUONIAI, O NE SĖDĖKITE IŠ MOKESČIŲ MOKĖTOJŲ PINIGU, GĖDA, BLYN.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Klaipėdoje - kandidatų į prezidentus debatai nuotrauka, foto

Lietuva, Kovo 23 d., 16 val. LCC tarptautinis universitetas drauge su Klaipėdos savivaldybe...

Šašlykų sezono pradžiai nuotrauka, foto

Nuomonės, "Vakarų ekspreso" skaitytojai jau pradėjo informuoti, kas, kaip ir kur praleido savaitgalius...

Po įsilaužimo į "Facebook" neteko pinigų nuotrauka, foto

IT, Po įsilaužimo į "Facebook" paskyrą prasidėjusi painiava klaipėdietę Samantą (vardas pakeistas, redakcijai...

Pusę karjeros atidavusi Klaipėdai nuotrauka, foto

Sportas, Kai Andra Gabalytė žengė pirmuosius žingsnius krepšinyje, didžioji dalis tiek jos...

Lietuva, Paskelbta prieš 17 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 18 min.

IT, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...