2019 m. gegužės 25 d. 00:06 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Lietuvos naujienos

Lietuvos naujienos

Gyvas karpis - tik per didžiąsias šventes

2006-04-26, 12:00

Edita UŽKURAITĖ

Prekyba

Vasaros pradžioje Lietuvoje įsigaliojus naujoms žuvies pardavimo taisyklėms bus draudžiama pirkėjams įsigyti gyvos žuvies - namo ją bus galima parsinešti tik po to, kai pardavėjas ją elektros šoku užmuš ir išdarinės.

Pagal Europos Konvenciją tokį įsakymą paruošę Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai jau sulaukė aršaus žuvų augintojų pasipriešinimo. Tad vakar susitikę su Žuvininkystės departamento atstovais bei žuvų augintojais VMVT specialistai sutiko šiek tiek pakoreguoti naująsias taisykles.

Rūpinasi žuvimis

Pasak VMVT Gyvūnų gerovės skyriaus vedėjo pavaduotojo Giedriaus Blekaičio, naujosios žuvies pardavimo taisyklės šalyje jau įsigaliojo kovo 30 dieną. Iki birželio 1 dienos visi mažmeninės prekybos subjektai turi pateikti dokumentus veiklos įregistravimui. Planuojama, kad dar po mėnesio, nuo liepos 1 dienos, prekybininkai gyvos žuvies jau nebepardavinės.

"Tokios taisyklės šalyje įvedamos paisant gyvūnų gerovės. Nes kol gyva žuvis maišelyje nešama namo, ji kankinama", - sakė G. Blekaitis.

Tačiau lietuviai kol kas nedraus laikyti gyvų žuvų prekybos centrų akvariumuose, nors pripažįstama, kad šitaip laikomos žuvys taip pat patiria nemenką stresą. "Vakarų ekspreso" žurnalistams yra tekę matyti graudžią sceną, kai viename prekybos centre gyvas karpis tiesiog iššoko iš akvariumo ir kelias minutes, stebint miniai pirkėjų, tarp kurių buvo ir nemažai vaikų, blaškėsi ant žemės tol, kol atėjusi pardavėja jį paėmė ir įmetė atgal į akvariumą.

"Siekiant, kad žuvys prekybos centruose patirtų kuo mažiau streso, bus reglamentuojamas jų laikymo akvariume laikas. Numatyta, kad gyvos žuvys prekyvietėje esančiame akvariume gali būti laikomos tik 5 dienas, po to jos turi būti numarinamos ir išskrodžiamos", - komentavo G. Blekaitis.

Geras karpis - gyvas karpis

Tačiau toks siekis apsaugoti žuvis Lietuvos karpių augintojams nepatiko. Jie tikina, kad įvedus naujas taisykles bus pažeistos vartotojų teises.

"Dabar veterinarai labiau gina gyvūnų teises nei žmonių. Kas gali uždrausti žmogui nusipirkti ir parsinešti namo gyvą žuvį? O jei jis nori ją įsileisti į tvenkinį, arba į vonią ir tik po kelių dienų susižvejoti ir išsikepti? Juk geras karpis yra tik tas, kuris pats keptuvėje apsiverčia", - aiškino Žuvininkystės departamento Akvakultūros ir vidaus vandenų skyriaus vyriausiasis specialistas Leonas Janėnas.

Be to, L. Janėnas svarstė, kad įsigaliojus naujoms taisyklėms pirkėjai bus apgaudinėjami - mat numatyta, kad pardavėjas pasirinktą žuvį turi elektros šoku užmušti ir išskrosti pirkėjui nematant.

"Kur garantijos, kad pardavėjas atneš tą pačią išskrostą žuvį, kurią žmogus išsirinko, o gal pakiš jau kelių dienų senumo?" - svarstė L. Janėnas.

Tiesa, G. Blekaitis ramino, kad pasirinktos žuvies pardavėjas niekur toli nenuneš. Ji galės būti apdorojama vietoje, už užsklandos ar užuolaidų, kad pirkėjas nematytų nemalonaus proceso.

Dėl švenčių susitarė

L. Janėnas pripažino, kad pagrindinė baimė, vakar žuvų augintojus atvijusi pas VMVT specialistus, - tai, kad įvedus naujas taisykles bus žlugdoma šventinė gyvos žuvies prekyba.

Pasak L. Janėno, vien per gruodžio mėnesį vykstančią kalėdinę prekybą žuvų augintojai parduoda 800-900 tonų gyvų karpių. Tai - kone pusė to, kiek iš viso gyvų karpių parduodama per metus.

"Žinia, gyvais karpiais prekiaujama ne tik prekybos centruose - jie pardavinėjami ir turguose, tiesiai iš mašinų. Taigi įvedus naujas taisykles turguose niekas nebegalės prekiauti žuvimi, jei nebus įrengta speciali patalpa, kur bus galima žuvį apdoroti. Bus sugniuždyta šventinė prekyba", - aiškino L. Janėnas.

Atsižvelgdami į žuvų augintojų pageidavimus, VMVT specialistai vakar sutiko padaryti išimtis naujosiose taisyklėse. Pasak G. Blekaičio, gyvą žuvį pirkėjai galės nusipirkti keletą dienų prieš didžiąsias šventes - Velykas ir Kalėdas. Taip pat bus numatyta kelių dienų rudeninė gyvos žuvies prekyba - tuo metu, kai žuvys perkamos tam, kad būtų įleistos į tvenkinius.

Ne naujokai

G. Blekaitis pabrėžė, kad Latvijoje tokia tvarka jau galioja, o kai kuriose Europos šalyse iš viso yra uždrausta gyvos žuvies prekyba.

"Tad mes nesame naujokai. Be to, Europos Sąjungos politikai vis daugiau dėmesio skiria gyvūnų gerovei. Pagaliau, juk jau ir dabar daugelis lietuvių mieliau perka išdarinėtą žuvį", - sakė G. Blekaitis.

Prekybininkai kol kas negalėjo pasakyti, ar įvedus naują tvarką keisis žuvies kainos. Pasak prekybos tinklo "VP Market" atstovės ryšiams su visuomene Viktorijos Jakubauskaitės, apie naują tvarką jie sužinojo tik praėjusią savaitę.

"Kol kas nagrinėjame VMVT nurodymą. Galiu pasakyti tik tiek: jei tai reikalinga tenkinant ES direktyvas, mes vykdysime visus nurodymus", - komentavo V. Jakubauskaitė.

Gyva žuvis Lietuvoje sudaro 40 procentų visos žuvies prekybos.

Edita UŽKURAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Lietuvos naujienos

Valstybinės reikšmės keliuose bus išjungti 139 „inkilais“ vadinami greičio matuokliai

Keliuose bus išjungti 139 greičio matuokliai nuotrauka, foto

Sekmadienį Lietuvoje bus atšauktas vasaros laikas ir įvestas žiemos laikas.

Sekmadienį Lietuvoje įvedamas žiemos laikas nuotrauka, foto

Liberalų krizė apima visą Lietuvą: Pagėgiuose spaudžiama ranka Komskiui, Klaipėdoje bręsta skilimas.

Liberalų krizė apima visą Lietuvą nuotrauka, foto

Sekmadienį minimas Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio trisdešimtmetis. 1988 m. birželio 3 d. Lietuvos...

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui - 30 metų nuotrauka, foto

Po sezono „Neptūną“ paliks ir Grantas nuotrauka, foto

Sportas, Vienam pagrindinių Klaipėdos „Neptūno“ lyderių Jerai Grantui serija dėl trečiosios vietos su...

Vilniuje parklupdytas „Neptūnas“ kovos dėl bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ antrajame „Betsafe–LKL“ pusfinalio mače sostinėje 70:83 (12:25, 15:24, 19:19, 24:15)...

Jaunučių čempionate - trys Klaipėdos komandos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" baseine vykusiose Lietuvos jaunučių plaukimo pavasario pirmenybėse, kuriose dalyvavo apie...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (579) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Sportas, Paskelbta prieš 54 min.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...